مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
سینوس لیفت یا جراحی بالابردن سینوس چیست؟

سینوس لیفت چیست و چه تفاوتی با سینوس لیفت باز و بسته دارد ؟

سینوس لیفت یا جراحی بالابردن سینوس چیست؟
1
زمان مطالعه: 12 دقیقه
سینوس لیفت در واقع یک نوع عمل جراحی است که در اثر تحلیل رفتن استخوان عمودی دندان‌های آسیابی فک بالایی انجام می‌شود. در حین انجام این جراحی به فک بالایی شما در قسمت دندان‌های آسیابی بزرگ و آسیابی کوچک استخوان اضافه می‌شود.

سینوس لیفت | سینوس لیفت چیست ؟

به گزارش دلگرم : حتما نامی از سینوس لیفت (sinus lift ) شنیده اید. این روش درمانی تقریبا 15 سالیست که در میان مردم به محبوبیت رسیده است. بیشتر کسانی که دندان های خود را از دست داده اند، علاقه مند به کاشت ایمپلنت هستند. اگر در فک استخوان کافی وجود نداشته باشد، برای انجام ایمپلنت باید روشی مناسب انتخاب نمود.

یکی از این روش ها، استفاده از لیفت سینوس است. حال باید بدانیم سینوس لیفت چیست؟ این عمل را برای افزودن استخوان به فک بالایی انجام می دهند. تا بتواند دندان های نیش و آسیاب را به راحتی در برگیرد. جراحی سینوس لیفت ایمپلنت به پیوند سینوس نیز شهرت دارد.

اگر بخواهیم بگوییم سینوس لیفت یعنی چه؟ در اصل باید به پیوند استخوانی اشاره نماییم که بین استخوان سینوس آرواره بالا و فک رخ می دهد. که این سینوس در دو طرف بینی قرار گرفته است. تا بتوانیم برای استخوان جا باز کنیم. عمل سینوس لیفت را معمولا باید یک پزشک متخصص و با تجربه انجام دهد.

جراحی سینوس لیفت و ایمپلنت زمانی انجام می شود که ارتفاع استخوان در فک بالا به میزان کافی وجود نداشته باشد. یا این که سینوس ها به فک نزدیک باشند. در این حالت نیاز به جراحی سینوس لیفت در ایمپلنت خواهیم داشت.

چرا جراحی سینوس لیفت انجام می شود ؟

علت احتیاج به سینوس لیفت این که شما دچار تحلیل استخوان در ناحیه سینوس باشد و قطر استخوان به حدی نباشد که بتوان پایه ایمپلنت را در آن ناحیه قرار داد و قسمت تحلیل رفته به حفره های سینوسی پر شده باشد. برای قرار دادن ایمپلنت در ناحیه سینوس ها ، دکتر انجام عمل لیفت سینوس را انجام می دهد. دکتر ابتدا سینوس را کمی به بالا هل می دهد و آن ناحیه را مواد پیوند استخوان قرار می دهد.

درصد موفقیت سینوس لیفت چقدر است ؟

در انجام جراحی افزایش قطر استخوان به 4 میلی متر بیش از 95 درصد موفقیت و در گروه های قطر های بیشتر از 4 میلی متر حدود 87 درصد است . همانطور که آمار نشان می دهد درصد موفقیت سینوس لیفت بسیار بالا و قابل قبول است.

سینوس لیفت چگونه انجام می شود ؟

برای همه ما سوال است که دقیقا سینوس لیفت چگونه انجام می شود و دارای چه مراحلی است. بهترین روشی که می توانیم برای لیفت سینوس بیان نماییم، کسب اطلاعات بیمار پیش از اقدام به جراحی است. روش سینوس لیفت در انواع مختلف، متفاوت است.

از این رو باید ابتدا با مشاهده فیلم سینوس لیفت بدانیم روش سینوس باز به چه صورت می باشد و سینوس بسته چه مراحلی دارد. برخی دیگر از افراد برای این که در این خصوص اطلاعات بیشتری به دست آورند، به بررسی سینوس همراه با تصویر و سینوس لیفت به همراه عکس می پردازند.

زمانی که اقدام به مشاهده فیلم مراحل سینوس لیفت می نمایید، به راحتی تمامی آنچه را باید پزشک برای شما در طی درمان بیان نماید، شاهد خواهید بود. در سینوس لیفت فیلم گرفته شده از پیش، می توان نبود حجم کافی استخوان، یا حتی نامناسب بودن کیفیت استخوان را شاهد بود.

حتماً بخوانید:
علائم و راههای درمان عفونت سینوس در نوزادان و کودکان

علائم و راههای درمان عفونت سینوس در نوزادان و کودکان

عفونت سینوزیت در نوزادان شایع است. پس از عفونی شدن، کودکان بهانه گیر شده و دائما گریه می کنند. کیپ شدگی بینی بیش از 10 روز، سرفه های بد برخی از علائم…

در زمان های قدیم این مسئله باعث می شد بسیاری از افراد قادر به انجام ایمپلنت دندان نباشند. ولی امروزه این روش درمانی پیشرفته، کمک می کند تا با قرار دادن استخوانی مناسب در فک، دندان را با روشی آسان بر روی فک ایمپلنت نمود.

این روش درمانی نیازی به بی حسی موضعی ندارد انجام آن ساده است. پس از این که فک را بی حس نمودید، برای این که استخوان تحلیل رفته را بازسازی نمایید، نیاز به ایجاد استخوان جدید برای گذاشتن ایمپلنت خواهید داشت. این استخوان باید به میزانی باشد، که به راحتی قادر به کاشت ایمپلنت باشیم. که انجام این عمل را لیفت سینوس می گویند.

پس از آن در محل برش ایجاد نموده که با نام ممبرین شناخته می شود. در انتها نیز پس از پیوند استخوان، ممکن است در همان زمان یا بعد از 6 ماه فرد اقدام به کاشت ایمپلنت نماید.

سینوس لیفت چیست ؟

سینوس لیفت چیست؟ چگونه انجام می شود و چه خطراتی دارد؟

آیا انجام ایمپلنت همزمان بعد از سینوس لیفت امکان پذیر است؟

انجام جراحی سینوس لیفت به منظور افزایش قطر استخوان در نواحی سینوس است و پس از انجام این درمان ، احتیاج به مدت زمانی برای بهبود و پیوند مواد به استخوان وجود دارد و پس از آن ایمپلنت قرارداده می شود. البته در برخی موارد که فقط احتیاح به تقویت خفیفی وجود دارد ، می توان به صورت همزمان انجام شود.

انواع سینوس لیفت و روش های درمان آن

اصولا سینوس لیفت باز و بسته از جمله روش های پیوند استخوان در فک می باشد. که هر کدام از این روش ها دارای مزایا و مراحل مختلف هستند. سینوس در اصل یک حفره در داخل استخوان فک می باشد، که قسمتی از مجرای تنفسی را تشکیل داده است.

معمولا سینوس در بالای دندان های اسیا کوچک و بزرگ قرار گرفته و از طریق مجرای استنسون به بینی وصل شده است. زمانی که این دندان های آسیا دچار عفونت می شوند و پوسیدگی های شدیدی در ان ها رخ می دهد، بر روی سینوس اثر گذاشته و سینوزیت را به وجود می آورند.

این مسئله یکی از دلیل اصلی بروز بیماری سینوزیت به شمار می رود. پس از این که این دندان های اسیا پوسید شده و کشیده می شوند، فک بالا به میزان بسیار زیادی تحلیل می رود. همین نبود استخوان در فک بالا فرد بیمار را برای استفاده و کاشت ایمپلنت دچار مشکل می نماید.

به همین دلیل نیاز به ایجاد استخوان برای ایمپلنت خواهد بود. که این استخوان ها به صورت سینوس لیفت باز و بسته بر روی فک پیوند داده می شوند.

حتماً بخوانید:
عفونت ایمپلنت و عوارض خطرناک آن

عفونت ایمپلنت و عوارض خطرناک آن

عفونت ایمپلنت و راههای پیشگیری از آن عفونت ایمپلنت یکی از مسایلی است که در کاشت ایمپلنت دندان ممکن است رخ دهد. بطور کل اکثر درمانهای دندانپزشکی می…

separator line

سینوس لیفت باز چیست؟

سینوس لیفت به روش باز ( سینوس لیفت اپن یا open sinus lift ) یکی از روش های پیوند استخوان در فک می باشد، که برای انجام این روش حداقل نیاز به 5 سانتی متر استخوان خواهد بود. در جراحی سینوس لیفت باز پزشک متخصص غشای سینوس را به بالا منتقل نموده و به جای استخوان تحلیل رفته، از پودر استخوان استفاده می کند تا محل پر شود.

پس از آن با استفاده از یک لایه غشا مناسب، روی آن را می پوشاند. این روش علاوه بر آنکه بسیار ساده است، می تواند بسیار کاربردی نیز باشد. مثلا بیشتر پزشکان ترجیح می دهند در همان زمان، اقدام به کاشت ایمپلنت نمایند. برخی دیگر نیز با کمی ایجاد وقفه، کاشت ایمپلنت را به زمان دیگری موکول می نمایند.

سینوس لیفت اپن یا کلوز

نمی توانیم بگوییم بین سینوس لیفت اپن و سینوس لیفت کلوز کدام یک بهتر هستند. چون بسته به نظر پزشک و شرایط بیمار هر یک از این روش ها می تواند مفید و مناسب به شمار رود.

separator line

سینوس لیفت بسته چیست؟

اصولا برای انجام این سینوس لیفت کلوز (close sinus lift ) درمانی زمانی باید اقدام نمود که استخوان عمودی دندان های آسیا به میزان قابل توجهی تحلیل رفته باشند. یعنی اندازه استخوان طبیعی فک به کمتر از 2 سانتی متر رسیده باشد. این زمان نیاز به جراحی سینوس لیفت بسته خواهیم داشت.

در روش سینوس لیفت بسته استخوان را تا زیر سینوس با دریل سوراخ می کنند، پس از آن با استفاده از پودر استخوان محل سوراخ شده را پر میکنند. به اندازه ای باید از پودر استخوان استفاده نمود، که پزشک تشخیص دهد. ممکن است در اندازه و میزان ان تفاوتی وجود داشته باشد.

تنها مسئله ای که در این روش درمانی باید بسیار به آن توجه شود، این است که نباید به هیچ عنوان ابزار و تجهیزات دندانپزشکی با سینوس برخورد نماید. زیرا اگر تنها با یک ضربه کوچک سینوس دچار پارگی شود، منجر به بروز عفونت شده و باید محل مورد نظر را جراحی نمود.

تفاوت سینوس لیفت باز و بسته

این دو روش لیفت سینوس دارای مزایای و معایبی می باشند که با یکدیگر متفاوت است. از جمله تفاوت های لیفت باز و بسته می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

در لیفت باز بدون محدودیت می توان ارتفاع استخوان را افزایش داد. می توان به راحتی میزان موفقیت را در جراحی سینوس تخمین زده و تشخیص داد. اصولا برای این روش درمانی باید ارتفاع استخوان به بیش از 3 میلیمتر برسد. در حالی که در روش لیفت بسته، ارتفاع همیشه کمتر از 2 سانت خواهد بود.

از سینوس لیفت باز برای افزایش ارتفاع استخوان استفاده می کنند. در حالی که در لیفت بسته، تنها می توان استخوان باقی مانده در فک را از تحلیل بیشتر محافظت نمود. جراحی لیفت بسته وسعت بسیار کمی دارد و تقریبا نوعی جراحی غیر تهاجمی به شمار می رود.

این جراحی نسبت به لیفت باز از هزینه کمتری برخوردار بوده و زمان جراحی آن نیز کوتاه تر می باشد. از طرف دیگر می توان در این روش درمانی تنها در یک جلسه، تمام جراحی را انجام داد. نکته مهمی که در تفاوت بین سینوس لیفت باز و بسته می توانیم بیان نماییم، این است که در سینوس بسته نیازی نیست مراقبت های خاصی را پس از جراحی انجام داد. در حالی که سینوس باز نیاز به مراقب داشته و حساسیت بیشتری دارد.

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست ؟

در انجام پیوند استخوان در ناحیه ای که قرار است ایمپلنت انجام شود ، مواد پیوند قرار داده می شود اما در سینوس لیفت سینوس ها به بالا برده می شود و در ناحیه بالا برده شده ، پیوند استخوان انجام می شود.

درد سینوس لیفت

درد سینوس لیفت چقدر است؟

بیشتر بیمارانی که به دنبال این روش درمانی می روند، از پزشک معالج خود میپرسند آیا سینوس لیفت درد دارد؟ باید بگوییم هر روش درمانی و جراحی با درد همراه است. این روش درمانی نیز بدون شک درد با خود به همراه خواهد داشت.

برای این که درد لیفت سینوس را به حداقل رساند، یا آن را به کلی از بین برد، باید به تمامی توصیه های پزشک در این خصوص توجه داشت. از طرف دیگر باید بدانید لیفت چه عوارضی دارد و واقع بینانه اقدام به جراحی نمایید. تا درد ان را متحمل شوید.

آیا سینوس لیفت درد دارد ؟

انجام جراحی سینوس لیفت برای ایمپلنت در اکثریت بیماران ایجاد احساس ناراحتی نمی کند و امکان قراردادن ایمپلنت در دندان های فوقانی پشت را به شما می دهد. البته شما ممکن است پس از انجام سینوس لیفت دچار درد و خونریزی خفیفی بشوید که استفاده از داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند به ساده قابل تسکین است.

مراقبت های بعد از ایمپلنت و سینوس لیفت

از جمله مهمترین مراقبت هایی که میتوانیم برای بیمار بیان نماییم، جلوگیری از هر گونه درد شدید پس از جراحی است. مسلما کبودی و تورم تا زیر چشم، پس از لیفت سینوس امری طبیعی خواهد بود. پس از جراحی باید تا پیش از خواب اقدام به استفاده از کمپرس آب سرد نمایید.

به هیچ عنوان نباید از کمپرس آب گرم بر روی محل جراحی شده استفاده نمایید. از هرگونه عطسه کردن، سرفه کردن، یا ایجاد فشار به بینی و سینوس خودداری نمایید. از فین کردن بپرهیزید، و برای تمیز کردن بینی خود از دستمال یا گوش پاک کن استفاده کنید.

هر 8 ساعت باید یک قرص کوآموکسی کلاو استفاده نمود آن هم به مدت 10 روز، تا 4 روز باید یک قطره آنتی هیستامین در بینی استفاده نمایید. تا یک هفته نیاز به استفاده از دو قطره کلروسدیم داخل بینی بوده و تا 3 روز پس از جراحی لازم است از دو قطره فنیل افرین در بینی استفاده نمایید.رعایت مراقبت های بعد از سینوس لیفت می تواند تا حدود زیادی شما را از درد و عوارض ناشی از جراحی دور نماید.

مراقبت پس از سینوس لیفت

از انجام فعالیت های سنگین بدنی ، باد کردن بادکنک و از انجام هر کاری که باعث افزایش فشار در دهان و بینی میشود تا 4 هفته خودداری کنید.

  1. برای جلوگیری از بروز عفونت ، دهان خود را همیشه تمیز نگه دارید و از دهانشویه استفاده کنید .
  2. پس از 24 ساعت از جراحی مسواک زدن را آغاز کنید و مناطق غیر ناحیه جراحی را مسواک بزنید .
  3. تا حد امکان از عطسه خودداری کنید.
  4. تمام داروهایی که دندانپزشک برای شما تجویز می کند را استفاده کنید .
  5. تا چند روز بعد ا انجام جراحی مایعات زیادی بنوشید .
  6. تا چندین روز بعد از انجام جراحی ، مواد غذایی نرم استفاده کنید .
  7. از مصرف سیگار تا حد امکان خودداری کنید .

چه مدت پس از انجام سینوس لیفت می توانم ورزش کنم ؟

بعد از انجام عمل سینوس لیفت از بلند کردن اجسام سنگین ، باد کردن بادکنک ، نواختن موسیقی های بادی و هر فعالیتی که سبب ایجاد فشار در بینی و دهان می شود باید خودداری فرمایید. پس از حدود 2 الی 3 هفته پس جراحی می توانید این فعالیت دوباره از سر بگیرید.

بعد از انجام سینوس لیفت چگونه بخوابم ؟

بعد از انجام جراحی سینوس لیفت تا 3 روز ، در هنگام دراز کشیدن سر خود را 30 درجه بالاتر از زمین قرار دهید. اینکار به کاهش تورم کمک می کند و روند پیوند استخوانی شما بهتر انجام می شود.

عوارض جراحی سینوس لیفت

عوارض جراحی سینوس لیفت چیست ؟

بدون شک هر نوع جراحی با خود عوارضی را به دنبال خواهد داشت. از این رو سینوس لیفت نیز می تواند دارای عوارضی باشد که به آنها اشاره می نماییم. بروز درد در قسمت جراحی شده پس از انجام جراحی بینی. البته این مسئله کاملا طبیعی می باشد. برای رفع ان می توان از داروهای مسکن استفاده نمود.

معمولا خونریزی پس از جراحی رخ می دهد، که به صورت ترکیبی از خون و بزاق است. برای رفع ان می توان از چای کیسه ای در محل خونریزی به مدت 15 دقیقه استفاده نمود. ممکن است پس از جراحی محل مورد نظر به مدت چند روز متورم شده باشد، برای رفع آن استفاده از کیسه آب یخ مناسب خواهد بود. خطرات سینوس لیفت چندان حساس و شدید نیستند که قادر باشند سلامتی کامل بیمار را به مخاطره اندازند.

آیا انجام عمل سینوس لیفت خطرناک است ؟

انجام عمل سینوس لیفت یک درمان ایمن ساده است. انجام عمل سینوس لیفت توسط متخصص پروتز و جراح دندانپزشک انجام می شود. طول درمان جراحی سینوس لیفت از بین حدود 90 دقیقه تا دو ساعت طول می کشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است