دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۳ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۴ میلادی
از کجا بفهمیم کولر گازی گاز ندارد
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یکی از اولین نشانه‌های کاهش میزان گاز در کولر گازی شما، کاهش قدرت خنک‌کنندگی آن از سطح قابل قبول آن است. در ادامه به دیگر علائم کاهش گاز کولر گازی میپردازیم .

علائم کاهش گاز کولر گازی

هنگامی که در فصل جدید کولر گازی را روشن می‌کنید، معمولا امیدوار هستید که کولر درست مانند فصل قبل کار کند. اما زمانی فرا می‌رسد که فکر می‌کنید کولر گازی شما درست کار نمی‌کند.

موضوع می‌تواند گاز فریون باشد. گاز فریون یک مبرد است که در کولر گازی ریخته می‌شود. در اینجا چند نکته در باره فریون که خوب است بدانید را برای شما آورده‌ایم.

افزایش گاز جدید فریون به کولر گازی کاری است که فقط باید توسط یک آدم حرفه‌ای انجام شود. تعویض فریون بدلیل قرار گرفتن در معرض خطرات ریسکی احتیاج به اجرای دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای دارد.

شما می‌توانید گواهینامه‌ی تائیدشده EPA را کسب کنید، اما همچنین نیاز به تجهیزات درست دارید. اگر نیاز به شارژ مجدد گاز فریون دارید، بهتر است یک گاز جدید(تجهیزات جدید) بخرید. تجهیزاتی که برای خرید آن نیاز به هزینه‌های بالایی دارید.

یکی از اولین نشانه‌های کاهش میزان گاز فریون در کولر گازی شما، کاهش قدرت خنک‌کنندگی آن از سطح قابل قبول آن است. در واقع هوا آنطور که همیشه بوده خنک نیست دیگر.

یکی دیگر از نشانه‌های کم شدن گاز فریون وقتی است که کولر گازی مثل قبل رطوبت را خوب دفع نمی‌کند. شما از حرارت و رطوبت هوا احساس وجود بوی نامطبوعی می‌کنید، حتی اگر شما چیز خوش‌بویی را استنشاق کرده باشید.

بعضی از این نشانه‌ها می‌تواند مشکلات دیگری را در کولر گازی نشان دهد، مانند کثیفی فیلتر هوا. هنگامی که فیلتر هوا مسدود یا پر خاک است، هوا به کویل‌های خنک‌کننده نفوذ نمی‌کند.

بسیاری از مردم از تمیز کردن کولرگازی‌شان غفلت می‌کنند زیرا بیرون آوردن آن از محفظه برای آنها عذاب‌آور است. با این حال، اگر این کار انجام نشود ممکن است از یک تهویه مطبوع کاملا خوب بی‌نصیب بمانید.

مشکلات مربوط به کم شدن فریون شبیه مشکلات کثیف شدن کولر گازی هستند. در هر بهار کولر گازی خود را تمیز کنید تا دچار خرید قطعات جایگزین، وسایل گران‌قیمت ،یا یک برند جدید کولر گازی نشوید.

اگر کولر تمیز باشد، شما مراقبت خوبی از آن کرده‌اید و بیش از ده سال عمر خواهد کرد؛ البته بعد از چک کردن و تعویض گاز فریون آن توسط یک تکنسین مورد تایید.

علائم کاهش گاز کولر گازی

نشانه‌های کمبود گاز در کولر گازی

کاهش گاز در کولز گازی با نشانه‌هایی همراه خواهد بود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

افزایش هزینه‌های برق

اگر کولر گازی شما با کمبود گاز مبرد مواجه باشد، سیستم سرمایشی شما می‌بایست با شدت بیشتری از قبل برای ایجاد سرمایش در محیط کار کند.

قبض‌های برق دوره‌های مشابه را با یکدیگر مقایسه کنید؛ چنانچه به همان میزان سابق از کولر گازی استفاده کرده باشید، اما با افزایش هزینه‌های برق رو به رو بودید، امکان کمبود گاز مبرد در سیستم شما وجود دارد.

خروج هوای گرم از کولر گازی

اغلب سیستم‌‌های تهویه مطبوع، گرمای هوا را گرفته تا به کمک آن بتوانند سرمای مطلوب را تولید نمایند. از این رو، هوای گرم از کمپرسور، کندانسور و کویل‌های اواپراتو رد شده و طی فرایندی، هوای خنک در محیط دمیده می‌شود.

در حالتی که گاز مبرد در کولر گازی کم شده باشد، فرآیند خنک سازی هوا با سرعت کمتری انجام خواهد شد. البته ممکن است در کمپرسور نیز مشکلی وجود داشته باشد. پس بهتر است قبل از بررسی کمبود گاز در کولر گزی، تنظیمات دستگاه و همچنین کمپرسور را نیز چک کنید.

یخ زدگی یونیت خارجی

گازد مبرد از روی کویل‌های اواپراتور حرکت می‌کنند. هنگامی که مقدار گاز مبرد کم می‌شود، دمای کویل‌ها به شدت کاهش می‌یابد و سبب می‌شود تا گاز مبرد مجدد در لوله‌های مسی جریان پیدا کند.

در این حالت رطوبت روی خطوط مبرد تبدیل به یخ خواهد شد و وجود یخ در سیستم سرمایشی به معنای افت فشار مبرد است.

صدای حباب

گاز مبرد به هیچ عنوان تمام نمی‌شود. تنها دلیل کاهش گاز در کولر گازی، وجود نشت در سیستم است. چنانچه نشتی در کولر گازی زیاد و بزرگ باشد، شما از کولر گازی صدای سوسو و یا تشکیل حباب را خواهید شنید. بنابراین خوب است هر نقطه در امتداد خطوط مبرد را بررسی نمایید.

تاثیر کمبود گاز در کولر گازی

همان‌طور که گفته شد، کولر گازی برای تولید هوای خنک، از گاز مبرد استفاده می‌کند، در صورت کمبود این گاز در سیستم سرمایشی، کولر گازی عملا بازدهی لازم را نخواهد داشت و عملکرد خوبی را بروز نمی‌دهد.

از سوی دیگر کمبود گاز مبرد در طولانی مدت به کمپرسور دستگاه آسیب وارد خواهد کرد. یکی دیگر از پیامدهای کمبود گاز در کولر گازی، فاسد شدن روغن سیستم است. لذا لازم است تا برای جلوگیری از خسارات جدی به سیستم، علل کمبود گاز مبرد را یافته و آن را برطرف سازید.

دلایل کمبود گاز در کولر گازی

بنابرآن‌چه که ذکر شد، می‌دانیم کولر گازی، گاز مبرد را مصرف نمی‌کند، پس کاهش این گاز در سیستم، به معنی وجود نشتی در دستگاه است.

یونیت مرکزی کولر گازی، یک سیستم بسته و تحت فشار است که می‌تواند بنا بر دلایل مختلفی شکاف پیدا کرده و سبب نشت گاز مبرد شود.

اما میزان این نشتی می‌تواند بسیار ناچیز باشد به گونه‌ای که به سختی متوجه آن شوید که اغلب این نشتی‌ها به مرور زمان و یا بر اثر تغییر دما و فشار محیطی رخ خواهند داد.

کاهش گاز کولر گازی

روش‌های تشخیص نشت گاز مبرد در سیستم

تشخیص چشمی

اگرچه این روش خیلی مطمئن نیست، اما می‌توانید به منظور عیب یابی کولر گازی ، خطوط مبرد را با چشم مورد بررسی نمایید. هنگامی که گاز مبرد نشتی داشته باشد، روغن نیز از کمپرسور دفع می‌شود. پس اگر لکه‌هایی از روغن را روی سیستم خود مشاهده کردید، می‌توانید به وجود نشتی در سیستم شک کنید.

تست صابون

استفاده از محلول صابون یکی از قدیمی‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های تشخیص وجود نشتی در هر سیستمی به خصوص عیب یابی کولر گازی است.

کافی‌ست محلولی از ترکیب صابون با آب ایجاد نمایید و آن را روی نقاط مشکوک بمالید. از نظر تئوری باید در صورت نشتی حباب تشکیل شود. اما در صورتی که نقاط نشت سیستم بسیار کوچک باشد، این روش عملا ناکارآمد خواهد بود چرا که در این صورت حبابی تشکیل نمی‌شود.

سیستم‌های تشخیص الکترونیکی

لازم است بدانید که سیستم‌هایی به منظور تشخیص نشت و یا کمبود گاز در کولر گازی ساخته شده‌اند که بهتر از روش‌های دیگر عمل می‌کنند. نتایجی که از این سیستم‌ها به دست می‌آید بسیار قابل اعتماد و دقیق هستند و می‌توانند خیال شما را از بابت وجود نشتی در کولر گازی آسوده نمایند.

برای آنکه بتوانید بهترین عملکرد را از سیستم سرمایشی خود شاهد باشید، خوب است تا از سرویس‌های دوره‌ای به منظور عیب یابی کولر گازی استفاده نمایید. همچنین لازم است تا برای جلوگیری از خسارات جدی به کولر گازی، حتما به سرعت نسبت به رفع مشکلات اقدام کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits