دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
3 مدرک مورد نیاز زبان برای مهاجرت تحصیلی که باید داشته باشید
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مدرک زبان مورد نیاز مهاجرت تحصیلی، بسته به شرایط میتواند متفاوت باشد. در این مطلب از دلگرم ، به معرفی مهمترین مدارک زبان مورد نیاز برای مهاجرت میپردازیم.

آیا می دانید برای مهاجرت به کدام مدرک تحصیلی زبان نیاز دارید؟

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در خارج از ایران : به گزارش دلگرم بهتر است بدانید در بین تمامی روش هایی که برای مهاجرت به کشورهای دیگر وجود دارد، مهاجرت تحصیلی در دسترس ترین روش است.

مدرک زبان آیلتس برای مهاجرت

شاید زمانی آزمون تافل شناخته شده ترین آزمون زبان برای مهاجرت بود، اما امروزه آزمون آیلتس به عنوان معروف ترین و معتبرترین آزمون زبان در تمام دنیا شناخته میشود. این آزمون زبان برای ورود به تمامی کشورهای انگلیسی زبان معتبر است، همچنین در هر کجای دنیا برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه هایی که زبان تدریس آنها انگلیسی است، میتوانید نمرات آزمون زبان آیلتس را ارائه دهید.

آیلتس مخفف International English Language testing System بوده و دولت هایی مانند بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند آزمون آیلتس را به عنوان مدرک مورد تایید خود جهت انواع مهاجرت در نظر گرفته اند. البته در رابطه با اخذ پذیرش تحصیلی، تقریباً دانشگاه های تمامی کشورهای جهان، مدرک آیلتس را به عنوان مدرک زبان مورد نیاز جهت اعطای پذیرش و ویزای تحصیلی پذیرفته اند.آیلتس به عنوان تعیین کننده استانداردهای آزمون زبان انگلیسی در دنیا، توسط خبره ترین کارشناسان در حوزه زبان انگلیسی طراحی شده است. به طور کلی، در آزمون آیلتس 4 مهارت اصلی مورد سنجش قرار می‌گیرد:

مدرک زبان آیلتس برای مهاجرت

 1. مهارت شنیداری listening
 2. مهارت خواندن reading
 3. مهارت نوشتن writing
 4. مهارت مکالمه speaking

در ادامه هر بخش از 4 مهارت اصلی آزمون آیلتس را بررسی میکنیم:

مهارت شنیداری آزمون آیلتس : مدت برگزاری: ۳۰ دقیقه (نیم ساعت) تعداد سوالات: چهل سوال در چهار بخش فایل این بخش فقط یکبار برای شرکت کنندگان پخش می شود.

مهارت خواندن آزمون آیلتس : مدت برگزاری: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال ، در این بخش شرکت کنندگان باید به سوالات مربوط به سه متن مختلف پاسخ دهند. این سه متن در مجموع شامل ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه می‌شود.

مهارت نوشتن آزمون آیلتس : مدت برگزاری ۶۰ دقیقه در بخش رایتینگ آزمون زبان آیلتس با دو موضوع مختلف رو به رو خواهید شد که باید درباره آنها انشا بنویسید.

مهارت مکالمه آزمون آیلتس : مدت آزمون: کمتر از 15 دقیقه ، بخش Speaking آزمون آیلتس شامل سه بخش سوالات عمومی و شخصی، صحبت در مورد یک موضوع مشخص و مکالمه با مصاحبه کننده می‌شود.دقت داشته باشید که آزمون آیلتس در دو نوع مختلف شامل آیلتس آکادمیک و عمومی طراحی می‌شود. شما باید بر اساس مدرک زبان آیلتس مورد نیاز مهاجرت، یکی از این دو نوع را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای مهاجرت تحصیلی به آیلتس آکادمیک نیاز خواهید داشت.

نمره زبان مورد نیاز برای آزمون آیلتس

سقف نمره هر یک از مهارت‌های 4 گانه آزمون آیلتس نمره 10 است. حداقل نمره مورد نیاز برای تایید از سوی سازمان مربوطه توسط خود آن سازمان مشخص می‌شود. به عنوان مثال نمره آزمون زبان آیلتس مورد نیاز برای دانشگاه‌های خارجی بر اساس کشور مورد نظر، رتبه جهانی دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظرتان مشخص خواهد شد. به طور معمول نمرات مورد نیاز برای هر رشته و مقطع تحصیلی در سایت دانشگاه مربوطه درج می‌شود.

مدرک زبان تافل برای مهاجرت

مدرک زبان تافل برای مهاجرت

تافل یکی دیگر از معروف ترین و معتبرترین مدارک زبان مورد نیاز برای مهاجرت در تمام دنیاست. این آزمون مورد تایید و پذیرش حدودا 10 هزار موسسه آموزشی در کشورهای مختلف است. تافل TOEFL مخفف Test of English as a Foreign Language است و علاوه بر دانشگاه‌ها، برای انواع دیگر مهاجرت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته دقت داشته باشید که ممکن است برخی کشورها و سازمان‌ها نمرات آزمون تافل را به عنوان مدرک مورد نیاز برای مهاجرت در نظر نگرفته باشند. بنابراین، قبل از شرکت در آزمون تافل حتما از نوع مدرک زبان مورد نیاز برای گزینه مهاجرتی مد نظرتان مطمئن شوید.

آزمون تافل نیز مانند IELTS از 4 مهارت مختلف تشکیل میشود:

 1. خواندن Reading: بین 54 تا 72 دقیقه
 2. شنیدن Listening: بین 41 تا 57 دقیقه
 3. صحبت کردن Speaking: 9 دقیقه
 4. نوشتن Writing: 50 دقیقه

در بخش خواندن باید 3 یا 4 متن را بخوانید و به سوالات مربوط به آن پاسخ دهید. تعداد سوالات این بخش بسته به میزان محتوای هر متن متغیر خواهد بود. در بخش شنیداری باید چندین فایل صوتی را گوش دهید و سپس به سوالات پاسخ دهید. بعد از پایان این بخش برای مدت 10 دقیقه استراحت خواهید کرد. سپس وارد بخش مکالمه خواهید شد که در آن باید به 6 سوال پاسخ بدهید. در نهایت نیز به بخش نوشتن می‌رسید که در آن باید به دو سال کلی شامل سوال مستقل و تلفیقی پاسخ دهید.

نمره زبان مورد نیاز برای آزمون تافل

سقف نمره آزمون زبان تافل 120 است اما در این آزمون هم مانند آیلتس، حداقل نمره مورد نیاز توسط سازمان مربوطه تعیین می‌شود. به طور معمول کسب نمره بالاتر از 85 در آزمون تافل می‌تواند تضمین کننده اخذ پذیرش تحصیلی باشد.برای سایر شیوه های مهاجرتی نیز همین نمره قابل قبول خواهد بود. البته برای قبولی در برخی رشته ها و دانشگاه های خاص ممکن است به نمره بالاتری نیاز داشته باشید.به این نکته دقت داشته باشید که اعتبار آزمون تافل تنها 2 سال است و بعد از گذشت این دو سال، نتیجه آزمون شما اعتبار نخواهد داشت.

مدرک زبان دولینگو برای مهاجرت

مدرک زبان دولینگو برای مهاجرت

آزمون دولینگو یکی دیگر از آزمون های سنجش زبان انگلیسی است که اگرچه نسبت به دو آزمون دیگر از اعتبار و شهرت کمتری برخوردار است اما در طول چند سال اخیر، تعداد دانشگاه هایی که این آزمون را به رسمیت شناخته‌اند در حال افزایش بوده است. این موضوع به ویژه از زمان شیوع کرونا شدت بیشتری گرفته و به دلیل آنلاین بودن این آزمون، تعداد داوطلبان آن بیشتر از قبل شده است.

حتماً بخوانید:
با لتسگویونی شرایط سخت مهاجرت تحصیلی آسان میشود

با لتسگویونی شرایط سخت مهاجرت تحصیلی آسان میشود

مسیر مهاجرت تحصیلی از انتخاب رشته و دانشگاه گرفته تا اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی یک پروسه حساس و زمان‌بر است. لتسگویونی این مسیر را برایتان هموار می‌کند.

آزمون دولینگو نیز از 4 بخش تشکیل شده است:

 1. Writing
 2. Reading
 3. Speaking
 4. Listening

با وجود شباهتی که بین مهارت‌ های مورد سنجش در آزمون دولینگو با آزمون های آیلتس و تافل وجود دارد، نوع سوالات این آزمون دارای تفاوت است. مهم ترین تفاوت این آزمون، عدم استفاده از متن های طولانی برای نوشتن، خواندن و گوش دادن است. در این آزمون در صورتی که به یک سوال پاسخ صحیح بدهید سوال بعدی سخت تر خواهد بود و در صورتی که پاسخ غلط بدهید، سوال بعدی آسان تر خواهد بود. مدت زمان آزمون دولینگو 60 دقیقه و هزینه شرکت در آن 49 دلار است.

نمره زبان مورد نیاز آزمون دولینگو

سقف نمره در آزمون Duolingo نمره 160 است اما حداقل نمره مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی توسط دانشگاه ها تعیین می‌شود. نتیجه و نمره آزمون دولینگو 48 ساعت بعد از پایان آزمون مشخص شده و ایمیل آن برای شخص متقاضی ارسال خواهد شد. نتیجه آزمون دولینگو برای مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.

مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت

با وجود مزایایی که آزمون دولینگو دارد اما هنوز تعداد موسسات آموزشی که این آزمون را پذیرفته اند کمتر از 1000 موسسه است، پس قبل از اقدام به شرکت در این آزمون در مورد الزامات زبان موسسه مورد نظرتان مطلع شوید.به جز آیلتس، تافل و دولینگو آزمون های دیگری مانند CPE، PET و... نیز وجود دارند که از سوی برخی موسسات پذیرفته میشوند. توصیه میکنیم برای انتخاب مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت، شرایط خودتان و سازمانی که قصد ارائه مدرک به آن را دارید، به خوبی بررسی کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits