دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
استرالیا , سرزمین هفت رنگ , سرزمین کانگوروها
7
زمان مطالعه: 14 دقیقه
استرالیا سرزمین کانگوروها -معرفی استرالیا -درباره استرالیا و جاذبه های دیدنی سیدنی-سیدنی و ملبورن و آدلاید-دینگو و کانگورو و کووالا-مناطق گردشگری استرالیا-همه چیز درباره استرالیا
استرالیا , سرزمین هفت رنگ , سرزمین کانگوروها

●استرالیا، سرزمین كانگوروها
درباره یك قاره، به عنوان یك كشور عظیم، صحبت می‌كنیم. در واقع این كشور بزرگترین جزیره اقیانوسیه در اقیانوس كبیر محسوب می‌شود. بله، می‌خواهیم در مورد استرالیا مطالبی شنیدنی و خواندنی ارائه دهیم.

این سرزمین پهناور به طور ناگهانی در سالهای اخیر راه ترقی و پیشرفت را طی كرده است. البته در این كشور مدرن، هنوز انسانهایی هستند كه به روش انسانهای عصر حجر زندگی می‌كنند. در واقع آنان ساكنان اصلی و اولیه استرالیا هستند و مردم حاضر در استرالیا همه مهاجرند و از كشورهای گوناگون به آنجا نقل مكان كرده اند. در ذیل به توصیف این كشور عظیم، اما كم جمعیت می‌پردازیم.


●استرالیا، سرزمین هفت رنگ
استرلیا ششمین كشور بزرگ جهان است. این سرزمین ۵۰ درصد بزرگتر از اورپاست، اما تراكم جمعیتش كمترین درصد را در جهان دارد؛ یعنی این طور برآورد شده كه در استرالیا در هر یك كیلومتر مربع دو انسان زندگی می‌كنند.

استرلیا موقعیت جغرافیایی عجیبی دارد. در این كشور تضادهای زیادی دیده می‌شود. این كشور از لحاظ عجیب و غریب بودن آب و هوا، وجود حیوانات دیدنی، گونه های مختلف و محیط زیست مقام چهاردهم را در كشورهای مختلف داراست.

مركز این سرزمین، پست و اطراف آن مرتفع است. در قسمت پست مركزی دریاچه ای به نام دریاچه تورنس واقع شده و در ساحل شرقی آن سلسله جبالی قرار دارد كه آن را سلسله آلپ می‌نامند. گفتنی است بلندترین قله آن ۳۲۴۱ متر ارتفاع دارد. آب و هوای استرالیا متفاوت است. قسمت مركزی آن خشك و سوزان و قسمت شرق و جنوب شرقی مرطوب و معتدل است.

استرالیایی ها بیش از۳۰۰۰ ساعت در سال آفتاب می‌بینند. محصول استرالیا نیشكر، پنبه، غلات، گوشت گاو، پشم گوسفند و گوشت شترمرغ است. رودخانه های مهم آن دارلینگ و مورای است كه به یكدیگر متصل است.

مساحت این كشور ۷۷۰۴۰۰۰ كیلومتر مربع می‌باشد. می‌توان شهرهای بزرگ استرالیا را ملبورن، سیدنی، آدلایدپرت، بندرداروین و پریسبان (در استرالیای غربی) نام برد. یولورو یك تخته سنگ به بلندی ۳/۶ و به عرض ۲و به قطر ۹/۴ كیلومتر می‌باشد كه یكی از زیباترین و منحصربه فردترین سنگهای استرالیا و جهان است.

این سنگ بر اثر تابش خورشید تغییر رنگ می‌دهد، یعنی رنگ آن در سحرگاه با هنگام ظهر متفاوت است. استرالیا بیش از ۷۰۰۰ ساحل دارد و در سواحل آن سنگهای تزیینی بسیار زیبایی یافت می‌شود كه بسیار ارزشمندند. برای مثال در استرالیا جنوبی در كوبرپدی سنگهای تزیینی به وفور یافت می‌شود.

علاوه بر سنگهای تزیینی با ارزش، در استرالیا طلا نیز یافت می‌شود. كالگورلی در استرالیای غربی معدنی از طلاست. در واقع استرالیا یكی از بزرگترین تولیدكنندگان طلادر جهان می‌باشد. در ضمن بلندترین راه آهن جهان در تقاطع نالاربورپلین است كه از نارینا در استرالیای غربی تا نزدیك واتسون در استرالیای جنوبی كشیده شده است.

البته امروزه حدود ۴۷۸ كیلومتر از این خط راه آهن از بین رفته است. در استرالیا جاده ها و بزرگراههای طویلی نیز وجود دارد. برای مثال ایردركایگانا در استرالیای غربی بلندترین بزرگراه در استرالیاست كه ۱۵۰ كیلومتر طول دارد. در ضمن یكی از جاده های طولانی كه از پرت تا آدلاید كشیده شده ۲۷۰۰ كیلومتر طول دارد كه همه این جاده، اتومبیل روست. محیط زیست كشاورزی و حیوانی بلندترین حصارهای جهان در استرالیا قرار دارد.


حصار دینگو در مركز كویین لند حدود ۵۵۳۱ كیلومتر طول و ۱/۸ متر ارتفاع دارد. این حصار در دورتادور مراتع گوسفندان و شترمرغها ساخته شده، تا از دسترس حمله انواع حیوانات وحشی به دور باشند. در این كشور بیش از ۱۴۰میلیون راس گوسفند در مراتع و مزارع وجود دارد. پشم گوسفند استرالیایی از لحاظ كیفیت و كمیت در جهان اهمیت خاصی دارد و یك منبع صادراتی و اقتصادی برای این كشور محسوب می‌شود. به این ترتیب می‌توان افزود كه استرالیا بزرگترین صادر كننده پشم در جهان است.

این سرزمین از لحاظ دام بسیار غنی است و بیش از ۲۴ میلیون راس گاو دارد كه در بخش صادرات پوست و گوشت گاو نیز جزو بزرگترین صادر كنندگان در دنیا می‌باشد. این سرزمین حاصلخیز بیش از۲۵۰۰۰ گونه گیاهی دارد كه از آن ها برای مصارف خوراكی و دارویی استفاده می‌كنند و این در حالی است كه در سراسر اروپا تنها ۱۷۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد. استرالیا از لحاظ زراعت و كشاورزی در
جهان مقام اول را داراست. كانگورو یك حیوان منحصر به فرد است كه فقط در استرالیا زندگی می‌كند و زیستگاه اصلی آن دراسترالیاست. برآورد شده كه بیش از ۴۰ میلیون كانگورو در این سرزمین یافت می‌شود.

شترمرغ نیز یكی دیگر از گونه های جانوری استرالیاست كه از گوشت، پر و تخم آن استفاده می‌شود. كوالا نیز دیگر حیوان جالبی است كه فقط در استرالیا یافت می‌شود.


در این سرزمین جنگلهای وسیعی دیده می‌شود كه سبب خوش آب و هوایی و تنوع گونه های گیاهی و جانوری شده است. به طور كلی در این قاره، عجیب، غریب ترین حیوانات و گیاهان دیده می‌شود.


●تاریخچه ای كوتاه از تسخیركنندگان استرالیا
استرالیا توسط دریانوردان اروپایی تسخیر شد؛ زیرا تنها راه دستیابی به این سرزمین آب است. یكی از مدعیان كشف استرالیا «جودینهوداردیا»ی پرتغالی بود، چرا كه پرتغالیها در آن دوران در دریانوردی قدرتمند بودند. او در سال ۱۵۹۸ از پرتغال سفر دریایی اش را آغاز كرد و بعد از چند سال دریا نوردی به این سرزمین پهناور در اقیانوس كبیر رسید.

او اولین اروپایی بود كه در سال ۱۶۰۱ به این سرزمین پانهاد. وی سرزمین جدید را «آرنهملند» نامید. ویلیام جانسزون هلندی در سال ۱۶۰۶ با كشتی اش به نام دایفكن به استرالیا رفت. او این سرزمین را «هلند نو» نامید. وی امیدوار بود كه بتواند در این سرزمین طلا، نقره و ادویه بیابد. او باور نمی كرد این سرزمین یك جزیره عظیم باشد. «جیمزكوك» دریانورد انگلیسی نیز در سال ۱۷۶۰ به سوی استرالیا رفت. او در ۲۲ آگوست ۱۷۷۰ این سرزمین را متعلق به انگلیس دانست.

وی این سرزمین را به پادشاه جورج سوم، پادشاه وقت انگلیس تقدیم كرد. كوك قصد داشت این سرزمین را شكوفا كند. آنان در ابتدا به قسمتی از استرالیا پا نهادند كه بخش بیابانی استرالیا بود، اما كوك به این سرزمین خوش بین بود. در سفر بعدی او چند زیست شناس به نامهای دانیل كارل سلاندر و جوزف بانك را به همراه خود برد تا آنان بر این سرزمین مطالعه و وضعیف آنجا را مشخص كنند. كوك در ۲۹ آوریل ۱۷۷۱ كوك استرالیا را یافت كه آن را تاسمانیا نامید.

او در آنجا زیباترین گلهای جهان را مشاهده كرد و با یافتن این مكان سبب شادمانی انگلیسی ها شد. گفتنی است این منطقه بسیار پردرخت بود. در ۲۳ آگوست همان سال جیمزكوك به طور رسمی استرالیا را یكی از مستعمرات انگیلس اعلام كرد و با جنگ و نزاع با بومیان و همچنین دیگر مدعیان كاشف استرالیا توانست پیروز شود. در آن دوران انگیلس وضعیت خوبی نداشت. تورم اقتصادی، جرم، جنایت و دزدی در آن بیداد می‌كرد.مردم برای سیر كردن شكمشان دست به هر خلافی می‌زدند.


زندانها پر از خلافكاران شده بود. انگیلس تصمیم گرفت خلافكاران و دزدان را به كشوهای مستعمره امریكا بفرستد تا در آنجا زندانی شوند، اما در سال ۱۷۸۱ كه استقلال امریكا اعلام شد، این كشور دیگر پذیرای دزدان و جانیهای انگلیسی نبود؛ پس باموافقت كاپیتان كوك زندانیها به جزیره تازه تاسیس فرستاده شدند؛ زیرا این سرزمین آنقدر وسعت داشت كه زندانیها را در آنجا نگهداری كنند. همچنین برای حاصلخیز كردن و آبادانی این سرزمین نیاز به نیروی انسانی بود كه برای این منظور از زندانیان استفاده كردند.

آنان مجبور بودند بدون دریافت مزد بر روی زمینهای استرالیا كار كنند. لذا در ۶ دسامبر ۱۷۸۶ اولین گروه زندانیان با كشتی به استرالیا فرستاده شدند. البته زندانیان در این مسیر با وضعیت نامناسب كشتی ها، گرسنگی، بیماری و... روبه رو می‌شدند تا به استرالیا می‌رسیدند. در آنجا نیز باید به كارهای سخت با تن پوشهای نامناسب و غل و زنجیر مشغول می‌شدند و آنقدر كار می‌كردند تا همانجا می‌مردند. البته همه زندانیان، گناهكار و جنایتكار نبودند.

عده ای از آنان مبارزان ایرلندی بودند كه با حكومت حاكم بر انگلیس مبارزه می‌كردند.اولین كشتی به همراه ۷۰۰ زندانی و ۱۵۰۰ داوطلب به سوی استرالیا حركت كرد كه اكثرشان مرد بودند. كاپیتان فیلیپ این كاروان را به استرالیا رساند و بعد از گشت و تفحص شهر امروزی سیدنی را كشف و نام این شهر را تعیین كرد. كم كم پای نظامیها نیز به استرالیا باز شد؛ چرا كه برای محافظت از زندانیان به نیروهای نظامی نیاز بود.

ساكنان اولیه یا به عنوانی دیگر تسخیر كنندگان استرالیا، انگلیسی بودند و به ویژه زندانیان تعداد زیادی از افراد استرالیا را تشكیل می‌دادند. اگر به ساكنان امروزی استرالیا بگوییم كه احتمالا پدران و اجداد شما زندانیان خلافكار بوده اند ناراحت می‌شوند، اما نمی توان از حقیقت فرار كرد. كم كم ساختمان سازی در آنجا آغاز شد. جان مك آرتور یكی از تجار بزرگ انگلیس در سال ۱۸۱۰ به همراه همسر و فرزندش پا به استرالیا نهاد تا برای خرید پشم مرینوس و فرستادن آن به كشورهای اروپایی و آسیایی اقدام كند. در آن زمان مانند امروز پشم گوسفندان استرالیا بهترین كالا برای اروپا محسوب می‌شد.

این خانواده جزو اولین خانواده هایی بود كه به استرالیا آمد. البته در میان زندانیان تعداد معدودی زن نیز دیده می‌شد.در قرن ۱۹ ماتیو فلیندر كه در نقشه كشی مهارت داشت به استرالیا سفر و نقشه آنجا را ترسیم كرد.در سال ۱۸۲۴ شهر كویین لند و در سال ۱۸۳۵ ملبورن و در سال ۱۸۳۶ آدلاید به عنوان شهرهای واقعی افتتاح شدند. اولین تلگراف خانه در سال ۱۸۶۲ در آدلاید برقرار و به سواحل شمالی و جنوبی تلگراف فرستاده شد. در سال ۱۸۵۱ در مناطق باتورست ذرات طلا به وفور یافت شد.

در نتیجه انبوه جمعیت برای جمع آوری طلا به سوی آنجا آمدند. اولین خط راه آهن در سال ۱۸۷۲ در آلیس اسپرینگ بنا شد. تا آن زمان وسیله نقلیه در مناطق كویری و خشك، شتر بود، البته امروزه هنوز شترها برای نمایش و جذب توریست در بیابانهای استرالیا یافت می‌شود. كم كم استرالیا به شهرهای مختلف تقسیم شد و مهاجران از كشورهای مختلف برای كسب زمین و زراعت و دام پروری به سوی آنجا راهی شدند.

نیروهای دفاعی استرالیا بنام ANZACS یعنی گروههای ارتشی نیوزلند و استرالیایی در ۲۵ آوریل سال ۱۹۰۰ شكل گرفت كه هر ساله روز برقراری این نیرو را جشن می‌گیرند. حال در ذیل به بیان تاریخ ساكنان اصلی استرالیا یا به زبانی دیگر بومیان استرالیا می‌پردازیم. بومیان استرالیا قدمت بومیان استرالیا به بیش از ۶۰۰۰۰ سال پیش می‌رسد.

خصوصیت نژادی آن ها پوستی قهوه ای رنگ و موهای مشكی و مجعد می‌باشد. آنان مانند سرخ پوستان بدنشان را رنگ می‌كنند. البته مردم بومی استرالیا عقب افتاده ترین قبایل روی زمین هستند. مردم استرالیا در هنگام جشنها به رنگ كردن بدن خود می‌پردازند. آنان با زخمی كردن بدنشان، با خون جاری شده از زخم، بدن خود را رنگ می‌كنند. آنان مانند اجداد خود از طریق شكار و ماهیگیری زندگی خود را می‌گذرانند.

دینگو كه شبیه سگ می‌باشد حیوان دست آموز و خانگی قبایل استرالیاست. بومیان به صورت قبیله ای زندگی می‌كنند. باید متذكر شد كه هنوز این قبایل در دل بیابان هاو جنگلهای استرالیا وجود دارند. البته با ورود سفیدپوستان به استرالیا بسیاری از آنان زیر تیر رگبارهای آنان قلع و قمع شدند و عده ای نیز به اسارت و بیگاری سفیدپوستان درآمدند اما كم كم تعدادشان روبه زوال رفت. امروزه حدود ۵۰۰ قبیله كه دارای زبانها و فرهنگهای مختلف می‌باشند در استرالیا یافت می‌شوند.

در سال ۱۷۸۸ تعداد بومیان ۳۵۰۰۰۰ نفر بود كه در سال ۱۸۶۰ به ۵۰۰۰۰ نفر رسید. اكنون دولت استرالیا تا حدی بومیان استرالیا را كه ساكنان واقعی این سرزمین هستند حمایت كرده است. به این ترتیب جمعیتشان به ۲۳۰۰۰۰ نفر رسیده است. در ذیل به توصیف رسومات این قبایل می‌پردازیم. هر قبیله اسم و رسومات خاص خود را داراست كه ما به بیان گوشه ای از این رسومات عجیب می‌پردازیم:در یكی از قبیله ها در نزدیك بندر داروین برای نوجوانانی كه به سن بلوغ رسیده اند جشن برپا می‌كنند. نوجوان پسر ۱۳ تا ۱۵ ساله سرش را میان پای رئیس قبیله می‌گذارد.

رئیس قبیله با یك تكه سنگ تیز لثه های نوجوان را برش می‌دهد و دندانهای جلوی فرد را با یك سنگ دیگر می‌شكند. آنان معتقدند درصورتی یك فرد می‌تواند پا به دنیای بزرگسالی بگذارد كه دو دندان جلویش شكسته شود. همچنین بدنشان را با گیاهان رنگی و خون بدنشان رنگ می‌كنند. آنان مردگان خود را دفن نمی كنند؛ بلكه در بالای تپه ای قرار می‌دهند تا گوشت و پوست مرده توسط لاشخورها خورده شود.

سپس استخوانهای باقیمانده میان فرزندان و اعضای خانواده تقسیم می‌شود و به طور یادگاری از آن ها نگهداری می‌كنند. به دلیل وجود تراكم درختان اكالیپتوس، بومیان از پوست این درخت استفاده های زیادی مانند پارچه بافی و گونی بافی می‌كنند. در ضمن كانگورو یكی از حیوانات معروف در استرالیاست. این حیوان با دو پای بلند و دستهای كوتاهش در حالی كه بچه خود را درون كیسه در جلو سینه اش نگهداری می‌كند، بسیار تیزپاست.

بومیان برای شكار این حیوان تدابیر زیادی دارند،برای مثال برای شكار كانگورو چند پوست درخت را نزدیك محل زندگی این حیوان قرار می‌دهند و خودشان درون آن پوسته ها می‌روند و با تیرو كمان منتظر كانگورو می‌شوند، همچنین بومرنگ یكی از ابزار شكار بومیان استرالیا محسوب می‌شود. همانطور كه می‌دانید بومرنگ را از چوب یا استخوان درست می‌كنند و یك وسیله هلالی شكل است كه یك طرفش را در دست می‌گیرند و بالای سرشان به چرخش در می‌آورند و پرتاب می‌كنند. جالب اینجاست كه این وسیله به نقطه موردنظر می‌رود و باز می‌گردد. البته پرتاب آن نیاز به مهارت فراوان دارد.


●علایق و فرهنگ مردم استرالیا
كمی هم در مورد علایق و فرهنگ مردمان استرالیا بخوانید:مردم استرالیا علاقه زیادی به ورزش دارند. از ۱۹ میلیون استرالیایی ۷ میلیون نفر به ورزشهای مختلف حرفه ای مشغول هستند كه تعداد كمی نیست. البته در استرالیا بیش از ۱۲۰ ملیت وجود دارد؛ زیرا یك كشور مهاجرنشین است. استرالیایی ها به برگزاری جشنها علاقه زیادی دارند.

آنان همه جشنهای ملیتهای مختلف را در كشورشان برگزار می‌كنند. درضمن زبان اصلی آنان انگلیسی است. مردمان استرالیا بسیار خوش گذران هستند. آنان ایام تعطیل خود را به دشت و مراتع و سواحل دریا می‌روند و غذای خود را در آنجا میل می‌كنند. مردمان استرالیا به روزنامه و مجله خوانی علاقه زیادی دارند و بیش از ۱۲۰۰ عنوان مجله در كشور استرالیا به چاپ می‌رسد.


●رخدادهای مهم استرالیا
اول ژانویه ۱۹۰۱ استرالیا تقریبا مستقل و دارای پرچم و پارلمان و قانون اساسی مستقل شد.


در سال ۱۹۰۳ برای اولین بار زنان در استرالیا توانستند در انتخابات پارلمانی رای دهند.


در آگوست ۱۹۱۴ استرالیا وارد جنگ جهانی اول شد.


در نوامبر ۱۹۱۸ پایان جنگ جهانی اول اعلام شد. در این جنگ ۶۰۰۰۰ استرالیایی كشته شدند.


در سال ۱۹۳۱ برآورد شد كه یك سوم استرالیایی ها كارگر هستند.


در دسامبر ۱۹۳۲ پل بندری سیدنی افتتاح شد.


در سال ۱۹۳۹ رابرت منزی، نخست وزیر وقت استرالیا جنگ با آلمان را اعلام كرد.


در سال ۱۹۴۲ در جنگ جهانی دوم، نیروهای استرالیایی به نیروهای امریكایی پیوستند و در برابر پیشروی ژاپنیها به سوی دریای كورال ایستادگی كردند.


در سال ۱۹۴۵ جنگ جهانی دوم به پایان رسید.


در سال ۱۹۴۸ استرالیایی ها وارد صنعت اتومبیل سازی شدند.
در تابستان ۱۹۵۶ بازیهای المپیك در ملبورن برگزار شد.


در سال ۱۹۶۳ بومیان استرالیا مانند دیگر شهروندان، حقوق كامل یك سفیدپوست را یافتند.


در ۱۹۷۳ سالن اپرا و تئاتر سیدنی توسط ملكه الیزابت دوم افتتاح شد. در همان سال پاتریك وایت به عنوان اولین استرالیایی توانست در رشته ادبیات جایزه نوبل را بگیرد.


در فوریه ۱۹۸۳ جنگلهای استرالیا آتش گرفت و بیش از ۴۰۰ میلیون دلار به استرالیا ضرر و زیان وارد شد و بیش از ۷۰۰ نفر كشته شدند.
در سال ۱۹۹۸ جمعیت استرالیا به ۱۹ میلیون نفر رسید.


در سال ۱۹۹۹ استرالیایی ها در یك رفراندم شركت كردند و به برقراری جمهوری رای دادند، اما۵۵درصد از آنان به باقی ماندن سلطنت پادشاهی رای دادند.


در تابستان ۲۰۰۰ بازیهای المپیك در سیدنی برگزار شد.


در سال ۲۰۰۱ استرالیایی ها جشن صدسالگی استقلال و برقراری پارلمانشان را برگزار كردند.


● درخت ركوع
در جنگلی در نزدیكی شهر سیدنی استرالیا درختی یافت شده است كه انسانی را در حال ركوع برای بیننده تداعی می‌كند. حال نكته جالبتر این است كه این درخت انسان گونه به سوی كعبه ركوع می‌كند. همانطور كه در عكس مشاهده می‌كنید این درخت كاملا شبیه انسانی است كه دستهایش را به زانو زده و در برابر خدا ركوع می‌كند.

منبع : ویستااین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits