دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
دسته چک مسافرتی چیست + انواع تراول چک
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چک مسافرتی یا تراول چک نوعی چک است که یک بانک به عهده خود صادر می‌کند و وجه آن از همهٔ شعب همان بانک قابل دریافت است و مبلغ آن با ارقام صحیح و بدون اعشار بر روی آن درج می‌شود.

آشنایی با چک مسافرتی و قانون چک

به گزارش دلگرم : چک و سفته امروزه از رایج ترین اسناد تجارتی متداول برای انجام معاملات میباشد.که در قانون برای شخص صادر کننده و دریافت کننده تعهداتی را به همراه دارد و به تبع آن موجب رعایت موارد و توجه به نکاتی میشود که باعث پیشگیری از مشکلات و اتفاقات ناخواسته بعدی بین دو طرف میباشد.از این رو با توجه به مبتلا به بودن موارد مربوط با چک به توضیح زیر میپردازیم:

بسیاری از نقل و انتقالات مالی امروزه توسط برگه ای به نام چک انجام می شود. در صورتی که شما هم جزو افرادی هستید که با چک سر و کار دارید اما از قوانین آن آگاهی ندارد، ضرر و در موارد بدتر شکست مالی شما حتمی است. بنابراین لازم است با قانون چک آشنا شوید.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از چک ارائه دهیم، می توان گفت چک، سندی است که امکان برداشت پول از حساب بانکی توسط شخص مالک چک یا فرد دیگری را می دهد.چک در کنار اسنادی مانند برات و سفته که از آنها به عنوان تعهد پرداخت یاد می شود، یکی از معمول ترین اسناد تجاری است که جانشین وجه نقد شده است. اهمیت چک را قانون تجارت و قانون چک مشخص می کند.

همین امر باعث شده است تا تعداد و مبلغ چک های مورد معامله و در گردش و مقبولیت چک نزد عموم مردم به عنوان معیاری برای سنجش اطمینان و اعتماد مردم به روابط مالی موجود در جامعه مورد توجه قرار گیرد. از این رو قانون چک برای حفظ اهمیت چک و جلوگیری از صدور چک های بی محل توسط دولت ها وضع شده است.

انواع چک

انواع چک در قانون

انواع چک بانکی

چک عادی: این نوع چک که از طریق صاحب حساب برای افراد مورد معامله خود کشیده می شود، از لحاظ اعتباری دارای کمترین ضریب اطمینان و سطح اعتبار هستند. از همین رو باید تنها از افراد قابل اطمینان چک قبول کرد. زیرا موارد بسیاری پیش آمده است که حساب فرد دارای چک خالی بوده و فرد نیز متواری شده است. در اینصورت فردی که چک را در دست دارد با مشکلات زیادی جهت وصول مطالبات خود مواجه می شود و در مواردی حتی ضرر و زیان جبران ناپذیری به وی وارد می شود.

حتماً بخوانید:
ورود به سامانه استعلام چک (cbi.ir)

ورود به سامانه استعلام چک (cbi.ir)

سامانه استعلام چک cbi.ir . سامانه استعلام پیامکی چک در بانک مرکزی، جز سامانه های ارزش افزوده شناخته می شود و کار با ان کمی مشکل است .

چک تضمین شده: این نوع چک توسط بانک و با مسئولیت بانک صادر شده و بازپرداخت وجه چک از طرف بانک تضمین می شود. این چک ها دارای ضریب اطمینان بسیار بالاتری نسبت به چک های عادی هستند و هر فرد می تواند با مراجعه به شعب بانک های مختلف در سراسر کشور چک تضمین شده را به راحتی وصول کند. بنابر قانون چک، نمی توان چک های تضمین شده را توقیف یا مسدود نمود. بدین معنی که با فوت یا ورشکستگی فردی که چک تضمین شده را صادر نموده، حقوق دارنده این نوع چک تضییع نخواهد شد.

چک مسافرتی: این نوع چک که بسیار شبیه به پول نقد می باشد، از طریق بانک صادر شده و وجه آن در شعب بانک یا کارگزاری های بانک پرداخت می شود. از چک مسافرتی که امروزه با نام تراول آن را می شناسند برای جلوگیری از حمل و نقل مقدار زیادی پول نقد به خوبی و با اطمینان کامل استفاده می شود. مبلغ چک مسافرتی بر روی آن درج می شود.

نکات حقوقی چک های مسافرتی

همانطور که گفتیم چک مسافرتی را خود بانک ها صادر می کنند و خود آن ها هم در شعب مختلف اقدام به پرداخت آن می کنند. که معمولا مردم در مسافرت از آن استفاده می کنند برای آن که حجم پول زیادی را حمل نکنند و برای خطر نکردن سرقت و یا گم شدن پول مردم از آن استفاده می کنند البته امروزه با جایگزین ها فراوانی که وجود دارد اقبال به جک مسافرتی کمتر است.

در چک های مسافرتی بر خلاف چک های عادی، متوقف کردن آن بسیار بعید و نادر است مگر آن که خود بانک نسبت به آن ادعای جعل کند این امر در باره چک های تضمین شده نیز جاری است. البته حتی در صورت ادعای جعل حق دارنده برای مراجعه به مراجع قضایی موجود است.

چک مسافرتی وجه شباهتی با چک تضمین شده دارد و این است که هر دو چک توسط بانک صادر شده اند و در هر دو چک، بانک متعهد به پرداخت وجه آن است و کسانی که دارنده این نوع چک ها هستند اطمینان خاطر بیشتری نسبت به باقی موارد دارند.

فلسفه چک مسافرتی اجتناب از حمل و نقل پول است اگرچه امروز دیگر مبالغ به صورت فیزیکی وجود ندارد؛ اما قانون صدور چک مصوب دهه ۷۰ است. و این مورد در آن پیش بینی شده است.برای صدور چک مسافرتی از طرفی می توان از طریق حساب بانکی که در بانک وجود دارد درخواست کرد و از طرفی دیگر می توان با پرداخت مبلغ مورد نظر به بانک چک مسافرتی دریافت کرد.

حتماً بخوانید:
چگونه می توان از چک های برگشتی  استعلام گرفت؟

چگونه می توان از چک های برگشتی استعلام گرفت؟

چک برگشتی را باید معضل اقتصاد ایران دانست که اصلاحیه های قانون چک هم نتوانسته از روند فزاینده آن جلوگیری کند. ۹۵ درصد برگشتی چک در ایران به خاطر بی…

نکات حقوقی چک های مسافرتی

چک مسافرتی همچنان که از نام آن پیداست چکی است که معمولا در زمان مسافرت با درخواست فرد صادر می شود که از حمل و نقل اسکناس اجتناب شود. تا از خطر سرقت و گم شدن دور باشد.

اگر چه در حال حاضر کارت های بانکی بیشتر مورد استفاده هستند اما چک مسافرتی هم از انواع چک هایی ست که در قانون چک از آن نام به میان آمده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits