دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
سامانه ثبت نام خرید دلار و نحوه خرید دلار دولتی با کارت ملی
0
زمان مطالعه: 13 دقیقه
دولت برای جلوگیری از قاچاق ارز و کلاهبرداری، سامانه ای را برای خرید دلار دولتی ترتیب داده است که در ادامه با این سامانه و نحوه استفاده از آن آشنا خواهید شد.

سامانه خرید دلار دولتی

دلار دولتی ارزی است که از مراجع رسمی دولتی با قیمتی پایین تر از دلار آزاد و فقط به منظور واردات مایحتاج ضروری عمومی قابل خریداری است. در صورتی که دلار آزاد به منظور مصارف شخصی شهروندان و با قیمتی بیشتر از دلار دولتی قابل خرید می باشد.

ارائه دهندگان ارز آزاد، صرافی ها یا دلالان بازار می باشند. در صورتیکه ارز دولتی را دولت تامین و عرضه می کند.

منبع تامین دلار دولتی عمدتا ارز حاصل از فروش نفت خام، گاز، محصولات پتروشیمی متعلق به حوزه انرژی می باشد. ارز دولتی صرفا از مجاری دولتی و بانک های عامل قابل تهیه است ولیکن ارز آزاد را باید با مراجعه به دلالان بازار یا برخی صرافی ها یا شرکت ها سفارش داد.

برای جلوگیری از قاچاق ارز و اهمیت زیاد دلار دولتی در رونق چرخه اقتصادی کشور، برای خرید دلار دولتی پس از دانستن قیمت دلار دولتی با کارت ملی کافیست با مراجعه به صرافی ها، ارائه کارت ملی معتبر را ارائه داد.

چرا که طبق دستور بانک مرکزی، ثبت شماره ملی افرادی که می‌خواهند دلار دولتی بخرند؛ از ملزومات دستور کار صرافی ها می باشد. در واقع صرافی ‌ها با شناسنامه و هیچ کارت شناسایی دیگری هیچ گونه ارز از دلار، یورو و حتی لیر کشور ترکیه را نمی ‌فروشند

خرید دلار دولتی با کارت ملی

دلار دولتی ارزی است که توسط دولت قیمت گذاری و در بازار عرضه می شود (توسط مجاری دولتی) و قیمت پایین تری نسبت به دلار آزاد دارد.

در حالت معمول ارزی که از فروش نفت خام، گاز، محصولات پتروشیمی متعلق به حوزه انرژی بدست می آید، منابع تامین دلار دولتی می باشد.

با توجه به اهمیت دلار دولتی در رونق چرخه اقتصادی کشور و جلوگیری از قاچاق آن، هر ایرانی می تواند مبلغی ارز دولتی را با کارت ملی خود سالانه خریداری نماید. (در بخش های دیگر راهنمای خرید دلار با کارت ملی را مشاهده خواهید کرد.)

صرافی ها و مراجع ارائه دهنده دلار دولتی مستقیما تحت نظارت بانک مرکزی هستند و می بایست از تمامی قوانینی که این بانک به نفع جامعه و خریداران ارز اعلام می کند را رعایت و اطاعت کنند.

چه کسانی می توانند دلار دولتی خریداری کنند ؟

اگر برای شما سوال پیش آمده که خرید دلار دولتی با کارت ملی شامل چه کسانی می شود، حتما مطلب زیر را مطالعه کنید. این افراد می توانند با مراجعه به سایت خرید دلار سهمیه ای که در ادامه بررسی خواهد شد، میزان ارز مورد نیاز خود را تامین نمایند.

دسته بندی گروه هایی که دلار سهمیه ای شامل حال آن ها می شود:

 • ارز دولتی مسافرتی
 • ارز دولتی درمانی
 • ارز دولتی ماموریت
 • ارز دولتی دانشجویی
 • ارز دولتی برای حق عضویت و ثبت نام در سازمان ها و مجامع بین المللی و چاپ مقالات در سطح علمی کشور
 • ارز دولتی برای هزینه برگزاری نمایشگاه های بین المللی
 • ارز دولتی برای هزینه شرکت در انواع نمایشگاه های خارج از کشور
 • ارز دولتی برای هزینه های دفتر ها و شرکت های خارج از کشور
 • ارز دولتی برای هزینه های اجاره و اشتراک شبکه های اطلاعاتی
 • ارز دولتی برای حق وکالت در دعاوی خارجی
 • ارز دولتی برای کارمزد های اعتبارات اسنادی، حواله ها و ضمانت نامه های ارزی
 • ارز دولتی برای هزینه های امتیاز پخش فیلم و دریافت ماهواره های ارتباطی
 • تامین هزینه ثبت نام در تمامی امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور
 • ارز دولتی برای هزینه های انجام کلیه آزمایش های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و همچنین دریافت گواهی های بین المللی
 • ارز دولتی برای شرکت های بیمه ایرانی
 • ارز دولتی برای هزینه های سوخت، ناوبری و حقوق تمامی خدمه خارجی شرکت های هواپیمایی
 • بازپرداخت تمامی تسهیلات اعطایی از محل ذخیره ارزی، مانند بانک جهانی، بانک توسعه و تجارت اکو، فاینانس غیر خودگردان و بانک توسعه اسلامی
 • تمامی هزینه های تبدیل موجودی ریالی حساب های ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • ارز دولتی برای شرکت در آزمون های بین المللی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور در داخل کشور برگزار می شود
 • ارز دولتی برای هزینه های انتقالی ارز بابت درآمد کنسولی سفارتخانه های خارجی

معرفی سامانه خرید دلار دولتی با کارت ملی | ice.ir

شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران با هدف نقش آفرینی در اکوسیستم اقتصاد مقاومتی و صیانت از ارزش پول ملی از طریق ایجاد و توسعه بازار شفاف، منصفانه، رقابتی و کارای ارزهای خارجی و انسجام بخشی به آن تاسیس شده است.

سامانه خرید دلار دولتی

این سامانه به افرادی که متقاضی خرید دلار دولتی با کارت ملی هستند، امکان ثبت نام و تسریع در روند خرید و پاسخگویی به متقاضیان را می دهد.

خرید دلار دولتی

اشخاص حقیقی می توانند با مراجعه به سایت خرید دلار سهمیه ای، ابتدا نام نویسی نمایند و مدارک مورد نیاز را آپلود نمایند. سپس این افراد در اولویت فروش ارز قرار خواهند گرفت و صرافی ها متعهد به ارائه خدمت در زمان مقرر خواهند بود.

پس از اعلام زمان حضور توسط سامانه، متقاضی با در دست داشتن کارت ملی و سایر مدارک مورد نیاز می تواند میزان ارز مورد نیاز خود را دریافت نماید.

توجه داشته باشید که سایت خرید دلار سهمیه ای به نشانی اینترنتی my.ice.ir تنها در بازه های زمانی 8 تا 16:30 روزهای شنبه تا چهارشنبه و ساعت های 8 تا 16 روز پنجشنبه آماده ارائه خدمات به مسافران دریافت ارز نقدی می باشد.

براسا بخشنامه بانک مرکزی، صرافی ها مجاز به فروش ارز به اشخاص حقیقی ایرانی (بالای 18 سال) و حقوقی مقیم به صورت یک بار در سال تا سقف 5000 یورو (و یا معادل آن به سایر ارزها) در سرفصل «تامین نیازهای ضروری» می باشند.

راهنمای سایت خرید دلار سهمیه ای

در این بخش از مقاله به ارائه راهنمای خرید دلار با کارت ملی از سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران خواهیم پرداخت. در بخش زیرین می توانید اینفوگرافیکی از تمامی مراحلی را که لازم است برای دریافت دلار سهمیه ای سپری کنید، مشاهده نمایید.

سامانه خرید دلار

مراحل ثبت نام در سامانه خرید دلار دولتی با کارت ملی عبارت است از:

در ابتدا لازم است تا وارد سامانه خرید دلار دولتی با کارت ملی به نشانی اینترنی ice.ir شوید و بعد گزینه سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران را انتخاب نمایید.

سامانه خرید دلار

سپس با صفحه ای مواجه خواهید شد که با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز (کد ملی، شماره همراه و عبارت امنیتی) می توانید وارد پنل کاربری خود شوید.

سامانه خرید دلار

با توجه به شیوع ویروس کرونا در سال 1398، کشورهای مختلف بدون ارائه کارت واکسیناسیون اجازه ورود متقاضیان را به کشور نمی دهند و به همین دلیل نیز کارت واکسن دیجیتالی به یکی از مدارک مهم سفر تبدیل شده است.

در این مرحله لازم است تا کارت واکسن دیجیتالی خود را بارگذاری نمایید. سپس پیامکی حاوی کد تایید دریافت خواهید کرد. در این مرحله لازم است تا مشخصات هویتی خود را در سایت اینترنتی my.ice.ir وارد کنید که عبارتند از:

 • بارگذاری عکس کارت ملی
 • بارگذاری ویدئویی از خودتان برای تایید هویت
 • تایید اطلاعات ارسال شده به سایت ارز مسافرتی اینترنتی

در مرحله بعدی باید درخواست ارز ویزا (هوایی)، بدون ویزا (هوایی) و مسافرتی (ریلی، زمینی و دریایی) را انتخاب و مشخص نمایید. در این مرحله استعلام فرد از سامانه سنا صورت خواهد گرفت.

گام بعدی آپلود تصویر ویزا و روادید، بلیط و گذرنامه متقاضی دریافت ارز مسافرتی می باشد. پس از طی کردن مراحل فوق با موفقیت، لیستی از صرافی‌ های نزدیک برای متقاضی نمایش داده خواهد شد.

و می بایست متقاضی نزدیک ترین و مناسب ترین صرافی را برای خود انتخاب نماید.

در مرحله بعد مدارک ارسالی و درخواست‌ شما از سوی صرافی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. (توجه داشته باشید که اگر مدارک ارسالی صحت نداشته باشند، درخواست شما بررسی نخواهد شد.)

در گام بعدی زمان مراجعه شما از سوی صرافی مشخص خواهد شد و پیامکی که شامل تاریخ و ساعت مراجعه متقاضی به صرافی می باشد، برای شما ارسال خواهد شد.

پس از دریافت پیامک، لازم است تا با در دست داشتن مدارک مورد نیاز (کارت ملی و دو کارت بانکی به نام شخص)، به منظور خرید ارز مسافرتی راس ساعت معین شده به صرافی مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید که عدم مراجعه شما به منزله انصراف از تقاضای خرید ارز خواهد بود.

شرایط خرید دلار با کارت ملی

پیش از اقدام به نام نویسی در سامانه خرید دلار دولتی با کارت ملی، خوب است تا از شرایط مورد نیاز برای دریافت انواع ارزهای دولتی در سال 1401 کسب اطلاع نمایید.

در این بخش از مقاله به بررسی شرایط مورد نیاز برای خرید ارز های دولتی مسافرتی خواهیم پرداخت.

ارز مسافرتی به افرادی تعلق می گیرد که دارای شرایط زیر باشند:

 • امکان مراجعه حضوری شخص خریدار ارز دولتی را در صرافی وجود داشته باشد.
 • همراه داشتن کارت ملی هوشمند شخص خریدار ارز الزامی می باشد. چنانچه کارت ملی هوشمندتان تا زمان مراجعه حضوری به صرافی ها صادر نشده است، می توانید با شناسنامه و برگه تعویض کارت ملی خود که جایگزین کارت ملی می باشد به صرافی مربوطه مراجعه نمایید.
 • همراه داشتن دو عدد کارت بانکی به نام شخص خریدار ارز برای پرداخت وجه الزامی می باشد. با توجه به این که سقف تراکنش روزانه با هر کارت بانکی 50 میلیون تومان می باشد، لازم است تا برای پرداخت مبالغ بیشتر، دو کارت بانکی به همراه خود داشته باشید.
 • برای دریافت ارز مسافرتی لازم است تا سیم کارت تلفن همراهی که به نام شخص خریدار ثبت شده است را به همراه داشته باشید.

توجه داشته باشید که برای دریافت سایر ارز های دولتی کشور های دیگر مانند یوروی اروپا و لیر ترکیه با ارائه کارت ملی نیز رعایت این شرایط و قوانین برای خریداران الزامی می باشد.

لازم به ذکر است که تنها تفاوت موجود میان دریافت ارزهای دولتی در تعداد سهمیه ارز دولتی تعلق گرفته شده برای آن ها می باشد.

مدارک مورد نیاز برای خرید دلار دولتی با کارت ملی

با توجه به قاچاق و رانت ارز به واسطه دلالان این بازار امروزه سخت گیری های بیشتری در مورد مدارک مورد نیاز برای ارائه به سامانه خرید دلار دولتی با کارت ملی وجود دارد، چرا که قیمت ارز آزاد و ارز دولتی ارائه شده دارای تفاوت فاحشی می باشد.

به دلیل اینکه در زمان نام نویسی در سامانه خرید دلار دولتی با کارت ملی به نشانی اینترنتی my.ice.ir لازم است تا مدارک را به صورت آماده در دسترس داشته باشید، در این بخش از مقاله لیست کاملی از مدارک مورد نیاز را ارائه کرده ایم.

مدارک جدید برای ارائه به سامانه خرید دلار دولتی با کارت ملی 1401 عبارتند از:

 • ارائه اصل کارت ملی هوشمند متقاضی
 • ارائه دو کارت بانکی به نام شخص خریدار ارز سهمیه ای
 • ارائه شماره یک سیم کارت ثبت شده به نام متقاضی خرید ارز دولتی
 • ارائه اصل و کپی بلیط پرواز با مهر و شماره آژانس مسافرتی خریداری شده.
 • ارائه اصل و کپی ویزا (در صورت سفر به کشوری که نیازمند ویزا است.)
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت
 • ارائه اصل و کپی فیش پرداخت عوارض خروج از کشور متقاضی

قیمت دلار دولتی با کارت ملی

در سال های گذشته با توجه به ثبات بیشتر بازار ارز، امکان ارائه قیمت برای بازه های زمانی بیشتر وجود داشت ولی در سال اخیر و خصوصا در چند ماه گذشته، قیمت ارز ها دچار نوسانات بسیاری در طول روز می شوند

و به همین دلیل نیز بهتر است برای اطلاع از قیمت دلار سهمیه ای، در لحظه به سامانه my.ice.ir مراجعه کرده و قیمت روز را در صفحه ابتدایی این سامانه مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که قیمت دلار سهمیه ای که با کارت ملی و از طریق سامانه ثبت نام خرید دلار ارائه می شود، بر اساس میانگین نرخ اعلامی در معاملات توافقی بازار متشکل تعیین می گردد.

نکات مهم در مورد خرید دلار سهمیه ای

توجه داشته باشید که با خرید دلار دولتی با کارت ملی به هیچ وجه دچار مشکلی نخواهید شد مگر در زمانی که کارت ملی خود را به شخص دیگری اجاره دهید تا با استفاده از اطلاعات و هویت شما، دلار دولتی دریافت نماید.

نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید، این است که از آن جایی که خرید دلار فعالیت اقتصادی برای شما می باشد و اطلاعات آن برای سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت رفاه در پایگاه اطلاعات اقتصادی خانوار و پایگاه رفاه ایرانیان ارسال و ثبت می شود،

ممکن است بر روی دهک یارانه ای شما تاثیر بگذارد و حتی شما را از دریافت یارانه محروم کند.

از سوی دیگر ممکن است شخصی که کارت ملی شما را اجاره کرده، با اطلاعات و هویت شما دست به انجام کارهای غیر قانونی همچون قاچاق ارز، پولشویی و … بزند که در این صورت شخص شما متحمل تبعات قانونی آن به عنوان عهده دارنده حساب بانکی و کارت ملی خواهید بود.

به همین دلیل است که می بایست از اجاره اطلاعات هویتی خود به بیگانگان بپرهیزیم تا مرتکب جرم نشویم.

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با تخصیص سهمیه خرید ارز دولتی، این است که متقاضیان تنها یکبار می توانند در طول سال با کارت ملی خود ارز دولتی دریافت کنند.

به این معنا که اگر شما تنها برای خرید 200 یورو از سهمیه 5000 یورویی خود درخواست دهید، دیگر قادر به دریافت 4800 یوروی باقی مانده خود در طول سال نخواهید بود.

براساس بخشنامه بانک مرکزی این محدودیت برای افراد در نظر گرفته شده است و هر کد ملی فقط یکبار می تواند در سامانه سنا ثبت نام کند و تنها همان یکبار نیز می تواند ارز مورد نیاز خود را دریافت کند.

سوالات متداول

 • دلار دولتی چیست؟

دلار مبادله ای یا دولتی ارزی است که با نرخ رسمی دولتی، در مرکز مبادلات ارزی توزیع می‌شود که اغلب با قیمتی پایین تر از دیگر ازر های آزاد موجود در بازار است و همانطور که در مقاله به آن اشاره شد صرف مصارف معینی می شود.

 • شرایط خرید دلار با کارت ملی از صرافی چیست؟

1) حضور شخص خریدار 2) به همراه داشتن کارت ملی هوشمند 3) به همراه داشتن دو عدد کارت بانکی به نام شخص خریدار ارز برای پرداخت وجه 4) استفاده از سیم کارت تلفن همراه ثبت شده به نام شخص خریدار.

 • سهمیه خرید دلار دولتی با کارت ملی برای هر فرد چقدر است؟

سهمیه خرید ارز دولتی برای هر فرد در طول یکسال، تا سقف 5000 یورو یا معادل آن به ارزی دیگر می باشد؛ یعنی همانطور که به طور کامل در مقاله اشاره کردیم، هر فردی در طول سال تنها یک بار می تواند تا سقف وجه تعیین شده توسط بانک مرکزی، ارز به قیمت دولتی خریداری کند.

بیشتر بخوانید:

10 بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی معتبر در بهمن 1401

خرید تتر یا دلار را چگونه انجام دهیم؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits