دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
۱۲ راهکار جالب برای خنک کردن خانه بدون کولر
4
زمان مطالعه: 15 دقیقه
اگر در یک خانه یا ساختمان گرم زندگی می‌کنید و کولر قادر به خنک کردن آن نیست یا کولر ندارید و می‌‌خواهید فضای خانه را خنک کنید، در این مطلب به شما می‌گوییم که برای این کار چه راهکارهایی وجود دارد. این نکات کاربردی به شما کمک می‌کند، علاوه بر برق در...

چگونه بدون کولر خانه را خنک کنیم ؟

راه‌های بسیاری برای خنک نگه‌ داشتن خانه بدون کولر وجود دارد. به ماه‌های گرم سال نزدیک می‌شویم. فرار از گرمای داغ تابستان و نشستن زیر کولر تجربه وسوسه‌انگیزی است. نشستن زیر هوای خنک کولر در حالی که هوای محیط بیرون به شدت گرم است، همیشه برای همه افراد تجربه‌ای لذت‌بخش است.

حال تصور کنید که امکان استفاده از کولر در خانه شما فراهم نباشد. چه اتفاقی می‌افتد اگر کولر خانه شما خراب شود؟ یا به اندازه کافی خانه را خنک نکند؟ در این صورت به راهکارهای دیگری برای خنک کردن خانه در یک روز گرم تابستان نیاز خواهید داشت.

یک روز گرم تابستان را تصور کنید که برق قطع است، آفتاب با شدت زیادی می‌تابد و هوای بیرون بدون هیچ نسیم خنکی، گرمای سوزانی دارد. با توجه به کم آبی و مصرف بیش از اندازه برق توسط دستگاه‌های خنک کننده دیگر، پیشنهاد‌های زیر، راه حل‌های مناسبی برای خنک کردن خانه در فصل تابستان است.

1. پرده‌ها را بکشید

کشیدن پرده‌ها یک راهکار ساده برای خنک کردن خانه است. شاید باورش برایتان مشکل باشد که ۳۰ درصد گرما از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود و شما با این کار به میزان هفت درصد می‌توانید در مصرف برق صرفه‌جویی کنید.

با کشیدن پرده‌ها و ایجاد سایه به وارد نشدن این گرمای ناخواسته کمک می‌کنید. با کشیدن پرده‌ها در حدود سی درصد از گرمای خانه کاسته می‌شود.

پرده‌های ضخیم همان طور که از ورود سرما به خانه جلوگیری می‌کنند، مانع ورود گرمای بیرون به داخل خانه می‌شوند. از دو لایه پرده استفاده کنید. می‌توانید روزها با کشیدن پرده‌های ضخیم‌تر و ایجاد سایه در خانه، از ورود گرمای هوای بیرون به داخل خانه جلوگیری کنید.

اما توجه کنید که برای پنجره‌ها از پرده‌هایی با رنگ تیره استفاده نکنید. پارچه‌های تیره گرمای محیط را بیشتر از پارچه‌هایی با رنگ روشن جذب می‌کنند، همچنین با نگه داشتن گرما درون الیاف خود باعث گرم‌تر شدن خانه در فصل تابستان می‌شوند.

از پرده‌های ضخیم اما در رنگ‌های روشن استفاده کنید. توجه داشته باشید هدف ایجاد سایه است نه تاریک کردن خانه.

پارچه‌های تیره گرمای محیط را بیشتر از پارچه‌هایی با رنگ روشن جذب می‌کنند، همچنین با نگه داشتن گرما درون الیاف خود باعث گرم‌تر شدن خانه در فصل تابستان می‌شوند.

2. از پرده‌های حصیری استفاده کنید

یک روش کاربردی دیگر این است که به سبک قدیم پرده‌های حصیری بخرید و در بیرون پنجره‌های آفتابگیر نصب کنید. سایبان‌های خارجی نیز برای این کار بسیار موثر هستند. اگر خانه یا اتاق شما به سمت جنوب یا غرب است و به شدت آفتابگیر است، حتما این راه حل را به کار ببرید تا دمای خانه شما کاهش یابد.

خنک کردن خانه بدون کولر

3. اتاق‌هایی با درهای بسته

برای اینکه فضای خانه خنک شود، باید خانه را کمی کوچک کنید. این امر به این معنی نیست که قسمتی از خانه را حذف کنید! با بستن در اتاق‌هایی که استفاده نمی‌کنید، اجازه دهید هوا فقط در فضای مورد استفاده جریان پیدا کند. بیشتر افراد تصور می‌کنند با باز کردن درها، هوا به جریان می‌افتد و خانه خنک‌تر می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که در روزهای گرمی که هوا به طور معمول جریان ندارد، با این کار تنها حجم زیادی از گرما وارد خانه می‌شود. اما با بستن اتاق‌های بدون استفاده، فضای مورد استفاده شما در منزل خنک می‌ماند.

قاعدتا خنک کردن خانه بزرگ‌تر سخت‌تر از فضایی کوچک‌تر است. انجام دادن این کار در طول روزهای گرم باعث می‌شود، هوای خنک در فضاهای مورد نظر جریان داشته باشد. اما در طول شب که هوا خنک‌تر است می‌توانید تمام درها را باز بگذارید تا هوا در منزل شما جریان داشته باشد. این کار به خنک‌تر شدن خانه کمک می‌کند.

به هر حال در فصل گرما نیز ناچاریم که از آب گرم در پخت و پز یا استحمام استفاده کنیم. برای اینکه فضای آشپزخانه یا حمام بسیار گرم و غیر قابل تحمل نشود از هواکش و هود استفاده کنید.

خنک کردن خانه بدون کولر

4. استفاده از فن‌های کوچک و پنکه

اگر کولر خانه خراب شده یا دیگر قادر به استفاده از آن نیستید، هیچ مشکلی نیست. خرید پنکه می‌تواند یک کمک بزرگ برای به جریان انداختن هوا باشد. نیازی نیست پنکه خیلی بزرگ با پره‌های بزرگ خریداری کنید.

به ابعاد پنکه و فضایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، توجه داشته باشید. برای یک اتاق کوچک نیازی به یک پنکه بزرگ ندارید. اگر قصد خرید پنکه رومیزی دارید نیز به اندازه و ارتفاع آن توجه داشته باشید.

پنکه‌های سقفی نیز همیشه گزینه‌های خوبی هستند. به وسیله پنکه های سقفی قادر هستید هوای گرم را زودتر از خانه خارج کنید. اما نکته‌ای که باید هنگام استفاده از پنکه سقفی به یاد داشته باشید این است که پنکه‌های سقفی در هر فصل باید تنظیم شوند.

5. چطور پنکه را به کولر تبدیل کنیم ؟

استفاده از پنکه به جای کولر، راهکار مناسبی است.

یکی از مشکلات استفاده از پنکه در تابستان این است که باد گرم تولید می‌کند و باعث خنک شدن فضا نمی‌شود.

شما با دو روش می‌توانید این مشکل را برطرف کنید؛

اول اینکه یک ظرف بزرگ یخ در مسیر باد پنکه قرار دهید، با این روش بادی که توسط پنکه ایجاد می‌شود به خنک کردن هوای خانه کمک می کند.

دوم اینکه یک پارچه نم دار را روی پنکه بکشید تا باد خنکی تولید شود. البته مواظب باشید که این پارچه مرطوب را روی موتور پنکه قرار ندهید، چرا که باعث از کار افتادن آن می‌شود.

از مزایای روش دوم این است که پنکه در حال چرخش نیز می‌تواند باد گرم تولید کند، در حالی که در روش اول سر پنکه باید به صورت ثابت قرار گرفته و یخ نیز مقابل آن باشد.

در فصل تابستان برای به جریان افتادن هوا نیاز دارید تا پنکه سقفی خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخند.این کار به خنک کردن خانه کمک می‌کند، در واقع با تنظیم پنکه در جهت نامناسب باعث گرم‌تر شدن خانه خواهید شد.

امروزه در بازار پنکه‌هایی با مخزن آب عرضه می‌شود که قادر هستند هنگام وزش باد، قطرات آب را به اطراف بپاشند، همین امر موجب خنک‌تر شدن فضا را می‌کند.

پنکه‌های قدیمی تنها با یک دکمه روشن و خاموش کار می‌کردند.

اما بسیاری از پنکه‌های جدید، با استفاده از ریموت کنترل کار می‌کنند، دارای درجه‌های متفاوتی برای تنظیم وزش باد هستند و در انواع مختلف عرضه می‌شوند. پنکه‌هایی که با استفاده از تایمر کار می‌کنند می‌توانند برای مدت معینی روشن بمانند و بر گردش هوا در خانه کمک کنند.

6. از فن‌ آشپزخانه، توالت و حمام کمک بگیرید

در طول فصل گرم تابستان، به این نکته توجه داشته باشید که هوای سرد از قسمت‌های پایینی وارد خانه می‌شود و هوای گرم به علت این‌که سبک‌تر است به سمت بالا می‌رود.

پس با این حساب اگر هوای گرم را که در قسمت بالای خانه جریان دارد خارج کنید می‌توانید هوای داخل خانه را خنک کنید. تهویه هوا به شیوه صحیح بر خنک کردن خانه تاثیر می‌گذارد. اما نیاز دارید تا شیوه صحیح این کار را انجام دهید تا هوای تازه و خنک از خانه شما خارج نشود.

برای این کار می‌توانید از فن‌ آشپزخانه، توالت و حمام کمک بگیرید و با استفاده از فن، هوای گرم داخل خانه را خارج کنید. به این ترتیب هوای داخل خانه خنک‌تر خواهد شد. مسیرهای ورود و خروج هوا را کنترل کنید. اگر در ورود و خروج هوا مشکلی وجود نداشته باشد، هوای خانه به مرور خنک‌تر خواهد شد.

دستگاه‌های تهویه هوا نیز اگر در فضایی نزدیک به سقف خانه شما وصل شوند، می‌توانند به خروج هوای گرم خانه کمک کنند.

تهویه صحیح هوا در خانه، به خنک شدن هوای داخل خانه کمک می‌کند.

7. دمای بدن‌تان را پایین بیاورید

حتما شما هم بارها از خودتان پرسیده‌اید که در گذشته چطور تابستان‌ها بدون کولر می‌توانستند گرمای زیادی را تحمل کنند. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای این کار پایین آوردن دمای بدن است. نوشیدنی‌ها و اسموتی‌های خنک بنوشید و از خوردن غذای پرچرب که باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه گرمای بدن می‌شود، خودداری کنید.

علاوه بر این سعی کنید، غذاها را کمی با آبغوره یا آبلیمو کمی ترش کنید تا از عطش و تشنگی شما بکاهد. از لباس‌هایی با پارچه پنبه‌ای و کتان استفاده کنید که رنگ‌های روشنی داشته باشد. می‌توانید در ساعات گرم روز لباس‌هایتان را کمی خیس کنید یا پارچه‌های خنک بر روی مچ دست یا گردن خود قرار دهید.

خنک کردن خانه بدون کولر

8. استفاده از لامپ‌های کم مصرف

اگر هنوز هم در خانه‌ٔ شما لامپ رشته‌ای پیدا می‌شود، در اولین فرصت آن‌ها را عوض کنید. این لامپ‌ها علاوه بر مصرف برق بالایی که دارند، ۹۵ درصد الکتریسیته را به گرما تبدیل می‌کنند و فقط پنج درصد آن را به روشنایی تبدیل می‌کنند.

گرچه این لامپ‌ها اصلا خطری برای محیط زیست به همراه ندارند ولی از نظر اقتصادی استفاده از آن‌ها اصلا به صرفه نیست. به یاد داشته باشید که پس از شکسته شدن لامپ‌های کم مصرف، ۱۵ دقیقه از آن محل دور شده و درها و پنجره‌ها را باز بگذارید. سپس تمامی خرده‌های لامپ را با جاروی دستی جمع کنید.

جاروی برقی باعث می‌شود که ذرات جیوه در هوا متراکم شود. در پایان لامپ‌های مصرف شده یا ذرات آن را همراه با زباله‌های خشک دور بریزید.

به طور معمول لامپ‌های رشته‌ای گرما تولید می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که روشن کردن تعداد زیادی از لامپ‌ها به طور هم‌زمان، علاوه بر اینکه موجب افزایش مصرف برق می‌شوند، بر بالا رفتن دمای خانه نیز اثر خواهند گذاشت.

در طول فصل تابستان لامپ‌های کم مصرف را جایگزین لامپ‌های رشته‌ای کنید.

با این کار میزان گرمای تولید شده توسط لامپ‌های مصرفی در خانه کاهش می‌یابد. استفاده از لامپ‌های کم مصرف موجب کاهش هوای گرم و همچنین کاهش هزینه برق مصرفی می‌شوند.

روشن کردن تعداد زیادی از لامپ‌ها به طور هم‌زمان، علاوه بر اینکه موجب افزایش مصرف برق می‌شوند، بر بالا رفتن دمای خانه نیز اثر خواهند گذاشت.

خنک کردن خانه بدون کولر

9. تعویض ملافه‌ها

یکی از مشکلات گرما کلافگی و در نتیجه به هم خوردن خواب شب است. برای اینکه این مشکل را حل کنید؛ باید پارچه‌ها و ملحفه‌های پشمی و نخی را در تابستان تغییر دهید و به جای آن از ملحفه‌های پنبه‌ای یا کتان استفاده کنید. عوض کردن ملافه‌ها و استفاده از جنس‌هایی که کمتر موجب عرق کردن شما شود، تاثیر مثبتی در دمایی که احساس می‌کنید خواهد داشت.

یکی دیگر از روش‌هایی که گرما را از شما دور می‌کند، استفاده از بالش‌هایی است که در آن‌ها آب یا ژل سردکننده وجود دارد. پایین پاهایتان هم می‌توانید کیسه آب یخ (از همان نوع طبی) یا یک بطری کوچک آب سرد قرار دهید.

یکی دیگر از راهکارها قرار دادن کیسه یخ در تختخواب است. چند ساعت قبل از اینکه برای خواب آماده شوید، چند کیسه یخ را در قسمت‌های مختلف تخت به خصوص پایین تخت جاسازی کنید تا دمای محیط خواب شما کاهش پیدا کند. به این تربیت دمای بدن شما پایین آمده و می‌توانید به راحتی بخوانید.

با آغاز فصل‌های گرم، هنگامی که لباس‌های تابستانی و خنک را جایگزین لباس‌های زمستانی می‌کنید، نیاز دارید تا چند تغییر کوچک در اتاق خواب خود بدهید. پتوها را با لحاف‌های تابستانی یا رواندازهای نازک تعویض کنید.

از بالش‌هایی استفاده کنید که با پوسته گندم سیاه پر شده‌اند، در این نوع از بالش‌ها هوا جریان دارد، به این ترتیب خواب بهتری را در طول شب های تابستان تجربه خواهید کرد.

10. استفاده از هوای خنک شبانه

در اکثر نقاط گرمسیری دمای هوا در طول روز افزایش می‌یابد و بعد از غروب آفتاب، دما کاهش می‌یابد. با تاریک شدن هوا، از خنکی هوای بیرون برای خنک کردن خانه در تابستان استفاده کنید. به همین منظور پنجره‌ها را باز بگذارید و اجازه دهید هوای خنک و تازه در خانه جریان پیدا کند.

با استفاده از پنکه نیز می‌توانید جریان هوا را چند برابر کنید.

به این وسیله جریان هوای خنک در خانه شکل می‌گیرد و می‌توانید از خنکی هوای شبانه استفاده کنید.

اما برای حفظ این هوای خنک داخل خانه، نیاز است تا قبل از طلوع آفتاب بیدار شوید و پنجره‌ها را ببندید و دوباره از پرده‌های ضخیم برای جلوگیری از ورود گرمای آفتاب استفاده کنید. با این کار دمای خانه تا ساعات بیشتری خنک می‌ماند.

در طول شب پنجره‌ها را باز بگذارید و اجازه دهید هوای خنک و تازه در خانه جریان پیدا کند. می‌توانید از خنکی هوای شبانه برای خنک کردن خانه در فصل تابستان استفاده کنید.

11. به دمای بدن‌تان توجه داشته باشید

اگر اجداد ما بدون پنکه و کولر از هوای گرم جان سالم به در بردند، پس جای نگرانی نیست ما نیز می‌توانیم بدون پنکه و کولر زندگی کنیم. با پوشیدن لباس‌های خنک می‌توانید به خنک‌تر شدن بدنتان کمک کنید.

گرفتن یک دوش آب ولرم نیز می‌تواند بر تنظیم دمای بدن اثر‌بخش باشد.

در کشورهای گرمسیر که دمای هوا بسیار زیاد است، مردم چای داغ به همراه ادویه‌های گرم می‌نوشند. این کار باعث می‌شود، متابولیسم شما بالا برود و به همین ترتیب با بالاتر رفتن دمای بدن‌تان، هوای بیرون از بدن شما خنک‌تر شود. در این صورت وزش نسیمی هر چند گرم به شما احساس خنکی می‌دهد.

خنک کردن خانه بدون کولر

12. یک خواب خنک را تجربه کنید

در ادامه موارد بالا ذکر این نکته نیز ضروری است که فکر گردن به گرمای هوا باعث می‌شود که اثرات آن به روی شما دو برابر شود. می‌توانید مقداری یخ را لای یک ملحفه یا پارچه پیچیده، آن را به دو صندلی آویزان کرده و مقابل پنکه قرار دهید. زیر ملحفه یک ظرف قرار دهید تا آب حاصل از آب شدن یخ داخل آن بریزد.

ملحفه‌ای که روی خودتان می‌اندازید را با یک اسپری نم‌دار کنید یا می‌توانید ملحفه و روبالشی‌تان را داخل فریزر قرار دهید و از آن برای خواب استفاده کنید.

اگر کمپرس آب یخ ندارید، مقداری برنج را داخل کیسه‌ای ریخته و در فریزر قرار دهید. جالب است که بدانید مایع ظرفشویی یا صابون مایع می‌تواند سرما را مدت بیشتری در خود نگه دارد. یکی از آن‌ها را داخل کیسه بریزید و در فریزر قرار دهید، محتویات درون کیسه یخ نمی‌زند اما به خنک شدن بدن شما بسیار کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

۱۰ نوشیدنی خنک - سالم و انرژی زا مخصوص روز های گرم تابستان

آب خنک خوردن / ریشه یابی اصطلاح آب خنک خوردن

فواید بی نظیر خوردن آب خنک قبل از صبحانهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits