alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
علائم و راههای درمان عفونت سینوس در نوزادان و کودکان
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
عفونت سینوزیت در نوزادان شایع است. پس از عفونی شدن، کودکان بهانه گیر شده و دائما گریه می کنند. کیپ شدگی بینی بیش از 10 روز، سرفه های بد برخی از علائم عفونت سینوس در نوزادان است. اسپری بینی، آنتی بیوتیک از راه درمان آن است.

عفونت سینوس چیست ؟

سینوس ها فضای کوچکی در استخوان اطراف بینی هستند. چهار مجموعه فضای توخالی در استخوان گونه، پیشانی و در طرفین پل بینی و پشت مجرای عبوری بینی در جلوی مغز وجود دارد.

سینوس های موجود در گونه ها، سینوس ماگزیلاری، سینوس های پیشانی (فرونتال) و پرویزنی (اتموئید) و اعماق مغزی (اسفنوئید) گفته می شود.

عفونت به این فضای هوای عبوری در استخوان حمله کرده و گاهی اوقات متورم می شوند. به زبان ساده، سینوزیت التهاب دیواره بینی و سینوس ها است.

غشاء مخاطی که بینی و دهان را در یک راستا می کند، سینوس ها را نیز در یک راستا قرار می دهد. سینوزیت، التهاب سینوس در اثر عفونت های ویروسی و باکتریایی است.

بر اساس مدت ماندگاری علائم، سینوزیت به دسته های زیر طبقه بندی می شود:

 • سینوزیت حاد: سینوزیت حاد اختلالی است که علائم کمتر از چهار هفته ادامه داشته و با درمان بهبود پیدا کند.
 • سینوزیت نیمه حاد: علائم آن 4 تا 8 هفته طول کشیده و با درمان اولیه بهبود پیدا نمی کنند.
 • مزمن: این یک بیماری سینوزیت حاد است که مجددا اتفاق افتاده یا یک عفونت از پیش است، که به طور نامناسب درمان شده است. این علائم بیشتر از 8 هفته طول می کشند.
 • سینوزیت عودکننده یا بازگشت مجدد: همانطور که از نام آن مشخص است، عود بیماری در شرایطی است که سینوزیت حاد سالانه 3 تا 4 مرتبه تکرار می شود. در این خصوص، باید با یک متخصص گوش و حلق و بینی (متخصص گوش، بینی و گلو) مشورت کنید.

بنابراین، اگر گمان می کنید کودک شما از سینوزیت رنج می برد، عاقلانه است که سریعاً با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. این به تعیین علت صحیح بیماری و تصمیم گیری در مورد درمان کمک می کند.

Sinusitis in children | سینوزیت در نوزادان

علائم سینوزیت در کودکان چیست ؟

علائم عفونت سینوس در نوزادان

طبق آکادمی اطفال آمریکا، علائم سرماخوردگی مانند چرک از بینی و سرفه که بدون هیچ گونه بهبودی، بیش از 10 روز طول بکشد، نشانه یک عفونت سینوسی است. علائم زیر از عفونت سینوس را در نوزادان بررسی کنید:

 1. کیپ شدگی بینی یا سرماخوردگی که بیش از 10 تا 14 روز ادامه دارد.
 2. چرک زرد- سبز که بیشتر از 4 روز از بینی خارج شود
 3. سرفه های بد در طول روز که در هنگام شب وخیم تر می شوند
 4. تورم در اطراف بینی و چشم ها
 5. گود رفتگی در اطراف چشم ها
 6. تحریک پذیری
 7. آب ریزش از عقب بینی که به صورت سرفه، گلو درد، استفراغ، حالت تهوع، و بوی بد دهان دیده می شود
 8. تب با درجه حرارت کم که برای چهار روز متوالی ادامه داشته باشد
تذکر: تب کم، درجه حرارت بدن به میزان بیشتر از 100.4 فارنهایت یا 38 درجه سانتی گراد و کمتر از 103 درجه فارنهایت یا 39.4 درجه سانتی گراد است.

در موارد نادر، عفونت سینوسی باکتریایی می تواند به سیستم عصبی مرکزی (CNS) یا چشم حمله کرده و علائمی مانند موارد زیر داشته باشد:

 • افزایش تحریک پذیری
 • استفراغ مداوم
 • تورم یا قرمزی در اطراف چشم
 • حساسیت به نور

به بررسی کردن علائم کودکتان ادامه دهید و مراجعه به متخصص اطفال را به تاخیر نیاندازید.

در صورتی که کودک شما از سینوزیت مزمن رنج می برد، مداخله فوری پزشک ضروری است. سینوزیت مزمن می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد.

عفونت سینوس در نوزادان

سینوزیت مکرر کودکان

علل عفونت سینوس در کودکان

عفونت سینوس معمولاً بعد از سرماخوردگی، التهاب آلرژی زا یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (URI) مشاهده می شود.

با این حال، محقق آزمایشگاه تحقیقات بیماری های آلرژی زا کلینیک مایو، دکتر دیوید شریس، می گوید که علت سینوزیت مزمن تاکنون شناخته نشده است.

«مطالعات نشان می دهد که به احتمال زیاد قارچ علت همه این مشکلات است.

و این یک واکنش آلرژی زا نیست، بلکه یک واکنش ایمنی است». به گفته گروه پزشکی او، علت اصلی سینوزیت مزمن واکنش سیستم ایمنی بدن به قارچ ها است.

محققان 210 بیمار را مورد بررسی قرار دادند و 40 نوع قارچ مختلف را در مخاط یافتند.

1. عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باعث التهاب مجاری بینی می شود که باعث انسداد ورودی مجرای سینوس های پارانازال می شود و در نهایت منجر به عفونت می شود.

سینوزیت ویروسی همراه با سرما خوردگی است. با این وجود، سینوزیت می تواند به دلیل عفونت های باکتریایی نیز رخ دهد. شایع ترین باکتری هایی که باعث سینوزیت حاد می شوند، به شرح زیر هستند:

 • استرپتوکوک نومونیا
 • هموفیلوس آنفولانزا
 • موراکسلا کاتارالیس

2. آلرژی ها نیز منجر به سینوزیت می شوند، زیرا باعث افزایش تولید مخاط می شوند که باعث تورم بافت بینی می شود. سینوزیت آلرژی زا با آلرژی مانند تب یونجه همراه است.

3. سایر اختلالاتی که می تواند باعث انسداد سینوس ها شوند، به شرح زیر هستند:

 1. ناهنجاری ها در ساختار بینی
 2. شکاف کام
 3. غواصی و شنا
 4. آدنوئیدهای بزرگ شده
 5. بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 6. عفونت دندان
 7. تروما بینی
 8. در معرض سیگار کشیدن شخص دیگری قرار گرفتن
 9. اشیاء خارجی گیر کرده در بینی

سینوزیت کودکان را نمی توان به سادگی در خانه تشخیص داد، زیرا علائم آن کلی هستند و اغلب مشابه با علائم سرما خوردگی معمولی و آلرژی هستند.

بنابراین، برای تشخیص صحیح، مشاوره با متخصص اطفال ضروری است.

عفونت سینوس در نوزادان

درمان سینوزیت کودکان

چگونه سینوزیت را در نوزادان تشخیص دهیم ؟

در زمان مراجعه به پزشک، وی بطور کامل بینی، گوش و حلق کودک شما را معاینه خواهد کرد و معمولاً از طریق اخذ شرح حال و انجام معاینات تشخیص ممکن می شود.

گاهی نیز ممکن است از ابزار خاصی جهت معاینه استفاده شود. بعلاوه جهت ارزیابی علت بروز سینوزیت ممکن است عکسبرداری یا سی تی اسکن نیز درخواست شود.

بسیاری از والدین و در بعضی موارد، پزشکان، ممکن است یک عفونت سینوسی را به طور اشتباه تشخیص دهند. آب ریزش بینی با چرک سبز رنگ ممکن است نشانه ای از سینوزیت نباشد.

می تواند یک سرما خوردگی معمولی باشد، که نیاز به درمان خاصی ندارد. یک متخصص گوش و حلق و بینی، بینی و گلو و گوش های کودک را به طور کامل معاینه می کند و در مورد سابقه این حملات، و تشخیص بیماری سوال می پرسد. آزمایش های بیشتر جهت تشخیص سینوزیت در ادامه ذکر شده است.

 • یک سی تی اسکن (CT) به تشخیص رشد سینوس ها و انسداد آن در صورت وجود، کمک می کند. سی تی اسکن در ترکیب با اشعه ایکس و تکنولوژی کامپیوتری برای تصاویر افقی یا عمودی بدن استفاده می شود.
 • تصویربرداری با اشعه ایکس از سینوس، از پرتوهای الکترومغناطیسی نامرئی برای ایجاد تصاویر از بافت های داخلی، استخوان ها و اندام ها استفاده می کند.
 • برای تشخیص عفونت، کشت های سینوس جمع آوری شده و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

پس از تشخیص، پزشک مطابق با آن معالجه ای توصیه می کند. در اکثر موارد، درمان ساده خواهد بود.

عفونت سینوس در نوزادان

تب و سینوزیت در کودکان

پزشک چگونه عفونت سینوزیت را در کودکان درمان می کند ؟

پس از اینکه پزشک عفونت سینوزیت را در کودک تایید کرد، ممکن است درمان های زیر را توصیه کند.

1. اسپری بینی

اسپری محلول نمک ممکن است باعث تسکین موقتی آب ریزش بینی شود.

آب نمک یا قطره بینی می تواند به رقیق شدن ترشحات و بهبود عملکرد غشاء مخاط کمک کند. قطره های نمک را می توان در خانه تهیه کرد.

 • یک چهارم قاشق چایخوری نمک را به فنجان 240 میلی لیتر آب گرم اضافه کرده و به خوبی هم بزنید.
 • هر سوراخ بینی را حداقل چهار مرتبه در روز با محلول نمک شست و شو دهید.
 • اگر به نظر می رسد که هنوز بینی کودک دچار آب ریزش شده و منجر به ناراحتی می شود، گزینه های دیگری مانند آسپیراتور بینی یا سرنگ حبابی بینی برای تمیز کردن بینی کودک نیز می تواند تحت مشاوره پزشک اطفال استفاده شود.

2. درمان با آنتی بیوتیک

اگر کودک به عفونت سینوس باکتریایی مبتلا شده است، ممکن است نیاز باشد تا حداقل برای 10 روز و حداکثر 21 روز به کودک آنتی بیوتیک دهید.

برای کودک مبتلا به سینوزیت حاد، علائم باید در روزهای اولیه درمان بهبود پیدا کند. حتی اگر علائم بیماری کودک بهبود پیدا کرد، درمان آنتی بیوتیک را تا زمان تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید.

تذکر: به کودک کوچک تر از دو سال، آنتی هیستامین و داروهای فاقد نسخه ضد احتقان ندهید.

3. درمان جراحی

اگر علائم سینوزیت علی رغم درمان پزشکی همچنان ادامه پیدا کند، ممکن است مجبور به جراحی کودک شوید.

 • جراحی آندوسکوپی سینوس گزینه ای برای عفونت شدید سینوس است. این یک عمل جراحی است که پزشک تلاش می کند تا مسیر تخلیه طبیعی سینوس های نوزاد را بازتر کرده تا آن را عریض کند. باز شدن سینوس ها امکان گردش هوا را فراهم کرده که در نهایت باعث کاهش تعداد دفعات عفونت های سینوسی می شود.
 • در برخی موارد شدید دیگر، درمان جراحی ممکن است نیاز به برداشتن بافت آدنوئید از پشت بینی باشد. بافت آدنوئید ممکن است به طور مستقیم سینوس ها را مسدود نکند، اما عفونت آن به نام آدنوئیدیت باعث ایجاد علائمی شبیه به سینوزیت می شود.

نوزادان مبتلا به عفونت سینوسی، ایرادگیر می شوند، زیرا تنفس را دشوار می کند. این می تواند یک وضعیت شدیدا دشوار نه تنها برای کودک، بلکه برای والدین نیز باشد.

بنابراین بهتر است به جای درمان، سعی کرده تا مانع از حمله شوید.

از روش جراحی تنها در تعداد معدودی از موارد که علیرغم درمان دارویی علائم آنها شدید یا دائمی بوده استفاده می شود.

از طریق این روش، جراح، مسیر تخلیه سینوسها را باز خواهد کرد در صورت تنگی، آنها را بازتر خواهد نمود.

در صورت باز بودن مجرا و جریان هوا در داخل سینوسها شانس ابتلا به عفونت نیز کاهش خواهد یافت و شدت و تعداد موارد نیز کم خواهد شد.

عفونت سینوس در نوزادان

نتیجه گیری :

به طور خلاصه، عفونت سینوزیت در نوزادان شایع است. پس از عفونی شدن، کودکان بهانه گیر شده و دائما گریه می کنند.

با این حال، مراقبت های پزشکی سریع کمک می کند تا برخی از اختلالات تسکین یابد. از آنجا که نوزادان مستعد ابتلا به چنین عفونت هایی هستند، هدف والدین در ابتدا باید پیشگیری از آن باشد.

سینوزیت در اطفال با بالغین متفاوت می باشد. در اطفال بیشتر علائمی نظیر سرفه، تنفس مشکل، بد خلقی، کاهش انرژی و تورم اطراف چشم ها همراه با ترشحات زرد مایل به سبز بینی و ترشحات پشت حلق وجود دارد.

بلافاصله بعد از تشخیص، در صورت شروع دوره درمانی با آنتی بیوتیک، بیماری به خوبی قابل درمان خواهد بود. اگر درمان با داروها به خوبی پاسخ نداد، می توان از روشهای جراحی بعنوان یک روش مطمئن و کارا ، استفاده کرد.

بیشتر بخوانید :

درمان قطعی سینوزیت با عنبرنسارا

سینوزیت چیست و چه علائمی دارد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • salamdonya.com
 • niniban.com
 • bpums.ac.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits