دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
اهمیت شنا برای کودکان را بدانیم
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فصل تابستان و روزهای گرم می‌تواند انگیزه‌ای برای گذراندن اوقات فراغتتان در جای خنکی مانند استخر باشد. اگر از آن والدینی هستید که به شنا کردن علاقه‌مندید، احتمالاً دوست دارید فرزندتان را با خود به استخر ببرید و این لذت را با یکدیگر شریک باشید.

ورزش شنا چه فوایدی برای کودکان دارد؟

استخر‌های شنای مادر و کودک مدت هاست برای جلب مشتری بیشتر در برخی خانه‌های کودک یا مهدکودک‌ها تبلیغ می‌شوند، ولی این کار، اما و اگر‌هایی دارد که مادران باید قبل از ثبت نام فرزندانشان در کلاس‌ها بدانند.
شنا، ورزش بسیار مفیدی برای کودکان است. علاوه بر اینکه آمادگی قلبی- عروقی آن‌ها را بالا می‌برد. به کودکان کوچک‌تر کمک می‌کند که بتوانند تعادلشان را حفظ کنند. راه رفتن در آب باعث تقویت عضلات پا‌ها می‌شود. از سوی دیگر، شنا حس اعتماد به نفس و استقلال به کودکان می‌دهد؛ به نحوی که می‌توانند به توانایی‌های خود اکتفا کنند.
شنا و بازی در آب می‌تواند ذهن کودک را نیز باز کند. شادی و تفریح را برایش به ارمغان آورد و از همه مهم‌تر اینکه اشتهای کودک را افزایش دهد؛ بنابراین شنا هم فواید جسمی دارد، هم فواید روانی.

از چه سنی می‌توان کودکان خردسال را به استخر برد و شنا یادشان داد؟

همانطور که می‌دانید، جنین ۹ ماه در محیط مایع رشد می‌کند، بنابراین اگر نوزاد تازه متولد شده‌ای را در آب قرار بدهند، قادر است دست و پا بزند و خودش را شناور نگه دارد، اما این توانایی فقط مربوط به چند ساعت اول تولد است و به تدریج با افزایش سن از بین می‌رود. از ۶ ماهگی یا یک سالگی به بعد هم می‌توان کودک را با آب آشنا کرد. به این ترتیب که کودک در آغوش پدر یا مادرش وارد آب شود و از آن لذت ببرد.

توجه داشته باشید که والدین نباید به هیچ وجه کودک را از خود جداکنند بلکه کودک باید در آغوش پدر یا مادرش با آب تماس داشته باشد، زیرا کودک در این سن هنوز کنترل زیادی روی حرکاتش ندارد تا بتواند بازی خاصی انجام بدهد. بهترین سن برای آموزش شنا در کودکان ۴ سالگی است، بنابراین نمی‌توان مهارت‌های شنا را به کودکان کمتر از ۴ سال آموخت. برای یادگیری شنا، کودک باید بتواند خودش را روی آب نگه دارد تا تکنیک‌ها و روش‌های خاص شنا کردن را یاد بگیرد.

فواید ورزش شنا

بعد از ۲ سالگی که کودکان قادر به راه رفتن هستند چه بازی‌هایی می‌توانند در آب انجام بدهند؟

وقتی کودک قادر به راه رفتن باشد می‌تواند در آب کم عمق راه برود و بازی کند، ولی باز هم نمی‌توان کودک را تنها گذاشت و حضور والدین یا سایر بزرگ تر‌ها در تمام مدتی که کودک درون آب است، الزامی است.
در این سن می‌توان توپ بازی در آب را شروع کرد. به این ترتیب که توپ را در آب بیندازید تا کودک برود آن را بگیرد. همچنین می‌توان اجازه داد کودک انواع اسباب بازی‌های پلاستیکی خود را داخل آب ببرد و با آن‌ها بازی کند. اما نباید در سنین زیر ۴ سال به فرزندتان شنا یاد بدهید.

زیرا احتمال بلع آب و وارد شدن آن به ریه و دستگاه گوارش او وجود دارد. ضمن اینکه در این سن هنوز هماهنگی عضلات و سیستم عصبی برقرار نشده و کودک نمی‌تواند تکنیک‌های شنا را یاد بگیرد. در نتیجه فشار زیادی به عضلات کودک وارد می‌شود.
نه تنها شنا بلکه هیچ یک از ورزش‌های دوران کودکی نباید به کودک فشار وارد کنند و باعث ایجاد استرس در او شوند. اصرار والدین برای یادگیری چنین ورزش‌هایی در سنین کم، کودک را از ورزش زده می‌کند و در سنین بزرگسالی هم دنبال آن نمی‌رود.

چه آبی مناسب بازی کودکان است؟

بهترین آب، آب‌های آرام است که موج و تلاطم نداشته باشند. می‌توان از استخر‌های خیلی کوچک مخصوص کودک یا استخر‌هایی که برای شنای مادر و کودک طراحی شده، استفاده کرد. البته به شرط اینکه تمام موارد و نکته‌های بهداشتی مربوط به استخر رعایت شده باشد و کلر آن از حد استاندارد بیشتر نباشد.

توصیه‌های ایمنی

اولین توصیه آن است که به هیچ وجه کودک را در آب حتی آب‌های کم عمق یا وان کودک و... تنها نگذارید، زیرا ظرف ۳۰ ثانیه کودک با فرو رفتن در آب غرق خواهدشد. دوم اینکه هنگام بازی با کودک نباید سرش را وارد آب کند و در کل بهتر است سر کودک با آب تماس نداشته باشد، زیرا ممکن است ذرات شیمیایی، کلر یا آلودگی‌های احتمالی موجود در آب وارد دستگاه تنفسی و گوارشی کودک شوند و مشکل‌هایی را برای به وجود بیاورند. همچنین، چون کودکان شیرخوار نمی‌توانند ادرار و مدفوع خود را کنترل کنند حتما باید پوشک مخصوص شنا داشته باشند تا در صورتی که ادرار یا مدفوع کردند، آب آلوده نشود و سلامت خود و سایر کودکان به خطر نیفتد.

ورزش شنا

کلر استخر برای کودکان حساسیت زاست

بازی کردن کودکان در وان‌های کوچک، استخر‌های بادی یا استخر‌های بزرگ‌تر مزایا و البته معایبی دارد. مزایای آب تنی کودکان این است که باعث می‌شود انرژی شان را تخلیه کنند و این موضوع به خصوص برای کودکان بیش فعال بسیار خوب است و باعث می‌شود کمی آرام‌تر باشند، اما آب تنی یا شنا کردم در استخر‌ها معایبی هم دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها حساسیت نسبت به کلر آب است. کلر می‌تواند وارد منافذ تنفسی کودکان شود و آلرژی تنفسی ایجاد کند.

این عارضه در شرایطی که کلر آب در حد استاندارد نباشد، شدت بیشتری خواهدداشت، زیرا آلرژی‌های بینی به خصوص آلرژی‌های ریوی برای کودکانی که آسم دارند می‌تواند از نظر ایجاد سرفه، خس خس و سایر عوارض مشکل ساز شود؛ بنابراین اگر کودکتان را به استخر می‌برید، استخری را انتخاب کنید که تحت بازرسی‌های کارشناسان بهداشت قرار می‌گیرد و میزان کلر آب مرتب اندازه گیری می‌شود.

حتماً بخوانید:
لوازم شنا چیست و چه کاربردهایی دارند ؟

لوازم شنا چیست و چه کاربردهایی دارند ؟

لوازم شنا : بدون شك پرطرفدارترین ورزش تابستانی، شنا است. مسلما در روزهایی از سال كه هوا گرم‌تر از همیشه است باید با وسایل كامل تری سراغ استخر بروید.…

نکته مهم دیگر توجه به آلودگی آب و محیط اطراف استخر است. اگر آب آلودگی داشته باشد و چند روز بدون اینکه تصفیه شود، مورد استفاده قرار بگیرد هم می‌تواند منبعی برای عفونت‌های باکتریال باشد و در سینوس‌ها و ریه کودکان وارد شود و عفونت‌های سینوسی و ریوی ایجاد کند و هم منبع عفونت‌های قارچی باشد و در تماس با پوست باعث عفونت‌های قارچی پوست شود. این مساله حتی می‌تواند عفونت‌های مایکوباکتریوم را دنبال داشته باشد. این عفونت ها، باکتری‌هایی هستند که بسیار آرام و آهسته روی سطح پوست فعالیت و ضایعه‌های پوستی را ایجاد می‌کنند.

مزیت ورزش شنا برای کودکان

نکته مهم دیگر اینکه استفاده از استخر‌های عمومی در مورد کودکانی که هنوز قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود نیستند و نمی‌توانند آن را بیان کنند باید با احتیاط و رعایت اصول بهداشتی باشد. به خصوص اگر چند کودک همزمان از آب استفاده کنند.
ما نمونه این داستان را در بعضی از مهدکودک‌ها دیده ایم که کودکان در استخر مهدکودک بازی کرده اند و آب استخر به موقع تعویض نشده و سیتسم فیلتراسیون و تصفیه هم برای استخر وجود نداشته است. در نتیجه بیماری‌های گوارشی و بیماری ناشی از فعالیت بعضی از ویروس‌های خاص مانند آدنوویروس‌ها متعاقب استفاده از این استخر‌ها بین کودکان مهدکودک شیوع داشته است.

از طرفی، بچه‌های کوچک به خصوص دختربچه‌ها ممکن است در معرض خطر عفونت‌های ادراری هم قرار بگیرند. توصیه می‌شود تا حد امکان خودتان فرزندتان را به استخر‌های استاندارد ببرید یا استخر بادی کوچکی که با مقدار کمی آب پر شود در خانه برایش تهیه کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits