دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
رهبر فعلی طالبان کیست ؟
8
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان / بیوگرافی و زندگینامه هیبت الله آخوندزاده رهبر فعلی طالبان و عکس های شیخ هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان را در دلگرم مشاهده کنید.

فرمانده طالبان کیست ؟

هیبت الله آخوندزاده که او را به عالم بودن در علوم دینی می شناسند و همچنین به او لقب امیرالمومنین داده اند . فرمانده طالبان و رهبر عالی آنهاست .


بیوگرافی هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان

نام و نام خانوادگیهیبت الله آخوندزاده
تاریخ تولد19 اکتبر 1976
محل تولدقندهار
سمترهبر طالبان
سال های فعالیت2016 تا کنون

زندگینامه هیبت الله آخوندزاده

فرمانده طالبان کیست، زندگینامه هیبت الله آخوندزاده

شیخ هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان متولد 19 اکتبر سال 1976 ( به شمسی : 27 مهر سال 55 ) از قبیله پشتون‌ها و مشخصا قبیله نورزای در شهر قندهار است و معاون نزدیک ملاعمر، موسس طالبان بوده است.

از ۲۶ مه ۲۰۱۶ طالبان را رهبری می‌کند. وی به جای اختر محمد منصور، رهبر سابق این جنبش از سوی شورای طالبان تعیین شد و القاعده با او بیعت کرد.


محل زندگی رهبر طالبان

مانند هرعضو بلندپایه دیگر طالبان، اطلاعات زیادی از ملا «هبت الله آخوندزاده» در دست نیست، اما منابع نزدیک به طالبان می گویند که محل تولد و زادگاه وی ارغستان استان قندهار می باشد.

«ارغستان» استان «قندهار» در جنوب افغانستان واقع است. یعنی پایگاه اصلی گروه طالبان .

او به مدت 15 سال در جنوب غرب پاکستان تدریس و موعظه می کرده است . پس از آن به ناگهان در ماه مه 2016 میلادی ناپدید می شود و محل زندگیش نیز نامشخص است.

تصمیم گیری های سیاسی ، مذهبی و نظامی طالبان بر عهده آخوندزاده است .

رهبر طالبان، مردی است خشن که این خشونت نشان از قساوت افرادش در درگیری‌ها در سایه آینده‌ای نامعلوم برای افغانستان می‌دهد.

آخوند زاده شورشی عادی نیست اما کارنامه طولانی در جنگ‌های خیابانی و تندروی دارد و یکی از موسسان طالبان است.

زندگینامه هیبت الله آخوندزاده

تاسیس طالبان

عده ای هبت الله را از قوم «اسحاق زی» می دانند، اما عده ای دیگر او را از اقوام «نورزایی» شاخه بزرگ دیگری از قوم پشتون می خوانند و می گویند او یکی از آن 33 نفر پشتونی بوده است که در سال 1994 میلادی در کنار ملا عمر بنای تاسیس گروه طالبان را گذاشتند و تاکنون در کنار این گروه مانده است.


سوابق هیبت الله آخوندزاده

وی در درگیری‌ها علیه دولت افغانستان مورد حمایت روسیه با رهبری محمد نور ترقی که آوریل ۱۹۷۸ به قدرت رسید شرکت کرد اما در نهایت به پاکستان فرار کرد و در اردوگاه مرزی آوارگان در بلوچستان اقامت گزید. وی دوره اواخر دهه هشتاد را با نیروهای روسیه جنگید و به آموزش افراد مسلح در دوره جنگ علیه شوروی در افغانستان پرداخت.

در سال ۱۹۹۶ ملاعمر، آخوند زاده را به عنوان رئیس دادگاه نظامی در کابل تعیین کرد. به گفته طالبان، وی در بازگرداندن قانون و نظم در کشور از طریق اجرای "حد و مرزهای شرعی" موفق شد.

به دنبال ورود واشنگتن به افغانستان در سال ۲۰۰۱ آخوند زاده نقشی کارآمد و رهبری در احیای جنگ علیه آمریکا و نیروهای ائتلاف در افغانستان ایفا کرد.

۳۰ ژوئیه ۲۰۰۵ آخوند زاده به عنوان معاون ملااختر محمد منصور، رهبر جدید تعیین شد. مه ۲۰۱۶ اختر محمد منصور در حمله پهپادی آمریکا در جنوب غرب پاکستان کشته شد و آخوند زاده به عنوان رهبر جدید تعیین شد.
بیعت با القاعده

در سال ۲۰۱۷ شاخه القاعده در شبه قاهره هند سندی را صادر و در آن ایدئولوژی‌های خود را تعیین و اعلام کرد که ملزم به بیعت ایمن الظواهری، رهبر القاعده با آخوند زاده است.

شاخه القاعده اعلام کرد که مهمترین هدف این گروه حمایت از طالبان است.

در این سند آمده است: القاعده با دشمنان طالبان خارج از افغانستان می‌جنگد و از گروه‌های دیگر خواسته با آخوند زاده بیعت کنند.

۲۰ مارس ۲۰۲۰ القاعده در بیانیه‌ای متشکل از سه صفحه از "علمای مسلمین" و مردم افغانستان خواست از طالبان برای ایجاد دولتی اسلامی حمایت کنند. همچنین از تروریست‌ها در سرتاسر جهان خواست از طالبان الگو بگیرند.

در حال حاضر طالبان با سرعت زیادی درحال پیشروی است و در مسافت ۵۰ کیلومتری کابل است و آینده نامعلومی را برای افغانستان دارد که چه بسا بدتر از گذشته خونین و وحشیانه آن در این کشور باشد".

عکس های شیخ هیبت الله آخوندزاده

در طول زمان حکمرانی طالبان در سال های 1996 تا 2001 تمامی شبکه های اینترنتی و رسانه ها از انتشار تصویر و عکس رهبر طالبان منع بودند چرا که طالبان آن را خلاف شریعت اسلامی می دانست. بنابراین تنها یکی دو عکس از فرمانده طالبان در دست است.

هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان کیست ؟

شایعه کشته شدن

مساله جالب توجه این است که یک سال پیش اخباری درباره کشته شدن وی منتشر شد اما او همچنان طالبان را اداره و دستوراتی را صادر می‌کند.

۱۴ فوریه سایت خبری "هشت ای سوبه" اعلام کرد که هبت الله آخوند زاده و ملا مطیع الله، رئیس امور اطلاعات طالبان و حافظ عبدالمجید، مدیر امور مالی همگی در انفجار شهر کویته پاکستان کشته شده‌اند.

اما آخوند زاده ۲۴ فوریه ۲۰۲۱ دستوری را صادر کرد و از اعضای طالبان خواست از مجازات افراد بدون حکم قضایی امتناع کنند و از گرفتن ویدیو یا تصاویری از این مجازات‌ها خودداری کنند.

وی همچنین در سایت "صدای جهاد" به اعضای طالبان نسبت به مغرور شدن از بابت دستاوردهای اخیرشان هشدار داد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (8 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits