alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۲۴ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۸ مارس ۲۰۲۱ میلادی
ویتامین E برای مردان : بررسی تاثیر مستقیم ویتامین E بر روی مردان
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ویتامین E ویتامینی که نقش مهمی در تنظیم فعالیت‌های متابولیکی و آنزیمی بدن بازی می‌کند و یکی از معروف‌ترین آنتی اکسیدان های ضد سرطان است.

ویتامین E برای مردان

ویتامین E به صورت قرص و مکمل بیشتر به دو صورت توکوفرول tocopherols و توکوترینولز tocotrienols تهیه می شود.

هر چند ویتامین E موجود در غذاها، سبزیجات و دانه های روغنی یا بهتر بگوییم ویتامین E طبیعی از نوع آلفاتوکوفرول است

ویتامین E محرک آنزیم ها یا همان کاتالیزور ترشح آنزیم های بدن و به عنوان ویتامین ماهواره ای بدن معروف است.

این ویتامین قابل حل در چربی نقش مهمی در سلامتی بدن و البته افزایش توانایی سیستم ایمنی بدن به عهده دارد.

ویتامین E دارای اثرات آنتی اکسیدانی بوده و از تاثیرات مخرب رادیکال های آزاد بر بدن جلوگیری می کند. آلفاتوکوفرول نوعی از ویتامین E است که بدن می تواند مصرف کند.

فواید ویتامین E برای مردان


1. افزایش سیستم ایمنی بدن به کمک ویتامین E

آنتی اکسیدان ها مانع بروز آسیب های سلولی می شوند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که نقش ویتامین محلول در چربی را نیز ایفا می کند. یکی از اثرات مصرف ویتامین E تقویت سیستم ایمنی بدن است.

افزایش مصرف این ویتامین بخصوص در مردان بالای ۶۵ سال کاهش ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی را بهمراه دارد. آنتی اکسیدان ها همیشه باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده، بدن کمتر در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می گیرد.

ویتامین E آنتی اکسیدانی است که با دو روش سطح سیستم ایمنی را افزایش می دهد. اول این که اجازه نمی دهد پاتوژن های خارج از بدن به آن وارد شوند و ایجاد بیماری کنند. روش دوم ویتامین E کمک به درمان و کنترل بیماری های مزمن و دوره ای در داخل بدن است


2. تاثیر ویتامین E بر سلامت قلب

پزشکان این ویتامین را برای خواص آنتی اکسیدانی آن و همچنین جهت افزایش دو نوع آنزیم که سبب آزاد شدن پروستاسیکلین از طریق سرکوب متابولیسم اسیدآرشیدونیک، می شناسند.

و این امر سبب کاهش تجمع پلاکتی که به بیماری های قلبی و عروقی می انجامد، می شود. این ویتامین از اکسیده شدن کلسترول جلوگیری می کند. به همین دلیل ویتامین سلامت قلب، رگ های خونی و عروق محسوب می شود.

مردانی که به اندازه کافی ویتامین E مصرف می کنند معمولا دچار حمله های قلبی و سکته مغزی نمی شوند. بیماری های قلبی هم با حضور ویتامین E مجال بروز ندارند.


3. حمله به رادیکال های آزاد با ویتامین E

ورزش برای سلامتی شما بسیار خوب است، اما آسیب رادیکال های آزاد به علت تمرینات افزایش می یابد.

آنها محصولات جانبی سمی ناشی از سوخت و ساز بدن هستند که می توانند منجر به بروز آسیب های بافتی شوند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی در پاکسازی این نوع از رادیکال های آزاد است.


4. نقش ویتامین E بر افزایش باروری

کمبود ویتامین E یکی از دلایل ناباروری شناخته شده است. طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف این ویتامین آسیب به سلول های اسپرم ناشی از گردش رادیکال های آزاد را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهند که کاهش قابل توجهی در استرس اکسیداتیو سلول های اسپرم مشاهده شده است.


5. تاثیر ویتامین E بر داشتن اسپرم سالم

هر مردی وقتی تصمیم به بچه دار شدن می گیرد باید قدرت اسپرم سازی خوبی داشته باشد تا اسپرم های بدن او توانایی حرکت به سمت تخمک را داشته باشند.

تحقیقات نشان داده است در مردانی که اسپرم ها ضعیف عمل می کند، ویتامین E بدن آن ها کم است.

سطح ویتامین E بدن مرد ارتباط مستقیم با سلامت و حرکت اسپرم ها دارد.

علاوه بر نقشی که ویتامین E در سلامت و حرکت اسپرم ها دارد در مردانی که ویتامین E بدنشان پایین است معمولا قدرت جنسی کاهش پیدا می کند.


6. کاهش خطر ابتلا به سرطان با ویتامین E

این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است و هر جا آنتی اکسیدان حضور داشته باشد سرطان جایی برای جولان دهی پیدا نمی کند.

ویتامین E با از بین بردن رادیکال های آزاد از بروز استرس اکسیداتیو و بیماری های دوره ای و مزمن پیشگیری می کند. سلامت پوست، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات از دیگر مزایای ویتامین E برای بدن مردان است.


6. ویتامین E و خطر سرطان پروستات

دریافت دوز بالای آنتی اکسیدان مانند ویتامین E می تواند سلول ها را از آسیب سرطان زاها حفظ کند. بنابراین، خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان می تواند خطر برخی از سرطان ها را کاهش دهد.

دریافت ویتامین E و کاهش خطر بیماری های قلبی و سرطان با هم ترکیب هستند. یک تحقیق در سال 2009 اطلاعات مربوط به بیش از 35.000 مرد را مورد بررسی قرار داد.

این آقایان به چهار گروه تقسیم شده بودند: سلنیوم، ویتامین E، سلنیم + ویتامین E و گروهی که شبه دارو دریافت می کرد.

شرکت کنندگان در تحقیق این مکمل ها را حدود 3 سال دریافت می کردند و چند سال پس از تحقیق نیز همچنان اطلاعاتشان ثبت می شد.

محققان تاثیری از ویتامین E، سلنیوم و یا ترکیب از این دو در کاهش خطر سرطان پروستات ندیدند.

از آنجا که دریافت دوز بالای ویتامین E در آقایان تاثیری روی سرطان پروستات نداشت بنابراین متخصصان دیگر مقدار زیاد آن را برای مردان سالم تجویز نمی کنند چون حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین E بالا می تواند تاثیری معکوس داشته باشد.

فراموش نکنید در اینجا مصرف بیش از حد ویتامین E ملاک است و یک فرد سالم همچنان باید به تامین نیاز روزانه به ویتامین E بپردازد.


7. ویتامین E و بیماری های قلبی

ویتامین E می تواند از اکسیده شدن ویتامین E جلوگیری کند. LDL اکسیده شده برای سلامت قلب ضرر بیشتری دارد، بنابراین پیشگیری از اکسیده شدن LDL می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

ویتامین E می تواند از تجمع پلاکت ها جلوگیری کند که می تواند خطر لخته شدن خون را کاهش دهد. برخی مطالعات جمعیتی به خوبی رابطه بین مصرف بالای ویتامین E و کاهش بیماری های قلبی عروقی را نشان می دهند.

به خاطر این ارتباط مثبتی که تحقیقات نشان می دهند، بسیاری از متخصصان سلامت برای پیشگیری و کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی توصیه می کنند از مکمل های ویتامین E استفاده کنید.

با این حال تحقیقات اخیر نشان می دهند دریافت دوز بالای ویتامین E نمی تواند روی سلامت قلب تاثیر داشته باشد. در واقع یک تحقیق نشان داد دریافت دوز بسیار بالای ویتامین E در برخی افراد می تواند خطر بروز سکته مغزی را نیز افزایش دهد.

بنابراین دریافت دوز بالای ویتامین E برای افراد بالغی که سالم هستند دیگر توصیه نمی شود. بهترین کار این است که غذاهای حاوی ویتامین E دریافت کنیم و اگر دچار کمبود هستیم می توانیم مکمل های این ویتامین را به کار ببریم.

دوز بالای ویتامین E در برخی افراد که در خطر بیماری های قلبی قرار دارند ممکن است همچنان مفید باشد بنابراین اگر در مورد ویتامین E و سلامتتان سوال دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.


8. ویتامین E و آنتی اکسیدان

غشا سلولی می تواند در خطر آسیب رادیکال های آزاد درون بدن قرار بگیرد. از آنجا که ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است می تواند به تثبیت غشا سلولی کمک کند و از آنها در برابر رادیکال های آزاد محافظت نماید.

تحقیقات موسسه لینوس پالینگ نشان داده ویتامین E می تواند روی پروتئین سلول ها و آنزیم ها تاثیر بگذارد. برای مثال در تحقیقات روی سلول ها، ویتامین E نشان داد می تواند ایمنی سلول های T را افزایش دهد.


9. ویتامین E و اسپرم

هر نوع اختلال جنسی در مردان، از جمله تحرک نامناسب اسپرم، تعداد کم اسپرم یا کاهش میل جنسی، باعث خجالت و ناراحتی مردها می شود.

برای حل این مشکل می توانید با پزشک خود صحبت کنید. همچنین می توانید رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا مشکلات اختلال جنسی برطرف شود مثلا می توانید ویتامین E ( خواص قرص ویتامین E، میزان مصرف و عوارض جانبی آن) را به رژیم غذایی خود بیفزایید.


بیشتر بخوانید :

ویتامین E و فواید مصرف آن

مزایای باورنکردنی شیاف ویتامین E برای خانم ها !

استفاده از ویتامین E در کرم‌های آرایشیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • jameesalamat.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits