دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
اندازه بیضه چپ و راست : علت هم اندازه نبودن بیضه ها چیست ؟
22
زمان مطالعه: 14 دقیقه
اندازه بیضه: اگر بخواهیم نگرانی مردان نسبت اندازه بیضه را دسته بندی کنیم می توان گفت، اندازه ی نرمال بیضه، بیماری واریکوسل و مشکلات باروری جزء ...

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با اندازه طبیعی بیضه در مردان آشنا شوید

بیضه ها نقش عمده ای در بروز ویژگی های مردانه در نوزادان پسر دارد. لازم است از همان بدو تولد بررسی بیضه های نوزاد صورت گیرد. در برخی موارد، ممکن است بیضه نوزاد پسر دچار تغییر شکل شده یا جای اصلی خود نباشد، به همین دلیل می تواند ایجاد مشکل کند. در این گونه موارد، بیضه ها در اصطلاح نزول نکرده و همین اهمیت بررسی حجم و اندازه بیضه ها را نشان می دهد.

divider

اندازه بیضه طبیعی

بیضه ها به طور معمول، صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت بوده و در زیر آلت، در داخل کیسه های بیضه قرار گرفته اند. بیضه ها به طور طبیعی قبل از تولد در محل اصلی قرار می گیرند. اولیای نوزادان باید پس از تولد، از طریق پزشک اطفال از وجود بیضه ها در کیسه مطلع گردیده و اطمینان خاطر پیدا کنند. در صورت عدم استقرار بیضه ها در محل طبیعی خود، مشکل قرار گرفتن بیضه ها در محل طبیعی خود به راحتی با عمل جراحی برطرف می شود.

15 سال قبل، سرطان بیضه اغلب کشنده بوده و بسیار سریع به سایر اندام های بدن منتشر می شد، در حالی که امروزه به علت پیشرفت های انجام شده در اکثر مواقع کاملاً قابل درمان است، به خصوص اگر سریعاً تشخیص داده شود.

اندازه بیضه غیرطبیعی

از نظر علایم، ابتدا برجستگی سخت، کوچک و بدون درد را می توان روی بیضه لمس نمود. گه گاه اندازه بیضه بزرگتر از معمول احساس می گردد. غالباً لازم است افراد با قوام و اندازه بیضه خود آشنا باشند تا هر نوع تغییری را حس نمایند.

احساس سنگینی و درد مبهم بیضه، کشاله ران و زیر شکم از دیگر علایم بیماری است. این اتفاقات ممکن است همراه با بعضی بیماری های دیگر مثل عفونت بیضه نیز مشاهده گردد. همین جا است که پزشک به شما در تشخیص و درمان کمک خواهد نمود.

ارزیابی حجم بیضه

ارزیابی حجم بیضه در سال های اخیر به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. در مردان بالغ، حجم بیضه در مقایسه با فعالیت اسپرماتوژنیک اندازه گیری می شود، در حالی که اندازه گیری حجم بیضه عمدتا از شروع بلوغ است.

به غیر از داده های تبدیل شده از اندازه گیری های ارکیدومتر، هیچ ارجاعی برای اندازه گیری های سونوگرافی حجمی بیضه در کودکان موجود نیست. بنابراین هدف از این مطالعه به دست آوردن داده های هورمونی اندازه گیری حجم بیضه در پسران 0 تا 6 ساله است.

اندازه بیضه نوزاد

بهتر است از همان لحظه تولد نوزاد پسر، بیضه نوزاد به وسیله متخصص اطفال بررسی شود. پزشک متخصص به ارزیابی بیضه ها پرداخته و شکل طبیعی و محل قرارگیری داخل کیسه را بررسی می کند.

در صورت وجود هر گونه اشکال در شکل ظاهری، اندازه و یا عدم نزول، والدین را از خطر ناباروی و عقیم بودن مطلع کرده و روش درمانی را ارائه می دهد. بهتر است درمان خیلی سریع صورت گیرد زیرا عدم درمان به موقع تا زیر یک سالگی حتی ممکن است باعث عقیم شدن کودک شود.

پیش از تولد هم سونوگرافی یک روش معتبر برای اندازه گیری بیضه های کوچک قبل از بلوغ است زیرا قادر به تشخیص تغییرات جزئی در حجم آن و در رابطه با تغییرات فیزیولوژیک در سال اول زندگی است.

به طور کلی و تقریبی اندازه بیضه نوزاد به صورت زیر است:

قطر بیضه ها : 4/0 به اضافه و یا منهای 1.4 سانت است.

اندازه بیضه کودکان

اندازه بیضه کودکان در سنین مختلف به صورت تقریبی به صورت زیر است:

 • در کودکان دو تا 4 سال: قطر بیضه: 0.4 به علاوه و یا منهای 1/2
 • در کودکان 4 تا 6 ساله: قطربیضه: 0.6 به علاوه و منهای 1.5 سانت
 • در کودکان 6 تا 8 سال: قطر بیضه: 0.3 به علاوه و منهای 1.8 سانت
 • در کودکان 8 تا 10 سال: قطر بیضه: 0.5 به اضافه و منهای 2 سانت

اندازه بیضه نوجوانان

مطالعه ای مقطعی بر روی 1000 کودک مدرسه ای بین سنین 8 تا 16 سال انجام شد تا حجم طبیعی بیضه را تعیین کند. در طی 8 سال حجم بیضه به طور متوسط ​​1.4 میلی لیتر بود. این افزایش با میزان 0.5 میلی لیتر در سال همراه بوده تا زمانی که در سن 11 سالگی به 2.9 میلی لیتر رسید.

رشد بیضه (افزایش 1.6 میلی لیتر) بین 11 تا 12 سال ثبت شد. این رشد شتاب دهنده با سرعت حدود 2.5 میلی لیتر به 4.0 میلی لیتر در سال ادامه می یابد، به طوری که حجم بیضه در 16 سالگی، به طور متوسط ​​16.6 میلی لیتر می شود.اندازه تقریبی بیضه نوجوانان به صورت زیر است:

 • در نوجوان14 تا 16 سال: قطر بیضه: 1 به علاوه و منهای 4.1 سانت
 • در نوجوانان 16 تا 18سال: قطر بیضه: 0.5 به علاوه و یا منهای 5 سانت
 • در نوجوانان 18 تا 20 سال: قطر بیضه: 0.3 به علاوه و یا منهای 5 سانت

اندازه طبیعی بیضه بعد از ازدواج

اندازه بیضه ها ارتباط کاملا مستقیمی با ظاهر اندام نداشته و همچنین اندازه آن قبل و بعد از ازدواج تفاوت زیادی نخواهد داشت. علاوه بر این ممکن است برخی افراد با اندام کوچک، بیضه هایی بزرگ داشته باشند و یا بر عکس.

بنابراین این موضوع می تواند متغیر باشد. اندازه بیضه ها همچنین ارتباط مستقیمی با افزایش سن ندارد و نمی توان توقع داشت که به عنوان مثال هر ساله چند میلیمتر به اندازه آن اضافه شود.
علت بزرگ بودن بیضه راست

بزرگ تر بودن بیضه راست یک شکل فیزیولوژی طبیعی بوده و هیچ مشکلی برای مرد ایجاد نمی کند. بنابراین بزرگ تر بودن بیضه راست به معنای وجود مشکل در بیضه ها نیست.

چرا بیضه چپ از بیضه راست کوچک تر است ؟

علت اینکه بیضه چپ معمولا از بیضه راست کوچک تر است به دلیل نزول دیرتر آن به سمت پایین در همان دوران جنینی است. به همین دلیل در صورت طبیعی بودن کارکرد بیضه ها، هیچ گونه شک به بیماری وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است در برخی موارد تورم و جمع شدن مایع میان بافتی در بیضه راست ممکن است نشانه ای از بیماری بوده و توصیه می شود که به پزشک اورولوژی مراجعه شود.

علت اهمیت بیضه چپ

گردش خون از بیضه راست به سمت ورید تحتانی است اما خون از بیضه چپ به سمت کلیه و پس از آن به سیستم گردش خون می رود. در صورتی که بر اثر ضربه یا حادثه ای دیگر، به بیضه چپ آسیب وارد شود، علاوه بر آسیب بیضه، احتمال آسیب رسانی به کلیه هم وجود دارد.

تفاوت عملکرد بیضه چپ و راست

یکی از تفاوت های عمده عملکرد بیضه چپ و راست این است که بیضه راست معمولا مسئول ایجاد تغییرات ظاهری و مردانه است و نقش مستقیمی در باروری و تولید مثل دارد.

چرا اندازه بیضه مردان با هم متفاوت است؟

بیضه ها بخش مهمی از آناتومی مردانه به شمار می روند. در صورت ضربه خوردن به بیضه ها، ممکن است درد زیادی ایجاد شده و یا آسیب ببینند. نقش بیضه ها برای سلامت جنسی، باروری و تغییرات ظاهری مردانه، بسیار مهم است. اندازه بیضه ها و شکل قرار گیری آن در بدو تولد بسیار مهم بوده و باید بررسی شود.

البته این موضوع کاملا طبیعی است که اندازه بیضه ها با هم متفاوت بوده و یکی پایین تر و یکی بالاتر باشد و یا یکی از دیگری بزرگ تر باشد. در اکثر مردان، بیضه راست کمی بزرگ تر است و بیضه سمت چپ هم پایین تر است.

بیماری مربوط به بیضه ها

طبیعی است که یکی از بیضه های شما بزرگتر از دیگری باشد. بیضه راست تمایل به بزرگتر شدن دارد. یکی از آن ها هم معمولا کمی پایین تر از دیگری و در داخل اسکروتوم آویزان است. با این حال، به خاطر داشته باشید که بیضه های شما هرگز نباید دردناک باشند و حتی اگر یکی از آن ها بزرگ تر از دیگری است، نباید از نظر شکل، کاملا متفاوت باشد.

در صورت بروز درد و یا شکل غیر طبیعی بیضه ها به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما اطلاعاتی در مورد نحوه شناسایی بیضه های سالم، نحوه مراقبت و کارهای لازم هنگام درد و علائم غیر طبیعی در اختیار شما قرار می دهد.

مهم نیست که کدام بیضه بزرگتر باشد، مهم این است که شما در هنگام نشستن، ایستادن یا حرکت در اطراف، نباید احساس درد کنید. همچنین حتی در صورت بزرگ تر بودن یکی از بیضه ها، در بیضه ها نباید قرمزی یا تورم داشته باشید. بنابراین در صورت بروز هر گونه مشکل یا توده در بیضه ها بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

بیضه بزرگ و بروز مشکلات قلبی

پژوهشی که در سال 2013 بر روی 2800 مرد انجا شد، نشان داد مردانی که دارای بیضه بزرگ هستند بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های قلبی می باشند. بعد از اینکه محققان به مدت 7 سال مردان را تحت بررسی قرار دادند، دریافتند که مردانی که دارای بیضه بزرگ هستند، بیشتر دچار بیماری های قلبی می شوند.به علاوه این مردان بیش از دیگران به سمت نوشیدن مشروبات الکلی می روند و بیشتر به فشار خون بالا مبتلا می شوند.همراه با استرسی که احتمالا به دلیل تصور این مردان از عدم توانایی جنسی بروز می کند، خود را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهند.

محققان بیان کردند یکی دیگر از دلایل بروز بیماری قلبی در مردان دارای بیضه بزرگ هورمون تولید کننده تستوسترون است که هورمون لوتئینه کننده یا هورمون جسم زرد* luteinizing نامیده می شود؛ این هورمون مسئول تحریک تولید هورمون تستوسترون است. بررسی ها نشان داده اند سطح بالای تستوسترون با بروز بیماری های قلبی در ارتباط است.

*هورمون لوتئینه کننده یا جسم زرد luteinizing : این هورمون نقش حیاتی در سیستم تولید مثل زنان و مردان ایفا می کند. هورمون لوتئینه کننده بیضه مردان و تخمدان زنان را برای تولید هورمون های تولید مثل تحریک می کند.

بیضه کوچک و کم خوابی

محققان در بررسی هایی که در دانشگاه دانمارک جنوبی انجام دادند، به نوعی ارتباط جالب بین کیفیت خواب و اندازه بیضه مردها پی بردند.این محققان تقریبا برنامه خواب،آپنه خواب و عادت های خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند و پس از آن اندازه بیضه و میزان اسپرم های آنها را بررسی کردند.

محققان دریافتند مردانی که دچار کم خوابی می شدند، یا تا دیروقت بیدار می ماندند و یا خواب مداوم ندارند، 29 درصد کمتر از دیگران اسپرم داشتند. علاوه بر این بیضه های آنها به میزان 1.6 درصد بیشتر از دیگران تغییر شکل داده و از نظر اندازه نیز کوچک تر بود.

مشخص است که بیضه کوچک باعث بی خوابی فرد نمی شود، با این حال این بررسی نشان داد افرادی که دارای بیضه کوچک تر هستند، خواب کافی ندارند. به علاوه محققان ذکر کردند افرادی که خواب کمتری دارند، عادت های ناسالمی در زندگی خود دارند، از جمله غذاهای چرب و الکل بیشتر مصرف می کنند و سیگار می کشند. بنابراین بیضه کوچک نشان می دهد فرد به روش های دیگری دارای مشکلات سلامتی و عادت های ناسالم است.

معاینه بیضه توسط فرد

یک معاینه ی بیضه منظم توسط خود فرد کمک میکند تا او یاد بگیرد بیضه چه شکلی دارد و هر گونه برآمدگی، درد، حساسیت، و تغییر در یک یا دو بیضه را تشخیص دهد. در هنگام معاینه بیضه شما باید شل باشد و جمع نشده باشد.

مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از انگشتان و شست خود استفاده کنید تا بیضه تان را به آرامی حرکت دهید، آن را به شدت حرکت ندهید.
 2. تمام سطح یک بیضه را برای یافتن هرگونه برآمدگی، بیرون زدگی، تغییر در اندازه و حساسیت یا دردناکی بررسی کنید.
 3. پایین کیسه بیضه را برای اپیدیدم خود بررسی کنید، لوله ای که به بیضه شما متصل شده و اسپرم ها را دخیره میکند. اپیدیدم باید مثل دسته ای لوله ها باشد.
 4. این کار را برای بیضه ی دیگر تکرار کنید.

علت بزرگ شدن یکی از بیضه ها

عواملی که میتوانند باعث بزرگ تر شدن اندازه بیضه شوند شامل موارد زیر می باشند:

اپیدیدیمیت

التهاب اپیدیدیم میباشد. معمولا در اثر عفونت اتفاق می افتد. این اتفاق علامت شایع کلامدیا، یک عفونت مقاربتی، می باشد. در صورتی که هرگونه درد، سوزش ادرار، یا ترشحاتی از آلت تناسلی خود به همراه التهاب مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

هیدروسل

تجمع مایع در اطراف بیضه را که توسط یکی از پوشش های بیضه ترشح می شود، هیدروسل نامیده می شود. هیدروسل معمولا بدون درد است.

کیست اپیدیدمی

این کیست به دلیل مایع اضافی درون اپیدیدم تشکیل میشود. این کیست بی خطر است و نیازی به درمان ندارد.

اورکیت

اورکیت التهاب بیضه می باشد که به دلیل عفونت ایجاد می شود، یا به دلیل ویروسی که عامل اوریون است ایجاد خواهد شد. در صورتی که متوجه هرگونه درد در بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید زیرا اورکیت میتواند به بیضه های شما آسیب برساند.ایع در اطراف بیضه می باشد که باعث ورم آن میشود. این تجمع مایع میتواند با گذر زمان طبیعی شود، و نیازی به درمان نداشته باشد. همچنین ممکن است نشانه ای از التهاب باشد.

واریکوسل

واریکوسل بزرگ شدن وریدهای درون کیسه ی بیضه ها میباشد. این مشکل میتواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود، اما معمولا اگر باعث ایجاد علائمی نشود نیازی به درمان ندارد.

تورشن بیضه ای (پیچش بیضه)

پیچ خوردن طناب اسپرماتیک میتواند زمانی اتفاق بیوفتد که بیضه ها به دفعات زیادی بچرخد. این مشکل می تواند جریان خون بدن شما به سمت بیضه را کاهش دهد یا کاملا متوقف کند. اگر بعد از جراحی دچار درد بیضه شدید یا درد شما بعد از کاهش یافتن دوباره افزایش می یافت به پزشک مراجعه کنید. تورشن بیضه ای یکی از اورژانس های پزشکی است و نیاز به درمان فوری دارد تا بیضه نگه داشته شود.

سرطان بیضه

سرطان بیضه زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی درون بیضه شما تشکیل شوند. اگر هر گونه برآمدگی یا بیرون زدگی جدید در اطراف بیضه خود احساس کردید، بدون درنگ به پزشک مراجعه کنید.

اندازه طبیعی بیضه ها در مردان چقدر است؟

اندازه طبیعی بیضه ها ممکن است در هر مردی کمی تفاوت داشته باشد و در بسیاری از مواقع بیضه راست بزرگتر از بیضه چپ دیده می شود. بسیاری از مردان فکر میکنند که اندازه طبیعی بیضه ها در مردان دیگر بزرگتر است در صورتی که سخت در اشتباه هستند و در بسیاری از مواقع خطای چشمی دلیل بزرگتر دیده شدن اندازه طبیعی بیضه ها در مردان می شود. هر بیضه حاوی لوله‌های سمینیفر است که اسپرم می‌سازند.

اندازه طبیعی بیضه ها در سونوگرافی

اندازه طبیعی بیضه ها این که یکی از بیضه ها اندازه بزرگتری نسبت به دیگری داشته باشد، عادی است. در افراد بسیاری بیضه راست اندکی بزرگتر است و بیضه چپ پایین‌تر قرار می گیرد. بیضه واژه‌ای عربی است، خایه واژه‌ای از ریشهٔ ترکی است و هر دو کلاً به معنی تخم است.

اندازه طبیعی بیضه ها تفاوت در اندازه بیضه ها به طور معمول مساله ای نگران کننده نیست، اگرچه گاهی اوقات می تواند به بروز مشکل اشاره داشته باشد. احساس درد در ناحیه بیضه یا تغییر شکل آن از علائمی هستند که باید مورد توجه قرار گرفته و فرد در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند تا شرایط به دقت بررسی شود.

مطالب مرتبط:

چگونه سرطان بیضه را تشخیص و درمان کنیم؟

9 دلیل شایع درد بیضه در مردان

11 علت درد بیضه و درمان سریع این عارضه خطرناک در آقایان

علائم و علت هیدروسل (آب آوردن بیضه) چیست؟

علت پیچش بیضه(درد تناسلی پسران )چیست؟

علت درد ناگهانی بیضه

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (22 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits