دلگرم
امروز: جمعه, ۲۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز درمورد سلول درمانی + کاربردهای این درمان
9
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سلول درمانی:سلول درمانی نه تنها در بیماری های خونی بلکه در سایر بیماری هایی که علت اصلی آن ها از دست دادن بخشی از عملکرد بافتی است نیز می توان استفاده کرددر این روش...

سلول درمانی چیست؟

کشف و معرفی سلول های درمانی یا بنیادی و همچنین سلول های پیش ساز به خصوص سلول های بنیادی خون ساز این روش را تبدیل به یک روش درمانی موثر در درمان بسیاری از سرطان ها و نارسایی های تولید سلول های خونی در مغز استخوان نموده است.

با مجله دلگرم همراه باشید

نزدیک به 50سال است که پزشکان بعد از انجام شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان که منجر به از بین رفتن سلول های خون ساز می شود، از پیوند سلول های بنیادی خون ساز از منشا خود بیمار و یا دهنده غیرخودی استفاده می کنند.

اما مطالعات صورت گرفته اخیر نشان می دهد که از سلول درمانی نه تنها در بیماری های خونی بلکه در سایر بیماری هایی که علت اصلی آن ها از دست دادن بخشی از عملکرد بافتی است نیز می توان استفاده کرد. در این روش درمانی بعد از مشخص شدن منبع سلولی که ممکن است مغز استخوان ،قلب، بافت عصبی، و یا سایر بافت ها باشد، ابتدا یک نمونه از بافت مورد نظر تهیه شده و سپس سلول های درمان کننده آن جدا شده و با توجه به نیاز بیمار و همچنین سلول های بدست آمده ممکن است که در نهایت سلول ها با یا بدون کشت در غضروف مورد نظر تزریق شوند تا موجب ترمیم و افزایش عملکرد بافت آسیب دیده گردد.

همه چیز درمورد سلول درمانی + کاربردهای این درمان

در سلول درمانی با توجه به نوع بیماری می‌توان از هر دو نوع سلول بدنی و یا سلول بنیادی استفاده نمود. اما در سال‌های اخیر تمایل به استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماری‌های همراه با تخریب بافتی افزایش یافته است.

سلول های بدنی

سلول های بدنی یک ارگانیسم و نه سلول های جنسی نامیده میشود. سلول های بدنی شامل سلول های پوست. کبد. مغز استخوان. چشم ها.میشوند

سلول های بنیادی

ین سلول ها، سلول هایی غیرتخصصی هستند و قدرت بازسازی و احیای خودشان را از طریق تقسیم سلولی دارا هستند.این سلول ها تحت شرایط آزمایشگاهی یا فیزیولوژیکی معینی می توانند به سلول هایی با کارکرد تخصصی مانند سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس، یا سلول های عضله قلب که توانایی تلمبه کردن خون را دارند، تبدیل شوند.

سلول بنیادی یا سلول بدنی؟

سلول‌های بنیادی مادر همه سلول‌هاست و توانایی تبدیل به همه سلول‌های بدن را نیز دارد. این سلول‌ها دارای توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول‌ها همچون سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی هستند. سلول‌های بنیادی همچنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر هستند و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب‌دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و نقص در آن بافت را ترمیم کنند.

انواع سلول بنیادی

سلول‌های بنیادی جنینی

این سلول‌ها از جنین ایجاد شده در آزمایشگاه به دست آمده و برای به دست آوردن آنها لازم است که جنین ایجاد شده به روش لقاح آزمایشگاهی در روز 14 تخریب شده و سلول‌های آن در آزمایشگاه کشت شوند. از نظر تکثیری و تمایزی این سلول‌ها بیشترین توان تکثیری را داشته و قادرند همه انواع سلول‌های بدن را تولید نمایند.

سلول‌های بنیادی جدا شده از جنین سقط شده

این سلول‌ها همان گونه که از اسم آنها پیدا است از جنین‌های سقط شده به دست می‌آید. این سلول‌ها نیز مانند سلول‌های بنیادی جنینی قدرت تکثیر بالایی داشته ولی از نظر توان تمایزی جزو سلول‌های چندتوان بوده و قادرند تنها به انوع سلول‌های خاصی تمایز یابند.

سلول‌های بنیادی خون بند ناف:

خون موجود در بند ناف و جفت که بعد از تولد دورانداخته می‌شود حاوی سلول‌های بنیادی است که عمدتا قادر هستند انواع سلول‌های خونی را تولید کنند و به همین جهت از این سلول‌ها اغلب در بیماری‌های خونی و سرطانی استفاده می‌شود. این سلول‌ها نسبت به سلول‌های مغز استخوان نابالغ‌تر بوده و در صورت استفاده مشکلات ایمنی کمتری را ایجاد می‌نمایند.

سلول‌های بنیادی بزرگسالان:

همه بافت‌های موجود در بدن برای ادامه حیات و همچنین ترمیم نیاز به سلول‌های بنیادی دارند که امروزه آنها را تحت عنوان سلول‌های بنیادی بزرگسالان می‌شناسیم این سلول‌ها قدرت تکثیر کمتری نسبت به سلول‌های بنیادی جنینی داشته و تنها قادرند به انواع سلول‌های بافت جداشده تبدیل شوند. یکی از مهمترین این سلول‌های، سلول‌های بنیادی مغز استخوان است که قادرند انواع سلول‌های خونی را ایجاد نمایند. با این حال نشان داده شده است که با ایجاد شرایط خاصی می‌توان این سلول‌ها را به سایر انواع سلول‌ها نیز تمایز داد.

کاربرد سلول درمانی:

  • بازسازی نقایص بزرگ فک تحتانی
  • بیماری‌های روماتولوژی
  • درمان کندگی غضروف با استفاده از سلول‌های مزانشیمی
  • درمان استئوآرتریت زانو با استفاده از PRP
  • بیماری مثل دیابت که امروزه بسیار فراگیر شده است

سلول درمانی

سلول درمانی برای درمان آرتروز زانو

پس از گرفتن سلول ها از مغز استخوان و کشت آنها در فضای آزمایشگاه و در نهایت تزریق به بیماران با موفقیت هایی در زمینه درمان آرتروز همراه بوده ایم که به جرات می توان گفت در این عرصه پیشرفت چشمگیر داشته ایم و از بسیاری کشورهای دیگر پیش هستیم.برای درمان آرتروز زانو با استفاده از سلول های بنیادی وارد مراحل درمانی شده ایم اما مشکلات مالی که در این عرصه با آن مواجه ایم روند ادامه تحقیقات درمانی را کند کرده است.کهولت سن از عواملی است که بیمار را با بیماری های استخوان مواجه می کند که این مشکل به علت از بین رفتن بافت یا قسمتی از عملکرد بافت به وجود می آید

سلول درمانی به چه بیمارانی توصیه نمیشود؟

بیماری های ترمینال(بیماری هایی که قابل درمان نیستند) یا سرطان

مقدار هموگلوبین خون کم باشد

زنان باردار و یا زنانی که شیر می دهند

بیمارانی که آزمایش ایدز یا ویروس هپاتیت B آنها مثبت باشد

به بزرگسالان مبتلا به تالاسمی

سلول درمانی
مراحل سلول درمانی

مراحل سلول‌ درمانی:

1. بعد از جداسازی سلول و شناسایی ویژگی‌های آن ابتدا باید در مطالعات آزمایشگاهی قدرت تکثیر و همچنین توانایی سلول در تبدیل شدن به سایر سلول‌ها بدون ایجاد تومور و یا رشد غیرقابل کنترل مورد ارزیابی قرار گیرد.

2. در مرحله بعدی سلول در مدل‌های حیوانی کوچک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که در این مرحله نیز باید اثبات شود که سلول ضمن کارایی عوارضی نیز برای حیوانات مورد مطالعه نداشته است.

3. مرحله بعدی این سلول‌ها در افراد داوطلب و بیمارانی که هیچ راه درمانی دیگری ندارند با مجوز کمیته اخلاق مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در صورتی که سلول در این مرحله نیز در بیماران مورد مطالعه عارضه خاصی را به همراه نداشته باشد

4. مرحله بعد از لحاظ کارایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بالاخره قبل از ورورد سلول به مراحل درمانی و ارائه خدمات به صورت عمومی لازم است که کاراریی آن با روش‌های استاندارد فعلی نیز مقایسه شده و در صورت موثرتر بودن مجوز ارائه به صورت محدود را خواهد داشت.

5. مرحله بعدی عوارض دراز مدت روش درمانی با استفاده از پرسشنامه و روش‌های خاص مورد ارزیابی قرار گرفته و تنها بعد از این مرحله است که درمان به عنوان یک روش معمول به جامعه درمانی معرفی می‌گردد. این مراحل ار زمان کشف یک سلول تا ارائه خدمات معمولا به 5 تا 10 سال وقت نیاز دارد.

عوارض سلول درمانی

انتقال سلول‌های بنیادی از یک فرد ناشناس به فرد ناشناس دیگر تبعات زیادی می‌تواند به دنبال داشته باشد. وی ادامه داد: این تبعات در دنیا به کرات اتفاق افتاده است مانند ابتلا به ویروسHIV، هپاتیت، جنون گاوی و ده‌ها ویروس نوظهور که هر روز در حال گسترش است. همچنین بیماری‌های نوپدیدی ممکن است در نتیجه این فعالیت‌ها به وجود آید؛ اینها از جمله خطراتی است که در حال حاضر کشور ما را تهدید می‌کند و می‌تواند بیماران را با مشکلاتی عدیده روبه‌رو سازد

در این رابطه بیشتر بدانید:

بهره برداری از بیمارستان سلول درمانی رویان

درمان سرطان خون با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف

5 ترفند برای جوان نگه داشتن مغز

باتشکر از شما همراهان گرامی مجله دلگرم امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. نظرات خود را از طریق کامنت ها و پشتیبانی خود را از طریق لایک ها به ما اعلام کنید

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (9 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits