دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه زمان تعویض تایرها را تشخیص دهیم؟
7
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لاستیک ماشین را چه زمانی باید تعویض کنیم ؟ + عمر مفید : با توجه به اهمیت لاستیک در ایمنی خودرو تعویض به موقع آن ،در کارکرد بهتر خودرو و اطمینان از ایمنی خودرو الزامی است.

طول عمر لاستیک ، لاستیک خودرو چقدر باید عمر کند؟

اگر گوشه لاستیک خودرو تان را نگاه کنید، یک کد خواهید دید. این کد اطلاعات مفیدی درباره نوع ساخت و تاریخ آن می دهد که در مورد آن، در مقاله ای از دلگرم توضیح خواهیم داد.

از کجا بدانیم که طول عمر لاستیک های ما چند سال است؟

بر اساس نظر لاستیک سازان و مهندسین ایمنی: لاستیکی که عمق آج آن کمتر از یک سانتیمتر باشد، لاستیک فرسوده و مستهلک به حساب می آید. این نکته را اکثر رانندگان می دانند. اما آنچه معمولاً برای رانندگان سوال است این نکته است که:

عمر مفید لاستیک

طول عمر لاستیک ها

Dan Zielinski سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر می گوید:کاش امکان این امر وجود داشت که به طور قطعی عمر لاستیک را تعیین کنیم. اما حقیقت این است که علاوه بر انتخاب تایر مناسب برای هر خودرو ، تایرها بسته به نوع رانندگی راننده، متفاوت با هم عمل می کنند.

برخی تولیدکنندگان تایر، گارانتی ۱۲۰ هزار کیلومتر و یا بیشتر برای عمر لاستیک قرار می دهند. که این امر منعکس کننده قابل اتکا بودن لاستیک بر اساس ساخت اصولی و مهندسی، تکنولوژی و طراحی آن است. بقیه لاستیک ها برای طی مسیر ۵۰ هزار کیلومتر و یا کمتر ساخته شده اند. اما با دانستن تمام این اعداد و ارقام، باز هم کارکرد تایر در خودروهای مختلف بسیار متفاوت است. به طوریکه برخی لاستیک های کیفیت بالا هم در خودروهایی که بد رانده می شوند، با طی مسیر ۲۵۰۰۰ کیلومتر به مرز تعویض می رسند.

Zielinski می‌گوید: اگر شما از آن دسته رانندگانی هستید که از خودروی خود به خوبی نگهداری می کنند، اکثر تایرهای جدید بازار در حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر برای شما کار خواهند کرد. یک شرکت تایر سازی ، طی آماری نتیجه گرفته است که بیشتر تایر های موجود در بازار سه الی چهار سال عمر دارند. تخمین کیلومتر های طی شده توسط هر تایر کار ساده ای نیست. اما با در نظر گرفتن میانگین ۲۵ هزار کیلومتر در سال زمان تقریبی عکس تایرها ۳ الی ۴ سال تخمین زده شد.

لاستیک خودرو

وی در ادامه می گویند اگر می خواهید به طور تقریبی حدس بزنید طول عمر لاستیک جدیدی که تهیه کرده اید چند سال خواهد بود ، اولین قدم اندازه گیری این است که در سال چند کیلومتر با خودرو طی می کنید. برای این کار تنها لازم است عدد کیلومتر شمار خودرو را بر تعداد سالهایی که خودرو کار میکند تقسیم کنید.
حال می توانید به سادگی عدد به دست آمده را با ارقامی که تایرسازان تبلیغ می کنند مقایسه کنید و پیش بینی کنید چند سال از لاستیک جدید استفاده خواهید کرد. در حال حاضر متداول ترین و بهترین تایرهای موجود در بازار برندهای لافن، لینگ لانگ، فالکون، کومهو، میشلن، هانکوک، بارز، دنا و گلدستون هستند.
به طور کلی بهترین راه برای طول عمر لاستیک ها و حفظ امنیت خود و مسافرانتان، مراقبت و نگهداری از لاستیک ها در کنار مراقبت های کلی از خودرو است. در ادامه برخی اصول اولیه نگهداری از تایر را بازگو می‌کنیم.

عمر مفید لاستیک خودرو ها چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

آج لاستیک

طبق گفته اداره ایمنی ترافیک شهری:
لاستیک در صورتی نا ایمن وخطرناک شناخته می‌شود که عمق عاج های آن کمتر از یک سانتی متر باشد. بسیاری از لاستیک ها دارای نشانگر فرسودگی آن هستند. به این صورت که میله های کوچکی در داخل آنها قرار دارند که با از بین رفتن آج لاستیک نشان داده می شود. این میله های کوچک ایجاد صدا، به راننده هشدار فرسودگی تایر را می دهند.

عمر لاستیک خودرو

فشار و باد لاستیک

برای اطمینان از سلامت تایر، شرکتهای لاستیک سازی و خودروسازی توصیه می‌کنند که صاحبان خودرو به طور ماهانه به بررسی باد لاستیک بپردازند. میزان باد باید در محدوده پیشنهادی توسط تولید کننده باشد. یکی از سریع ترین و ساده ترین راههای بررسی باد لاستیک، استفاده از یک فشار سنج دستی است. همچنین می توانید این کار را به برخی تعمیرکاران و ایستگاه‌های گاز بسپارید . بهترین زمان کنترل باد لاستیک ها هنگامی است که لاستیک سرد است و برای چند ساعت کار نکرده است. پس توصیه می شود این کار را صبح ها قبل از روشن کردن خودرو انجام دهید.

حتماً بخوانید:
تایر ماشین چیست و چه کاربردی دارد ؟

تایر ماشین چیست و چه کاربردی دارد ؟

تایر ماشین (لاستیک ماشین) پوشش حلقه ای می باشد که روی رینگ خودرو یا سایر تجهیزات دیگر نصب می شود و از ساختاری منعطف با توانایی جذب ضربه برخوردار بوده…

جابجایی لاستیک

جابجایی لاستیک ها می تواند به طولانی تر شدن عمرشان کمک کند. معمولاً در خودروهای دیفرانسیل جلو، تایرهای جلوی بسیار سریعتر فرسوده می‌شوند. بهتر است پس از مدتی لاستیک های جلو با لاستیک های عقب جابجا شوند. در خودروهای دیفرانسیل عقب هم این قانون برقرار است.
اکثر دفترچه های راهنما دارای زمان توصیه شده برای جابجایی لاستیک ها در جهت فرسودگی هرچه دیرتر آنها هستند. اما به طور کلی توصیه می شود لاستیک ها هر ۸ تا ۱۲ هزار کیلومتر جابجا شوند. ما ۵ علامت هشدار را برای شما ذکر خواهیم کرد که با دیدن آنها می‌توانید مطمئن شوید لاستیکها باید تعویض شوند یا خیر:

هشدارهایی که به معنی زمان تعویض لاستیک است

  1. همه مشکلات لاستیک به آج خودرو مربوط نمی‌شود بلکه ممکن است مشکلاتی در کناره لاستیک هم وجود داشته باشد. خوشبختانه خیلی راحت می‌توان نگاهی به کناره‌های لاستیک انداخت و از مشکلات احتمالی مطمئن شد. به دنبال شکاف یا بریدگی در قسمت کناری لاستیک باشید.
  2. شیارهایی که قابل دیدن با چشم غیرمسلح هستند خطرناکند. این علائم نشان دهنده آن است که ممکن است لاستیک شما به زودی پنچر شود (یا ازآن بدتر ممکن است لاستیک خودرو شما بترکد) بنابر این اگر مشکل لاستیک شما در قسمت کناری جدی است، لاستیک خودرو را تعویض کنید.

لاستیک خودرو

بالا آمدگی یا تورم لاستیک در قسمتهای به خصوص

گاهی اوقات سطح بیرونی لاستیک به مرور زمان ضعیف می‌شود. نتیجه این امر، بالا آمدن لاستیک در آن نقطه به گونه ای متمایز از سطح صاف لاستیک خواهدبود، در واقع چیزی شبیه به آنوریسم در رگهای خونی را شاهد خواهیم بود.
این ضعیف شدن سطح لاستیک در یک نقطه می‌تواند منجر به ترکیدگی ناگهانی لاستیک خودرو شود و اگر قبل از بروز مشکل، لاستیک خودرو را تعویض نکنید، ممکن است به جای اینکه به خاطر آنوریسم به بیمارستان بروید، مجبورشوید دراثر حوادث بعد از ترکیدگی لاستیک به بیمارستان مراجعه کنید.

لاستیک خودرو

لرزش‌های زیاد

وجود لرزش در خودرو درهنگام رانندگی، تاحدودی غیر قابل اجتناب است، مخصوصاً اگر بر روی جاده‌هایی با آسفالت بد رانندگی کنید، اما بعد از چند وقت که با خودرویتان رانندگی کنید، می‌توانید میزان طبیعی لرزش را تشخیص دهید. در صورتی که لرزش خودرو زیاد است، عوامل زیادی می‌توانند علت آن باشند.

یکی از این عوامل می‌تواند بالانس نبودن لاستیکهای خودرو باشد، یا اینکه مشکلی درکمک فنر خودروی شما وجود داشته باشد. اما این لرزش می‌تواند در نتیجه وجود مشکلی در داخل لاستیک شما هم باشد. حتی اگر لاستیک خودرو منشا این مشکل نباشد، لرزشهای مداوم می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در لاستیک خودرو شود.
بنابراین اگر خودروی شما به ویژه در جاده‌های بد لرزشهای شدیدی دارد حتما خودرو را به یک مکانیک ماهر نشان دهید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits