دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هر آنچه برای کاشت و تکثیر گیاه بگونیا رکس باید بدانید !
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یک گیاه فوق العاده زیبا که تنوع و زیبایی برگهایش جلوه ای بی نظیر دارد. بگونیا واریته های بسیار زیادی دارد که هر کدام نوع و رنگ برگهایش باهم متفاوت هست. این گیاه بسیار حساس است و نگهداری از آن دقت و توجه زیادی نیاز دارد.

معرفی بگونیا رکس یا بگونیا برگی

بگونیا رکس به خاطر برگ‌های رنگارنگ خود دارای شهرت بسیاری می‌باشد. نگهداری و مقاومت بعضی از انواع آن در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر آن در همه شرایط موجب توجه همگان است. از ویژگی‌های برگ‌های آن تنوع در رنگ آن می‌باشد، به طوری که رنگ آن در نور می‌درخشد و تغییر می‌کند.

  • نام فارسی: بگونیا رکس
  • خاستگاه: آمریکای جنوبی و هائیتی(جزایر کارائیب)
  • نام انگلیسی: Begon
  • نام علمی: BEGONIA REX
  • خانواده: BEGONIACEAE - بگونیا
  • نامهای دیگر: CHARLES PLUMIER , Queen Alexandra Begonia

بگونیا رکس یا برگی با نام علمی "begonia rex" گیاهی با ساقه‌های گوشتی و خزنده، برگ‌هایی به شکل قلب و رنگارنگ است که هر بیننده‌ای را به سمت خود جذب می‌کند. زیستگاه اصلی بگونیا رکس هیمالیا می‌باشد و از خانواده بگونیاسه است. بگونیا برگی گیاهی بسیار مقاوم و زیبا می‌باشد که دارای واریته‌های متعددی است و در سبدهای آویز نگهداری می‌شود و از برگ‌های آن در فلاور باکس‌ها یا دسته گل نیز استفاده می‌شود. گل بگونیا رکس مناسب برای نگهداری در فضای آپارتمان می‌باشد و با برگ‌های مخملی و خوشرنگی که دارد می‌تواند تفاوت خاصی را در بین گیاهان آپارتمانی شما ایجاد کند.

معرفی بگونیا رکس یا بگونیا برگی

انواع بگونیا رکس

بگونیا رکس پنجه ای
بگونیا رکس موکتی
بگونیا رکس مخملی
بگونیا رکس برگی

پرورش بگونیا رکس و نیازهای آن

آبیاری: خاک این گیاه را همواره مرطوب نگهدارید و تا جایی که امکان دارد از آب بدون املاح استفاده کنید. مرطوب نگه داشتن خاک بگونیا رکس به معنی خیس و غرقاب بودن آن نیست و در اینصورت مشکلات دیگری همانند پوسیدگی ساقه و ریشه و در نهایت مرگ گیاه بوجود می‌آید.

نور: مکانی پر نور را ترجیح می‌دهد، اما ان را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید. اگر منبع نوری در یک طرف گیاه قرار گرفته است، هر هفته گیاه را حدود 45 درجه بچرخانید تا تمامی برگ‌ها از رشدی یکسان برخوردار شوند.

دما: در دمای 24-18 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد. بهتر است که دما در طی روز بیش از دما در طی شب باشد مثلا 24 در طی روز و 18 در طی شب. در هوای سرد برگ‌ها خود را می‌اندازند و اگر این شرایط ادامه یابد برگ‌ها می‌ریزند و ساقه‌ها بخصوص از نزدیکی سطح خاک می‌پوسند. برای ادامه رشد در طی زمستان دمای 15-10 درجه لازم است.

رطوبت و غبارپاشی: اگرچه این گیاه به رطوبت بالای محیط نیاز دارد، اما به دلیل احتمال شیوع بیماری‌های قارچی، برگ‌ها را تا جایی که امکان دارد مستقیماً غبارپاشی نکنید. اما از آنجایی که این گیاه به رطوبت هوای بالا نیاز دارد بهتر است آن را در کنار مجموعه‌ای از دیگر گیاهان برگی و همچنین بکارگیری خزه در اطراف آن نگهدارید.

بهترین روش تکثیر بگونیا رکس

خاک: مخلوطی از پیت، کمپوست و شن (با حجم مساوی)و یا خاک لوم، پیت خزه اسفاگنوم، پرلایت و ورمی‌کولایت (با حجم مساوی) از جمله ترکیب‌های خاکی برای این گیاه است. مواد غذایی ناکافی موجب کوچک ماندن برگ‌ها و رشد کم گیاه می‌شود.

کوددهی و تغذیه: برای تغذیه مصنوعی بگونیا برگی می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی در فصول رشد هر دو هفته یکبار استفاده کرد. مراقب کوددهی بیش از اندازه باشید، زیرا گیاه را از بین خواهد برد. هر سال در فصل بهار گلدان گیاه را عوض کنید و گلدان‌های سفالی یا چوبی را استفاده کنید و هنگام تعویض گلدان مراقب برگ‌های گیاه باشید.

هرس: بگونیای رکس نیاز چندانی به هرس ندارد اما می‌توان به سرزنی ساقه‌ها، ساقه‌های جانبی را تحریک به رشد کرد. البته این کار را در مورد ارقامی که برگ‌های درشت دارند، انجام ندهید، زیرا باعث شلوغی بیش از اندازه گیاه خواهد شد.

بهترین روش تکثیر بگونیا رکس

این گیاه از طریق قلمه برگ تکثیر می‌شود. قلمه زدن بگونیا رکس از طریق برگ بدین صورت است که در طی فصول بهار و تابستان برگ‌هایی که اندازه متوسطی دارند به همراه 5-2.5 سانتی متر ساقه انتخاب کنید و آنان را با زاویه 45 درجه در بستری متشکل از خزه اسفاگنوم، ورمی‌کولایت و پرلایت با حجم مساوی فرو کنید به نحوی که تمامی ساقه در بستر فرو رود.

برخی از پرورش دهندگان نیز برگ‌ها را از پشت بر روی شن مرطوب قرار می‌دهند و برای آنکه سطح تماس آنان با بستر ریشه زایی بیشتر شود مقداری شن بر روی آنان می‌ریزند. می‌توان برای افزایش رطوبت اطراف برگ‌ها بر روی آنان یک کیسه پلاستیک کشید و دما را در حدود 27-24 تامین کرد. قلمه ها باید به دور از نور خورشید باشند. قلمه برگ در طی 4-3 هفته ریشه خواهد داد و 4 هفته دیگر نیز طول می‌کشد تا گیاه جوان شکل گیرد. تقسیم بوته روش دیگر تکثیر این گیاه است.

پرورش بگونیا رکس و نیازهای آن

مشکلات، آفات و بیماری

آبیاری بیش از اندازه این گیاه و خیس ماندن خاک گلدان موجب پوسیدگی ساقه و طوقه این گیاه می‌شود و ریشه‌ها نیز می‌پوسند از بین خواهند رفت. یکی از عوامل خشک شدن برگ بگونیا رکس تشنگی و خشکی کشیدن گیاه است که موجب لوله شدن برگ‌ها و خشک و چروکیدن حاشیه آنان می‌شود. در این صورت گیاه را سریعا آب دهید و برای بازگشت شادابی به برگ‌های گیاه، چند روز گلدان را در مکانی با دمای حدود 18 درجه سانتیگراد نگهدارید.

افتادن برگ‌ها در زمستان می‌تواند بخاطر هوای سرد باشد در این صورت گلدان را به محل گرمتری حدود 13 درجه سانتیگراد منتقل کنید تا مشکل رفع شود. سفیدک پودری از جمله بیماری‌های قارچی بگونیا رکس است که بخصوص اگر شب سرد و روز گرم و مرطوب است و یا برگسار گیاه بخصوص در زمان آبیاری خیس می‌شوند، ظاهر می‌شود و در نتیجه آن لکه‌هایی سفید رنگ بر روی سطح برگ‌ها تشکیل می‌شود و در نهایت برگ‌ها زرد یا قهوه‌ای می‌شوند و می‌ریزند.

بوترتیس از جمله دیگر بیماری‌های قارچی است که موجب پوسیدگی ساقه می‌شود که طی این بیماری لکه‌های قهوه‌ای رنگی بر روی ساقه، برگ و گل‌ها شکل می‌گیرد. برای مبارزه با این دو بیماری می‌توان از قارچ‌کش های سیستمیک استفاده کرد.

نکته: از روش زیرگلدانی حاوی قلوه سنگ و آب می توان برای تامین رطوبت بگونیا استفاده کرد.

بدین صورت که یک زیرگلدانی را تا لبه آن پر از قلوه سنگ کوچک کنید. سپس تا نیمه دیواره در زیرگلدانی آب بریزید و گلدان گیاه را روی قلوه سنگ‌ها قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان به هیچ وجه با آب در تماس نباشد در اثر حرارت محیط آب درون زیرگلدانی به تدریج تبخیر شده و تا حدودی رطوبت مورد نیاز برگها تامین می‌شود.

separator line

منبع : نازبواین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits