دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
تفاوت وصایت با وصیت و قیومیت در چیست ؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
وصایت چیست ؟ آیا وصایت همان وصیت است ؟ وصایت با وصیت تفاوت دارد ؟ هر کدام به چه معنا هستند ؟ برای رسیدن به پاسخ سوالات خود با دلگرم همراه باشید .

وصایت چیست ؟

وصایت در فرهنگ لغت تحت عنوان پند و اندرز و نصیحت آمده است . در قانون مدنی ماده 1188 به وصایت اختصاص یافته است . بر اساس این ماده ، " هریک از پدر و جد پدری بعد از وفات دیگری می تواند برای اولاد خود که تحت ولایت او می باشند وصی معین کند تا بعد از فوت خود در نگاهداری و تربیت آنها مواظبت کرده ، اموال آنها را اداره نمایند " .

وصایت به معنی پند و اندرز .

بنابراین ، در ارتباط با محجوران ، قانونگذار نهادی را پیش بینی کرده است که به حمایت از آنان بپردازد . بنابراین ، در کنار اینکه ولایت بر محجوران یعنی سرپرستی پدر و جد پدری آنان پیش بینی شده است ، هر کدام از پدر و جد پدری نیز می توانند بعد از فوت دیگری برای فرزندان خود وصی تعیین نمایند . همچنین ، بر اساس ماده 1190 قانون مدنی ، حتی ولی قهری یعنی پدر و جد پدری می توانند به شخصی که به عنوان وصی تعیین کرده اند نیز این اختیار را بدهند که بعد از فوت خود وصی دیگری تعیین نماید .

فرق وصایت با وصیت

فرق وصیت با وصایت چیست ؟

وصیت چیست ؟

همه افراد در طول مدتی که در قید حیات هستند این امکان را دارند که در اموال و دارایی های خود هرگونه تصرفی را که بخواهند انجام بدهند . اما پس از فوت انسان ، اختیار تصرف در اموال و دارایی ها از فرد سلب می شود؛ حال آنکه در بسیاری از مواقع ممکن است که فرد خواسته ها و اهدافی داشته باشد که به آنها دست نیافته باشد .

به همین دلیل ، در اسلام عملی پیش بینی شده است که به موجب آن ، یک فرد بتواند امور مالی و غیر مالی خود را برای بعد از فوتش سامان دهد . به این عمل وصیت گفته می شود که البته در دین اسلام نیز به آن تاکید فراوانی شده است .لذا آشنایی با وصیت و وصیت کردن و شرایط صحت وصیت موضوعات مهمی هستند که همه افراد بایستی نسبت به آن اطلاعاتی داشته باشند .

وصیت نامه سندی است قانونی که به موجب آن موصی،می تواند برای اموال خود تعیین تکلیف کند .

قیومیت چیست ؟

قیمومیت در لغت به معنای سرپرستی و قیم بودن است . قیمومیت در واقع نهادی است که در فقه و قانون برای حمایت از محجوران و سر و سامان دادن امور حقوقی و مالی آنها تدوین شده است . به همین دلیل ، در قانون برای قیمومیت قواعدی تدوین شده است و از حساسیت ویژه ای هم برخوردار است .

به عنوان مثال در قانون مدنی و قانون امور حسبی ، قواعد قیمومیت در قانون ، دادگاه صالح برای نصب قیم ، تکالیف و اختیارات قیم ، عزل قیم و پایان قیمومت مورد بررسی قرار گرفته است .

قیمومیت در لغت به معنای سرپرستی و حمایت است .

فرق وصایت و قیومیت

وصایت با وصیت چه تفاوتی دارد ؟

تفاوت وصایت با وصیت

با تقسیم وصیت به وصیت عهدی و وصیت تملیکی ، وصایت همان وصیت عهدی است . چرا که وصیت عهدی را ناظر به وصیتی می دانند که در آن ، شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور می کند که این کار می تواند مراقبت از فرزندان صغیر موصی باشد . مطابق این نوع وصیت ، شخصی که وصیت می کند را موصی می گویند و شخصی که متعهد به نگهداری از فرزند صغیر موصی است را وصی می گویند . بنابراین ، تفاوت وصایت با وصیت این است که با تقسیم وصیت به عهدی و تملیکی ، وصایت را می توان به نوعی یکی از اقسام وصیت ( یعنی وصیت عهدی ) دانست .

تفاوت وصایت با قیمومت

یکی دیگر از نهادهایی که به موجب قانون مدنی برای حمایت از محجورین پیش ینی شده است " قیمومت " است . در صورتی که فرد محجور ( صغیر ، سفیه ، مجنون ) ، ولی قهری یعنی پدر و جد پدری نداشته باشد و شخصی هم بعنوان وصی برای اداره امور او تعیین نکرده باشند ، دادگاه قیم تعیین می کند تا به امور وی بپردازد . اما قیمومت با وصایت متفاوت است .

فرق وصی و قیم این است که وصی توسط ولی قهری یا وصی منصوب از طرف آنان تعیین می شود ؛ اما قیم به حکم دادگاه مشخص می شود .

تفاوت دیگر قیم و وصی این است که اختیارات قیم توسط قانون مشخص است و اختیارات وصی را را خود موصی ( وصیت کننده ) تعیین کرده است و دادگاه بر کار وصی مداخله ای ندارد . علاوه بر این ، اختیارات وصی بیش از اختیارات قیم است ؛ مگر آنکه موصی اختیارات او را محدود کرده باشد . مثلا وصی می تواند طرف قرارداد با محجور واقع شود ، اما قیم نمی تواند طرف معامله با محجور باشد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد معامله قیم با محجور کلیک کنید .این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید