دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ ذو الحجة ۱۴۴۳ قمری و ۰۱ ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی
معنی ضرب المثل کار از محکم کاری عیب نمی کند
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در پشت تمام ضرب المثل ها حکایت و داستان های جالب و شنیدنی نهفته است. امروز با ما در دلگرم همراه شوید تا به حکایت ضرب المثل «کار از محکم کاری عیب نمی کند» بپردازیم .

معنای ضرب المثل کار از محکم کاری عیب نمی کند

ضرب المثل کار از محکم کاری عیب نمی کند: کار را باید دقیق و اساسی و درست حسابی انجام داد تا خیال آدم مطمئن و آسوده تر باشد.

داستان ضرب المثل کار از محکم کاری عیب نمی کند

روزی روزگاری، ملانصرالدین که با رفتارهای عجیب و غریبش خیلی معروف است، در باغچه ی گوشه ی حیاط خانه اش چند ساقه مو را قلمه زد. ملا چند هفته ای از آنها مراقبت کرد تا جوانه زدند و تبدیل به نهال درخت انگور شدند. ملانصرالدین که خیلی خوشحال بود و توانسته بود نتیجه ی زحمتش را ببیند، ذوق زده شده بوده و از نهال ها به شدت مراقبت می کرد.

او هر روز غروب وقتی که آفتاب غروب می کرد نهالها را از باغچه خارج می کرد و به انباری خانه می برد و همه ی آنها را به ترتیب می چید و فردا صبح با طلوع خورشید دوباره تک تک نهالها را می آورد و در باغچه کنار حیاط خانه اش می کاشت. آوازه ی این سبک باغداری ملانصرالدین در شهر پیچید، یکی از دوستانش که این شایعات را باور نداشت، یک روز عصر به قصد میهمانی به خانه ی ملانصرالدین رفت و هنگامی که وارد خانه ملا شد کم کم غروب می شد و ملا داشت تک تک نهالها را از باغچه خارج می کرد.

دوستش در حیاط نشسته بود و کارهای او را نگاه می کرد. مرد آن شب را در کنار ملا ماند و فردا صبح بعد از نماز دید ملا لباس های کارش را پوشید و دوباره به انبار رفت تا نهال ها را بیاورد و دوباره آنها را کاشت و رفت لب حوض تا دستهایش را بشوید.

دوست ملا که تا پایان کارهای او سکوت کرده بود به سراغش رفت و گفت: ملا خسته نباشی. ولی چرا این کار را می کنی. این کاشت و برداشت روزانه ی تو باعث خراب شدن و از بین رفتن نهال هایت می شود. ملا لبخندی زد و گفت: تو فکر می کنی من نمی دانم ولی چه کنم؟ کار از محکم کاری عیب نمی کند. من فقط می خواهم از نهال ها مراقبت کنم.

separator line

ریشه و معنی ضرب المثل هفت خط از کجا آمده ؟

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

ریشه ضرب المثل هالو گیر آوردن به کجا برمی گردد ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است