دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
معرفی گل شیشه شور : نحوه تکثیر و کاشت گیاه شیشه شور
46
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گل شیشه شور یگ گل زیبا می‌باشد که انواع متنوع مختلفی دارد. در ادامه نحوه کاشت تکثیر و مراقبت از گل شیشه شور را برای شما شرح دادیم با دلگرم همراه باشید.

معرفی گل شیشه شور

این گیاه به‌ صورت درخت یا درختچه است و سی تا چهل گونه مختلف دارد. گل شیشه‌شوی معمولاً به رنگ قرمز درخشان است، ولی شرابی، صورتی یا کرم هم می‌تواند باشد.

شیشه‌شور هنگام ظاهرکردن گل‌های خود، شهد نباتی زیادی هم تولید می‌کند و این شهد باعث جلب پرندگان شهدخوار به داخل باغ می‌شود.

بنابراین برای هر نوع سلیقه‌ای یا متناسب با هر باغی احتمالاً می‌توان گونه‌ای از این گیاه را پیدا کرد. انواع پاکوتاه شیشه‌شور را می‌توان در ظرف‌ یا گلدان‌ پرورش داد. حدود ارتفاع بوته این گیاه از ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر است.

در حد اکثر رشد خود به حدود سه تا چهار متر می‌رسد. این گیاه خیلی زود به گل می‌نشیند و بعد از پنج سال بالغ می‌شود. اگر شرایط زندگی آن مساعد باشد، عمرش زیاد است. برگ‌های این گیاه معمولاً باریک و بیضی‌شکل است و بافتی چرمین دارد.

گل‌های این گیاه زیبا است، اما چیزی که در این گل‌ جلب توجه می‌کند، پرچم‌های آن است و نه گلبرگ‌های گیاه. گل‌های این گیاه در اکثر گونه‌ها قرمزرنگ و در برخی گونه‌ها سفید، نارنجی، سبز و زردرنگ است و در بهار و اوایل تابستان شکوفا می‌شود.

البته شرایط محیطی نیز در زمان شکوفا شدن گل‌های این درختان تأثیرگذار است؛ نام این گیاه به انگلیسی Bottle brush علت نام‌گذاری گل شیشه شور این گیاه مجموعه گل‌های آن روی یک محور است که به آن حالتی مانند وسیله شیشه‌شور داده است.

گل شیشه شوی

گیاه یا گل شیشه‌شور را چه آفات و بیماریی تهدید می‌کند؟

گیاه شیشه‌شور را آفات و بیماری‌های خاصی تهدید نمی‌کند و مقاومت خوبی در برابر بیماری‌ها و آفات دارد. فعالیت شته، کنه، شپشک‌های گیاهی و همچنین بیماری‌هایی مانند لکه برگی قارچی و باکتریایی، سفیدک پودری و زنگ گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

نحوه آبیاری گیاه شیشه‌شور

گیاهان شیشه‌شور اگرچه با وجود آبیاری منظم رشد و گل‌دهی بهتری دارند، برخی از گونه‌های آن به خصوص زمانی که در خاک مستقر می‌شوند، در برابر خشکی خاک نسبتاً مقاوم هستند. همچنین خشکی هوا را نیز تحمل می‌کند.

نمونه‌هایی را که به شکل گلدانی نگهداری می‌شود و در زمستان به مکان محافظت‌شده مانند خانه انتقال می‌یابد تا دچار سرمازدگی نشوند، می‌بایست کمتر در پاییز و زمستان آبیاری کرد.

یعنی در حدی که خاک خیلی خشک و سفت نشود، اما لزومی به آبیاری کافی و کامل گلدان نیست؛ زیرا در این فصل گیاه در حال استراحت و رکود است و در صورت آبیاری به همان شیوه دوران رشد در بهار و تابستان امکان پوسیدن و از بین رفتن گیاه وجود دارد.

نور مورد نیاز گیاه شیشه‌شور

نور کامل آفتاب نیاز دارد و حداقل روزی شش تا هشت ساعت نور مستقیم آفتاب باید به آن بتابد. کمبود نور محیط موجب ریزش یا شکل‌ نگرفتن گل‌ها و شیوع برخی بیماری‌های قارچی می‌شود، به خصوص اگر هوای محیط مرطوب باشد.

این گیاه می‌تواند ساعات زیادی در نور مستقیم بماند، اما هر مقدار که شدت نور و گرمای محیط افزایش یابد، در آبیاری آن نیز باید دقت بیشتری کرد و فواصل آبیاری را کاهش داد.

گل شیشه شور

خاک مورد نیاز گیاه شیشه‌شور

گل شیشه‌شور خاکی سبک با زهکش خوب را دوست دارد، بنابراین خاک شنی از خاک‌های مناسب برای این گیاهان است. در صورت سنگین بودن خاک و ماندگاری رطوبت در آن، احتمال زرد شدن و ریزش برگ‌های گیاه و گل ندادن و زوال تدریجی آن وجود دارد.

همچنین، فقر غذایی خاک را به خوبی تحمل می‌کند. به بیان دیگر زهکش خاک و ماندگار نبودن آب و رطوبت در خاک، بیشتر از وجود مواد غذایی در خاک اهمیت دارد. البته وجود مواد غذایی کافی و مناسب در خاک به رشد و گلدهی این گیاه کمک می‌کند؛

بنابراین برای خاک این گیاه می‌توان از مخلوط خاک معمولی و خاک‌برگ و شن (با ذرات یک تا دو میلمیتر) استفاده کرد. در صورت وجود مواد طبیعی مانند کود پوسیده دامی یا خاک‌برگ نیازی به کوددهی نیست.

مثلاً می‌توان هر سال با شروع فصل بهار لایه‌ای به ضخامت حدود پنج تا هفت سانتیمتر از این مواد بر سطح خاک پخش کرد تا گیاه به تدریج از مواد درون آنها استفاده کند. در صورت فقیر بودن خاک و تمایل به استفاده از کودهای شیمیایی می‌توان سالی ۲ تا ۴ مرتبه از کودی کامل همانند فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ یا سایر کودها با فرمول مشابه استفاده کرد.

همچنین استفاده از کودهایی که فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارد نیز به گلدهی بهتر این گیاهان کمک می‌کند. زمان تعویض نمونه‌هایی که به شکل گلدانی نگهداری می‌شود، در اواخر زمستان و اوایل بهار است.

اگر اندازه گیاهتان را در گلدان دوست دارید، نیازی به بزرگ کردن گلدان نیست؛ فقط آن را از گلدان دربیاورید سپس مجدداً در همان گلدان بکارید، اما برای کاشت دوباره از خاک‌های غنی و تازه استفاده کنید.

تکثیر گل شیشه شور

قلمه‌گیری یکی از راه‌های تکثیر این گیاه است. معمولاً از قلمه چوب نیمه‌رسیده به طول حداقل ده سانتیمتر استفاده می‌شود که در تابستان تهیه می‌شود.

قلمه می‌بایست حداقل سه جفت برگ داشته باشد، اما برگ‌ها را از نیمه یا دوسوم قسمت پایینی طول قلمه حذف می‌کنیم.

قلمه‌ها را می‌توان در مخلوطی از پیت موس و شن کاشت. روی قلمه‌ها را می‌توان پلاستیکی شفاف کشید و در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای حدود ۱۸ درجه سانتی‌گراد قرار داد و مراقب بود که سطح خاک خشک نشود.

معمولاً چهار تا شش هفته بعد، ریشه‌ها شکل‌گیری می‌کنند. کاشت بذر روش دیگر تکثیر آن است. بذرها در پاییز آماده برداشت از گیاه مادری می‌شود و بهترین زمان کاشت بذر نیز بهار است.

حتماً از خاک‌های ضدعفونی‌شده استفاده کنید، زیرا گیاهان جوان به بیماری پژمردگی قارچی حساس هستند.

بذرها را روی سطح خاک قرار دهید و لایه بسیار نازکی از خاک روی آن بریزید، در حد سه میلی‌متر. دمای مناسب محیط ۱۶ تا ۲۱ درجه است.

روش تکثیر درختچه شیشه شور:

این گیاه با کاشت بذر و قلمه گیری تکثیر می یابد. قلمه های نیمه چوبی را اوایل تابستان تا اوایل پاییز می توان آماده نمود. حدود ۲ ماه زمان لازم است تا قلمه های تهیه شده ریشه دار شوند.

نکات پرورشی درختچه شیشه شور:

گل ها بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند؛ در فصل رشد ماهی یک بار نیاز به تغذیه با کود کامل دارد؛ با اینکه گیاه پس از ۵ سال بالغ می شود اما از همان سال های اول شروع به گلدهی می کند؛ پس از پایان گلدهی نیاز به هرس دارد که باید بخش های دوکی شکل و چوب های مرده را قطع نمایید.

بیشتر بخوانید

گل ساعت و روش تکثیر این گیاه

خواص باور نکردنی گیاه گل گندم

نحوه ی نگهداری و تکثیر گیاه کرواتی (سانسوریا) در منزلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (46 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

بسیار عالی امیدوارم | ۳ سال پیش
بسبار عالی لطفا مطالب علمی بیشتری در مورد گیاه ابریشم که تقریبا شبیه شیشه شور است و در شمال بیشتر طرف دار دارد مرقوم بفر مایید
0
3

hits