دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز در رابطه با موارد مصرف داروی آرام بخش زالپلون 
3
زمان مطالعه: 11 دقیقه
زالپلون به عنوان هیپنوتیک (خواب آور) در درمان کوتاه مدت بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی داروی زالپلون


زالپلون (Zaleplon) یک داروی آرام بخش/ خواب آور است که عمدتا جهت درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک داروی آرام بخش غیر بنزودیازپینی شناخته می شود.


زالپلون به عنوان هیپنوتیک (خواب آور) در درمان کوتاه مدت بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. شروع اثر سریع و طول اثر کوتاه دارد و در بیمارانی که در شروع خواب مشکل دارند، داروی مناسبی می باشد.


بی خوابی و یا خواب نامناسب اختلالی شایع است که دوره زودگذری دارد. در صورتی که مشکلات خواب دارید به این مفهوم است که در خواب رفتن دچار مشکل هستید ، یا اینکه در طول شب چندین بار از خواب بیدار می‌شوید و یا اینکه صبح خیلی زود از خواب بیدار می‌شوید. قرص‌های خواب معمولاً به عنوان آخرین گزینه به کار گرفته می‌شود اما گاهی برای درمان برخی از بی‌خوابی‌های شدید به کار گرفته می‌شود. زالپلون با تأثیر بر پیام‌های مغزی باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود.


نام تجاری: Sonata

مکانیسم اثر زالپلون


زالپلون با گیرنده های گابا تعامل ایجاد کرده و برخی از خواص داروهای بنزودیازپینی را به اشتراک می گذارد.

فارماکوکینتیک زالپلون

این دارو براحتی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و حداکثر سطح پلاسمائی آن حدود 1 ساعت بعد از تجویز خوراکی حاصل می شود. غذاهای سنگین یا غذائی با محتوای چربی بالا باعث تأخیر جذب و کاهش پیک پلاسمائی آن می شود. فراهمی زیستی آن حدود 30% است چرا که متابولیسم عبور اولیه کبدی وسیعی دارد. نیمه عمر حذفی این دارو حدود 1 ساعت است. تقریباً 70% دوز تجویزی بصورت متابولیتهای غیر فعال کمتر از 1% آن بصورت تغییر نیافته از طریق ادرار دفع می شود. حدود 17% آن وارد مدفوع می شود. این دارو در شیر مادر پخش می شود.

زالپلون

نکاتی که قبل از مصرف زالپلون باید در نظر گرفته شود


بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی زالپلون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که مشکلات تنفسی و یا آپنه خواب هستید (مشکلی که باعث می‌شود به مدت کوتاهی نفس نکشید).
 • در صورتی که دچار میاسستنی گراویس هستید.
 • در صورتی که دچار اعتیاد الکلی و مواد مخدر هستید.
 • در صورتی که دچار افسردگی هستید.
 • در صورتی که دچار مشکلات کبدی و کلیوی هستید.
 • اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • در صورتی که تاکنون به هر نوع دارو آلرژی داشته‌اید.

طریقه مصرف زالپلون


قبل از شروع مصرف زالپلون راهنمای مصرف دارو را با دقت مطالعه کنید و در هر موردی سوالی دارید با پزشک مطرح کنید.

داروی زالپلون خوراکی است و باید درست طبق دستور پزشک مصرف شود. اثر بخشی زالپلون خیلی سریع اتفاق می افتد، بنابراین مهم است این دارو را درست قبل از خواب بخورید.

زالپلون نباید برای چرت زدن یا خواب کمتر از 4 ساعت مصرف شود، زیرا در این صورت خطر بروز عوارض جانبی مانند از دست دادن حافظه یا خواب آلودگی ناشی از دارو افزایش پیدا می کند. پزشک سعی می کند کمترین میزان موثر برای شما را تجویز کند.

2 ساعت قبل از مصرف داروی زالپلون نباید غذای چرب بخورید، زیرا خوردن غذای چرب با این دارو از اثر بخشی دارو جلوگیری می کند.

میزان مصرف دارو به شرایط پزشکی، سن و واکنش بدن فرد به دارو بستگی دارد. از آنجایی که زالپلون معمولا برای دوره کوتاه تجویز می شود، پزشک به شما خواهد گفت چه زمانی مصرف دارو را متوقف کنید.

در یک یا دو روز اول بعد از توقف مصرف دارو ممکن است دچار اضطراب یا مشکل در خواب شوید. اگر تا چند روز بعد از توقف مصرف دارو در خوابیدن دچار مشکل می شوید، حتما به پزشک مراجعه کنید.


اگر این دارو به طور منظم و به مدت طولانی مصرف شود (بیشتر از چند هفته) یا به میزان زیاد مصرف شود، ممکن است باعث بروز علائم ترک شود. در این موارد علائم ترک دارو (مانند افسردگی غیر عادی، اضطراب، گرفتگی های معده و عضلات، استفراغ، تعریق، لرز یا تشنج) رخ می دهد. برای پیشگیری از بروز این واکنش ها پزشک به تدریج میزان مصرف را کاهش می دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید و هر گونه واکنش را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

گرچه این دارو برای بسیاری از مردم موثر است، اما گاهی باعث بروز اعتیاد می شود. اگر دچار سوء مصرف مواد باشید (به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه یا اعتیاد به الکل و مواد مخدر) خطر بروز این واکنش ها بیشتر خواهد بود. میزان مصرف دارو را افزایش ندهید، تعداد دفعات مصرف را افزایش ندهید یا دوره مصرف را بیشتر از مدت توصیه شده ادامه ندهید. مصرف دارو را درست طبق دستور پزشک متوقف کنید.

مقدار مصرف زالپلون

کپسول: 5 میلی گرم و 10 میلی گرم

 • بی خوابی (مصرف کوتاه مدت)
 • 10-20 میلی گرم خوراکی در صورت نیاز، محدوده مصرف: 5-20 میلی گرم.
 • نارسایی کلیوی: خفیف تا متوسط: نیازی به تنظیم دوز ندارد. شدید: مطالعه نشده است.
 • نارسایی کبدی: خفیف تا متوسط: 5 میلی گرم هنگام خواب. شدید: توصیه نمی شود.

مصرف زالپلون در دوران بارداری و شیردهی


زالپلون در دوران بارداری تنها در صورت نیاز باید مصرف شود. در مورد مزایا و خطرات مصرف زالپلون در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.


داروی زالپلون وارد شیر مادر می شود و تاثیرات ناخوشایندی روی نوزاد می گذارد. قبل از مصرف داروی زالپلون در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

قرص زالپلون

عوارض جانبی زالپلون


از آنجا که اختلالات خواب ممکن است نشان دهنده تظاهرات اختلال جسمی و روانی باشد، درمان علائم بی خوابی تنها پس از ارزیابی دقیق بیمار آغاز می شود. شکست درمان بی خوابی پس از 7 تا 10 روز ممکن است نشان دهنده حضور یک بیماری روانی اولیه و / یا بیماری پزشکی باشد که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

بدتر شدن بی خوابی یا ظهور اختلالات ذهنی و یا رفتاری جدید ممکن است ناشی از یک اختلال روانی یا فیزیکی غیر قابل تشخیص باشد. این یافته ها در طول درمان با داروهای آرام بخش / خواب آور، از جمله زالپون، به دست آمده اند. از آنجا که به نظر می رسد برخی از عوارض جانبی مهم زالپلون مربوط به دوز دارو می باشد، مهم است که از پایین ترین دوز موثر ممکن، به ویژه در سالمندان استفاده شود.

گزارش های مختلفی از افکار و رفتارهای غیرطبیعی مرتبط با استفاده از داروهای آرام بخش / خواب آور وجود دارد.

احتمال بروز واکنش حساسیتی به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال اگر متوجه بروز علائم واکنش های حساسیتی در خود شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، علائم واکنش های حساسیتی به زالپلون عبارتند از:

احتیاط در مصرف زالپلون


رفتارهای پیچیده مانند رانندگی در خواب (رانندگی در حالت نیمه خواب و پس از مصرف داروی آرام بخش/ خواب آور) گزارش شده است. اگرچه این رفتارها در مصرف زالپلون با دوزهای درمانی اتفاق می افتد، اما مصرف همزمان این دارو با الکل و سایر داروهای کاهنده فعالیت سیستم اعصاب مرکزی نیز وقوع این عوارض را تشدید می کنند. با توجه به خطرات موجود برای بیمار و جامعه، در صورت گزارش دوره هایی از رانندگی در خواب، مصرف دارو باید حتما قطع شود. سایر رفتارهای پیچیده (مانند خوردن و یا آماده سازی غذا، تلفن زدن، فعالیت جنسی) نیز در بیمارانی که داروهای آرام بخش/ خواب آور مصرف می کنند و به طور کامل بیدار نیستند، مشاهده شده است.


بیماران دریافت کننده زالپلون باید در مورد انجام کارهایی که به هوشیاری و هماهنگی ذهنی نیاز دارند و یا کار در مشاغل خطرناک (مانند کار با ماشین و یا رانندگی با وسایل نقلیه) احتیاط کنند. زالپلون همانند سایر داروهای آرام بخش (مانند داروهای آرام بخش، آنتی هیستامین ها، داروهای ضد صرع، ضد دردهای مخدر، بی حس کننده ها، اتانول و سایر داروهایی که فعالیت سیستم اعصاب مرکزی را کاهش می دهند)، ممکن است سبب کاهش فعالیت سیستم اعصاب مرکزی شود.


موارد منع مصرف داروی زالپلون

 • به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

هشدار ها در رابطه با مصرف زالپلون


این دارو در بیماران با اختلال کبدی بایستی با احتیاط و با دوز کمتر تجویز شود و از مصرف آن در اختلال شدید کبدی اجتناب گردد. درمان مسمومیت ناشی از این دارو حمایتی است. از طریق تجویز شارکول بصورت خوراکی که در فاصله 1 ساعت بعد از خوردن بیش از 50 میلی گرم دارو در بالغین یا mg/kg1 در کودکان تجویز می شود. فلومازنیل در دپرسیون شدید CNS ممکن است در نظر گرفته شود.

 • دارو را دقیقا به مقدار تجویز شده توسط پزشک شب ها قبل از خواب مصرف کرده و هرچه سریع تر به رختخواب بروید.
 • از مصرف دارو با غذاهای چرب خودداری کنید.
 • مصرف مداوم این دارو بیشتر از ۷تا ۱۰ روز توصیه نمی شود.
 • تا ۴ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.

ZALPOLON

تداخلات دارویی زالپلون


تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.


برخی از داروهایی که ممکن است با داروی زالپلون تداخل کنند ، عبارت‌اند از: ملاتونین ، داروهای مؤثر بر آنزیم‌های کبدی که موجب حذف زالپلون از بدن می‌شوند ( مانند ، ضد قارچ‌های آزول خاص مثل کتوکونازول ، سایمتیدین ، ریفامایسین‌ها مثل ریفابوتین / ریفامتین ، داروهای ضد تشنج مثل فنی توئین ، کاربامازپین ، فنوباربیتال) ، سدیم اکسیبات .


اگر داروها یا مواد خواب‌آور مانند: الکل، آنتی‌هیستامین‌های خاص (از قبیل ستیریزین ، دیفن ‌هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند دیازپام(diazepam) و زولپیدم (zolpidem))، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین(codeine)) مصرف می‌کنید، حتماً به پزشک خود بگویید.

 • این دارو با مصرف الکل تداخل دارویی دارد.
 • در مدت درمان با این دارو ممکن است با تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه, مختصری ایجاد شود که به مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شوید.
 • تا جای ممکن سعی کنید تنها در صورت نیاز از دارو استفاده کنید و از مصرف مداوم آن برای خواب شبانه جهت ,جلوگیری از ایجاد مقاومت نسبت به دارو خودداری نمایید.در صورت استفاده ی مداوم بیشتر از یک هفته , پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • در صورت مصرف طولانی مدت به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو و عدم بازگشت علائم بیماری، باید قطع مصرف این دارو تحت نظر پزشک و تدریجی باشد.
 • برچسب روی تمام داروهایتان را (مانند داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید. زیرا آن‌ها ممکن است، مواد تشکیل‌دهنده‌‌ خواب ‌آوری داشته باشند که موجب خواب آلودگی شوند. راجع به مصرف داروی زالپلون با داروساز خود مشورت کنید.

نحوه نگه‌داری داروی زالپلون

 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از نور مستقیم آفتاب نگه داری کنید.
 • دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

divider

بیشتر بخوانید:

آشنایی با قرص های آرام بخش

فواید مصرف قرص خواب آور ملاتونین

همه چیز در مورد قرص خواب آور زوپیکلون

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits