از کاردیومیوپاتی و علائم آن بیشتر بدانید

۲,۵۱۹
۰
۰
دوشنبه, ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۶:۳۳


کاردیومیوپاتی یا بیماری ماهیچه قلب


کاردیومیوپاتی در واقع بیماری ماهیچه‌های قلب است. کاردیومیوپاتی از ریشه "کاردیو" به معنی قلب، "میو" به معنی ماهیچه و "پاتی" به معنی بیماری است .انواع اصلی کاردیومیوپاتی عبارتند از اتساعی، هیپرتروفیک و کاردیومیوپاتی محدود. کاردیومیوپاتی می تواند درمان شود. نوع درمانی که شما دریافت خواهید کرد به نوع کاردیومیوپاتی که شما دارید و شدت آن بستگی دارد. درمان کاردیومیوپاتی ممکن است شامل داروها، دستگاه های به کار رفته در جراحی و در موارد شدید نیز پیوند قلب باشد.


کاردیومیوپاتی قلب شما را برای پمپاژ و ارائه خون به سایر قسمت های بدن سخت تر می سازد. این بیماری می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. تغییراتی که در قلب بنا به انواع مختلف کاردیومیوپاتی واقع می‌شوند مختلف و متفاوت هستند. با این حال همه این انواع کاردیومیوپاتی در اندازه و شکل قلب تاثیر می‌گذارند و همچنین می‌توانند بر سیستم الکتریکی که باعث ضربان قلب یک فرد می‌شود هم تاثیرگذار باشند.


انواع کاردیومیوپاتی


1- کاردیومیوپاتی اتساعی : شایع ترین شکل کاردیومیوپاتی است. در این اختلال، بطن چپ قلب بزرگ شده و توانایی پمپ آن کم می شود. اغلب در افراد میانسال و مردان اتفاق می افتد. در برخی، این وضعیت ارثی می باشد.


2- کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک: در این نوع، ماهیچه بطن چپ قلب، به طور غیرطبیعی رشد می کند و یا ضخیم می شود. براین اساس، حفره پمپ کننده (بطن چپ)، کوچک می شود و برای رساندن خون به بدن تداخل ایجاد می کند. می تواند در هر سنی اتفاق افتد. بیشتر افراد درگیر، دارای سابقه خانوادگی هستند.


3- کاردیومیوپاتی محدود کننده : در این نوع، ماهیچه های قلب سخت شده و قابلیت انعطاف آنها کم می شود و تداخل با باز شدن و پر شدن بطن های قلب می کند. این وضعیت، در هر سنی اتفاق می افتد، اما بیشتر در افراد پیر رخ می دهد. شیوع کمتری نسبت به دیگر انواع دارد. می تواند بی هیچ دلیل شناخته شده ای اتفاق افتد و یا در نتیجه بیماری های دیگر ایجاد شود.

علائم کاردیومیوپاتی


در مراحل اولیه، افراد مبتلا حتی علایم و نشانه ای نداشته باشند. اما با پیش روی شرایط، علائم و نشانه ها معمولا ظاهر می شوند. علائم و نشانه های کاردیومیوپاتی ممکن است شامل:

 • تنگی نفس همراه با فعالیت و یا حتی در حالت استراحت
 • تورم ساق پاها، مچ پا و پا
 • نفخ شکم به علت تجمع مایع
 • سرفه در حالت دراز کشیده
 • خستگی
 • ضربان قلب نامنظم که احساس سریع، تپش و یا لرزش
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه، سبکی سر و غش

مهم نیست که چه نوعی از این بیماری را شما داشته باشد، علائم و نشانه ها به سمت بدتر شدن پیش می روند مگر اینکه درمان شوند. در برخی افراد، این بدتر شدن به سرعت اتفاق می افتد؛ در حالی که در دیگران، این بیماری ممکن است برای مدت طولانی بدتر نشود.

بیماری قلبی


علت کاردیومیوپاتی چیست؟


اغلب، علت کاردیومیوپاتی ناشناخته است. با این حال در برخی افراد، پزشکان قادر به شناسایی برخی از عوامل موثر هستند. علل ایجاد کاردیومیوپاتی عبارتند از:

 • شرایط ژنتیکی
 • فشار خون بالا در دراز مدت
 • آسیب بافت قلب از یک حمله قلبی پیشین
 • ضربان قلب سریع بصورت مزمن
 • مشکلات دریچه قلب
 • اختلالات متابولیک، مانند چاقی، بیماری تیروئید یا دیابت
 • کمبودهای تغذیه ای ویتامین های ضروری و یا مواد معدنی، مانند تیامین (ویتامین B-1)
 • عوارض بارداری
 • نوشیدن الکل بیش از حد برای سالیان متمادی
 • استفاده از کوکائین، آمفتامین یا استروئیدهای آنابولیک
 • استفاده از برخی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای درمان سرطان
 • عفونت های خاص، که ممکن است به قلب آسیب و شروع کننده کاردیومیوپاتی باشد
 • تجمع آهن در عضله قلب (هموکروماتوز)
 • یک بیماری که بعلت التهاب است و توده ای از سلولها در قلب و ارگانهای دیگر می توانند رشد کنند (سارکوئیدوز)
 • یک اختلال است که بعلت تجمع غیر طبیعی پروتئین ها ایجاد می شود (آمیلوئیدوز)
 • اختلالات بافت پیوندی

تشخیص‌ کاردیومیوپاتی


پزشک ممکن است از روی موارد فوق تشخیص دهد که فرد به بیماری DCM مبتلا شده است:
نشانه‌های فرد

 • پیشینه خانوادگی
 • معاینه فیزیکی
 • آزمایش خون
 • تست الکتروکاردیوگرام
 • عکسبرداری از قفسه سینه
 • تست اکوکاردیوگرام
 • تست ورزش استرس اکو
 • سی‌تی اسکن
 • ام آر آی

آزمایش خون (آزمایش BNP) : با استفاده از این آزمایش می توان پروتئینی که در قلب تولید می شود را اندازه گرفت. وقتی قلب دارای نارسایی باشد، میزان خونی BNP شما افزایش می یابد.


آزمایش خون (میزان آهن موجود در خون) : تجمع بیش از حد آهن در ماهیچه های قلب، می تواند قلب را ضعیف کند.


یکی دیگر از تست‌هایی که به ندرت برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد بیوپسی میوکارد یا بیوپسی قلب است. در این تست یک نمونه بافت از قلب گرفته می‌شود و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت نتیجه اعلام خواهد شد.

کاردیومیوپاتی


ریسک فاکتورهای ابتلا به کاردیومیوپاتی


تعدادی از عوامل خطر وجود دارد که می تواند خطر ابتلا بهابن بیماری را افزایش می دهد از جمله :


۱- سابقه خانوادگی


افراد با سابقه خانوادگی کاردیومیوپاتی، نارسایی قلبی و ایست قلبی ناگهانی هستند احتمال بیشتر ابتلا به کاردیومیوپاتی دارند نسبت به کسانی که بدون سابقه خانوادگی مشکلات قلبی هستند.


۲- فشار خون بالا


افراد دارای فشار خون بالا در طی یک دوره زمانی طولانی در معرض خطر بیشتری از کاردیومیوپاتی هستند.


۳- شرایطی که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.


افرادی که دچار حمله قلبی شده اند، بیماری عروق کرونر و یا عفونت های ویروسی که قلب را تحت تاثیر قرار داده در معرض خطر بالاتری از هستند. بیماری های دیگر، از قبیل اختلالی که باعث تجمع غیر طبیعی پروتئینها می شود (آمیلوئیدوز)، بیماری که در نتیجه التهاب ایجاد می شود و توده ای از سلول ها می تواند در قلب و ارگانهای دیگر رشد کند (سارکوئیدوز)، اختلالات بافت همبند، میتواند احتمال ابتلا به کاردیومیوپاتی ها را افزایش دهد .


۴- چاقی


اضافه وزن باعث می شود قلب سخت تر کارکند ، که ممکن است احتمال ابتلا به بزرگ شدن قلب و نارسایی قلبی را افزایش دهد.


۵- اعتیاد به الکل

افرادی که سوء مصرف الکل دارند به قلب خود می توانند آسیب برسانند ، و کاردیومیوپاتی می تواند یک نتیجه آن باشد . احتمال افزایش چشمگیر بعد از گذشت بیش از پنج سال از نوشیدن هفت تا هشت نوبته در روز وجود دارد .


۶- استفاده از مواد غیر مجاز


مواد مخدر، از جمله کوکائین، آمفتامین و استروئیدهای آنابولیک، ممکن است خطر کاردیومیوپاتی را افزایش دهد.


۷- درمان سرطان


در حالی که درمان سرطان ضروری است ، درمان بسیاری از سرطان ها می تواند به برخی از سلول های سالم نیز آسیب برساند. بعضی از داروهای شیمی درمانی و پرتو درمانی می تواند خطر ابتلا به کاردیومیوپاتی را افزایش دهند.


۸- دیابت


ابتلا به بیماری دیابت بالا خطر کاردیومیوپاتی، نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی افزایش می دهد .


۹- اختلالات تیروئید


داشتن یک غده تیروئید کم کار یا پرکار می تواند خطر ابتلا به بزگ شدن عضله قلب را افزایش دهد.


۱۰- هموکروماتوز


این اختلال به علت ذخیره بیش از حد آهن ، و با افزایش احتمال ابتلا به کاردیومیوپاتی اتساعی در ارتباط است.

عوارض کاردیومیوپاتی


داشتن کاردیومیوپاتی ممکن است به سایر ناراحتی های قلبی منجر شود از جمله :

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی به معنای اینکه قلب شما نمی تواند خون کافی برای رفع نیازهای بدن شما پمپاژکند. عضله قلب ضخیم، سفت و یا تضعیف شده به علت کاردیومیوپاتی نمی تواند قادر به پمپاژ باشد و می تواند خون را از جریان قلب متوقف کند. در صورت عدم درمان، نارسایی قلبی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

لخته شدن خون

اگر شما مبتلا به کاردیومیوپاتی هستید، از آنجایی که قلب شما نمی تواند به طور موثر پمپاژ کند، احتمال وجود لخته خون در قلب شما وجود دارد. اگر لخته ها از قلب پمپ شده و وارد جریان خون شما شوند، آنها می توانند جریان خون به اندام های دیگر را از جمله قلب و مغز مسدود کنند.
برای کاهش احتمال ابتلا، پزشک شما ممکن است رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقادی) مانند: آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، ریواروکسابان (Xarelto) و وارفارین (کومادین، Jantoven) تجویز کند.

مشکلات دریچه

از آنجا که افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی ، قلب بزرگ شده دارند، دریچه های قلب ممکن است به درستی بسته نشوند که این امر منجر به یک جریان رو به عقب خون می شود.


ایست قلبی و مرگ ناگهانی


کاردیومیوپاتی می تواند به ریتم غیر طبیعی قلب منجر شود. برخی از این ریتم های قلب خیلی آهسته هستند و به طور موثری جریان خون را در قلب شما نگه می دارند. برخی به قدری سریع هستند که اجازه تپیدن درست به قلب را نمی دهند. در هر صورت، این ریتم های غیر طبیعی قلب می تواند منجر به غش شود و یا حتی در برخی موارد سبب مرگ ناگهانی شود.


درمان کاردیومیوپاتی


درمان بستگی به نوع کاردیومیوپاتی دارد و ممکن است شامل درمان دارویی، کاشت ضربان ساز، دفیبریلاتور، سوازندن و حذف مسیر هدایتی باشد. هدف از درمان بهبود علائم بیمار است اما بعضی از بیماران نیاز به پیوند قلب پیدا می‌کنند. درمان کاردیومیوپاتی با استفاده از روش‌های جایگزین مانند درمان با سلول‌های بنیادی از نظر تجاری در دسترس است اما شواهد قابل قبولی جهت تأیید اثرگذاری آن‌ها هنوز به‌دست‌ نیامده‌ است. نیتروگلیسرین در تخفیف علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ، دیژیتال، بتابلوکرها و دیورتیکها در کاردیومیوپاتی اسکمیک وابسته به عروق کرونر و رژیم کم نمک و کم چربی در تمامی موارد جزو درمان محسوب می‌گردند.

divider

بیشتر بخوانید:

مصرف تخم مرغ به بیماری قلبی هیچ ربطی ندارد!

با یوگا بیماری قلبی ، فشار خون و چربی را کاهش دهید

رابطه بیماری های دهان و بیماری قلبی

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter