اصول نگهداری و تکثیر کاکتوس سیلندریکا

۵,۲۶۹
۵
۰
پنج شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۴۲


کاکتوس اپونتیا سیلندریکا


کاکتوس سیلندریکا با نام علمی Austrocylindropuntia subulata جز خانواده اپونتیا کاکتوس می ‌باشد. زیستگاه اصلی آن پرو و آمریکای جنوبی می ‌باشد. دارای رشد زیادی می‌ باشد و نگهداری از آن تقریباً راحت می‌ باشد. ارتفاع کاکتوس سیلندریکا تا چهار متر نیز می‌رسد. گل‌های این کاکتوس قرمزرنگ است . ریزش برگ‌های کاکتوس سیلندریکا در زمستان طبیعی می ‌باشد. در برخی کشورها برگ این کاکتوس به عنوان سبزی ‌خوردن استفاده می‌شود.

شرایط نگهداری کاکتوس سیلندریکا

خاک مناسب:

خاک ماسه‌ای با زهکشی مناسب ترکیب خاک ۷۰ درصد ماسه ۲۰ درصد پیت ماس و ۱۰درصد ورمی خاک مناسبی برای این کاکتوس می‌باشد.

نور مناسب:

کاکتوس سیلندریکا به نور فراوان نیازی دارد، حداقل روزی ۳ الی ۴ ساعت نور آفتاب نیاز دارد و در صورت عدم دریافت نور کافی باریک رشد خواهد کرد.

دمای مناسب:

دمای حدود ۵ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنید. بیشترین میزان رشد آن در دمای۲۰ تا ۴۰ درجه می‌باشد.

آبیاری:

در فصل رشد به آبیاری منظم نیاز دارد آبیاری به شرایط محیطی و اندازه و نوع خاک گلدان بستگی دارد. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. در فصل خواب ماهییک بار آبیاری کافی می‌باشد.

کاکتوس

گیاه شناسی کاکتوس سیلندریکا

سیلندریکا بومی اکوادور و پرو می باشد. این کاکتوس درخت مانند و تا ارتفاع 4 متر می تواند رشد کند .دارای مفاصل استوانه ای که که تا 6.5 سانتیمتر ضخامت دارد .برگ ها سبز و استوانه ای و تا 13 سانتیمتر طول دارند . برگ ها بی‌دوام هستند و خیلی زود می‌ریزند. محل جدا شدن برگها به تدریج برجسته به رنگ زرد روشن شده و سطح آن از عناصر خارمانند گزنده و یا تیغ‌ها و نیش‌های ریشک‌ دار پوشیده می‌شود و گلها نیز در همین سطح پدید می‌آیند.

این کاکتوس آفتاب کامل را دوست دارد و در بخش سایه در باغ در مناطق گرمسیر به آهستگی رشد می کند. در صورتیکه از این کاکتوس در فضای باز نگهداری می کنید نیاز به سر پناه دارد تا در مقبل باد های سرد و ضربات احتمالی در امان بماند .فراموش نکنید که سیلندریکا به سرما حساس است و در دمای صفر درجه آسیب می بیند.

تکثیر کاکتوس سیلندریکا

تکثیر از طریق بذر و قلمه می‌باشد . ولی تکثیر آن بیشتر از طریق قلمه صورت می‌گیرد . در فصل تابستان می‌ تواند قلمه‌ های این کاکتوس را جدا کرده و در محل سایه و خنک اجازه دهید محل برش خشک شود، سپس قلمه را در خاک کاکتوس بکارید و به مدت ده روز آبیاری نکنید تا قلمه ریشه دهد. بعد از ریشه دهی می‌توانید به طور عادی آبیاری را شروع کنید.

تعویض گلدان کاکتوس سیلندریکا

این کاکتوس از آنجائیکه رشد زیادی دارد باید هر سال به گلدان بزرگتر منتقل شود.قبل از تعویض گلدان ،مطمئن شوید که خاک خشک شده ،سپس گلدان را خارج کرده و خاک قبلی را کاملا خارج کنید ،تمام قسمت های کاکتوس را با قارچ کش ضد عفونی کرده و سپس به خاک جدید منتقل کنید.این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد.

سیلندریکا

کوددهی کاکتوس سیلندریکا

در فصول رشد استفاده ماهانه از کود مایع و در صورت استفاده از کمپوست، فقط در فصل تابستان و حتما با شروع پاییز کود متوقف گردد.

آفات و بیماریهای کاکتوس سیلندریکا

کاکتوس سیلندریکا در صورت نداشتن خاک مناسب و زهکشی گلدان دچار پوسیدگی ریشه می ‌شود که می توان با سموم قارچ ‌کش مانند کاربندازیم درمان کرد. حشره شپشک آرد آلود و شته‌ها نیز این کاکتوس را مورد حمله قرار می‌دهند که از طریق سموم مالاتیون و دیازینون قابل کنترل و پیشگیری است.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کاشت و تکثیر گل ستاره ای

فوت و فن کاشت و نگهداری گل زنجبیلی

اصول کاشت و مراقبت از گل پیچک سوئدی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 3.2 از 5)  
  • برچسب ها:
  • کاکتوس سیلندریکا
  • کاکتوس اپونتیا سیلندریکا
  • شرایط نگهداری کاکتوس سیلندریکا
  • گیاه شناسی کاکتوس سیلندریکا
  • تکثیر کاکتوس سیلندریکا
  • تعویض گلدان کاکتوس سیلندریکا

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter