فوت و فن کاشت و نگهداری گل زنجبیلی

۲,۸۸۹
۱
۰
چهارشنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۵۵


معرفی گل زنجبیلی


گل زنجبیلی از نظر شکل ظاهری به قدری زیبایی دارد که انگیزه لازم برای پرورش را در محیط منزل ایجاد می کند. این گیاه برای کسانی که پاسیو یا گلخانه دارند، گزینه ای مناسب به حساب می آید.

پرورش گل زنجبیلی در هر محیطی امکان پذیر نیست. بلکه برای رشد آن باید شرایط لازم پرورشی را در نظر بگیرید. این شرایط در مناطق محدودی از ایران وجود دارد. به همین خاطر کاشت گلخانه ای برای گل زنجبیلی در نظر گرفته می شود. از طرفی زیبایی بیش از اندازه این گیاه سبب توجه خاص به آن شده است.

گل زنجبیلی در حالت باز جلوه ای فوق العاده دارد و کمتر کسی را می توان یافت که با دیدن این گل شیفته اش نشود. برای بهره مندی از این زیبایی و جذابیت باید اصول نگه داری و پرورش گل زنجبیلی را فرا گرفته باشید. در این صورت می توانید این گیاه را در مدت مدید در فضای مورد نظر حفظ بفرمایید.

گل زنجبیلی تنوع رنگ دارد اما نمونه قرمز آن بیشتر برای پرورش مورد توجه قرار می گیرد. این رنگ قرمز با نمود برجسته و بزرگ در هر ذهنی باقی خواهد ماند. ساقه این گیاه از نظر ارتفاعی بلند و پوک و توخالی می باشد. برگ های گل زنجبیلی بیشتر در قسمت فوقانی گیاه دیده می شوند. این برگ ها از نظر فرم تیز می باشند و سطح صافی دارند.

برگه های واکسی و رنگی مهم ترین علت زیبایی گل زنجبیلی می باشند. گل های گیاه بر روی ساقه های کوتاه دیده می شوند و نمونه های بلند تنها به برگ دار شدن بسنده خواهند کرد. برحسب گونه های متفاوت می توانند ارتفاع زیادی داشته باشند یا در نوع کوتاه قد دیده شوند.

کل

شرایط اکولوژیک نگهداری گل زنجبیلی

نور

گل زنجبیلی برای پرورش نیاز به نور فیلتر شده دارد و به همین خاطر باید در نور غیر مستقیم قرار بگیرد. پرورش گل زنجبیلی در محیطی با نور صبحگاهی بدون فیلتر امکان پذیر است. چون در نور صبحگاه زاویه نور مستقیم نیست و به همین خاطر شدت بالایی ندارد. جنگل های استوایی مناطق آسیایی زادگاه حقیقی گل زنجبیلی می باشند. در همین جنگل انبوه نور خورشید برای رشد گل زنجبیلی به خوبی فیلتر می شود. این گیاه در زادگاه خود از گیاهان حاشیه نشین بوده و در سایه ای از درختان رشد می یابد. خوشبختانه نور مستقیم فاکتور حذف شدنی برای گل زنجبیلی است. همین موضوع نگه داری آن را در شرایط آپارتمانی بهبود می بخشد.

آبیاری

خاک مرطوب را بسیار دوست دارد. این ویژگی را نیز از زادگاهش به ارث برده است. خاک مرطوب همراه همیشگی گل زنجبیلی است. البته منظور از مرطوب حالت غرقابی برای خاک نیست. این گیاه قادر به تحمل خیسی می باشد و از آن هراسی ندارد اما در حین آبیاری به زهکشی خاک گلدان توجه داشته باشید. اگر سوراخ های کف گلدان برای تکثیر گل زنجبیلی کم است، باید با یک قطعه تیز چندین سوراخ به انتهای گلدان بیفزایید. با یک زهکشی مناسب از پوسیده شدن ریشه ها ممانعت خواهید کرد.

خاک

خاک مناسب برای کاشت گل زنجبیلی باید از نظر زهکشی و میزان اسیدیته به خوبی بررسی شود. به این نکته توجه کنید که گلدانتان از زهرکشی خوبی برخوردار باشد و آب را بتواند از خود خارج کند. برای خاک این گیاه می توانید از خاکی سبک با قدرت زهر کشی بالا استفاده کنید می توانید گیاه را در فصل رشد با کود های که تمام مواد مغذی این گیاه را دارد کود دهی کنید.

کوددهی

برای تقویت خاک گلدان از کودهای مایع بهره مند شوید. این کودهای مایع باید در نوع ضعیف تهیه شده باشند اما سایر عناصر لازم و ضروری برای گیاه را داشته باشند. کوددهی باید در فصول رشد انجام گیرد تا نتیجه بخش باشد.

زنجبیلی

روش کاشت و تکثیر گل زنجبیلی

چون پیدا کردن گل زنجبیلی می تواند کار سختی باشد، بهتر است گونه هایی از آن را که به دست می آورید تکثیر کنید. تکثیر را می توان به وسیله بذر و یا تقسیم بوته انجام داد.

تقسیم بوته گل زنجبیلی کاری ندارد. برای تکثیر به این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. بعد از آن اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود تا گیاه آسان تر از درون گلدان خارج شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید. هر بوته باید دارای مقداری ریشه و سه گره رویشی باشد. سپس هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. گیاهان جدید را مرتبا با مقدار کمی آب، آبیاری کنید تا رشد جدید را در آنها مشاهده کنید. گیاهان جدید به مقداری گرما هم نیاز دارند.

کاشت بذر گل زنجبیلی قرمز

بذرها را قبل از کاشت یک شب در آب قرار دهید. بذر را به عمق 12 میلی متر در یک گلدان 15 سانتی متری حاوی خاک غنی و مرطوب با زهکشی خوب بکارید و آن را در نور روشن قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی 25 تا 30 درجه سانتی گراد است. جوانه زنی ممکن است آهسته صورت گیرد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. کاشت گل زنجبیلی قرمز بسیار آسان است، در آفتاب کامل رشد می کند و به مقدار زیادی گرما و خاک دارای زهکشی خوب نیاز دارد. خاک باید همیشه مرطوب نگه داشته شود، اجازه ندهید بین هر آبیاری خاک خشک شود. این گیاه را باید در خاک های غنی کاشت و ماهی یک بار به آن کود داد. گل زنجبیلی قرمز برای نگهداری در خانه یا گلخانه بسیار عالی است ولی به رطوبت بالا نیاز دارد و در صورتی که نور خورشید به اندازه کافی به آن نمی رسد باید برای آن نور مصنوعی فراهم کرد.

گل زنجبیلی

تعویض گلدان گل زنجبیلی

تعویض گلدان مناسب و با احتیاط باعث می شود گیاه تان سالم بماند. گل زنجبیلی را باید هر سال یا یک سال درمیان، بسته به سرعت رشد گیاه، تعویض گلدان کرد. این گیاه دارای ریزوم است و به وسیله آنها گسترش پیدا می کند. بهتر است در هنگام تعویض گلدان گیاه را تقسیم بوته کنید تا در پایان دو گیاه جدید داشته باشید. هر گونه ریشه قهوه ای یا مرده را از ریزوم جدا کنید و سپس آن را در گلدانی جدید با خاک تازه بکارید. اگر گیاه را تقسیم بوته کرده اید، می توانید از گلدان هایی هم سایز گلدان قبلی آن استفاده کنید. در غیر این صورت گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر برای کاشت مجدد گیاه فراهم کنید. گلدان گیاه را با خاکی غنی و تازه پر کنید و گیاهان تازه کاشته شده را با کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند، تغذیه کنید.

نگهداری از گیاه زنجبیلی

برای نگه داری از گل زنجبیلی به صورت طولانی مدت باید هر سال یا یک سال درمیان خاک و گلدانش را تعویض کنید البته بستگی به رشد گیاهتان دارد در هنگام تعویض گلدان اگر می خواهید این گل را قلمه بزنید بهترین زمان است چرا که ریشه های آن دارای ریزوم هایی است که به وسیله آن ها گسترش می یابند که در آخر می توانید صاحب دو گل زنجبیلی شوید.

حداقل ماهی یک بار کوددهی را برای گل زنجبیلی در نظر بگیرید. اگر برای رشد گیاه به نور کافی دسترسی ندارید، می توانید از نور مصنوعی بهره مند شوید. شرایط نوری و خاک زهکشی از مهم ترین عوامل برای پرورش گل زنجبیلی می باشند. دقت داشته باشید که این گیاه برای رشد به رطوبت نیاز دارد و منظور از رطوبت، خیس کردن خاک گیاه زنجبیلی نیست. بلکه این رطوبت باید به شکل تدریجی تامین گردد و خاک غرقابی نشود.

گل زنجبیلی قرمز بهترین گیاه برای نگه داری در داخل منزل یا گل خانه است فقط به بیشترین نکته ای که برای نگه داری از گل زنجبیلی باید توجه کنید حفظ رطوبت همیشگی خاک با نور بسیار فراوان است. سعی کنید برای گل زنجبیلی محیطی گرم با دمای مناسب فراهم کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

روش کاشت و پرورش گل میخک

نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم