دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
راهکارهای طلایی تعویض لاستیک و پنچرگیری
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بارها برای ما اتفاق افتاده که در طول مسیر لاستیک خودرومان پنچر شده ولی از نحوه تعویض لاستیک و پنچرگیری اطلاع کافی نداشته ایم. در این مطلب قصد داریم ساده ترین روش برای عوض کردن لاستیک و پنچر گیری را به شما آموزش دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

تعویض لاستیک پنچر شده با لاستیک سالم

همیشه وقتی صحبت از سفر و گردش می شود یکسری نگرانی ها برای هر کدام از ما ممکن است پیش بیاید. یکی از این نگرانی ها و در واقع حساس ترین آن پنچری لاستیک است. از شما می خواهیم همراه ما باشید تا ببینیم چطور می شود پنچرگیری لاستیک را به بهترین و ساده ترین روش انجام داد.

1. توقف در جای مناسب

اگر خودرو شما دنده اتوماتیک است، دنده را در حالت پارک قرار دهید و اگر سیستم دنده دستی است، آن را در وضعیت دنده عقب قرار دهید. فلاشرهای عقب را روشن کرده و ترمزدستی را بکشید. مطمئن شوید که همه سرنشینان از خودرو پیاده شده‌اند. سپس پشت خودرو، مثلث خطر یا یک شیء منعکس‌ کننده نور قرار دهید؛ به طوری که حداقل از ۴۵ متری دیده شود.

2. ترمز دستی خودرو

ابتدا خودرو خود را کاملا متوقف کرده سپس ترمز دستی خودرو را اعمال کرده و ماشین را در حالت پارک قرار دهید تا در هنگام پنچرگیری لاستیک با انجام تعویض لاستیک پنچر شده با لاستیک یدکی خودرو حرکت نکند.

3. استقرار کامل چرخ خودرو

برای آنکه مطمئن شوید که ماشین سر نمی ‏خورد و از روی جک خارج نمی‌ شود یک تکه آجر، سنگ، چوب یا چوب چرخ به عنوان مانع جلو یا عقب تایر ماشین به صورت مورب قرار دهید. گذاشتن مانع برای جلوگیری از حرکت در سطوح شیب‌ دار است. در سطح صاف هم بهتر است اگر چرخ عقب نیاز به تعویض دارد زیر چرخ جلو و اگر چرخ جلو نیاز به تعویض دارد زیر چرخ عقب مانع گذاشته شود.

4. آماده کردن جک و لاستیک یدکی

در ابتدا لاستیک یدکی و جک را از صندوق عقب ماشین بیرون بیاورید. جک را در زیر قاب در نزدیکی تایر خودرو قرار دهید که قصد پنچرگیری لاستیک آن را دارید. اطمینان حاصل کنید که جک با قسمت فلزی قاب ماشین شما در تماس است. اگر جک را در جای مناسب قرار ندهید، وقتی شروع به بلند کردن خودرو می کنید، ممکن است جک از زیر ماشین خارج شود. اگر در مورد مکان مناسب برای قرار دادن جک مطمئن نیستید، کتابچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید.

برای اکثر اتومبیل های مدرن، یک شکاف یا علامت کوچک درست در پشت گلگیر های چرخ جلو یا در جلوی گلگیر های چرخ عقب که جک قرار است در آن قرار گیرد وجود دارد. برای اکثر کامیون ها یا اتومبیل های قدیمی تر که دارای قاب هستند، به دنبال این باشید که جک را در یکی از تیرهای قاب درست پشت لاستیک جلو یا جلوی تایر عقب قرار دهید.

پنچر گیری

5. باز کردن پیچ های چرخ خودرو

هنگامی که خودرو ثابت است با آچار مخصوص چرخ، پیچ های آن را به صورت ضربدری و خلاف عقربه های ساعت پیچ های چرخ را شل کنید به طوری که چرخ ماشین کمی آزاد شود. برای باز کردن پیچ های چرخ باید از آچار چرخ ماشین استفاده کنید.

در صورتی که با دست موفق به شل یا باز کردن پیچ های چرخ خودرو نشدید، می توانید از وزن بدن خود بر روی آچار چرخ استفاده کنید (کاملاً مطمئن شوید و آن را به روش صحیح انجام دهید – در جهت عقربه های ساعت) و بعد آن به آرامی لاستیک را از ماشین جدا کنید.

6. جک زدن و بالا بردن ماشین

پس از طی کردن مرحله اول باید چرخ خودرو را خارج کنید. برای انجام این کار می توانید از جک خود ماشین یا جک های هیدرولیکی استفاده کنید. حتما قبل از جک زدن به دفترچه راهنما یا سرویس ماشین مراجعه کرده و محل های دقیق جک در ماشین را پیدا کنید. حالا شما ابتدا جک را زیر ماشین قسمتی که لاستیک پنچر شده قرار دهید و کمی جک بزنید به طوری که لاستیک ماشین از سطح زمین کاملا جدا شود.

برای بلند کردن لاستیک از زمین، جک را پمپ کنید. شما باید آن را به اندازه کافی بلند کنید تا لاستیک از سطح زمین برداشته شود و جای آن را با یک لوازم یدکی جایگزین کنید. در هنگام بلند کردن، از ثبات خودرو اطمینان حاصل کنید. در صورت مشاهده هرگونه بی ثباتی، جک را پایین آورده و قبل از بلند کردن کامل خودرو، مشکل را برطرف کنید.

اگر متوجه جک بلند شده در زاویه ای یا تکیه دادن هستید، آن را پایین آورده و مجدداً آن را مجدداً جابجا کنید تا بتواند به طور مستقیم بلند شود. همیشه ایده خوبی است که یک جک کوچک را نیز در خودرو نگه دارید، در صورتی که جک در حین تغییر تایر از کار خود خارج شود. استفاده از جک کوچک و جک معمولی در صورت خرابی جک شما را ایمن می کند.

7. باز کردن پیچ های چرخ خودرو

پس از آزاد شدن چرخ ماشین، پیچ ها در خلاف جهت عقربه های ساعت شل کرده و بیرون بکشید. زمانی که پیچ ها خارج شدند چرخ را گرفته و بیرون بیاورید. اما برخی از وسایل نقلیه در واقع پیچ های توپی معکوس دارند. این ها معمولاً ماشین های قدیمی تر هستند.

8. جدا کردن چرخ خودرو

حالا می بایست تایر خودرو را بردارید. لاستیک پنچر شده را زیر وسیله نقلیه قرار دهید تا در صورت بهم خوردن تعادل یا خراب شدن جک، وسیله نقلیه روی چرخ قدیمی بیفتد، تا از صدمه دیدن خودرو جلوگیری شود. اگر جک روی پایه صاف و جامد قرار گرفته باشد، دیگر نباید مشکلی ایجاد کنید.

تایر خودرو ممکن است به دلیل زنگ زدگی به صفحات نگهدارنده چرخ خودرو چسبیده باشد. برای شل شدن تایر می توانید به نصف قسمت داخلی تایر ضربه بزنید و یا از تایر یدکی استفاده کنید.

9. قرار دادن لاستیک

لاستیک یدکی را روی توپی خودرو قرار دهید. مراقب باشید و سپس پیچ های لاستیک را روی آن قرار دهید. حتما تایرهای یدکی را به روش صحیح نصب کنید و دقت کنید که هر مهره در جای خود قرار گیرد. مطمئن شوید که قسمت ضخیم مهره هنگام محکم کردن آن با چرخ روبرو می شود.

تعویض لاستیک

10. بستن پیچ های چرخ خودرو

پیچ ها را با دست محکم کنید تا همه آن ها نرم شوند. آن ها باید در ابتدا به راحتی بچرخند. با استفاده از آچار، پیچ ها را تا حد امکان با استفاده از الگوی ستاره محکم کنید. برای اطمینان از متعادل بودن تایر، یک بار هم پیچ ها را کاملاً سفت نکنید. با رفتن به یک الگوی ستاره ای در اطراف لاستیک، یک مهره از طرف دیگر، به هر مهره یک چرخش کامل بدهید تا آن که به همان اندازه محکم باشند.

از استفاده از نیروی زیادی اجتناب کنید که خطر ناراحتی جک را در پی داشته باشید. به محض پایین آمدن اتومبیل، دوباره پیچ های قفل شده را محکم می کنید و خطر سقوط آن وجود ندارد.

11. پایین آوردن چرخ خودرو

ماشین را بدون اعمال وزن کامل روی لاستیک پایین بیاورید و مهره ها را تا حد امکان محکم کنید.

12. جمع کردن جک خودرو

لاستیک اتومبیل را به طور کامل به زمین پایین آورده و جک را جدا کنید. سفت شدن پیچ ها را تمام کرده و اطمینان پیدا کنید.

13. جمع کردن لاستیک و جک خودرو

حالا می توانیم جک را پایین بیاوریم و از زیر خودرو خارج کنیم. لاستیک پنچر شده را به همراه جک در داخل صندوق عقب ماشین قرار می دهیم. این ساده ترین روش پنچرگیری لاستیک ماشین است که می توانید انجام دهید. ماشین شما آماده حرکت است و به مسیر خود می توانید ادامه دهید. پس از اتمام کار اشیایی را که برای اطمینان در جلو یا عقب خودرو قرار داده‌ بودید، بردارید.

لاستیک قدیمی را که پنچر شده است می توانید در اولین فرصت به یک خدمات پنچری لاستیک ببرید تا در صورت امکان پنچرگیری لاستیک را برای شما انجام دهد.

نکات ایمنی بعد از پنچرگیری

استفاده از فشار سنج برای تنظیم باد مناسب تایرها مفید است. حداکثر سرعت مجاز نیز باید رعایت شود که این حداکثر سرعت، در هنگام استفاده از لاستیک زاپاس ۸۰ کیلومتر بر ساعت می باشد. با رعایت نکات ارایه شده در بالا، می توانید سفر ایمن داشته باشید. فراموش نکنید که برخی از کارواش ها در کنار شستشوی ماشین، خدمات پنچرگیری و تعویض تایر نیز ارایه می دهند.

بیشتر بخوانید:

عمر مفید لاستیک چقدر است؟ تایرهای ماشین را چه زمانی عوض کنیم؟

چگونه ماشین خود را برای سفر آماده کنیم ؟

نکات طلایی درباره خرید و نگهداری لاستیک (تایر) خودرو

بالانس چرخ ماشین | ۷ مورد از علائم بالانس نبودن چرخ های خودرواین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits