دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
فواید جامپ باکس و انواع جعبه پرش
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
با توجه به تکنولوژی های پیشرفته جدید و علم روز افزون باید تنوع تمرینات ورزشی را نیز دیگر‌ تغییر داد . مهم نیست که در خانه هستید یا در باشگاه، تمرین بدنسازی می‌کنید یا ایروبیک، تمرینات جامپ باکس یک حرکت موثر برای تقویت عضلات پا و سوزاندن کالری است.

جامپ باکس چیست؟

به گزارش دلگرم : جامپ باکس : تمرینات پلیومتریک در دهه 1960 ابداع شد و به تدریج در بین بسیاری از کشورها رواج پیدا کرد. پلیومتریک نوعی از تمرینات ورزشی ست که با هدف افزایش استقامت و کارایی ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جامپ باکس Jump Box یکی از ابزارهایی ست که امروزه برای انجام حرکات پلیومتریک استفاده می‌شود. جعبه پرش یک سکو ایمن با ابعاد مختلف می‌باشد که انجام تمرینات کراس فیت و پلیومتریک را فراهم می‌کند. این محصول با توجه به ابعاد برای ورزشکاران مبتدی تا حرفه ای قابل استفاده می‌باشد.

فواید جامپ باکس (پیلومتریک) چیست؟

  1. افزایش کالری سوزی
  2. تقویت قدرت عضلانی
  3. افزایش تمرکز
  4. افزایش عملکرد بدنی
  5. تقویت عضلات و ماهیچه های پا

این گونه ورزش‌ها قدرت انفجاری بدن را افزایش می‌دهد. ورزش‌های پلیومتریک به ماهیچه‌ها کمک می‌کنند تا در کوتاه‌ترین زمان به بیشترین نیرو دست یابند. با انجام این ورزش‌ها از توانایی کششی عضلات و تاندون‌ها و بازتاب کشش‌ها بهره برده می‌شود. یکی از محصولات ورزشی که برای انجام تمرینات پلیومتریک انجام میشود

باکس چامپ هست که کمک میکند با تمرینات مستمر پرش های بلند تری انجام دهید همچنین در امادگی جسمانی اکثر رشته ها از جمله والیبال فوتبال کراسفیت و … برای بهتر کردن پرش انجام می شود. همچنین می توان از این وسیله برای انواع تمرینات مثل تمرین پله که به چربی سوزی و حجم وقدرت عضلات کمک زیادی می کند اشاره کرد.

ابعاد جامپ باکس

طراحی پلیومتریک

سایز جامپ باکس به گونه‌ای طراحی شده است که بتوان ارتفاع‌های مختلف برای پرش را امتحانکرد . می‌توانید تمرین را با باکس ۷/۵ یا ۱۵ سانتیمتری شروع کنید. به مرور ارتفاع پرش را افزایش‌بدهید. با روی هم قرار دادن ست کامل این محصول می‌توان به ارتفاع ۱۵۷/۵ سانتیمتر رسید. البته پرش چنین ارتفاعی تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای امکان پذیر می باشد .

باکس جامپ ( Jump Box ) یک سکوی استاندارد و ایمن برای تمرینات کراس فیت می‌باشد. عرض و طول تمام باکس‌ها ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر است. ارتفاع آن‌ها ۶۰ ، ۴۵ ، ۳۰ ، ۱۵ و ۷/۵ سانتیمتر است.جامپ باکس با ارتفاع های 15 و 30 برای افراد مبتدی و تازه کار انتخاب ایده الی می‌باشد.

اگر آمادگی جسمانی قابل قبولی دارید و در زمینه ورزشی متوسط هستید، جعبه پرش با ارتفاع 45 سانتی متر انتخاب ایده آلی برای شما خواهد بود. این سایز برای تیم‌های ورزشی که حرکات پلیومتریک را انجام می‌دهند نیز مناسب است.ارتفاع های 60 و 70 یک سایز عالی برای افزایش کارایی و عملکرد ورزشکاران است و برای ورزشکاران حرفه ای بسیار مناسب می‌باشد.

انواع جامپ باکس

جعبه های پرش انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به جامپ باکس چوبی، فومی و جامپ باکس فلزی اشاره کرد. تمامی این جعبه‌ها کاربرد یکسانی دارند اما از برخی جهات ممکن است با یک دیگر متفاوت باشند.

برای مثال، جعبه های چوبی علاوه بر زیبایی دوام و مقاومت بیشتری دارند یا جعبه فومی که با نام سافت جامپ باکس نیز شناخته می‌شود وزن کمتری دارند در نتیجه می‌توانید به راحتی آن را حمل کنید.

حرکت باکس جامپ Archives

عکس حرکت باکس جامپ

حرکت جامپ باکس

1. اولین قدم انتخاب جعبه پرش با ابعاد مناسب است. جعبه با ارتفاع مورد نظر خود را در فاصله 60 سانتی متری خود قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که جعبه محکم و ثابت در محل خود قرار گرفته باشد تا هنگام پرش لغزشی اتفاق نیفتد.

2. رو به رو Jump Box بایستید. در این حالت فاصله پاها باید به اندازه عرض شانه باشد.

3. به حالت اسکوات قرار بگیرید سپس با وارد آوردن فشار بر زانوها و باسن به سمت بالا و جلو بپرید. برای تعادل بیشتر هنگام پرش دست‌ها را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

4. هنگام فرود بر روی جعبه، زانوها باید خم باشند تا فشار ناشی از پرش از طریق پاها دفع شوند.

5. در پایان می‌توانید به همین روش به سمت عقب بپرید و یا به صورت معمولی پایین بیایید.

6. این تمرین را می‌توانید 2 تا 3 ست و هر بار 5 تا 10 بار تکرار کنید. بهتر است بین هر ست 2 تا 3 دقیقه استراحت داشته باشید. هم چنین می‌توانید از راهنمایی های یک مربی ورزشی نیز کمک بگیرید.

نکات مهم

1. پیش از انجام حرکات پلیومتریک زمانی را به تمرینات گرم کردن اختصاص دهید. این تمرینات به عضلات و مفاصل کمک خواهد کرد با توان و نیرو بیشتری حرکات پلیومتریک را انجام دهند.

2. با توجه به توان و آمادگی جسمانی خود از Jump Box با ارتفاع مناسب استفاده کنید. عدم رعایت این نکته می‌تواند آسیب دیدگی تاندون را به همراه داشته باشد.

3. پیش از انجام این تمرینات به ویژه اگر شرایط جسمی خاصی دارید با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. حرکت پلیومتریک با جعبه پرش برای خانم‌های باردار مناسب نمی‌باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits