دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
ویروس پارا آنفولانزا یا سرما خوردگی در سگ
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ویروسی که باعث پارا آنفولانزای سگ می شود، آنفولانزای نوع A (H3N8) می باشد که برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ در فلوریدا شناسایی شد. بعضی از سگ ها ممکن است با ویروس مواجه شده بدنشان با آن بجنگد و هیچ گونه علایمی نشان ندهند.

انواع ویروس پاراآنفولانزا :

سگ هایی که به ویروس آنفولانزای سگی مبتلا می شوند ممکن است دو سندرم مختلف را نشان دهند؛

1. خفیف:

این سگ ها سرفه دارند که به طور معمول مرطوب بوده و می توانند ترشحات بینی داشته باشند. گاها سرفه ها خشک می شوند. در اغلب موارد، علایم ۳۰-۱۰ روز طول می کشد و معمولا خودبخود از بین می روند.

2. شدید:

به طور کلی، این سگ ها تب بالایی دارند (بالای ۱۰۴ درجه ی فارنهایت) و علایم را خیلی سریع توسعه می دهند. پنومونی (ذات الریه)، بویژه پنومونی هموراژیک (خونریزی دهنده)، می تواند بروز کند. ویروس آنفولانزا برروی مویرگ های ریه اثر می گذارد،

لذا سگ ها ممکن است سرفه ی خونی داشته باشند و اگر خون وارد آلوئول ها شود سخت تنفس کنند. بیماران ممکن است مبتلا به پنومونی باکتریایی شوند، که در وضعیت های پیچیده تر این اتفاق می افتد.

انواع، علائم تشخیص و درمان ویروس پارا آنفولانزا در سگ

علائم سرماخوردگی سگ‌ها (ویروس پاراآنفولانزا)

بارز ترین نشانه کنل کاف سرفه خشک و شیپور مانند سگ است. برخی این سرفه‌ها را به صدای جیغ غاز شبیه می‌دانند.

از دیگر علائم این بیماری عطسه، آبریزش بینی، رخوت، اشتهای کم و تب خفیف است.

از آن جا که بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی هستند، مشورت با دام پزشکتان اهمیت دارد.

ممکن است متوجه شباهت علائم سرماخوردگی خود و سگ‌تان شده باشید.

علائم شایع عبارتند از:

  1. عطسه
  2. سرفه
  3. آبریزش و احتقان بینی
  4. آبریزش چشم‌ها

این علائم ممکن است نشانه ویروس سرما خوردگی یا بیماری جدی تری همچون کنل کاف، ویروس آنفولانزا ، ویروس پاراآنفولانزا، برونشیت یا ‌هاری باشند.

اگر تغییر اشتها، تب، استفراغ یا هر تغییر غیر طبیعی دیگری را مشاهده کردید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

علائم پیشگیری و درمان ویروس پارا آنفولانزا درسگ

انواع، علائم تشخیص و درمان ویروس پارا آنفولانزا در سگ

تشخیص ویروس پاراآنفولانزا

علاوه بر معاینه ی فیزیکی، دامپزشک شمارش کامل سلول های خونی و آنالیز شیمی بالینی را در سگ انجام می دهد. معمولا تعداد گلبول های سفید بویژه نوتروفیل ها (نوعی گلبول سفید که میکروارگانیسم ها را میکشد) افزایش می یابد. رادیوگرافی از قفسه ی سینه نیز می تواند پنومونی را در ریه نشان دهد.

ابزار تشخیصی دیگر که برونکوسکوپ نامیده می شود، برای دیدن نای و نایژه های بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین00 می تواند نمونه های سلولی از شستشوی برونش ها و لاواژ برونکوآلوئولار جمع آوری شود. این نمونه ها به طور معمول دارای مقدار زیادی نوتروفیل و احیانا باکتری ها هستند.

جداسازی ویروس بسیار دشوار است و معمولا توصیه نمی شود. نوعی آزمایش خون(سرولوژی) وجود دارد که به تشخیص ویروس آنفولانزای سگی کمک می کند. در بیشتر موارد، یک نمونه ی خون بعد از علایم اولیه گرفته می شود و سپس ۳-۲ هفته بعد تکرار می شود.

انواع، علائم تشخیص و درمان ویروس پارا آنفولانزا در سگ

درمان ویروس پاراآنفولانزا در سگ:

فرم خفیف معمولا با داروهای سرکوب کننده ی سرفه درمان می شود. آنتی بیوتیک ها ممکن است برای درمان عفونت های باکتریایی ثانویه استفاده شوند. استراحت و جداسازی سگ از سایر سگ ها مهم است.

فرم شدید نیاز به طیف گسترده ای از آنتی بیوتیک ها، مایعات و سایر درمان های حمایتی عمومی دارد. بستری شدن و جداسازی سگ از سایر سگ ها تا زمانیکه شرایط سگ تثبیت شود ضروری است.

انواع، علائم تشخیص و درمان ویروس پارا آنفولانزا در سگ

بیماری عفونی در سگ سانان به نام هپاتیت (ICH)

درمان فوری کوفتگی و مو برداشتگی پای سگ

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits