دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
خرید تتر یا دلار را چگونه انجام دهیم؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
شاید اولین سوالی که یه ذهن یک فرد عادی برسد این باشد که آیا دلار بخرم؟. این سوال، این روزها می‌تواند به شکل کدام بهتر است، خرید تتر یا دلار؟ مطرح شود.

مقدمه: در روزهایی که پر فراز و نشیب‌ترین حالات اقتصادی را تجربه می‌کنیم و ثانیه به ثانیه اخبار حساسی به بیرون درز می‌کند که بر آینده‌ی ما تاثیر می‌گذارد، امنیت سرمایه حرف اول را می‌زند. شاید اولین سوالی که یه ذهن یک فرد عادی برسد این باشد که "آیا دلار بخرم؟". این سوال، این روزها می‌تواند به شکل " کدام بهتر است، خرید تتر یا دلار؟" مطرح شود. چرا که جدای بازار مالی ارزهای مرجع کلاسیک، ما بازار ارزهای دیجیتال را هم داریم که برای نگه‌داری سرمایه، جذاب بنظر می‌رسند.

حالا گه نقشه راه کلی این مطلب مشخص شد، بیایید تیترهای موضوع امروز را بررسی کنیم:

 • تتر چیست؟
 • قیمت تتر
 • قیمت دلار
 • مزایای تتر
 • کلاهبرداری تتر
 • بهترین زمان خرید تتر
 • جمع بندی

تتر چیست؟

تتر یا Tether یک ارز مرجع مانند دلار آمریکاست. البته تتر، به نوعی خود دلار آمریکاست، ولی بصورت رمزارز. نماد دلار آمریکا USD است و نماد تتر، USDT. تتر یک ارز دیجیتال پایدار یا باثبات است که اصطلاحا آن را Stable coin می‌نامیم. البته چند استیبل کوین دیگر در کنار تتر وجود دارند که کاربرد آنها در برابر تتر، ناچیز است.

پشتوانه‌ی تتر، دلار آمریکاست. یعنی به ازای هر یک تتر، یک دلار آمریکا در یک حساب مشخص نکهداری می‌شود. در حالی که پشتوانه‌ی ارز دیجیتالی مثل بیت کوین، شبکه‌ی دیجیتال یا بلاک چین آن است و همچنین تعداد عرضه‌ی محدود آن؛ که آن را بسیار شبیه به طلا می‌کند.

تتر در سال 2014 راه اندازی شد و با نام RealCoin وارد عرصه شد و چند ماه بعد به تتر تغییر نام داد. در نهایت در سال 2015 رسما وارد دنیای تجارت شد. تتر مانند هر ارز دیجیتال دیگری بر روی بلاک چین‌های مشخصی سوار است که دو تا از پرکاربردترین آنها، TRC20 و ERC20 است. یعنی بلاک چین اتریوم و ترون.

قیمت تتر

خرید تتر یا دلار را چگونه انجام دهیم؟

جواب این سوال را چند جور می‌توان داد. می‌توان گفت تتر یک دلار قیمت دارد. می‌توان گفت قیمتش با دلار یکی است، یا گفت مثلا تتر کمی بیشتر یا کمی کمتر از یک دلار قیمت دارد(هنگام نوسانات ناچیز). اصولا چون تتر را ما یک ارز مرجع برای انجام معاملات رمزارزی در نظر می‌گیریم، یا آن را برای سرمایه‌گذاری امن انتخاب می‌کنیم، نمی‌توان قیمت آن را مثل قیمت دیگر ارزهای دیجیتال(مثلا بیت کوین) بیان نمود.

با این حال، بگذارید داستان را زیاد پیچیده نکنیم. قیمت 1 تتر، همیشه 1 دلار است. چرا که اصلا پشتوانه‌ی آن دلار آمریکاست و نباید نوسان داشته باشد.

اما به هر حال، به دلیل ماهیت تکنولوژی ارزهای دیجیتال، ممکن است تتر هم دچار نوسان شود، ولی در حد بسیار ناچیز. این نوسان معمولا روزانه هم رخ می‌دهد و شاید تتر بین قیمت‌های 0.98 دلار الی 1.01 دلار، بالا و پایین شود. حالا بین خرید تتر یا دلار، کدام را انتخاب می‌کنید؟

خرید تتر ارزان (ضربه بزنید) با کمترین کارمزد در صرافی اکس نوین در دسترس شما عزیزان قرار دارد.

قیمت دلار

قیمت دلار البته کاملا داستانش فرق دارد. اینجا دلار را جدا از تتر و مباحث ارزهای دیجیتال بررسی می‌کنیم.

قیمت دلار یا نرخ دلار از چندین روش بررسی می‌شود و همگی بنیان علمی و منطقی دارند. دلار، ارز مرجع دنیاست و تقریبا تمام معاملات جهانی به وسیله‌ی آن انجام می‌شود. در اقتصاد ایران، به دلیل کنترل تقریبا تمام جنبه‌های اقتصادی توسط دولت، قیمت دلار هم توسط دولت تعیین می‌شود. مثلا ما یک نرخ ارز دولتی داریم که 4200 تومان است. اما اگر شما به عنوان یک شخص عادی بخواهید آن را تهیه کنید، عملا خرید دلار 4200 تومانی امکان ندارد.

یک نرخ یا قیمت دلار دیگر، با اصطلاح "ارز نیمایی" یا دلار نیمایی شناخته می‌شود. و اما واقعی‌ترین قیمت دلار، قیمت روزانه‌ی آن است که ساعت به ساعت نوسان کرده و در حال حاضر، 38 هزار تومان است.

قیمت دلار در ایران معمولا رشد می‌کند، یعنی در آن سو، ریال بی‌ارزش‌تر می‌شود. چرا که به هیچ وجه امکان ندارد ارزش دلار یک شبه یا یک ماهه تا این حد تغییر پیدا کند. پس، این ریال است که کم ارزش یا بی ارزش می‌شود. اینجاست که خرید تتر یا دلار هر روز به اعماق ذهن اقتصادی ما رسوخ می‌کند.

مزایای تتر

مزایای تتر شاید در نگاه اول چندان جذاب بنظر نرسند و اصلا حتی "مزایا" محسوب نشوند. اما اینطور نیست.

 • اولا، تتر یک استیبل کوین واقعی است با کاربرد متنوع و زیاد. در حدی که یکی از بزرگترین سهم‌های بازارهای رمزارزها را در اختیار دارد. پس آیا تتر معتبر است؟ پاسخ سوال شما، بله است.
 • پایدار بودن تتر یعنی این ارز نوسان ندارد. البته "نوسان نداشتن" در بازار رمزارزها محال است. نوسان تتر بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است. در حالی که سایر رمزارزها(حتی بیت کوین) در طول روز بین 5 الی 10 درصد نوسان می‌کنند و در طول سال نیز امکان دارد بین 100 الی چند هزار درصد رشد یا سقوط کنند. مانند آنچه برای شیبا، دوج کوین یا لونا رخ داد.
 • سرعت تراکنش مالی ارز دیجیتال تتر بالاست. بنابراین بین خرید تتر یا دلار رقابت جذابی رخ می‌دهد. تتر حتی سریع‌تر از دلار قابل خرید است و در هر ساعت از شبانه روز، فقط با اتصال به اینترنت می‌توان آن را تهیه کرد. حالا چطور، بین خرید تتر یا دلار، کدام را ترجیح می‌دهید؟
 • فاکتور مهم دیگری که باید در خصوص ارزهای دیجیتال در نظر گرفت، کارمزد تراکنش آنهاست. کارمزد تراکنش تتر بسیار اندک است به طوری که در برابر کارمزد تراکنش سایر ارزها، تحسین برانگیز جلوه می‌کند. همانطور که می‌دانید، تبادل ریال به دلار هم کارمزد خود را دارد که البته، بسته به شرایط می‌تواند بسیار بالا باشد، اینجا هم جای دیگری است که تتر، در جواب سوال "خرید تتر یا دلار؟" ظاهر می‌شود.
 • بستری که یک ارز دیجیتال معامله می‌شود نیز مهم است. تتر از طریق بستری امن معامله می‌شود که با در نظر گرفتن چند فاکتور اصلی امنیتی، احتمال تقلب در آن به صفر می‌رسد.

کلاهبرداری تتر

آیا کلاهبرداری تتر ممکن است؟ تا اینجا گفتیم تتر یک استیبل کوین است و بین خرید تتر یا دلار، می‌توان تتر را انتخاب کرد و از آن برای ایمن‌سازی سرمایه استفاده کرد.

خب، اما پشت تتر، چه کسی یا چه شرکتی‌ست؟ تتر، خود یک شرکت است. یعنی ارائه دهنده‌ی آن یک شرکت است. شرکت تتر برای جلب اعتماد عمومی در سال 2018 اعلام کرد پشتوانه‌ی دلاری خود را در بانک Deltec در کشور باهاماس نگه‌داری می‌کند.

اما باهاماس یک کشور با جمعیت 350 هزار نفری است، ترافیک سایت دلتک از کشور سنگاپور هدایت می‌شود و سند منتشر شده از آن، دارای یک امضای خنده‌دار است.

بانک دلتک در بین 10 بانک برتر باهاماس هم نیست. پس چرا باید سرمایه‌ی مردم در چنین جایی نگهداری شود و از آن بعنوان پشتوانه یاد شود؟ اینجاست که اهل فن شک می‌کنند و انتقادها به تتر وارد می‌شود.

مورد دیگری که در مورد تتر وجود دارد، مختص کاربران ایرانی است و ماهیت کلاهبرداری ندارد. نهاد مسئول تتر توانایی دخل و تصرف در حساب‌های تتر بخاطر رعایت ضوابط مالی بین المللی را دارد. در همین راستا، یک حساب که دارای یک میلیون تتر بود، مسدود شد تا تکلیفش جهت معلوم شدن پولشویی احتمالی مشخص شود.

پس حتما سرمایه‌گذاری‌های عظیم خود را با تتر انجام ندهید و بخشی از آن را به تتر اختصاص دهید. شاید اینجا بین خرید تتر یا دلار، دلار را انتخاب کنید.

بهترین زمان خرید تتر

بهترین زمان خرید تتر، زمانی است که ارزش آن کمی افت کرده باشد. همانطور که گفتیم، ارز تتر همیشه با دلار هم‌ارزش است و یک تتر مساوی با یک دلار است. اما گاهی اوقات در طول روز ممکن است ارزش تتر مثلا حدود 0.98 دلار شود. منتظر افت بیشتر تتر نباشید. این قیمت، بهترین قیمت تتر است و این لحظه، بهترین زمان خرید تتر است. وقتی هم که قصد فروش تتر داشتید، زمانی که تتر قیمت 1.01 را دید، سفارش فروش را ثبت کنید.

جمع بندی

جواب سوال "خرید تتر یا دلار" کمی پیچیده یا به بیانی بهتر، نسبی است. شرایط هر فرد یا نهادی با دیگری تفاوت دارد و هر کسی باید فاکتورهای مشخصی را برای یافتن جواب بررسی کند تا به جواب نهایی برسد.

همانطور که گفتیم، خرید تتر در حجم‌های میلیونی، با ریسک بالای مسدود شدن حساب همراه است، بخصوص برای کاربران ایرانی.

بنابراین، پیشنهاد ما، انجام تحقیقات کافی و کاربردی است. اگر قصد خرید تتر را دارید، صرافی اکس نوین در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را برای شما انجام می‌دهد. ما همواره با سرعت بالا در خدمات رسانی، در کنار شما هستیم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits