دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
نحوه صحیح نوشتن یا نگارش چک بانکی
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نحوه نوشتن چک و تنظیم آن : برخی از این ریسک‌ها به طرز نوشتن و نگهداری دسته چک بر‌می‌گردد و نکات ساده‌ای وجود دارند که با توجه به آن‌ها به هنگام نوشتن چک می‌توان بسیاری از این مخاطرات را از میان برداشت که در زیر به مرور این نکات خواهیم پرداخت.

نحوه صحیح نگارش یا نوشتن چک بانکی

به گزارش دلگرم : چک یک سند تاریخ‌ دار و وسیله ای برای پرداخت می باشد که دارای ارزش مالی است و از طریق آن صادر کننده چک، پولی را که نزد دیگری (بانک) دارد برای خود یا شخص ثالث دریافت می کند.چک در حکم اسناد لازم الاجرا است. به این معنی که در صورت برگشت خوردن چک و تأمین نبودن مبلغ، پس از دریافت گواهی عدم موجودی از بانک، به دایره اجراییات ثبت مراجعه نموده و اموال شخص صادر کننده چک را به میزان طلب خود توقیف نماید. با توجه به توضیحات فوق، چک سندی با اهمیت و دارای حساسیت بالاست بنابراین نگارش آن می‌بایست به طریقی صحیح انجام گیرد تا واجد جنبه حقوقی و ارزش مالی باشد. در زیر مهمترین نکاتی را که در خصوص نگارش چک واجد اهمیت است بررسی می نماییم.

نحوه صحیح نگارش چک

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می فرمایید، یک چک اصلی بانکی دارای مندرجات فوق می باشد که می‌بایست به نحو صحیح تکمیل گردند. این مندرجات شامل تاریخ، مبلغ به حروف و عدد،نام شخص دارنده چک (شخصی که چک به نفع او صادر می شود که می تواند یا خود شخص صاحب چک و یا شخص ثالث باشد)، شماره ملی، امضاء می باشد.

نحوه صحیح تکمیل کردن مندرجات چک

نوشتن مبلغ چک به حروف و عدد: حتما مبلغ چک را هم به رقم و هم به حروف بنویسید این کار برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه در درج مبلغ ضروری می باشد و روی مبلغ را نیز با چسب شیشه ای بپوشانید تا امکان دست بردن در مبلغ و سوء استفاده از بین برود.

برای اطمینان همیشه از خودکار مخصوص خود استفاده نمایید و در حین نگارش نیز خودکار خود را تغییر ندهید زیرا تغییر در جوهر خودکار می تواند امکان جعل چک را فراهم نماید.چنانچه چک دارای خط خوردگی است حتما، میزان و موارد خط خوردگی را در پشت چک کامل توضیح دهید ولی چنانچه خط خوردگی ندارد، حتما بنویسید “بدون خط خوردگی” و دو طرف مبلغ را نیز ضربدر بزنید.

نوشتن چک و نحوه صحیح آن

امضایتان به نحو خیلی ساده و یا خیلی پیچیده نباشد زیرا امضاء های خیلی ساده به راحتی قابل جعل می باشند و امضاهای خیلی پیچیده نیز ممکن است متصدی بانک را حین تطابق، گمراه نمایند.همیشه همراه با امضاء، نام و نام خانوادگی خود را نیز درج نمایید. این کار باعث می شود چنانچه امضای شما ساده باشد و امکان جعل شدن داشته باشد، جاعل نتواند دست خطتتان را به راحتی تقلید کند.

به هیچ وجه چک را برای اصلاح، تعویض و … بدون دریافت رسید به صادر کننده تحویل ندهید. چون در اختیار داشتن چک توسط صادرکننده به معنای پرداخت بدهی است. به عبارت دیگر صادرکننده می تواند ادعا کند که مبلغ چک را پرداخت و چک را پس گرفته است و شما میبایست اثبات نمایید که صرفا جهت تعویض و اصلاح، چک را در اختیار صادر کننده قرار داده اید و اثبات آن نیز با دشواری زیاد همراه است.چنانچه چک را بابت بستن قرارداد صادر می نمایید، لازم است مبلغ، تاریخ و شماره چک را در قرار داد قید کرده و تصاویر چکها را نیز پیوست نمایید.

لازم به ذکر است که بعضی چک‌ها ۲ امضا یی هستند (حتما دو نفر باید امضا کنند) و یا بدون مهر بی اعتبارند (معمولا در خصوص شرکت ها) لذا هنگام نگارش چک و یا دریافت آن حتما به این موضوع دقت نمایید زیرا امکان سوء استفاده وجود دارد.درقسمت( در وجه) بهتر است نام شخصی را بنویسید و تا جای ممکن از نوشتن عبارت ( در وجه حامل ) خودداری نمایید.

پس از درج نام شخص، برای اطمینان بیشتر، بنویسید که چک «بابت» چه چیزی صادر شده است، مثلاً بنویسید در وجه فلانی بابت خرید یک دستگاه آپارتمان.چنانچه نمی خواهید تاریخ را هم به حروف و هم به عدد بنویسید، حتماً تاریخ را به حروف بنویسید. پس از تکمیل چک و صدور آن، ته‌برگ آن را نیز با قید تاریخ چک، مبلغ چک و این که چک در وجه چه کسی میباشد، تکمیل نمایید.‌

همچنین بخوانید :

حقوقی و کیفری شدن چک چه شرایط دارد ؟

ورود به سامانه استعلام چک (cbi.ir)

چگونه می توان از چک های برگشتی استعلام گرفت؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید