دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
۶ سوپر گیاه که هوای خانه شما را تصفیه میکند
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
در این مقاله گیاهانی که هوای خانه را تصفیه میکنند و جزء موثرترین گیاهان میباشند را برای شما عزیزان معرفی کرده ایم.

گیاهانی که هوای خانه را تصفیه میکنند

گیاهانی که در زیر آورده شده اند تعدادی از موثرترین نمونه ها جهت پاکسازی و تصفیه هوای داخلی خانه هستند و به جذب آلودگی و انتشار موثر هوای پاک کمک میکنند. دکتر “ولورتون” در کتاب خود “چگونگی رشد هوای تازه” پیشنهاد کرده است حداقل دو گیاه متوسط ​​و بزرگ را در هر ۱۰۰ فوت مربع(تقریبا ۳۰ متر مربع) فضای داخلی خانگی قرار دهید. فقط توجه داشته باشید که بعضی از این گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند، بنابراین پیشنهاد ما برای شما این 6 مورد میباشد.

1. گیاه بامبو تصفیه کننده فضای منزل

گیاهی که امروز به بامبو یا بامبوخوش شانس معروف است در واقع اصلا از خانواده نی ها یا خیزران ها نیست و از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش شانس شناخته می شود.

گیاه بامبو که تاکنون بیش از 662 نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت های متفاوت است و در حال حاضر بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و به طورکلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت می شود.

گیاه بامبو تصفیه کننده هوای خانه
بامبو

2. گل ژربرا تصفیه کننده فضای خانه

ژربرا نام یک گونه از تیره کاسنیان است.این گیاه بومی آفریقاست و نیاز به شرایط گرم و پرنور دارد. دارای دو نوع پا کوتاه و پا بلند می‌باشد که از پابلندها بیشتر به عنوان گلهای شاخه بریده استفاده می‌شود

گل ژربرا مستعد پوسیدگی قارچی در قسمت طوقه و ریشه است. برای جلوگیری از پوسیدگی باید از خاکهای سبک و دارای پرلیت استفاده کرد . همچنین باید از آبیاری بیش از حد این گیاه خود داری کرد. در سطح وسیع و در مزارع قبل از کاشت باید با شخم عمیق زمین را شخم زد تا زهکش مناسب برای این گیاه فراهم ساخت . تهویه هوا نیز از نکات مهم برای نگهداری این گیاه است.

گل ژربرا اصفیه کننده فضای خانه
گل ژربرا

3. گیاه اسپاتی فیلوم تصفیه کننده فضای منزل

اسپاتی فیلوم تقریبا یکی از ۴۰ گونه ی همیشه سبز منطقه ی گرمسیری می باشد. آن یک گونه ی وحشی در حال رشد در آمریکای مرکزی می باشد که معمولا در زیستگاه های مرطوب یافت می شود.

سپاتی فیلوم گیاهی چند ساله، همیشه سبز و تقریبا بدون ساقه با ریزوم های زیرزمینی می باشند که برگهای نیزه ای شکل یا بیضی شکل به رنگ سبز تیره روی ساقه ی برگی از ریزوم ها خارج می شود.

اسپاتی فیلوم تصفیه کننده هوای منزل و خانه
اسپاتی فیلوم

4. گیاه آرکا تصفیه کننده فضای خانه

اریکا یکی از بهترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی که مناسب برای نگهداری در فضای منزل، اداره و شرکت است.این گیاه بومی مناطق جنوب شرقی آسیا (ماداگاسکار) می‌باشد.
از مشخصات ظاهری گیاه اریکا می‌توان به برگ‌های سبز رنگ و بلند و کشیده آن اشاره کرد.
اریکا در محیط های حاره ای و مرطوب رشد بسیار خوبی را خواهد داشت ولی به دلیل سازگاری که از خود نشان می‌دهد، در فضاهای آپارتمانی و سربسته نیز نگهداری می‌شود.

آرکا تصفیه کننده هوای منزل
آرکا

5. گیاه زبان مادر شوهر تصفیه کننده فضای خانه

نام علمی این گیاه «Sansevieriatri fasciata» است که در ایران به زبان مادرشوهر و گیاه شمشیری هم معروف است که لابد برگ های کشیده و خاردارش در این نام گذاری بی تاثیر نبوده است! برگ های این گل سبز هستند؛ اما حاشیه زرد نازکی هم دارند و وقتی بلند می شوند، ارتفاع شان به حدود یک متر هم می رسد و شکلی شبیه شمشیر یا سرنیزه پیدا می کنند.

سانسوریا هم نوع تک رنگ دارد و هم ابلق، همچنین هم کوتاهش پیدا می شود و هم بلندش، اگرچه معمولا ارتفاع برگ هایش به بیشتر از یک متر نخواهدرسید. سانسوریا گل هم می دهد. این گل ها در قسمت میانی گیاه می رویند ورنگ شان زرد و سبز است و البته جذابیت ظاهری چندانی ندارند، ولی معطر هستند.

زبان مادر شوهر تصفیه کننده فضای خانه
زبان مادر شوهر

6. گل گندمی تصفیه کننده فضای منزل

گل گندمی از جمله گلهای زینتی و کم آب خواه خانه های کویر نشینان یزدی است که سالیان سال است که بانوان یزدی به کاشت آن در منزل می پردازند

این گیاه ارزان و سریع الرشد دارای برگهای باریک و بلند با نوارهای سبز در حاشیه آن می باشد و درانتهای ساقه ها ها تولید گیاهچه هایی می کند که ازاین گیاهچه ها در تکثیراین گیاه استفاده می شود .

گل گندمی
گل گندمی

divider

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (4 رای)  

    دیدگاه ها

    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    
    hits