دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان

کدام داروها عامل پوکی استخوان هستند؟

داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کدام داروها باعث پوکی استخوان می‌شوند؟داروها معمولا از طریق تاثیر بر مواد مغذی لازم در ساخت استخوان مانند ویتامین ها ی D ،K و یا املاح کلسیم و فسفر و… باعث ایجاد پوکی استخوان می شوند.

داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان کدامند؟

داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان را بشناسید

اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضاهای بین شبکه های داخلی استخوان بزرگ می شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می افتد.یکی از عواملی که در بروز پوکی استخوان نقش زیادی دارد استفاده از برخی از داروهاست که در این مقاله به این داروها و اثر آنها در ایجاد پوکی استخوان اشاره می کنیم.

این داروها باعث ایجاد پوکی استخوان می شوند

دسته ها ی دارویی مختلف بر ساختار و بافت استخوان تاثیر دارند و در مراحل مختلف ساخت سلولهای استخوانی، جایگذین شدن سلولهای قدیمی با سلولهای جدید و یا نگهداری بافت یکپارچه استخوانی و تراکم استخوان ممکن است این تاثیرات اعمال شود. داروها معمولا از طریق تاثیر بر مواد مغذی لازم در ساخت استخوان مانند ویتامین ها ی D ،K و یا املاح کلسیم و فسفر و… باعث اختلال در ساختار استخوان و ایجاد پوکی استخوان می شوند.

داروهایی که در ایجاد سستی و پوکی استخوان نفش دارند :

1-مصرف طولانی مدت کورتون ها ( دگزا متازون پردنیزولون و.....)

چاره : در صورتیکه بنا به نظر پزشک معالج ناچار به استفاده از کورتونها به مدت بیش از یک ماه هستید وداروی جایگزین بی عارضه تری در دسترس نیست بهتر است زیرنظر او بهمراه مصرف کورتونها از ویتامین دی وکلسیم وداروهای بی فسفوناید استفاده کنید

2- مصرف آمپول جلوگیری از بارداری سه ماهه(Depo provera) در بانوان

چاره : بیشر از دوسال از این آمپول استفاده نشود و راههای جلوگیری دیگری بخواهید

3- داروهای ضد تشنج مثل فنوباربیتال کاربا مازپین سدیم والپرویت و......

چاره :مثل کورتون ها(مصرف کلسیم + ویتامین D بهمراه داروهای ضد تشنج سفارش می شود )

۴-مصرف طولانی داروهای ضد افسردگی SSRI مثل فلوکستین

چاره: مانند بالا

5- مصرف شربت معده آلومنیوم دار به مدت طولانی

چاره : قطع مصرف شربت و مراجعه به متخصص گوارش جهت درمان اساسی

درمان های دارویی پوکی استخوان

در کسانی که عارضه پوکی استخوان تشخیص داده شد، باید دارو استفاده شود. این داروها به خصوص آلن درونیت (فوزاماکس مؤثر بر تراکم استخوان) در تمام دنیا مصرف می شوند. نوع خوراکی این داروها به انواع دیگر ترجیح دارند و خط اول درمان اند.

آلن درونیت هفته ای یک بار مصرف می شود و باید با آب زیاد و ناشتا خورده شود. همچنین بیمار باید بعد از خوردن دارو، نیم ساعت بی حرکت باشد. به علاوه عارضه این دارو بسیار کم است، اما اگر کسی با مصرف آن دچار عارضه شد، باید با پزشک مشورت کند، چون دارو قطع نمی شود، ولی ممکن است پزشک داروهای دیگری را تجویز کند که تحمل بیمار نسبت به عوارض داروی مصرف شده افزایش یابد.

هشدار :

راهکارهای بالا بدون فعالیت بدنی مناسب تا ثیر مطلوب را ندارند علاوه بر راهکارهای بالا، ورزش یا راهپیمایی سریع روزانه به مدت حداقل 30 دقیقه حتما انجام شود ترک سیگاروالکل هم که نا گفته پیداست

همچنین بخوانید:

چگونه پوکی استخوان درمان میشود؟/کاملترین مقاله از درمان پوکی استخوان

تغذیه مناسب برای درمان پوکی استخوان

عصبانیت باعث پوکی استخوان میشود

بهترین راه برای درمان درد استخواناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits