ویروس پاروا (بیماری کشنده سگها) و درمان این بیماری خطرناک

بیماری ویروس پاورا سلامت جانی سگ را به خطر می اندازد
۳۸,۴۵۴
۶۹
۱۸
دوشنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۱۵
ویروس پاروا بیماری کشنده است . در این مقاله ، دلگرم شما را از پیشگیری تا درمان راهنمایی می کند. این ویروس موجب التهاب و زخم در روده و ایجاد اسهال خونی شدید در سگ می‌شود.و به شدت جان حیوان را تهدید می‌کند. متاسفانه این ویروس آنقدر قوی است که می تواند حیوان را در مدت زمان کوتاه از پا در بیاورد،و اگر این اعلائم در سگ شما دیده شد حتما به دامپزشکی مراجعه کنید
بیماری ویروس پاورا سلامت جانی سگ را به خطر می اندازد

شناسایی ویروس پاروا:

پاروا ویروس ، یک بیماری ویروسی کاملاً سرسخت ، بادوام ، مقاوم و شدیدا کشنده. این ویروس می تواند برای مدتهای طولانی بر روی زمین ، غذا و سایر لوازم زنده بماند. فرش و قالیچه ها جهت ضدعفونی کردن بسیار دشوارند.

حتی این ویروس می تواند از طریق حشرات و جانوران موذی مانند سوسکها منتقل شود. این ویروس حتی در مقابل اسید فنیک و حرارت مقاوم است. تنها می توان با وایتکس مخلوط با آب ( به نسبت ۱ به ۲۰) این ویروس را غیر فعال کرد ، نور مستقیم آفتاب نیز موجب کشتن این ویروس می شود.

اگرچه حدود یک تا دو هفته طول می کشد تا علائم بیماری در حیوان ظاهر شود ، علائم این ویروس از روز سوم در مدفوع قابل مشاهده است. این بدان معناست که حتی سگی با ظاهری کاملاً سالم می تواند ناقل این ویروس به منزل شما باشد.

چگونه پروو ویروس تشخیص داده می شود؟

دامپزشکان براساس علائم بالینی و آزمایش آزمایشگاهی پارو ویروس را تشخیص می دهند. آزمایش آنزیم مرتبط با ایمونوآرزنجی (ELISA) یک آزمایش معمول برای پاروویروس است. کیت آزمایش ELISA برای تشخیص پاروویروس در مدفوع سگ استفاده می شود و در حدود 15 دقیقه در دفتر دامپزشکی انجام می شود. از آنجا که این آزمون 100٪ حساس یا خاص نیست، دامپزشک شما ممکن است آزمایش های اضافی و آزمایش خون را توصیه کند.

علائم عمومی پاروویروس (پاروا) چیست؟

علائم عمومی پارو ویروس عبارتند از:

 1. بی حالی
 2. استفراغ شدید
 3. از دست دادن اشتها
 4. اسهال خونی
 5. بوی بد دهان
 6. از دست دادن آب بدن حیوان

چگونه پاورا ویروس منتقل می شود؟

Parvovirus بسیار مسری است و می تواند توسط هر فرد، حیوان یا شی که در تماس با مدفوع سگ آلوده قرار می گیرد، انتقال یابد. (ویروس می تواند ماه ها در محدوده محیطی زندگی کند و ممکن است در اشیای بی جان مانند کاسه های غذا ، کفش ها، لباس ، فرش و کف ها زنده بماند.) برای یک سگ غیرقابل پذیرش معمول، پاروویروس را از خیابان ها متوقف می کند، به ویژه در مناطق شهری که سگ های زیادی وجود دارد.

چرا ویروس پاروا توله سگ را تهدید نمی کند؟

معمولاً توله سگ‌ها پادتن را توسط شیر مادر (آغوز) دریافت می‌کنند و حتی اگر در محیط آلوده قرار گیرند به ندرت تا ۱۴-۲۰ هفتگی درگیر می‌شوند اما به محض اینکه مدت پادتن آنها به انتها برسد مبتلا می‌شوند. معمولاً توله‌های بالای ۶ ماه به این بیماری مقاومند و تنها به یک اسهال زود‌گذر مبتلا می‌شوند و معمولاً بعد از سن ۲-۱ سالگی آنقدر این بیماری کمرنگ و زود گذر می‌شود که حتی صاحب حیوان متوجه نخواهد شد.

برخی توله ها به محض بروز اسهال می میرند و برخی دیگر بین ۶-۴ روز مقاومت می کنند. آنهایی که تا ۸ روز دوام بیاورند معمولاً زنده می مانند. از بین رفتن سلولهای خونی و زخم شدن روده حیوان باعث بوجود آمدن عفونت های باکتریایی ثانوی می شود. باید توجه داشت که بسیاری دیگر از باکتریها و ویروسها می توانند موجب اسهال خونی شوند و حتماً هر اسهال خونی مبنی بر ویروس پاروا نمی باشد.

کیت تست بیماری پاروا درسگ
شما می‌توانید تنها از طریق کیت‌های مخصوص از ویروس پاروا پی ببرید.

چه زمانی باید واکسن پاروا را تزریق کرد؟

امروزه انواع مختلفی از واکسن ها که ویروس زنده و ضعیف شده پاروا را شامل می شوند در بازار موجود است. اکثراً واکسنهایی که قبل از اتمام پادتن در بدن حیوان تزریق می شوند اثر نمی کنند. معمولاً واکسنها در دو مرحله ۱۴-۱۲ هفتگی و ۱۸ هفتگی تکرار می شود

چگونه می توان از پاوراویروس جلوگیری کرد؟

شما می توانید سگ خود را از این قاتل احتمالی محافظت کنید، مطمئن شوید که او در مورد واکسیناسیون خود به روز شده است. پاروویروس باید یک واکسن اصلی برای همه توله سگ ها و سگ های بالغ باشد. معمولا توصیه می شود که توله سگ ها با واکسن های ترکیبی واکسینه شوند تا عوامل خطر برای قرار گرفتن در معرض بیماری های مختلف را مورد توجه قرار دهند. یک واکسن معمولی، به نام "5-in-1"، توله سگ را از سوزش، هپاتیت، لپتوسپیروز ، پاروویروس و پاراآنفلوآنزا محافظت می کند.

راه درمان بیماری پاروا:

درمان این ویروس می تواند با جبران آب از دست رفته از رگها که به دلیل اسهال صورت گرفته انجام پذیرد ( استفاده از سرم رینگر به همراه بی کربنات). در روز اول ۴۰-۱۰ میلی لیتر برای هر ۴۵۴ گرم وزن بدن که در روزهای بعد مقدار آن کمتر می شود. به محض جبران کمبود آب می توان از سرم های غذایی زیر پوست حیوان تزریق نمود.

ما همچنین از دارو برای آرام نمودن التهاب روده حیوان استفاده می کنیم مانند مترو کلروپرامید (۲.۵-۱ میلی گرم ۴-۳ بار در روز). معمولاً در ابتدا در سگهای بالغ یک تب زود گذر اتفاق می افتد که این امر در توله ها برعکس می باشد و حرارت بدنشان کم می شود و این توله ها به گرمای محیطی بیشتری احتیاج دارند. به محض اینکه سگ بتواند مایعات مصرف کند می توان به او داروی pyrantel pamoate خوراند.

برخی از دامپزشکان نیز برای کاهش درد حیوان از butorphanol tartrate استفاده می کنند. اگر توله بصورت ثابت شروع به خوردن غذا به میزان کم کند و یا دم خود را تکان دهد نشانه بهبودی است. با وجود این بسیاری از توله ها جان سالم به در نمی برند.

اثر ویروس پاروا بر روی سگ
اثر ویروس پاروا بر روی سگ

آیا Parvovirus (پاروا ویروس) را می توان در خانه درمان کرد؟

از آنجایی که پارو ویروس چنین بیماری جدی است، توصیه نمی شود که به خانه درمان شود. حتی با بهترین مراقبت های دامپزشکی، این بیماری اغلب مرگبار است.

کدام سگ در معرض پاروویروس هستند؟

توله سگ ها، سگ ها و سگ های نوجوان که واکسینه نشده اند بیشتر حساس به ویروس هستند. پاروویروس زود انزالی اکثر اعضای خانواده سگ (گرگ، کویوت، روباه و غیره) را تحت تاثیر قرار می دهد.

ویروس پاروا(parvo)کدام نژاد سگها را تهدید می کند

 1. روتوییلر
 2. پینچرهای دوبرمن
 3. گیرنده های Labrador
 4. تریر آمریکایی Staffordshire
 5. چوپان آلمانی.

divider

کاربر گرامی چنانچه پیرامون این مطلب " بیماری پروو سگ " سوالی داشتید در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید .

بیشتر بخوانید:

آموزش حمام کردن سگ ها و بچه سگ ها

رفتار شناسی در سگ ها

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان سگ

سرطان لنفومی در سگ علل ، تشخیص و درمان

ویروس پاروا (بیماری کشنده سگها) و درمان این بیماری خطرناک

تشخیص و درمان فوری کیسه مقعدی در سگ و گربه ( Anal glands ) + فیلم

آموزش حمام کردن سگ ها و بچه سگ ها

آیا سگها هم عصبی می شوند؟۷ راه کار برای آرامش دادن

ویروس پارا آنفولانزا یا سرما خوردگی در سگ


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(69 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  
 • برچسب ها:
 • ویروس پاروا
 • بیماری کشنده سگ
 • سگ
 • علائم پاروا
 • شناسایی پاروا
 • ویروس پاورا
 • پروویروس
 • Parvovirus

۱۸ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید
 
ir
سارا | ۱ هفته پیش
سلام من یه سگ شیتزو تریر دارم که سه روزه اسهال خونی و استفراغ داره چیکار کنم
۰
۰
 
 
ir
Shahla | ۴ هفته پیش
سلام ببخشید سگ من نژادش داشهونده بعد برا جفت گیری ب پانسیون بردم‌پیش سگ نر
اونجا پاروا گرفت دو هفته زیر سرم بود تا اینکه اومد پیش من خوب شد الان ۶۲روزحاملست
۵روزه سینه هاش شیر غلط میده
امکان داره توله هاش مرده باشن ؟؟خودش توله مرده شده رو ب دنیا میاره؟یا باید پیش دامپزشک برم برا سزارین؟؟
ممنون میشم جواب بدین؟؟
۰
۰
 
 
ir
محمد | ۳ ماه پیش
درود!سوالی داشتم که شایدجوابش بتونه جان توله های زیادی راحفظ کنه:
درصورت متوجه شدن وجودویروس درمحلی که سگ حامله زندگی میکنه؛آیامیتوان بلافاصله پس اززایمان مادرراواکسیناسی
ون کردوامیدواربودک
ه پادتن واکسن ازطریق شیرمادربه توله هابرسد؟
تشکر میکنم..
۰
۰
 
 
ir
زینب محمدی | ۳ ماه پیش
سلام من یه سگ دوساله دارم در محیطی بوده که سه سگ مبتلا به پاروا بودن ایا سگ من مبتلا شده
۰
۰
 
 
gb
سارا احمدی | ۴ ماه پیش
خسته نباشید ممنون از توضیحاتتون
ما یه توله شیواوا گرفتیم خیلی سر حال و خوب بود ولی فردای همون روز بی‌حال و دچار تب شدید شد وقتی به دامپزشک مراجعه کردیم. گفتن بیماری پاورا داره و الان تحت درمان اما نکته ای که هست اینه که فروشنده گفت بهش تازه واکسن زده امکان داره تشخیص دکتر اشتباه باشه و بخاطره واکسنی که زده دچار بی حالی و تب شدید شده باشه و اینکه اسهال نداشته تا الان فقط استفراغ کرده
۰
۱
 
 
ir
سینا | ۴ ماه پیش
سلام من 11 تا توله اشپیتز و شیتزو دارم یکیشون پاروا گرفت به سرعت 10 تایه دیگه هم مبتلا شدن الان حال پنج تاشون رو به بهبودی به صورتی که شروع به غذا خوردن کردن
یه سوال داشتم الان اونایی که خوب شدن از اونایی که هنوز مریض هستن احتمال داره دوباره ویروس پاروا رو بگیرن و حالشون دوباره بد بشه یا خیر
و باید چیکار کنم تا اونا در عمان باشن
۰
۰
 
 
ir
امین | ۵ ماه پیش
سلام????.منم یه توله روتوایلر دارم که پاروا گرفته .راههای سنّتی برای این بیماری پیدا نشده .؟؟؟.
مثلا من از یه چوپان شنیده بودم که باید یه مدت طولانی ..حدودا ۴..۵ ساعت در روز جلوی دود آتش بنشونیمش.!????????????
بنظر شما احتمالش هست که در کنار درمان پزشکی همچین کاری بکنم عمل کنه ..
تورخدا هرچه زودتر بهم جوابو بدین ..????????????م
منوونتوووون میشم ????????
۱
۱
 
 
ir
محمد | ۵ ماه پیش
سلام شش تا توله ژرمن دارم 28روزه چیزی میخورن بالا میادمیشه بگیم علایم پاروا هست
۰
۰
 
 
ir
بهنام | ۷ ماه پیش
سلام 8 تا توله دارم در سن 46روزگی واكسن زده شد بهشون ولی فردای ان روز مبتلا به پاروا ویروس شدن الان حدود 3روز میگذره اسهال دارن گاهی خونی گاهی قهوه ایی ولی بشدت اب میخورن هر 5ساعت اب میدم بهشون بی صبرانه خودشون رو خفه میكنن سوال من اینجا س كه در صورتی كه درگیر هستن و اب مصرف میكنن از چه دارویی استفاده كنم با تشكر
۰
۱
 
 
ir
رضامحمدی | ۷ ماه پیش
سلام.شیتزو 9ماهه نر بعد چهاروز درمان اب میخوره بالا میاره لطفا بفرمایید اب در دسرش باشه همیشه یا نه ممنون
۰
۰
 
 
ro
Yasii | ۷ ماه پیش
من ۳ ماه پیش یک توله سگ ۲ ماه گرفتم ، روز دوم متوجه شدم که علائم پاروا ویروس داره و با سروم زدن به موقع ۴ روزه مداوا شد ، اما به دلایلی الان در سن ۵ ماهگی از محیط خونه منتقل شده به جای دیگه ، حالا می خواهم توله سگ نژاد پامر بگیرم، می خواهم بدانم مدت زمانیکه این ویروس در خانه ما زنده است چند ماه است ، با توجه به ضد عفونی کردن های مکرر ... کی می توانم توله سگ جدید به خانه بیاورم ؟
۰
۰
 
 
de
آنا | ۸ ماه پیش
من سگ نه ماهه تریر داشتم پاروا شد مرد
سه روز بعد چون بی اطلاع بودم یک توله ۳۵ روزه اشپیتز اوردم کیت پاروا منفی درومد اما واکسن زدیم براش. فردای واکسن مبتلا شد و یکشبه تمام کرد با اینکه سرم تراپی کردیم
مشگلی که هست اینه که وقتی تو بغلم بود داشت سرم میگرفت جیش کرد روی من و جیشش وارد لباس زیرم شد
خیلی بوسش میکردم و فرداش که از خونه بردیم بیرون اومدم خونه رو جنع کنم یکی از سوزنای سزمش کف دستمو یه خراش ریز اندازه سر سوزن داد یکم خون اومد
ضمن همه اینها یه دختر ۷ ساله خونه دارم خیلی میترسم من قرار بود باردار بشم برای فرزند دومم الان خیلی میترسم تورو خدا راهنماییم کنید خواهش میکنم جوابمو برام ایمیل کنید ممکنه اینجا نبینم جوابمو پیدا نکنم خواهشن راهنماییم کنید دکتر دامپزشک گفت مشگلی پیش نماد اما من بازم نگرانم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  n | ۸ ماه پیش
  اصلا نگران نباشید هیچ بیماری جز هاری از سگ به انسان منتقل نمیشه،حتی نوع ویروس سرماخوردگیشون با ادم فرق داره
  ۰
  ۰
 
 
ir
نیلوفر | ۸ ماه پیش
سلام سگ ما دوهفته قبل دچار بیماری پاراویروس شد بعد یک هفته مراقبت زیرنظر دامپزشک حالت عمومیش خوب بود اما ازدوروز قبل دوباره استفراغش شروع شد وازامروز اسهالش خونی شد میشه بفرمایید کجای درمان مشکل داشته؟
۰
۰
 
 
ir
Abolfazl | ۹ ماه پیش
سلام
من تمام مراحل واكسن رو زدم هم ٤٠ روزگي و هم ٢ ماهگي جفتشم ٨ گانه زدم ولي يك هفته بعد زدن واكسن دوم توله ويروس پارو گرفته؟!
۰
۰
پاسخ کارشناس:
این ویروس تو بدن سگ بوده ولی متوجه نشدید ، زمانی که واکسن زدین بدنش واکنش نشون داده .
 
 
ir
سهند | ۱ سال پیش
سلام خسته نباشید.سگ من امروز کیت زدم پارواش مثبت زد. پامر ۲ ماهه. سرم بش زدن و چند تا آمپول.حالت تهوع نداره. مدفوعش تقریبا نه شله نه سفت. ولی بی حال و بی اشتها. تو چه مرحله ای از پارواس؟ خیلی بده الان یا امیدوار باشیم؟
۰
۰
پاسخ ها:
  de
  alireza | ۹ ماه پیش
  دوست عزیز نتیجه رو اعلام میکنید سگ منم کیت پارواش مثبت نگرانم
  ۰
  ۰
  ir
  بهزاد | ۷ ماه پیش
  سگی که پاروا داره از همون روز اول علائم نداره.چند روز طول میکشه تا علائم ظاهر شه.اگه ویروس تو بدن سگ باشه نباید واکسن زد.باید کامل درمان شه بعد واکسن بزنید.به محض اینکه توله بی اشتها شد باید چک کنید تا از ویروس پاروا مطمئن شید و سریعا درمان رو شروع کنید.چون هرچه زودتر درمان شروع شه احتمال زنده موندن بیشتر میشه.راه پیشگیری یکیش واکسنه.دومیش اینه که سگتونو جاهایی که سگای دیگه تردد دارن نبرین.چون فقط کافیه از پیش یه شئ آلوده رد شه.سریعا مبتلا میشه.ویروس پاروا تا 6 ماه خارج از بدن موجود زنده فعاله.فقط با محلول آب و وایتکس و نور مستقیم آفتاب از بین میره.ویروس از طریق بویایی وارد روده سگ میشه و تکثیر میشه
  ۰
  ۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter