alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
تشخیص بیماری آبله مرغان و زونا

علت مثبت و منفی بودن VZV IgG/IgM در آزمایش خون

تشخیص بیماری آبله مرغان و زونا
1
4.1K
زمان مطالعه: 8 دقیقه
VZV IgG/IgM آزمایشی است که برای غربالگری آنتی بادی یا آنتی ژن ضد ویروس واریسلا زوستر ( آبله مرغان- زونا) صورت می گیرد. 


تفسیر آزمایش VZV IgG/IgM


VZV IgG/IgM آزمایشی است که برای غربالگری آنتی بادی یا آنتی ژن ضد ویروس واریسلا زوستر ( آبله مرغان- زونا) صورت می گیرد. IgG مثبت همراه با IgM مثبت، نشان دهنده عفونت اخیر به ویروس VZV می باشد. این نتیجه به تنهایی جهت تشخیص عفونت VZV کافی نمی باشد و باید در چارچوب تظاهرات بالینی تفسیر گردد.

IgG مثبت همراه با IgM منفی نشان دهنده واکسیناسیون و یا عفونت پیشین به ویروسVZVمی باشد. این افراد نسبت به عفونت مجدد مصونیت دارند. IgG منفی به همراه IgM منفی نشاندهنده در معرض قرار نگرفتن فرد به ویروس VZV و عدم ایمنی می باشد. ب

ا این وجود یک نتیجه منفی ابتلا به عفونت VZV و یا پاسخ به واکسیناسیون را رد نمی کند. زیرا ممکن است نمونه گیری قبل از ظهور آنتی بادی در خون گرفته شده باشد. نتایج منفی(0.9>) مشکوک به عفونت اخیر و یا پس از واکسیناسیون جهت ارزیابی پاسخ سیستم ایمنی می بایست طی 2 الی 3 هفته بعد تکرار گردد. نتایج مشکوک (0.9-1.1) باید با انجام آزمایش نمونه ای جدید در طی10 تا 14 روز بعد پیگیری گردد.

نتایج آزمایش

 • منفی 0.9>
 • مشکوک 0.9-1.1
 • مثبت <1.1
 • IgG افراد واکسینه شده: 1.1<
 • IgG افراد واکسینه نشده: 0.9>

سایر نام ها: آنتی بادی ضد ویروس واریسلا زوستر ( آبله مرغان- زونا)، Chickenpox، Varicella-Zoster Virus Serology

خونگیری

کاربردهای بالینی آزمایش VZV IgG/IgM

1. تشخیص آزمایشگاهی عفونت ویروس واریسلا زوستر (VZV).
2. تعیین میزان پاسخ ایمنی افرادی که واکسینه شده اند.
3. ثبت و مستند کردن ابتلا به عفونت ویروس واریسلا زوستر در گذشته در افرادی که سابقه ایمن سازی ( واکسیناسیون) به این ویروس را نداشته اند.
4. تشخیص عفونت زونا در بزرگسالان.

شرایط نمونه گیری در آزمایش VZV IgG/IgM

1. نیاز به ناشتایی نمی باشد.
2. ترجیحاً نمونه گیری طی 14 – 10 روز فاز حاد یا نقاهت بیماری انجام شود

ملاحظات نمونه گیری در آزمایش VZV IgG/IgM

1. مطابق دستورالعمل آزمایشگاه در مورد بیماران مسری، از بیمار نمونه خون وریدی گرفته شود. نمونه گیری باید در مکانی مجزا و در شرایط استریل، همراه با تکنیک های آسپتیک صورت گیرد.
2. محل خونگیری را از نظر خونریزی بررسی نمایید.
3. سرم جدا شده باید شفاف و عاری از فیبرین ، همولیز و یا لیپمیک باشد.
4. نمونه گیر می بایست شرح حالی از وضعیت بالینی بیمار از وی پرسیده و در صورت لزوم در برگه آزمایش یادداشت نماید.

موارد عدم پذیرش نمونه در آزمایش VZV IgG/IgM

1. نمونه ای که در دمای اتاق مانده باشد.
2. نمونه ای که به طور مکرر ذوب و فریز گردد.
3. سرم های با همولیز و لیپمیک شدید.
4. نمونه هایی که در معرض حرارت بالا قرار گرفته باشند.

شرایط نگهداری نمونه در آزمایش VZV IgG/IgM

1. ترجیحاً پس از جداسازی سرم آن را تا زمان آزمایش در دمای 2-8oC نگاه دارید. زمان نگهداری ایده ال 48 ساعت می باشد.
2. نمونه را در 20oC- فریز نکنید. نگهداری در این دما ویروس اوریون را به سرعت غیر فعال می کند.
3. در صورتی که در طی 7 روز آزمایش انجام نشود، آن را در 70oC- نگاه دارید. فریز کردن در70oC - عفونت زایی ویروس را 10 تا 30 درصد کاهش می‏دهد.

آزمایش

اطلاعات تکمیلی در مورد آزمایش VZV IgG/IgM

ویروس مولد بیماری آبله مرغان- زونا (واریسلا زوستر) از خانواده هرپس ویروسها می باشد. انتقال ویروس به دستگاه تنفسی به کمک قطرات آلوده صورت می گیرد. در آنجا تکثیر کرده وارد خون شده و از خون به پوست ( راشهای پوستی) و دیگر اعضا منتقل می شود. بیماری آبله مرغان بیشتر در سنین طفولیت مشاهده می شود.

ممکن است ویروس به حالت نهفته در گانگلیونهای پشتی نخاع باقی بماند و پس از فعال شدن مجدد به دلیل تضعیف سیستم ایمنی در سنین بزرگسالی به صورت عارضه زونا ظاهر شود. واکسیناسیون بر علیه بیماری وجود ندارد ولی استفاده از گاماگلوبین اختصاصی در دوره نقاهت سبب کاهش علائم بیماری می شود.

عفونت اولیه با VZV می‏تواند در زنان حامله، افراد با نقص ایمنی، کودکانی که تحت درمان سرطان هستند، به دنبال پیوند عضو و جنین کشنده باشد. عوارض عفونت عبارتند از انتشار خون، پنومونیت، میوکاردیت، کاردیومیوپاتی، هپاتیت، سندرم گیلنباره، میلیت، ونتریکولیت، آرتریت گرانولوماتوز، واسکولوپاتی و مننگوانسفالیت. آبله‏مرغان مادرزادی می‏تواند منجر به بیماری سیستمیک نوزادی و یا ناهنجاریهای مادرزادی شود.

بیماران مبتلا به ایدز به دلیل تضعیف سیستم ایمنی معمولاً دچار عفونت‏های مکرر فعال شده VZV ( زونا) خواهند شد. زوستر عمدتاً در افراد سالخورده و مبتلایان به نقص ایمنی اتفاق می‏افتد. تست های سرولوژی ممکن است در تشخیص افتراقی بیماری¬های تاول‏زا مفید باشد. آنتی‏بادی¬های IgG را می‏توان 9 روز پس از ظهور راش در واریسلای اولیه و 10 روز پس از فعال شدن مجدد زوستر ردیابی کرد. آنتی‏بادی¬های IgM را می‏توان 6 تا 7 روز بعد ردیابی کرد که در روز 14 به پیک (اوج)می‏رسند. واکسنی که حاوی واریسلای زندة ضعیف شده است در کودکان 1 تا 6 سال و زنان سنین باروری غیرحامله توصیه می‏ شود.

عوامل مداخله گر آزمایش VZV IgG/IgM

 • VZV بسیارحساس است و در بسیاری از مواقع نمی‏توان آنرا از نمونه‏ هایی که تحت شرایط مناسب ارسال نشده‏اند به دست آورد.
 • در افرادی که قبلاً مبتلا به آبله‏مرغان شده‏اند عفونت‏های اولیه یا ثانویه با سایر هرپس ویروس‏ها ممکن است سبب افزایش قابل توجه تیتر VZV گردند.
 • یک تیتر مثبت ضعیف ممکن است ارتباطی با محافظت در برابر ویروس نداشته باشد.
 • علیرغم تیترهای قابل توجه آنتی‏بادی، زوستر می‏تواند ایجاد شود. در اکثر بزرگسالان آنتی‏بادی¬های ضد VZV-IgG در سرم باقی می‏مانند.
 • نمونه های دارای همولیز و لیپمیک شدید و ذرات فیبرین ممکن است در آزمایش ایجاد تداخل نماید.
 • نمونه های سرمی جمع آوری شده در ابتدای فاز حاد بیماری یا بالافاصله پس از واکسیناسیون ممکن است در روشهای سرولوژیک در تعیین کلاس آنتی بادیهای IgG و IgM منفی باشد.
 • آنتی بادیهای IgG VZV- ممکن است در نمونه های سرمی افرادی که در ماههای گذشته خون یا محصولات آن را دریافت کرده اند مشاهده گردد. در حالی که این افراد ممکن است ایمن نباشند و سابقه ابتلا به عفونت VZV را نداشته باشند.
 • نتایج مقادیر IgG در جنین و نوزادان باید با احتیاط تفسیر گردد. زیرا IgG می تواند از مادر به جنین انتقال یافته و منجر به نتایج مثبت کاذب گردد. مقادیر IgM به طور کلی شاخص مفیدتری جهت تشخیص عفونت در کودکان زیر 6 ماه می باشد.
 • وجود روماتوئید فاکتور (RF) ممکن است سبب افزایش کاذب IgM شود.
 • مقادیر خیلی زیاد VZV-IgG ممکن است جهت اتصال به جایگاه اتصال با VZV-IgM رقابت کرده و منجر به نتایج منفی کاذب گردد.

تست خون

توضیحات در مورد آزمایش VZV IgG/IgM

 • نتایج نمونه خون بند ناف، نوزادان و افراد دچار نقص سیستم ایمنی باید با احتیاط بیشتری تفسیر گردد.
 • نتایج آزمون باید همراه با علائم بیمار، تاریخچه بالینی، و دیگر یافته های آزمایشگاهی ارزیابی شود.
 • آزمایشات سرولوژیک حساسیت، ایمنی و عفونت اولیه VZV را تعیین می کنند.
 • تست VZV-IgM باید تنها زمانی انجام شود که شواهد بالینی حاکی از تشخیص عفونت باشد.
 • افزایش 4 برابری مقادیر VZV-IgG به همراه مقادیر بالای VZV-IgM نشاندهنده عفونت فعال (اخیر) می باشد. آنتی بادی VZV-IgG در حالت بهبود عفونت تا پایان عمر در بدن یافت می شود.
 • آبله مرغان بیماری حادی است که به دنبال تماس اولیه با ویروس حاصل می شود، در حالیکه زونا پاسخ میزبان به فعالیت مجدد ویروس آبله مرغان است که در عقده حسی بصورت مخفی وجود داشته است. یکی از عوارض نادر VZV آنسفالیت می باشد.
 • در موارد نادری که عفونت VZV از نظر بالینی قابل افتراق از عفونت‏های مشابه مثل عفونت منتشر هرپس سیمپلکس نیست، تست تشخیصی انتخابی کشت ویروس می‏باشد. از تست‏های سرولوژیک عمدتاً برای تأیید عفونت اخیر یا قدیمی استفاده می‏شود.
 • نمونه هایی که در ابتدای عفونت VZV گرفته شود ممکن است فاقد آنتی بادیهای اختصاصی قابل تشخیص باشد. در واقع منفی شدن تست دلیل بر رد عفونت نمی باشد. بنابراین توصیه می شود نمونه جدیدی در 1 تا 2 هفته بعد از بیمار گرفته شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

بیماری زونا چیست؟

درمان آبله مرغان

بهترین و سریع ترین راه درمان درد زونا

درمان آبله مرغان در بارداری

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits