دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ مه ۲۰۲۴ میلادی
علائم مسمومیت با مشروبات الکلی
7
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مسمومیت با مشروبات الکلی زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی الکل در یک دوره کوتاه زمانی مصرف شود

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید و در مورد مسمومیت با مشروبات الکلی بیشتر بدانید

سالانه بیش از ۲۰۰۰ مورد مسمومیت با مشروبات الکلی در ایالات متحده اتفاق می افتد. در این میان ۳ الی ۴ مورد مرگ ناشی از این مسمومیت گزارش می شود. اگر چه بیشتر کشته شده های این نوع از مسمومیت بین سنین ۳۵ الی ۶۴ سال قرار دارند اما کودکان در معرض خطر بیشتری از مرگ ناشی از مصرف الکل هستند. در کودکان، حتی مقدار بسیار کمی از الکل می تواند به مسمومیت با الکل منجر شود.


مسمومیت با مشروبات الکلی

بدن ما قادر است الکل را مانند هر ماده دیگری بسوزاند. اما با این وجود این ماده برای بدن سمی است. مسمومیت با مشروبات الکلی زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی الکل در یک دوره کوتاه زمانی مصرف شود. این مسمومیت معمولا به علت وجود اتانول که در نوشیدنی های الکلی مانند آبجو، شراب و مشروبات الکلی یافت می شود، اتفاق می افتد. با این حال، انواع دیگری از الکل وجود دارد که حتی مصرف مقادیر کمی از آن ها می تواند به مسمومیت و مرگ منجر شود.

الکل، توسط کبد تجزیه شده، به محصولات جانبی بیشتری متابولیزه شده و از بدن دفع می شود. با وجود توانایی بدن برای سوزاندن الکل و از بین بردن محصولات جانبی آن، ظرفیت بدن برای انجام این فرآیند محدود است. یعنی حجم کمی از الکی می تواند توسط بدن جذب و دفع شود.

مصرف بیش از حد ظرفیت بدن می تواند این پردازش را دچار اختلال کند. این اختلال نیز باعث می شود الکل فرآوری نشده در جریان خون وارد شود. گردش این مواد خطرناک در سیستم های بدن می تواند موجب آسیب و حتی تخریب دائمی اندام های بدن شوند.

از آنجا که الکل باعث کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی می شود، مقدار زیادی الکل در جریان خون قادر است سرعت تنفس را کم کند، فعالیت قلب را مختل کند، فعالیت مغز را با اشکال مواجه کند و کبد و کلیه ها را از کار بیاندازد. میزان تاثیری که بدن از مصرف زیاد الکل دریافت می کند، به چند عامل بستگی دارد. عواملی مانند، میزان مصرف الکی، مدت زمانی که این میزان استفاده می شده، فعالیت متابولیک فرد و وزن بدن در میان عوامل تاثیر گذار قرار دارند.


حد ایمن برای مصرف الکل و مشروبات الکلی

برای مصرف الکل حد ایمنی وجود ندارد. چون این ماده به طور کلی برای بدن سم است. اخیرا پزشکان اعلام کرده اند که مصرف مقدار کمی از این ماده برای برخی از بیماران قلبی مفید است اما این نباید دلیلی باشد که شما الکل مصرف کنید. این نظرات تنها در حد تحقیق است و نمی تواند نتیجه قطعی ارائه کند. چیزی که همه متخصصان در آن متفق القول هستند این است که مضرات الکل بیش از فواید آن است. و خوردن آن را به هیچ وجه توصیه نمیکنیم

مسمومیت با مشروبات الکلی
مسمومیت با مشروبات الکلی


علائم مسمومیت با مشروبات الکلی

علائم و نشانه های مسمومیت با مشروبات الکلی می تواند با مستی شدید با الکل اشتباه گرفته شود. در این شرایط اطرافیان، معمولا در رساندن مصدوم به بیمارستان تاخیر کرده و ممکن است موجب مرگ او شوند. برخی از نشانه ها مانند تشنج ممکن است یک شاخص واضح و آشکار از مسمومیت با الکل باشد اما این عارضه همیشه وجود ندارد. در صورتی که فرد مصرف کننده الکل به سختی تنفس می کند، بدنش سرد شده است، رنگ پریده و غیر طبیعی به نظر می رسد و یا غش کرده است، با اورژانس تماس گرفته و از آن ها مشورت بگیرید.

استفراغ

استفراغ یکی علائم شایع مصرف بیش از حد الکل است. حتی مقدار بسیار کمی از الکل ممکن است در افراد حساس به طعم و افراد مبتلا به التهاب دستگاه گوارش باعث استفراغ شود. سطح بالایی از الکل در خون مراکز استفراغ در مغز را فعال می کند. در مسمومیت با الکل استفراغ می تواند خطرناک باشد، زیرا در شخصی که دچار اختلال شده رفلکس خفگی، یعنی ورود استفراغ به دستگاه تنفسی، رخ خواهد دارد.

گیجی

فعالیت طبیعی مغز با مصرف بیش از حد الکل مختل می شود. این عارضه در اصل مسمومیت با الکل خوانده می شود. غیر منطقی یا عاطفی شدن نیز در مسمومیت با الکل دیده شده است. افراد در این سطح اطلاعات شخصی مانند نام خود را اشتباه می گویند و نمی دانند در چه مکان و فضایی قرار دارند.

تنفس آرام

در مسمومیت با الکل به دلیل عمل افسردگی الکل بر روی سیستم عصبی مرکزی، تعداد تنفس به طور قابل توجهی کم می شود. نرخ تنفس آرام و ریتم تنفس غیر طبیعی، خروج دی اکسید کربن و ورود اکسیژن را به بدن کاهش می دهد. در این زمان ممکن است فرد در مقطعی تنفس کند و در مقطع دیگر تنفسش قطع شود. اما شروع تنفس او بسیار آهسته و کم عمق است.

بی حسی

بی حسی حالتی است که در آن فرد آگاه است اما به محرک های خارجی بی توجه می باشد. بسیاری از ما تصور می کنیم این حالت مستی است در حالی که بی حسی یکی از نشانه های مسمومیت با الکل است. سیستم عصبی مرکزی به شدت مختل می شود و عملکردهای شناختی نیز دچار اختلال می شود. گرچه به سختی می تواند به صدا، نور یا محرک های دیگر پاسخ دهد. اما این فرد نزدیک به بیهوشی است.

پوست رنگ پریده

در این مرحله پوست رنگ پریده شد و حتی ممکن است اثر خفیفی از رنگ مایل به آبی داشته باشد. این به خاطر کاهش سطح اکسیژن و افزایش دی اکسید کربن در جریان خون در اثر کاهش سرعت تنفس و حتی فعالیت قلب است. علاوه بر این، دمای پایین بدن نیز با مسمومیت با الکل رخ می دهد. این اتفاق به دلیل باریک شدن عروق خونی کوچک روی پوست می افتد. این کاهش دمای بدن در تضاد با قرمزی (گرگرفتگی) است که با مصرف اولیه الکل به وجود می آید.

درجه حرارت پایین بدن

درجه حرارت پایین بدن (hypotheramia) یکی دیگر از نتایج مسمومیت با الکل است. عوامل مختلفی از جمله کاهش فعالیت متابولیک، از دست دادن حرارت بیش از حدی که عروق خونی با مصرف اولیه الکل به دست آورده (زمانی که گرگرفتگی مشهود بود) و اثرات الکل بر روی سیستم عصبی مرکزی که می تواند مکانیسم تنظیم حرارت را مختل کند، دلیل کاهش دمای بدن هستند.

تشنج

تشنج ممکن است همیشه با مصرف الکل دیده شود. اما هنگامی که این تشنج با سایر علائم رخ دهد، نشانه جانبی مسمومیت با الکل است. این اتفاق با فعالیت های غیر طبیعی مغز، به دلیل سطوح بالای الکل در خون، ایجاد می شود. تشنج به معنی انقباض عضلات غیر طبیعی و غیر قابل کنترل است.

از دست دادن هوشیاری

در نهایت فرد هوشیاری خود را از دست می دهد. معمولا با تمام تلاشی که می کند نمی تواند بیدار بماند. گرچه ممکن است در هر سطحی از مصرف الکل، بی هوشی رخ دهد اما در مسمومیت با الکل از دست دادن هوشیاری می تواند خطرناک باشد. خطر مرگ با خفگی در این سطح زیاد است.


کمک های اولیه برای مسمومیت با الکل

مسمومیت با الکل نیاز به درمان و مدیریت توسط متخصصان پزشکی دارد. تا زمانی که پزشک برسد می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. فرد را طوری بخوابانید که صورتش باز باشد. این مانع از خفگی شده و اجازه می دهد تا راه هوایی باز بمانند. هرگز اجازه دهید فرد به پشت بخوابد.
 2. اگر فرد می تواند بنشیند، او را بنشانید. اما اجازه ندهید راه برود و یا فعالیت بدنی کند. این باعث می شود بدن الکل را بیشتر بسوازند و وارد خون کند.
 3. اگر فرد قادر به بلعیدن است به او مقداری آب دهید. هرگز به فرد مصدوم قهوه ندهید زیرا قهوه مقدار آب بدن را کم می کند.
 4. اگر تنفس و فعالیت قلب متوقف شده، CPR ( احیا و تنفس مصنوعی) باید آغاز شود.

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (7 رای)  
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits