ویروس پاروا (بیماری کشنده سگها) و درمان این بیماری خطرناک

بیماری ویروس پاورا سلامت جانی سگ را به خطر می اندازد
۱۵,۳۰۱
۲۶
۳
دوشنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۱۵
ویروس پاروا بیماری کشنده است . در این مقاله ، دلگرم شما را از پیشگیری تا درمان راهنمایی می کند. این ویروس موجب التهاب و زخم در روده و ایجاد اسهال خونی شدید در سگ می‌شود.و به شدت جان حیوان را تهدید می‌کند. متاسفانه این ویروس آنقدر قوی است که می تواند حیوان را در مدت زمان کوتاه از پا در بیاورد،و اگر این اعلائم در سگ شما دیده شد حتما به دامپزشکی مراجعه کنید
بیماری ویروس پاورا سلامت جانی سگ را به خطر می اندازد

شناسایی ویروس پاروا:

پاروا ویروس ، یک بیماری ویروسی کاملاً سرسخت ، بادوام ، مقاوم و شدیدا کشنده. این ویروس می تواند برای مدتهای طولانی بر روی زمین ، غذا و سایر لوازم زنده بماند. فرش و قالیچه ها جهت ضدعفونی کردن بسیار دشوارند.

حتی این ویروس می تواند از طریق حشرات و جانوران موذی مانند سوسکها منتقل شود. این ویروس حتی در مقابل اسید فنیک و حرارت مقاوم است. تنها می توان با وایتکس مخلوط با آب ( به نسبت ۱ به ۲۰) این ویروس را غیر فعال کرد ، نور مستقیم آفتاب نیز موجب کشتن این ویروس می شود.

اگرچه حدود یک تا دو هفته طول می کشد تا علائم بیماری در حیوان ظاهر شود ، علائم این ویروس از روز سوم در مدفوع قابل مشاهده است. این بدان معناست که حتی سگی با ظاهری کاملاً سالم می تواند ناقل این ویروس به منزل شما باشد.

چگونه پروو ویروس تشخیص داده می شود؟

دامپزشکان براساس علائم بالینی و آزمایش آزمایشگاهی پارو ویروس را تشخیص می دهند. آزمایش آنزیم مرتبط با ایمونوآرزنجی (ELISA) یک آزمایش معمول برای پاروویروس است. کیت آزمایش ELISA برای تشخیص پاروویروس در مدفوع سگ استفاده می شود و در حدود 15 دقیقه در دفتر دامپزشکی انجام می شود. از آنجا که این آزمون 100٪ حساس یا خاص نیست، دامپزشک شما ممکن است آزمایش های اضافی و آزمایش خون را توصیه کند.

علائم عمومی پاروویروس (پاروا) چیست؟

علائم عمومی پارو ویروس عبارتند از:

 1. بی حالی
 2. استفراغ شدید
 3. از دست دادن اشتها
 4. اسهال خونی
 5. بوی بد دهان
 6. از دست دادن آب بدن حیوان

چگونه پاورا ویروس منتقل می شود؟

Parvovirus بسیار مسری است و می تواند توسط هر فرد، حیوان یا شی که در تماس با مدفوع سگ آلوده قرار می گیرد، انتقال یابد. (ویروس می تواند ماه ها در محدوده محیطی زندگی کند و ممکن است در اشیای بی جان مانند کاسه های غذا ، کفش ها، لباس ، فرش و کف ها زنده بماند.) برای یک سگ غیرقابل پذیرش معمول، پاروویروس را از خیابان ها متوقف می کند، به ویژه در مناطق شهری که سگ های زیادی وجود دارد.

چرا ویروس پاروا توله سگ را تهدید نمی کند؟

معمولاً توله سگ‌ها پادتن را توسط شیر مادر (آغوز) دریافت می‌کنند و حتی اگر در محیط آلوده قرار گیرند به ندرت تا ۱۴-۲۰ هفتگی درگیر می‌شوند اما به محض اینکه مدت پادتن آنها به انتها برسد مبتلا می‌شوند. معمولاً توله‌های بالای ۶ ماه به این بیماری مقاومند و تنها به یک اسهال زود‌گذر مبتلا می‌شوند و معمولاً بعد از سن ۲-۱ سالگی آنقدر این بیماری کمرنگ و زود گذر می‌شود که حتی صاحب حیوان متوجه نخواهد شد.

برخی توله ها به محض بروز اسهال می میرند و برخی دیگر بین ۶-۴ روز مقاومت می کنند. آنهایی که تا ۸ روز دوام بیاورند معمولاً زنده می مانند. از بین رفتن سلولهای خونی و زخم شدن روده حیوان باعث بوجود آمدن عفونت های باکتریایی ثانوی می شود. باید توجه داشت که بسیاری دیگر از باکتریها و ویروسها می توانند موجب اسهال خونی شوند و حتماً هر اسهال خونی مبنی بر ویروس پاروا نمی باشد.

کیت تست بیماری پاروا درسگ
شما می‌توانید تنها از طریق کیت‌های مخصوص از ویروس پاروا پی ببرید.

چه زمانی باید واکسن پاروا را تزریق کرد؟

امروزه انواع مختلفی از واکسن ها که ویروس زنده و ضعیف شده پاروا را شامل می شوند در بازار موجود است. اکثراً واکسنهایی که قبل از اتمام پادتن در بدن حیوان تزریق می شوند اثر نمی کنند. معمولاً واکسنها در دو مرحله ۱۴-۱۲ هفتگی و ۱۸ هفتگی تکرار می شود

چگونه می توان از پاوراویروس جلوگیری کرد؟

شما می توانید سگ خود را از این قاتل احتمالی محافظت کنید، مطمئن شوید که او در مورد واکسیناسیون خود به روز شده است. پاروویروس باید یک واکسن اصلی برای همه توله سگ ها و سگ های بالغ باشد. معمولا توصیه می شود که توله سگ ها با واکسن های ترکیبی واکسینه شوند تا عوامل خطر برای قرار گرفتن در معرض بیماری های مختلف را مورد توجه قرار دهند. یک واکسن معمولی، به نام "5-in-1"، توله سگ را از سوزش، هپاتیت، لپتوسپیروز ، پاروویروس و پاراآنفلوآنزا محافظت می کند.

راه درمان بیماری پاروا:

درمان این ویروس می تواند با جبران آب از دست رفته از رگها که به دلیل اسهال صورت گرفته انجام پذیرد ( استفاده از سرم رینگر به همراه بی کربنات). در روز اول ۴۰-۱۰ میلی لیتر برای هر ۴۵۴ گرم وزن بدن که در روزهای بعد مقدار آن کمتر می شود. به محض جبران کمبود آب می توان از سرم های غذایی زیر پوست حیوان تزریق نمود.

ما همچنین از دارو برای آرام نمودن التهاب روده حیوان استفاده می کنیم مانند مترو کلروپرامید (۲.۵-۱ میلی گرم ۴-۳ بار در روز). معمولاً در ابتدا در سگهای بالغ یک تب زود گذر اتفاق می افتد که این امر در توله ها برعکس می باشد و حرارت بدنشان کم می شود و این توله ها به گرمای محیطی بیشتری احتیاج دارند. به محض اینکه سگ بتواند مایعات مصرف کند می توان به او داروی pyrantel pamoate خوراند.

برخی از دامپزشکان نیز برای کاهش درد حیوان از butorphanol tartrate استفاده می کنند. اگر توله بصورت ثابت شروع به خوردن غذا به میزان کم کند و یا دم خود را تکان دهد نشانه بهبودی است. با وجود این بسیاری از توله ها جان سالم به در نمی برند.

اثر ویروس پاروا بر روی سگ
اثر ویروس پاروا بر روی سگ

آیا Parvovirus (پاروا ویروس) را می توان در خانه درمان کرد؟

از آنجایی که پارو ویروس چنین بیماری جدی است، توصیه نمی شود که به خانه درمان شود. حتی با بهترین مراقبت های دامپزشکی، این بیماری اغلب مرگبار است.

کدام سگ در معرض پاروویروس هستند؟

توله سگ ها، سگ ها و سگ های نوجوان که واکسینه نشده اند بیشتر حساس به ویروس هستند. پاروویروس زود انزالی اکثر اعضای خانواده سگ (گرگ، کویوت، روباه و غیره) را تحت تاثیر قرار می دهد.

ویروس پاروا(parvo)کدام نژاد سگها را تهدید می کند

 1. روتوییلر
 2. پینچرهای دوبرمن
 3. گیرنده های Labrador
 4. تریر آمریکایی Staffordshire
 5. چوپان آلمانی.

divider

کاربر گرامی چنانچه پیرامون این مطلب " بیماری پروو سگ " سوالی داشتید در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید .

بیشتر بخوانید:

آموزش حمام کردن سگ ها و بچه سگ ها

رفتار شناسی در سگ ها

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان سگ

سرطان لنفومی در سگ علل ، تشخیص و درمان

ویروس پاروا (بیماری کشنده سگها) و درمان این بیماری خطرناک

تشخیص و درمان فوری کیسه مقعدی در سگ و گربه ( Anal glands ) + فیلم

آموزش حمام کردن سگ ها و بچه سگ ها

آیا سگها هم عصبی می شوند؟۷ راه کار برای آرامش دادن

ویروس پارا آنفولانزا یا سرما خوردگی در سگ


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(26 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
Abolfazl | ۱ هفته پیش
سلام
من تمام مراحل واكسن رو زدم هم ٤٠ روزگي و هم ٢ ماهگي جفتشم ٨ گانه زدم ولي يك هفته بعد زدن واكسن دوم توله ويروس پارو گرفته؟!
۰
۰
پاسخ کارشناس:
این ویروس تو بدن سگ بوده ولی متوجه نشدید ، زمانی که واکسن زدین بدنش واکنش نشون داده .
 
 
ir
سهند | ۴ ماه پیش
سلام خسته نباشید.سگ من امروز کیت زدم پارواش مثبت زد. پامر ۲ ماهه. سرم بش زدن و چند تا آمپول.حالت تهوع نداره. مدفوعش تقریبا نه شله نه سفت. ولی بی حال و بی اشتها. تو چه مرحله ای از پارواس؟ خیلی بده الان یا امیدوار باشیم؟
۰
۰
پاسخ ها:
  de
  alireza | ۲ هفته پیش
  دوست عزیز نتیجه رو اعلام میکنید سگ منم کیت پارواش مثبت نگرانم
  ۰
  ۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter