مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
آشنايی با مضرات پياز و سیر
7
زمان مطالعه: 3 دقیقه
باید و نبایدهای مصرف پیاز و سیر _ پیاز و سیر را می‌توان به عنوان یک ماده‌‌ی جادویی در نظر گرفت که دارای خواص شفابخش مختلف است. اما نباید این حقیقت را نادیده بگیرید که هر چیز مثبتی اثرات منفی هم دارد .

کمی هم درباره مضرات مصرف سیر و پیاز

در واقع این مواد خوراکی نیز چند اثر منفی روی سلامتی شما دارد. در این نوشتار با عوارض جانبی و مضرات مصرف سیر و پیاز آشنا خواهید شد. پس با دلگرم همراه شوید .

خطرات مصرف سیر و پیاز | بروز چند بیماری با مصرف سیر و پیاز!

ﺑﺎ ﻣﺼﺮف زﯾﺎد ﭘﯿﺎز و سیر ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ دﭼﺎر اﯾﻦ ﺑﯿﻤﺎری ﻫﺎ ﺷﻮید!!

گاز

مصرف پیاز و سیر ممکن است با گاز یا نفخ شکم همراه باشد، همچنین خوردن پیاز و سیر خام منجر به ایجاد گاز بیشتری نسبت به پیاز و سیر پخته می شود.

طبق مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، ایجاد گاز بعد از مصرف سیر و سبزیجات دیگری از این خانواده مانند پیاز ممکن است با نفخ همراه باشد. سیر و پیاز خام حاوی میزان بالایی فیبر بوده که می تواند موجب گاز شود، پیاز نیز حاوی نوعی قند طبیعی به نام فروکتوز است که باعث ایجاد گاز خواهد شد.

اسهال

مصرف بسیار زیاد پیاز و سیر ممکن است موجب اسهال شود. طبق توصیه وب سایت کلینیک کلوند، در صورت بروز اسهال از مصرف موادغذایی خام اجتناب کنید. همچنین برای رفع اسهال موادغذایی را انتخاب کنید که حاوی میزان بالایی از فیبر نباشد.

حالت تهوع

مصرف مقدار زیادی پیاز یا سیر ممکن است موجب حالت تهوع شود. همچنین اجتناب از موادغذایی سرخ شده و چرب و همچنین طبخ سیر و پیاز به آرامی می تواند بدون حس حالت تهوع باشد.

مصرف مقدار کمی از این موادغذایی به آرامی و به صورت منظم می تواند مانع از ایجاد حالت تهوع شود.

مصرف پیاز و سیر در حد اعتدال

مصرف مقدار زیادی پیاز در یک وعده ممکن است موجب مشکلات گوارشی شود. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی بهتر است سیر و پیاز را در حد اعتدال مصرف کنید. همچنین مصرف ۲ تا ۴ حبه سیر تازه در روز توصیه شده و بهتر است قبل از طبخ، کاملا خرد شود.

بروز سردرد با مصرف سیر و پیاز

افرادی که مزاج گرم دارند و مستعد ابتلا به سردرد هستند نباید سیر و پیاز بخورند، زیرا مزاج پیاز گرم سبب تشدید درد در این افراد می‌شود، به‌ خصوص اگر پیاز خام و تازه باشد.

البته مصرف پیاز با سرکه (ترشی پیاز) اشتها را باز می‌کند و بخارات تولید شده در نتیجه مصرف پیاز به سر آسیب نمی‌رساند.

بد نیست بدانید مصرف پیاز پخته با سرکه برای تقویت هاضمه مناسب است. افرادی که مزاج گرم دارند و مستعد ابتلا به سردرد هستند نباید پیاز بخورند، زیرا مزاج پیاز گرم سبب تشدید درد در این افراد می‌شود، به‌خصوص اگر پیاز خام و تازه باشد.

البته مصرف پیاز با سرکه (ترشی پیاز) اشتها را باز می‌کند و بخارات تولید شده در نتیجه مصرف پیاز به سر آسیب نمی‌رساند. بد نیست بدانید مصرف پیاز پخته با سرکه برای تقویت هاضمه مناسب است.

بیشتر بخوانید :

ترکیبات شگفت انگیز ماست با مواد غذایی دیگر + خواص و مضرات

خواص و ارزش غذایی لوبیا قرمز

بهترین تغذیه در دوران قاعدگی از نظر طب سنتی ایران

گردآوری شده مجله ی دلگرم

مریم امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (7 رای)  
  • منبع
  • agrofoodnews.com
  • hidoctor.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است