دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
معنی و ریشه ضرب المثل نه کور می کند نه شفاء می دهد
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
در پشت تمام ضرب المثل ها حکایت و داستان های جالب و شنیدنی نهفته است. امروز با ما در دلگرم همراه شوید تا به حکایت ضرب المثل نه کور می کند نه شفاء می دهد بپردازیم .

ضرب المثل نه کور می کند، نه شفاء می دهد

ضرب المثل نه کور می کند، نه شفاء می دهد: این ضرب المثل برای اشاره به بی اثر بودن کاری یا رفتاری به کار می رود.

داستان ضرب المثل نه کور می کند، نه شفاء می دهد

مرد قصابی بود که چشمش درد می‌کرد و سرخ شده بود. او برای معالجه چشمش پیش حکیم باشی رفت حکیم باشی برای قصاب دارویی ساخت و گفت: صبح و شب دو قطره ازین دارو را توی چشمت بچکان تا خوب شوی.

قصاب این کار را کرد او انتظار داشت پس از سه روز دارو چکاندن چشمش کاملا خوب شود، اما این طور نشد. داروی حکیم باشی درد چشمش را کم کرد، اما نتوانست سرخی و سوزش چشمش را کم کند پس از چند روز قصاب دوباره به دیدن حکیم باشی رفت و گفت: درد چشمم کم شده، اما خوب نشده حکیم جان، دستم به دامانت دارویی بده که خوب بشوم و بتوانم به کار و زندگیم برسم. حکیم باشی این بار کتاب هایش را زیر و رو کرد واین بار از روی کتاب‌ها دارویی برای قصاب ساخت.

قصاب دارو را به خانه برد و طبق دستور حکیم باشی مصرف کرد. چند روز گذشت: اما دارو اثر زیادی نکرد و درد سوزش چشم قصاب خوب نشد... قصاب نمی‌دانست چه باید بکند. به سفارش یکی از مشتری هایش به محله دیگر شهر رفت. در آنجا حکیم باشی دیگری بود و بیماران زیادی دور و برش نشسته بودند.

قصاب توی صف منتظر شد تا نوبتش برسد قصاب به حکیم باشی گفت: من اهل محله شما نیستم، اما حکیم باشی محله خودمان نتوانسته مرا معالجه کند این است که به حضور شما آمده ام. حکیم به خوبی چشم قصاب را معاینه کرد و دارویی که به چشمش می‌ریخت دید سپس رو کرد به او و گفت: دارویی که حکیم باشی محله تان به تو داده، داروی خوبی است فکر می کنم تو خودت بهداشت را رعایت نمی‌کنی و دست کثیفت را به چشمت میمالی.

قصاب گفت: آخر چه کنم حکیم. وقتی چشمم می سوزد و می خارد که نمی‌توانم دست به چشمم نزنم. حکیم باشی گفت: دست تو همیشه آلوده ااست. آلوده به پشم و دنبه و گوشت گوسفند. اگر بخواهی با این دست‌های آلوده همیشه چشم هایت را بخارانی مشکلت حل نمی‌شود.

هر دارویی هم که مصرف کنی نه تو را کور می کند نه شفا می‌دهد. بهتر است چند روزی سرکار نروی و چشمت را با دسنمال تمیز ببندی که با دستت در تماس نباشد قصاب مجبور شد چند روز در خانه بماند. او چشم هایش را بست تا دستش به چشمش نرسد. کم کم حالش خوب شد و سوزش و درد و سرخی چشم هایش تمام شد.

قصاب یک راست رفت سراغ حکیم باشی محله خودشان. حکیم باشی از دیدن قصاب خوشحال شد و گفت: خدا رو شکر مثل اینکه با دارو‌های من چشمت کاملا خوب شده است. قصاب گفت: نه حکیم جان دارو‌های تو نه کور می کند، نه شفا میدهد.

من باید خودم مواظبت می‌کردم که چشمم آلوده نشود تا دارو‌های تو تاثیر بکند این حرفی بود که تو به من نزدی.

از آن به بعد وقتی بخواهند از بی اثر بودن کاری حرف بزنند این ضرب المثل را گویند.

separator line

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

ریشه ضرب المثل هالو گیر آوردن به کجا برمی گردد ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

ضرب المثل هر را از بر تشخیص نمی دهد یعنی چه ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits