دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۳ میلادی
ترشحات بارداری خطرناک است؟
5
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چگونه می توان تشخیص داد که ترشحات واژینال طبیعی است؟ رنگ ترشحات واژن در دوران بارداری به شما می گوید که آیا مشورت با پزشک الزامی است یا نه؟ با دلگرم همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

همه چیز دربارۀ ترشحات واژن در دوران بارداری

خیلی از خانم های باردار در دوران بارداری از ترشحات واژن کلافه می شوند و بیشتر برایشان نگران کننده است...خیلی از خانم های باردار در دوران بارداری از ترشحات واژن کلافه می شوند و بیشتر برایشان نگران کننده است و این سوال برایشان مطرح می شود که آیا این ترشحات خطرناک است؟ به این دلیل قصد داریم در این مطلب از دلگرم در مورد ترشحات واژن در بارداری شما را بیشتر آگاه کنیم.

چرا ترشحات واژنم در بارداری زیاد است؟

این مساله کاملا طبیعی است که در طی بارداری ترشحات واژینال داشته باشید. این ترشحات معمولا بی ضرر است و تفاوت چندانی با ترشحاتی که قبل از بارداری داشتید ندارد و تنها تفاوتی که ایجاد شده، افزایش حجم این ترشحات طی بارداری است.ترشح عادی واژن مایعی شیری رنگ و رقیق است که بوی خفیف دارد یا کاملا بدون بوست و واژن شما را تمیز نگه می دارد.

این ترشحات از گردن رحم به داخل واژن می ریزد و چون جریان خون در این ناحیه در طی بارداری زیاد می شود، بر حجم ترشحات واژن نیز در طی بارداری افزوده می گردد. این ترشحات هر چه به زایمان نزدیک تر می شوید غلیظ تر شده و ممکن است با رگه های خون همراه باشد.

ترشحات واژن در دوران بارداری

انواع مختلف ترشحات واژن وقتی شما باردارید

زمانی که باردار هستید، ترشحات در واژن افزایش می یابد قبل از نگران شدن بدانید که ترشحات جزیی از بارداری شما است و کاملا طبیعی است. در این مقاله به انواع این ترشحات در اوایل بارداری و سایر دوره های بارداری اشاره می شود:

1- ترشحات سفید رنگ واژن

 • ترشحات سفید رنگ واژن اولین نوع از ترشحات است که شما در اوایل بارداری می بینید.
 • این ترشحات بو ندارد و یا بوی خیلی ملایم شبیه بوی شیر دارد. حتی ممکن است شما این ترشحات را قبل از باردار شدن هم تجربه کرده باشید. اگر تجربه کرده اید این ترشحات چرکی بوده اند. تا زمانی که خارش و یا بوی بد را همراه با این ترشحات احساس نکرده اید، نگران نباشید.
 • تنها تفاوت این ترشحات در اوایل بارداری و قبل از باردار شدن در مقدار آن است. مقدار آن در اوایل بارداری بیشتر خواهد بود.
 • زمانی که شما باردار هستید بدن هورمون استروژن را بیشتر ترشح میکند که نتیجه آن افزایش جریان خون به ناحیه واژن است.
 • ترشحات سفید رنگ مخلوطی از مایعات است که از دهانه رحم، واژن و باکتری های ساکن در واژن ترشح میشود.
 • در اواخر بارداری این ترشحات سفید رنگ تغییر کرده و غلیظ تر میشود.
 • در اوایل بارداری، ترشحات دهانه رحم شما را پر میکند که باعث ایجاد سد دفاعی شده با گذشت بارداری کم کم دهانه رحم از این ماده خالی میشود و ممکن است این ماده را بصورت ترشحات سفید رنگ خارج کند. این ماده بیشتر شبیه سفیده تخم مرغ است و گاهی هم ممکن است حاوی چند نقطه خونی باشد.
 • در مراحل بعدی بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان، ترشحات شفاف تر و آبکی تر شده که ممکن است نشت مابع آمنیوتیک باشد و سیگنالی برای زایمان بشمار رود.

2- ترشحات سبز رنگ واژن

 • رنگ سبز ترشحات در دوران بارداری معمولا نشانه عفونت است. زمانی که شما عفونت واژن دارید نوتروفیل ها، نوعی گلوبول سفید خون، بسیار فعال شده و برخی از آنها شروع به مردن می کنند و به تکه های کوچکتر تبدیل میشوند که دارای پیگمتنهای سبز رنگ هستند و دفع میشوند.
 • دلیل دیگر ترشحات سبز رنگ واژن داشتن زگیل تناسلی است. زگیل حاصل نوعی عفونت ویرسی مانند بیماری های مقاربتی است. اگر شما بوی بد و تند را همراه با ترشحات سبز رنگ دیدید می تواند نشانه تریکومونیازیس باشد که نوعی عفونت انگلی است.
 • دلیل دیگر این ترشحات سبز رنگ می تواند، سوزاک باشد.
 • ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی

3- ترشحات صورتی رنگ واژن

رنگ صورتی ترشحات ممکن است کاملا صورتی، صورتی تیره و یا صورتی روشن باشد. در دوران بارداری اغلب رنگ صورتی به خاطر مخلوط شدن خون با ترشحات سفید رنگ است. در اوایل بارداری مخصوصا روزها بعد از انجام لقاح معمولا اولین بار است که شما ترشحات صورتی رنگ را می بینید. این ترشحات بیشتر شبیه خونریزی لانه گزینی است.

 • در روزهای آخر بارداری نیز شما ممکن است که این ترشحات صورتی رنگ را ببینید. که این نشانه زمان زایمان است.
 • گاهی ترشحات صورتی رنگ نشان دهنده عفونت واژن است که اگر با خارش همراه بود حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • گاهی نیز ترشحات صورتی رنگ ممکن است نشاندهنده سقط جنین باشد.
 • دلیل دیگر ترشحات صورتی رنگ در بارداری، بارداری اکتوپیک است.

4- ترشحات زرد رنگ در بارداری

ترشحات زرد رنگ دوران بارداری نشاندهنده عفونت است. وقتی عفونت شدید تر میشود ترشحات ترکیب زرد و سبز میشود. این ترشحات زرد رنگ باکتری واژینوسیس است که همراه با خارش و تورم است.
اکنون که حامله شدید و برای مدتی از شر پریود های هر ماهه خلاص شدید ، ترشحات واژن در دوران بارداری دست از سر شما بر نمی دارند!

این ترشحات را لکوره می نامند. لکوره در واقع ترشحات سفید ، آبکی ، کم بو و یا بدون بو است . وجود این نوع ترشحات در دوران بارداری کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آورد. حتی می توان این ترشحات را از علائم بارداری دانست. معمولا ترشحات در حدود هفته 13 و با ورود شما به سه ماهه دوم بارداری شروع شده و با افزایش سن بارداری و پایان حاملگی افزایش میابند.

ترشحات واژن در دوران بارداری

علت افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری

افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری باعث افزایش جریان و فشار خود در ناحیه لگن شده و بر تراوشات لایه های مخاطی رحم و دستگاه تناسلی تاثیر می گذارد.

آنچه باید بدانید !

لکوره مشابه همان ترشحات واژینال قبل از بارداری شماست که عمدتا بین پریود هایتان تجربه می کردید، با این تفاوت که مقدار آن بیشتر است. با اینکه وجود این ترشحات ممکن است برای شما آزار دهنده باشد اما بهتر است بدانید همین ترشحات از کانال زایمان در برابر ابتلا به عفونت ها محافظت می کند.

ممکن است در زمان خاصی ترشحاتی متمایل به صورتی یا قهوه ای مشاهده کنید. تا زمانی که خونریزی شدید ندارید زیاد نگران نباشید. لکه بینی در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد. البته فراموش نکنید که همین هم نیاز به پیگیری دارد.با تمام این اوصاف ، اگر ترشحات شما متمایل به رنگ زرد یا سبز باشد و یا اگر حالت پنیری یا چسبناک داشته باشد ، اگر ترشحات شما بد بو هستند به احتمال زیاد به عفونت واژن مبتلا شده اید.

آیا ترشحات واژن در بارداری یک علامت خطر است؟

اگر ترشحات از نظر ظاهر، رنگ، بو و غلظت تغییر کرد به عنوان مثال بوی ناخوشایندی مثل بوی ماهی گرفت، اگر رنگش سفید یا خاکستری و آبکی شد، و اگر پر از کف شد و به رنگ سبز یا زرد در آمد یا غلظتی همچون کشک پیدا کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.همچنین اگر در هنگام رابطه جنسی دچار درد و ناراحتی شدید، سوزش و خارش پیدا کردید یا واژن تان زخم شد، نزد پزشک بروید.

چه اقدماتی می توان انجام داد؟

 • بعد از هر بار شستشو ناحیه تناسلی خود را کاملا خشک کنید. این کار علاوه بر جلوگیری از ابتلا به عفونت از ایجاد بوی بد نیز جلوگیری می کند.
 • به هیچ عنوان در دوران بارداری از دوش واژینال استفاده نکنید. این کار علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به عفونت واژینال می تواند باعث دمیده شدن هوا به داخل واژن شود که این موضوع به خصوص در دوران بارداری بسیار خطرناک است.
 • از لباس زیر نخی استفاده کنید.
 • بهتر است به جای استفاده از شلوار های تنگ دامن بپوشیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  


۱ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

معصومه | ۴ سال پیش
سلام من چند روزی ترشحاتم خیلی زیاد بود بخصوص روزی که میخواست پریود بشم اما نشدم انقد زیاد بود که وقتی میومد خودم احساسش میکردم که خیس شدم یه چیز داغی روم ریخته من سیزده روزه پریود نشدم آیا این ترشحات ماله بارداریه البته الان کمتر شده ویه روزم رو لباس زیرم یه لک قهوایی روشن کوچیک دیدم آیا من باردارم
0
0