alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
چرا برگ های گل بنجامین میریزد؟
185
زمان مطالعه: 10 دقیقه
علت ریزش برگ بنجامین چیست؟ هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب…

علت ریزش برگ بنجامین چیست؟

هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند.

معمولاً بنجامین را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین پیوند می زنند تا مقاوم تر شود که اگر در صورت مشاهده برگ های سبز یکنواخت چون مربوط به پایه است بهتر است قطع شوند تا گیاه ابلق بهتر رشد کند.

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت ریزش برگ های بنجامین آشنا شوید.

علت ریزش برگ بنجامین چیست؟

بنجامین آمستل یا فیکوس آمستل یا فیکوس

برگ دراز با اسم علمی Ficus Binnendijkii از خانواده موراسه و بومی هلند میباشد.این نوع از ficus دارای برگ های بلند و باریک میباشد . بسیار مناسب برای منزل و یا گلخانه می باشد. دارای شاخ و برگ نسبتاً زیاد بوده ولی گل ندارد.یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاه آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سر پوشیده است از خانواده انجیر ( مراسه ) برگ ها سبز روشن و بیضی شکل نوک تیز شاخه های دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون در هوای آزاد به ارتفاع آن ۵ متر می رسد نسبت به کم آبی بخصوص در هوای سرد حساس است و به خزان برگها مبتلا می گردد نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد.

واریته های ابلغ با برگهای سبز و سفید کرمی اخیراً در ایران پرورش می یابد.کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی آن انجام و زیبایی آن را دو چندان نموده است. گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند. ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلغ بیشتر و توسعه ریشه در آنها کمتر از واریته سبزبرگ است. به همین علت ابلغ ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند می زنند.

نور

به نور بیشتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی نیازمند است اما تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند (معمولاً بهترین نور حالتی است که گلدان در زیر سایه بان جنوبی طوری قرار گیرد که آفتاب به گلدان گیاه برسد اما به برگ های گیاه آفتاب نتابد و برگ ها در سایه ( نور کامل ) باشند.(نور فراوان؛ اما از تابش مستقیم نور خورشید اجتناب شود؛ لذا در کنار پنجره های جنوبی باید از پرده استفاده شود یا تابش غیر مستقیم بر گیاه صورت گیرد)

نکته :چون بنجامین نسبت به تغییر عوامل محیطی بسیار حساس است و با کمترین تغییری برگ های آن ریزش می کند از چرخاندن و جا به جایی گلدان بپرهیزید.هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند.

دما

حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه. در زمستان حتماً باید در اتاق نگهداری شود (نسبت به سرما حساس است)

آبیاری

در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود ( باید به اندازه یک انگشت در زیر خاک را بازدید نمود، اگر خشک بود باید آبیاری بعدی صورت گیرد ). معمولاً در خانه ها به دلیل عدم رعایت این مسئله و آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می رود. بهتر است از آبی که چند ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود، هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .

خاک

بهترین خاک کمپوست ( خاکبرگ ) یا کود حیوانی یا خاک لوم است [مخلوطی از شن ، رس و مواد آلی ( برگ پوسیده ) .
(خاک مناسب این گیاه، خاک خوب گلکاری است که به خوبی زهکشی شده باشد. مخلوط یک قسمت خاک باغچه، یک قسمت شن درشت و یا پرلیت، یک قسمت تورب (پیت) یا هوموس میتواند باعث رشد بهتر گیاه شود)

رطوبت

عمل غبار پاشی باید هر ۲ روز انجام گیرد بجزء در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۵ درجه است.

تغذیه

در فصل بهار و تابستان هر ۲ هفته یک بار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول درآب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.

نکته مهم

برای اشخاصی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند نگهداری بنجامین توصیه نمی شود زیرا گیاه خیلی حساسی است. فیکوس بنجامینا (انجیر گریان) که بومی هندوستان است، چنانچه در شرایط مساعد محیطی قرار بگیرد گیاهی است که به سرعت محیط را از آن خود می کند و به سایر گیاهان اجازه رشد نمی دهد. در واقع بزرگترین درختی که در جهان وجود دارد نوعی فیکوس است که در هند واقع شده و مساحتی حدود ۲ میلیون متر مربع را در بر گرفته است!

بنجامین ابلق

  • برگها سیاه شده اند

تماس با شیشه سرد پنجره باعث آن است. گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

  • برگها سالم و سبز هستند ولی سقوط می کنند

نور کم است. گلدان را به روشنایی ببرید. کم آبی هم باعث این عارضه است. آبیاری را تنظیم کنند. بعضی از مواقعه سرد شدن ناگهانی اتاق و آبیاری با آب سرد علت ریزش برگ سبز است.

  • برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر آنها و ساقه مشاهده می شود

با پنبه آغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.

  • برگها خشک و شکننده هستند

هوای محیط گرم و خشک است. آبیاری را بیشتر کرده و غبار پاشی روزانه را فراموش نفرمایید.

  • برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است

کنه قرمز ریز عامل آن است. با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار تا رفع علائم گیاه، گیاه را سمپاشی کنید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

  • لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگ هستند

قارچ عامل این بیماری است. خیس نمودن لکه ها با پنبه آغشته با آب و صابون درمان این بیماری است.

  • برگها زرد شده و میریزند

آبیاری زیاد از اندازه است. فاصله بین دو آبیاری را زیاد تر کنید. اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

  • برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر می رسد

ریشه ها را بازدید نمایید ممکن است احتیاج به گلدان بزرگ تر داشته باشد. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یک بار و تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می نماید.

بنجامین

سوالات کاربران عزیز دلگرم


باسلام من یه بنجامین ابلق ،حدود سه ماه پیش خریدم.چند وقت بود که برگاش زرد میشد و میریخت.چند وقت پیش متوجه شدم تو خاک گلدون کرم وجود داره.خاک رو عوض کردم.حالا یه هفته شده بازم میبینم برگاش خشک و کم جون شده و بیشتر از قبل ریزش میکنه.اگه ممکنه راهنماییم کنید.متشکر

سلام: چون بنجامين نسبت به تغيير عوامل محيطي بسيار حساس است و با كمترين تغييري برگ‌هاي آن ريزش مي‌كند، از چرخاندن و جابه‌جايي گلدان بپرهيزيد.اگر برگ‌ها سالم و سبز هستند ولي سقوط مي‌كنند احتمالا نور كم است، گلدان را به روشنايي ببريد. كم‌آبي هم موجب اين عارضه مي‌شود، پس آبياري را منظم كنيد. بعضي مواقع سردشدن ناگهاني اتاق و آبياري با آب سرد علت ريزش برگ سبز است. اگر برگ‌ها خشك و شكننده هستند، هواي محيط گرم و خشك است آبياري را بيشتر كرده و غبارپاشي روزانه را فراموش نكنيد.گياه را زماني آبياري كنيد كه كاملا سطح خاك خشك شده‌باشد در واقع بايد به اندازه يك انگشت زير خاك را بازديد كنيد، اگر خشك بود گياه را آب دهيد. بايد بدانيد در بسياري خانه‌ها به‌دليل ‌رعايت نكردن اين مسئله و آبياري بيش‌ازاندازه گياه از بين مي‌رود.

----------------------------------------------------------------------------------------


سلام.مدت 2 ماه بنجامین خریدم و خیلی خوب بود اما چند هفته هست که داره برخی برگاش از پایین زرد میشه و میریزه.تک و توک وسط درخت هم برگ زد داره ولی بیشتر از پایینه.
1 بار یا دو بار گلدان بزرگ رو 10 سانت جابجا کردم.نور کافی داره و کنار ما بقی گلهاست.
علت چیه؟

نوسان دما دراین فصل میتونه باعث بروز این مشکل بشه.گیاهتون رو از منابع حرارتی دور نگهدارید وسعی کنیدشرایط,مناسبش رو فراهم نمایید ومکانش رو تغعیر ندهید تا در بهار شاهد بهبود اوضاعش باشید
وقتی در خونه رو باز میکنیم باد میاد کمی تو و سریع میبندیم درو.میتونه ناشی از این باشه؟
ما تو محلمون 4 تا بنجامین داریم که جلو مسجدی کاشه شده و خیلی سرحالند.با خودم فک میکردم بعدیه به سرما حساس باشه.

شرایط دمایی تا حدی به عادت گیاه هم بستگی داره. از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر ترددکه باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش ویا گرمایشی جدا خودداری شود. توجه داشته باشید اگر می‌خواهید گیاهانتان از طراوت و شادابی خاصی برخوردار باشند، درجة حرارت محیط زیست آنان نباید از حدود ۲۰ تا ۲۲ درجة سانتی‌گراد کمتر باشد برخی از آنان تا ۱۰-۱۲ درجه بالاتر از صفر حتی کمتر از آن را تحمل می‌نمایند ولی افسرده و کسل می‌شوند.

----------------------------------------------------------------------------------------

با سلام .
یه گیاه بنجامین داشتم که بعد از خرید و ریزش برگ شروع به جوانه های زیادی زد و چون از پایین و رو تنه خیلی جوانه زد من جوانه های روی تنه دو کندم و هر روز اسپره میزدم چون هوا گرم بود و کمی کود آهن هم بهش دادم و متاسفانه دو روز خونه نبودم و وقتی گیاه رو دیدم نصف گیاه خشک شده بود تمام جوانه های طرف هوای آزاد سبز به درخت خشک شده بود و جوانه های سمت دیوار بودن .و دوباره اسپره رو شروع کردم ولی هنوز گیاه ریزش برگ داره و سمت دیگه هم داره خشک میشه چکار کنم و این گیاه سه تا شاخه داره که از خاک بیرون زده .الان گیاه خشک خشک و خیلی کم برگ داره و دیگه برگ جوان نمیده !!!!!!

در صورتي که گياهتان در شرايط بحراني بي آبي قرار گرفته است، به دقت با استفاده از يک چنگال خاک سفت و خشک گلدان را شخم بزنيد، سپس کل گلدان را در تشت يا سطل حاوي آب ولرم قرار دهيد. توجه کنيد سطح آب نبايد تا سطح گلدان بيايد بلکه همين که زير گلدان در آب قرار داشته باشد، کافيست. بگذاريد گلدان در تشت بماند تا زماني که ديگر هيچ حباب هوايي از ته گلدان به بالا شناور نشود.شاخه های خشک شده را هرس کنید ،اسپری آب بدون کلر را ادامه دهید و با کود هیومیک اسید گیاه خود را تقویت کنید .

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب علت ریزش برگ بنجامین چیست؟

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

----------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (185 رای)  
۳۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
مریم | ۳ ماه پیش
سلام من یه بنجامین دارم خیلی هم بهش رسیدگی می کنم جزیره داره اسپری دوبار در هفته داره و مرتب خاک رو هم چک می کنم و بعد ابیاری می کنم تو هفته دوبار برای دو روز نبودم وقتی که برگشتم تا خیلی از برگل زرد شدن و ریخته خیلی ناراحت شدم البته اینم بگم اهنگ میزاشتم براش و باهاش حرف هم میزنم الان هم خیلی ناراحتم که ریزش یرگ داره و این رو هم بگم یه مدت هم هست که رشدشخوبه حتا از پایین هم داره جوانه می زنه ناراحتیم برای ریزش،برگ هست ممنونم راحنمایی کنید
باسپاس
0
2
ابوسعید | ۴ ماه پیش
با سلام
یه بنجامین ۵٠ سانتی سرحال که از ١٠ سانتی ساقه ریشه به خاک زده گرفتم، بعد از دو هفته ٩٠ درصد برگاش ریخت و شده چندین شاخه لخت با چند ده برگ ریز و جدید از پایین!
آیا با رعایت مطالبی که عنوان کردید به شادابی مجددش امیدوار باشم؟
و آیا راه سریع تر و مطمئن تری برای احیا گل وجود داره؟
چون قرص های گران قیمتی بعنوان کود بصورت حل در آب بهم پیشنهاد شد اما از نتیجه ش مطمئن نبود؟

باسپاس فراوان
0
0
عادله گلستانی | ۵ ماه پیش
سلام ، من دو هفته میشه بنجامین آمستل خریدم ، و منزل آوردم، مکانی در پذیرایی قرار دادم ،پنجره جنوبی روبروی گیاه قرار داره ،گیاه من خیلی برگ ریزان داره ، حدود ۳۰ عدد در روز ، بعضی برگها سبز هستند و بعضی قهوه ای ، من این درختچه رو خیلی دوست دارم، دلیلش چیه، ممنون میشم راهنمایی کنید
0
0
مهتاب | ۶ ماه پیش
سلام من تقریبا یه ماهه بنجامین خریدم و گلدونشم عوض نکردم تا هفته ی پیش از اون روز تا الان برگای سبزش خزان کرده و دا ه می یزه البته برگ زرد شده هم لابه لای انها هست نورشم از پشت شیشه نزدیک پنجرهمیگیره و توی این فصل هفته ی یه بار هم بهش اب میدم بهم بگید چکار کنم گلمو از دست ندم
0
0
Azam | ۷ ماه پیش
سلام خسته نباشید من ی گلدون تقریبا پانزده روزه است خریدم وقتی اوردم خونه هفته اول خوب بود حالش بعدش با نخ نازک بستیمش به یه جایی که صاف باش ولی ازفرداش مدام برگاش زرد میشه میریزه واینکه جوونه میزنه برگاش ولی همون جوونه کوچیک قهوه ای میشه و میپوسه برگهای سالمم دارن زرد میشن میریزن توروخدا کمک کنید گیاهم تقریبا جای سرده
0
0
نیلا | ۱ سال پیش
سلام خسته نباشید یه بنجامین ابلق آبان ماه برام هدیه آوردند موقع جابجایی گلدان مقداری از ریشه های بلند وهرس کردم و داخل گلدون جدید گذاشتم جاش کنار پنجره و غبار پاشی هرروز انجام میدم و خاک موقع خشکی بهش آب میدم ریزش برگ داره و برگا زرد میشن و میریزن علت چیه ؟بخاطر هرس ریشه است آیا؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون.
1
0
بنفشه | ۱ سال پیش
سلام . بنجامین من حدود 40 تا 50 سانت قدشه . توی راه پله گزاشته بودم و همه چی خوب بود . خیلی برگ نداشت ولی حالش خوب بود . تا اینکه همسایمون تا میدید سطح خاکش خشکه هی بهش آب میداد و من هم که سر کار بودم . تا اینکه دیدم همون برگهای کمش هم داره میریزه . خلاصه ما به همسایه گفتیم که در آبیاری این گل نیازی به کمک ندارم . ولی دیگه هرچی بهش رسیدم فایده نداشت و الان تمام برگهاش خشک شده و فقط در اصل یک ساقه 50 سانتی ازش برام مونده . اما ساقه ها خشک و شکننده نیستن .
شما بگید چه کار کنم که مجددا جوانه بزنه و برگ بده ؟
نیازی به حرص کردن یا قلمه زدن داره یا نه ؟
0
0
فریده | ۱ سال پیش
سلام
برگ‌های بنجامینم همه ریختن والان یکماه هیچ برگی نداره
خاکش رو عوض کردم و آب و نور به اندازه کافی هست .. باید چیکار کنم برگ‌هاش
0
1
سما | ۱ سال پیش
سلام می یک گلدان بنجامین یک ماه است خریدم چند روزه که وسط برگها لکه های قهوه ای ایجاد شده و برگها شروع به ریزش کرده لطفا راهنمایی بفرمایید .
0
0
علی | ۱ سال پیش
سلام.
من یک بنجامین خریدم و ۲ ماه خوب رشد میکرد خیلی برگهای پر پشتی داشت طوریکه ساقه هاش بزور دیده مبشد. متاسفانه حشرات کوچک ریز که پرواز میکردن در همه گلدان های خونه پدیدار شدن. رفتم از گلفروش سم گرفتم و گفتن که به خاک گلدانها اسپری کنم ولی چون حشرات بعضا رو ساقه ها هم بودن به ساقه های بنجامین هم اسپری کردم. الان ۹۰ درصد ساقه ها دارن خشک میشن. برگها هم خشک میشن و میریزن.احتمال دادم سم باعث شده چند بار ساقه هارو با اب اسپری کردم. شاخه های خشک رو قطع کردم ولی هنوز رشدی نکرده و درحال خشک شدنه. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
0
1
حامد | ۱ سال پیش
لطفا درباره همه آفات فوکوس بنیامین توضیح دهید.با تشکر فراوان.
0
1
حامد | ۱ سال پیش
با سلام.من یه فوکوس بنیامین ۲متری دارم،تقریبا ۵ساله که خریدم،همیشه مواظب بودم ،تا اینکه یکروز دیدم همه برگهاش پژمرده شده،تا بررسی کردم دیدم داخل خاکش پر از نوزاد خرخاکیه ،و زیر همه دمبرگها یه نقطه سفید رنگ برجسته هست.احتمالا همه برگها خشک میشه.چطوری درمان کنم.
0
0
مهسا | ۱ سال پیش
تو حیاط خونمون یه بنجامین بزرگ داریم با اینکه جایی قرار داره که خاکش همیشه خیسه بخاطر بارون و نور هم مستقیم بهش میخوره تو هوای آزاده دیگه، ولی چرا سرحاله؟
0
0
میلاد | ۱ سال پیش
من تازه یه بنجامین خریدم ولی بعضی قسمت برگاش قهوه ای یا زرد میشه و برگاش دونه های سیاه ریز داره دلیلش چیه لطفا راهنمایی کنید
0
0
مينا | ۱ سال پیش
سلام من چهار ماهه بنجامينم رو خريدم پنجره بالاس و نور فقط از وسط ب سمت بالاي اون رو ميگيره و توي گلدون هزار پا و كرم خيلي زياد ديدم سمپاشي كردم باز ديدم ي نوع سم ديگه خريدم باز ديدم و براي بار سوم ي سم جديد خريدم چون نمي تونستم خاكش رو كامل عوض كنم الان برگ ها سبز هستند ولي ريزش دارن ب نظر تون از سمپاشي زياده؟
0
1
پیمان | ۱ سال پیش
۱ماه پیش بنجامین خریدم گلدانش را عوض کردم برگاش میریزه داره خشک میشه چیکار کنم
0
0
شبنم | ۲ سال پیش
خاك بنجامين گل شده بود كل خاك را عوض كردم حالا همه برگ هايش خشك شده .چيكار كنم ؟
0
0
ali | ۲ سال پیش
سلام گلی دارم دوساله که کنار برگهایش سوخته ورنگ ان قهوای شده علت چیست و در ضمن چند ماهی هست که برگ جدید نمی دهد لطفا بگید علت چیست
0
0
Nazi | ۲ سال پیش
سلام و خسته نباشید بنجامین منم با شروع پاییز بدون اینکه تغییری تو برگاش ایجاد بشه شروع به ریزش کرده خیلی نگرانشم چیکارش کنم؟ایا نور لامپ نور لازمو میتونه بهش بده؟
0
0
F.ab | ۲ سال پیش
باسلام، تقریبا ۳ ماهه که یک گیاه بنجامین خریدم، دو ماه اول مشکلی نداشت، تقریبا یک ماهه، یعنی با شروع فصل پاییز برگ هاش زرد میشه و می ریزه، البته برگ جدید هم میده ولی از پایین ساقه ریزش داره و تو خاکش هم کرم دیده میشه، باید چیکار کنم؟
0
0
مینا مقدم | ۲ سال پیش
سلام چند روز پیش یه تخم های قهوای روی شاخه های برگ بنجامین دیدم که تعداد کمی هم نیست ، همچنین برگ ها کاملا چسبنده شده اند .. علت چیست ؟
0
0
هاوین | ۲ سال پیش
باسلام چندروزه برگهای بنجامینم حالت چروک گرفته خواهش میکنم راهنمایم کنید
0
0
زهره | ۲ سال پیش
سلام و روزتون سرشار از عشق من دوهفته هست ک بنجامین ابلق خریدم خیلی خوب بود حتی با تغییر مکان مشکلی نداشت گلدونش رو هم عوض کردم بازم واکنشی نشون نداد تا اینکه دوسه باری توی خونه کولر روشن کردم مشخص بود ک باد کولر بهش میخوره چون برگاش رو تکان کمی میداد شروع کرده ب برگ ریزان ....جاش رو عوض کردم گذاشتم پشت پنجره ی اتاق دریچه کولر اتاق رو بستم ک دیگه اذیت نشه ولی بازم داره زرد میشه و میریزه برگاش بنظرتون تا کی میریزه ؟نکنه کلا خشک بشه ؟
0
1
ندا | ۲ سال پیش
سلام..من یک هفته هست که بنجامین سبز خریدم ولی برگاش با اینکه سبز هست جمع شده و ریزش داره.... با توجه به اینکه من جنوب کشور و تو آب و هوای خشک زندگی میکنم نحوه نگداری و اینکه کجای خونه قرار بدم رو میخواستم بدونم... چون بیرون هوا به شدت گرم هست و داخل خونه هم که کولر گازی سرمای زیادی داره برای بنجامین.... واقعا نمیدونم کجا بزارم و چطوری آبیاری کنم یا از چه کود تقویتی استفاده کنم؟؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. درضمن موقع خرید مقداری کود ورمی کمپوست با خاک برگ مخلوط کرد براش.
1
0
اقدم | ۲ سال پیش
وقت بخیر من یک گلدان بنجامین بلک خریدم ولی مدام بزرگها ریزش دارن .شرایط گلدان داخل منزل و نور لامپ کم مصرف 6000کلوین میباشد چون منزل تقریبا تاریک است .دلیل ریزش برگ را میفرمایید؟
0
0
پاسخ ها:
شاکر | ۲ سال پیش
از نمایشگاه گل وگیاه بنجامین بلک گرفتم.ولی مرتب برگاش ریزش داره.البته نورطبیعیه ساختمونمون خیلی کمه.یعنی مرتب مهتابی روشنه.وهمین طور روی بعضی از برگاش آفت هست که مثل کپک سفید روی بعصی از برگاشو گرفته.ریشه هاش هم ازهمون اول که گرفتیمش رو سطح خاک اومدن واز زیر هم بیرون زدن.لطفا راهنماییم کنین که با این آفت ها چیکار کنم.
0
0
sanaz | ۲ سال پیش
سلام ببخشید من یه گلدون فیکوس بنجامین ابلق سبز روشن و سفید هدیه گرفتم و اصلا راجبش اطلاعاتی نداشتم ..ولی چند روز بعد سرچ کردم و اطلاعات کافی رو راجبش دریافت کردم و کلی به این گیاه زیبا علاقمند شدم و تمام موارد ذکر شده راجب عوامل محیطی دما رطوبت ابپاشی و اینا اطلاعات دریافت کردم و کلی بهش میرسم با این شرایط دیدم ریخته چندتا از برگاش .. و لکه ی سیاه خیلی کوچولو در بعضی قسمتاش هست و چندتا دونه هم لکه ی دون دون قرمز داره
علتش یگه به ذهنم قد نمیده لطفا خواهش میکنم راهنمایی کنید ..میتونه علتش این باشه که پنجره بازه و از صبح تا شب اونجاس؟ یعنی نور افتاب اذیتش میکنه ؟ یا پشت پرده بذارمش ؟ عذر خواهی میکنم طولانی نوشتم لطفا سریعتر جواب بدید کلی ممنونم
0
1
محمد | ۲ سال پیش
سلام، پشت برگ هاي بنجامين من فقط يه لكه كوچك روغني سفيد ظاهر شده و برگهاش دارن زرد ميشن و مي افتن، علتش چيه؟؟؟
0
0
مهدی | ۲ سال پیش
با عرض سلام وخشته نباشید.
مدت 2 سال است که بنجامین خریدم حدودا دو سه ماه است که برگ هایش شروع به ریختن کرده چند روزی است که متوجه شده که انتهای زیر برگ هایش یه تخم های سفید رنگ و چرب است.
علتش چیه
ممنون از پاسخ گویی شما.
0
0
ناهید | ۲ سال پیش
سلام با تشکر از مطالب خوبتون اگه ممکنه به این سوال هم پاسخ بدین من حدود 3 ساله گل بنجامین ابلق خریدم کنار پنجره جنوبی پشت پرده قرارداره مشکلش اینه که ساقه های بلند و زیاد داره ولی برگهاش کمه بیشترش ساقه است و برگهای جوان هم میده ولی برگها خیلی بزرگ نمیشن و دور برگها قهوه ای بعد خشک شده و میریزند آبیاری هم بعد از خشک شدن کامل خاک سطحی انجام میدم ارتفاع گل حدود 160 سانته
0
1
خسروی | ۲ سال پیش
در قسمت پایین ساقه بنجامین یه توده ظاهر شده علتش چیه و آیا برای گیاه ضرر نداره؟
0
1
hits