alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
معرفی گل اشرفی و نحوه ی مراقبت از این گل زیبا

نحوه ی نگهداری و تکثیر گل اشرفی (کورئوپسیس)

معرفی گل اشرفی و نحوه ی مراقبت از این گل زیبا
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گل شاه اشرفی یا کورئوپسیس از انواع گیاهان زیبا درانواع مختلف است. این گیاه را می‌توان به راحتی در فضای آپارتمان پرورش داد. بهترین زمان برای کاشت این گل، اوایل بهار است. خاک غنی از هوموس، ماسه و سنگ ریزه به همراه بارورکننده‌های آلی برای پرورش گیاه…

معرفی و راهنمای پرورش گل اشرفی

گل اشرفی( Coreopsis tinctoria) نام یک گونه از تیره کاسنیان است.گل اشرفی گونه ای از جنس Coreopsis در خانواده آستراسه ASTERACEES میباشد که در دسته بندی قدیم جزء خانواده مرکبه یا کمپوزه COMPOSEES محسوب میشد . این گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و بواسطه طول مدت گلريزان آن در بين همه گلهاي يكساله كه در گلكاري ها ميكارند بيشتر مورد توجه قرار دارد .

منشا آن مکزیک و آمریکای جنوبی است. گیاهی یک ساله یا چندساله با ساقه های برافراشته و برگ های ساده و کامل و یا با بریدگی های پنجه ای یا شانه ای است. گل های مینایی شکل و زرد درخشان آنروی دمگل طویلی قرار داشته و مناسب گل بریدنی است. اغلب به صورت یک ساله در حاشیه ها کاشته می شوند.

نحوه گلدهی گل اشرفی

با کاشت بذر آن در اواخر تابستان در بهار به گل رفته و گلدهی آن تا اواخر تابستان ادامه دارد. در روزهای بلند زودتر گل می دهد و زمانی که در شرایط روزکوتاه پرورش داده می شود شب شکنی به تسریع گلدهی کمک می کند.

گل اشرفی

نیازهای گل اشرفی

به سرما مقاوم است و نیاز به نور کامل آفتاب و خاک زه کشی شده دارد. حذف گل های پژمرده به تداوم گلدهی آن کمک می کند.

افزایش

انواع یک ساله با کاشت بذر در بهار و انواع چندساله با کاشت بذر و تقسیم بوته قابل افزایش است. کاشت بذر در اواخر تابستان انجام شده و نشاء آن در پائیز به محل اصلی منتقل می شود. بذر این گیاه برای تندیدن نیاز به نور دارد.

باغ شیشه ای

در طراحی فضای سبز، مارگریت و اشرفی مکمل همدیگر هستند و به خاطر رنگ زرد اشرفی و سفید مارگریت ، جلوه زیبایی به محیط میدهند. ولی باغ شیشه ای توصیه میکند حتما این دو را در کنار رعنا زیبا با رنگ قرمز خود کار کنید که به خاطر گرم بودن رنگ هایشان شادابی و طراوت ویزه ای به محیط میدهد. همچنین کاشت گروهی این سه گل در باغ صخره ای یا گذاشتن چند تکه صخره (ترجیحا فرد) در لابلای این سه گیاه بسیار زیبا خواهد شد حتما به خاطر داشته باشید رنگ سفید به خاطر خنثی بودن باید در وسط رنگهای گرم قرار گیرد !!

اشرفی گیاهی است بادوام، رنگارنگ و با رشد سریع. ساقه‌های نازک و برگ‌های سبز و باریک و گل‌های مروارید مانند تکی یا دوتایی به پهنای 2.5 تا 5 سانتی‌متر دارند. این گل‌ها ممکن است که تماماً زرد یا نارنجی باشند. این گیاهان می‌توانند از اواسط تابستان تا یخبندان گل بدهندگل اشرفی به عنوان یک گیاه زینتی معمولاً برای ایجاد چشم اندازهای زیبا در فضای سبز کاربرد دارد و برای طرح های گل کاری استفاده می شود.در قرن 19 از گل اشرفی برای درمان بیمارانی كه زخم‌ آنها دیر بهبود می‌یافت، استفاده می‌كردند. آنها این گل را در الكل خیس كرده و روی زخم قرار می‌دادند.اشرفی از بذوری که اوایل تا اواسط بهار مستقیما در خاک باغ کاشته شده به‌ سرعت می‌روید.

همین‌طور می‌توانید حدود 6 هفته قبل از آخرین زمان یخبندان در فضای بسته دانه آن ‌را در عمق 3 میلی‌متری بکارید. این گیاهان را حول و حوش زمان آخرین یخبندان بیرون ببرید. نشاها یا جوانه‌های باریک را در فاصله 20 سانتی‌متر از همدیگر قراردهید. در خاک اطراف گیاهان جوان رقم های بلند قیم قراردهید تا از ساقه‌ها در حین رشد محافظت و به آنها کمک کنند

گل اشرفی

کاربرد در فضای سبز

 • برای این‌که بتوانید به سرعت و با مراقبت آسان به بستر‌ها و مرز‌ها رنگ بیفزایید، به اشرفی اعتماد کنید.
 • در باغ‌های چمنی (meadow gardens) هم زیبایی شگفت‌انگیزی دارد. برای ایجاد ترکیب‌های تازه و با طراوت تعدادی از این گیاه را در باغ‌ گل‌های شاخه بریده پرورش دهید.

راهنمای کاشت گل اشرفی

 • از گلهای یکساله‌ای است که به واسطه طول مدت گلریزان ازگل‌های قابل توجـه می‌باشد.
 • و انواع متنوعی دارد به همین خاطر برای تزئین تپه گل‌ها و حاشیه‌ها خیلی مناسب است.

طرز کاشت گل اشرفی

 1. خزانه کاری: بذر آن را می‌توان شهریور ماه و مهرماه در زیر خزانـه کاشت.
 2. نشا کاری: اوایل فروردین ماه می‌توان آن را نشا کاری کرد.
 3. آب وهوا: این گیـاه بـه رطوبت معمولـی با آبیاری منظم و محل
 4. خاک: به خاک خشک با زهکشی مناسب نیاز دارد.
 5. زمان گل دهی: بستـه به نوع گل وشرایط محیط، گلریـزان این گل در تمام تابستان ادامه دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  
 • منبع
 • wikipedia.org
 • takfal.net
 • nargil.ir
 • mansourigol.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits