دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
به مدفوع خواری کاپروفاژیا گفته می شود

مدفوع خوردن سگ - علل و درمان فوری (Coprophagia)

به مدفوع خواری کاپروفاژیا گفته می شود
43
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بعضی بیماریها باعث مدفوع خواری سگ می شود. بعضی از بیماریها باعث افزایش اشتها به خوردن چیزهای غیرمعمول می شوند. بعضی بیماریها قوام یا بوی مدفوع را تغییر می دهند و سگ به آن تمایل پیدا می کند.

در این مقاله سعی کرده ایم علل و درمان بیماری (Coprophagia) یا به عبارتی ( زمانی که سگ مدفوع خودش را می خورد ) را برای شما توضیح دهیم تا شاید بتوانید به سگ خود کمک کنید.

چرا سگ مدفوع خود را می خورد؟

همواره کسانی که با انواع سگ سرو کار دارند , گاها برخی اوقات برای مدتی کوتاه یا حتی بلند مدت می بینند که سگشان مدفوع خودش را میخورد ! آیا این طبیعی است ؟؟

با ما همراه شوید با 16 علت مدفوع خوردن سگ:

1.سگی که تحت استرس زیادی است ممکن است مدفوع خود را بخورد. شاید در مواردی این یک مکانیسم خود آرام سازی باشد.

ولی اگر سگ به علت مدفوع کردن در جای نامناسب یا رفتارهای دیگر مربوط به دفع تنبیه شود. او ممکن است تنبیه را با وجود مدفوع مرتبط سازد. با خوردن مدفوع شواهد را از بین می برد تا تنبیه نشود.

2. مدفوع خواری این عارضه در سگها بسیار شایع است بخصوص سگهای ماده، سگهای ماده تا سه هفته بعد از زایمان شروع به خوردن مدفوع توله های می کنند.

توله ها به دلیل کامل نشدن دستگاه گوارش یک سری مواد غذای مناسب را از طریق مدفوع دفع می کنند و ماد به علت کمبود مواد معدنی و ویتامینی حاصل از زایمان برای جذب این مواد و همچنین برای پاکیزه نگه داشتن محیط فعالیت توله های به مدفوع خواری می پردازد.

3.با این که برای انسانها درکش بسیار سخت است اما سگها ذاتا ممکن است مدفوع خوردن را به خاطر بو و مزه و قوامش بسیار دوست داشته باشند.مخصوصا اگر مدفوع مصرفی متعلق به گربه باشد.

4.سگهای مبتلا به پر خوری (بدون علت یا اولیه) ممکن است برای سیر کردن خود مدفوع بخورند.

سگهای مبتلا به سو جذب (سگهایی که مبتلا به نارسایی لوزالمعده یا بیماری های روده ) هستند ممکن است مدفوع بخورند.

سگهایی که غذای کافی و متعادل دریافت نمی کنند ( مثل اسکلت مرغ و اشغال گوشت و....) برای تامین کالری خود مجبور به مدفوع خواری می شوند.

5.خوردن مدفوع توسط سگ معمولا باعث واکنش صاحبش می شود .این جلب توجه کافی است که سگ را دوباره تشویق به انجام این کار بکند، حتی اگر توجه صاحبش از نوع تنبیه باشد.

6.مدفوع خواری ممکن است قسمتی از رفتار هایی باشد که سگ بخواهد با این کارش بر اضطرابش غلبه کند.

7. در برخی موارد سگ به طور تصادفی مدفوع می خورد ،سگها کنجکاوند و تلاش می کنند هر چیزی را بخورند از جمله مدفوع

8.گاهی سگی بیش از یک بار در روز میل به غذا خوردن دارد اما صاحبش یکبار در روز به او غذا می دهد و او به دنبال این مسئله ممکن است مدفوع خواری کند

9..ممکن است برخی سگها مدفوع سگ های قوی تر را بخورند. اگر سگی در برابر سگ های دیگر سر به زیر و مطیع باشد ممکن است مدفوع آنها را بخورد. این اتفاق در مواردی که افراد، تعدادی سگ دارند و غالب و مغلوب در آنها فاکتوری مهم است بیشتر رخ می دهد.

10.در برخی موارد این حالت بدلیل تغذیه بیش از حد رخ می دهد و این مخصوصا زمانی است که چربی غذا بالا باشد.

11.ممکن است سگی سایر سگها را در حال مدفوع خواری دیده و از آنها یاد گرفته باشد.

12. برخی سگ ها حقیقتا طعم مدفوع را دوست دارند چون گرم ، مرطوب و خیلی شبیه آن چیزی است که در کودکی دیده اند.

13. اگر سگی صاحب خود را در حال برداشتن مدفوع ببیند ممکن است که بخواهد همان کار را تکرار کند.این یک رفتار مقلدانه است.سگ به صاحب خود نگاه می کند و از او یاد می گیرد و وقتی صاحبش مدفوع را در کیسه می گذارد او آن را در دهان می گذارد.

14. .برخی سگ ها برای وقت گذرانی مدفوع خواری می کنند،چون خسته و تنها هستند و این نشانه غفلت از آنهاست.

15.حضور کرم یا انگل یکی دیگر از دلایل مدفوع خواری است ، چون اینها مواد غذایی بدن سگ را مصرف کرده و او را دچار گرسنگی و سوء تغذیه و وادار به خوردن مدفوع می کنند

16.روش دیگر برای جلوگیری از کاپروفاژیا اضافه کردن چیزی به رژیم غذایی سگ است که مدفوع را ناخوشایند می کند. این محصولات برای همه سگها کارآمد نیستند، اما امتحان آنها ضرری ندارد.

اگر سگ به آن یا هر یک از اجزاء فرآورده آلرژی ندارد . مثلا با اضافه کردن یک قاشق پر کنسرو آناناس، کنسرو کدو تنبل یا اسفناج به غذای سگ مدفوع را برایش ناخوشایند کنید.
محصولی را انتخاب کنید که لیبل مخصوص سگ داشته باشد مثل مارک های For-Bid یا Deter

صاحبان بیاد داشته باشند، هیچگاه برای جلوگیری از مدفوع خواری، بر روی مدفوع طعمهای نامناسب مانند فلفل ریخت نشود چون این عمل می تواند سبب مشکلات گوارشی در سگ شود. همچنین در صورتی که شاهد خوردن مدفع توسط سگ بودند نباید با خوراندن موادی سبب استفراغ برای بالا آوردن مواد خورده شده کنند چون این عمل می تواند سبب برهم خوردن توازن آب و الکترولیت ها شده، حالت اسیدی و بازی را تغییر داده و باعث پنومونی استنشاقی و خستگی بدنی شود و یا ایجاد بیماریهای شدید دستگاه گوارش همچون گاستریک حاد و اختلالات حرکتی معده شود.

مدفوع خواری سگ

آیا سگی که مدفوع می‌خورد را به دامپزشکی ببرم ؟

اگر سگ شما مدفوع می‌خورد باید اطمینان حاصل کنید که به خاطر مسائل سلامت نیست.

بعضی سگ‌ها به خاطر عدم دریافت مواد مغذی کافی شروع به خوردن مدفوع می‌کنند.

گاهی ممکن است انگل داشته باشند یا از مسائل مربوط به پانکراس رنج ببرند.

در هر حال تمام سگ‌هایی که مدفوع می‌خورند باید توسط دامپزشک ویزیت شوند.

ابتلا به بیماری گوارشی نیز یکی از عوامل اصلی این عارضه می باشد. رفتارهای تغذیه ای سگ به علت ارتباط طولانی مدت با انسانها، تغییرات بسیار زیادی یافته است.

جیرۀ سگ که از پروتئین به کربوهیدرات تغییر کرده، تغییرات فیزیولوژیک متناسب کمی در دستگاه گوارش سگ صورت گرفته است.

بطوری که سگ معمولا مبتلا به اختلالات هضمی کربوهیدرات ها می باشد. اگر سگ ها به بیماری های سوء جذب مبتلا باشند. (مثلا کمبود آمیلاز) مقداری از غذا جذب نشده و در مدفوع حضور خواهد یافت و به دلیل حضور غذا در مدفوع توجه سگ را به خود جلب می نماید. به منظور جبران تغییرات جیرۀ غذایی، سگ به طور غریزی در جستجوی آمیلاز دست نخورده ای است که احتمالا از طریق مدفوع دفع شده، بر می آید.

کمبود آمیلاز معمولی ترین فاکتور مستعد کننده کوپروفاژی می باشد. اما کمبود آنزیم های پروتئولیتیک و چربی ها نیز ممکن است در این امر موثر باشند. با ورود آمیلاز به دستگاه گوارش، کربوهیدرات ها را بدون این که عمل جذب برروی آن صورت گیرد، هیدرولیز نموده و این آنزیم به شمل اولیه خود به داخل مدفوع دفع می شود. به منظور پیشگیری از این کمبود ها که باعث کوپروفاژیا می شوند، بدن حیوان همواره باید آمیلاز تولید کند.

در موارد پزشکی حتما باید توسط دامپزشک تشخیص داده شود تا علت اصلی برطرف شود. همچنین تغییر جیره غذایی که توسط دامپزشک تعیین می شود در بهبودی حیوان کمک می کند.

بروز ناگهانی مدفوع خواری معاینه دامپزشکی را الزامی می کند

divider

بیشتر بخوانید::

زمان فحل شدن یا لو آمدن سگ

نام واکسنهای که حتما باید به سگ زده شود

آیا بریدن گوش سگ کار درستی است ؟

آیا می دانید سگ شما چند سال دارد ؟ راههای ساده تشخیص سن سگ

نکات مهم و ضروری در مورد تغذیه و رژیم غذایی سگ

آیا میدانید سگها چگونه جفت گیری می کنند؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (43 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

پویا اردشیری | ۵ سال پیش
با سلام . من قبلا سگی داشتم که به همین بیماری مدفوع خواری دچار بود . بردمش پیش یک دامپزشک اما ایشون گفتن که این یک رفتار کاملا طبیعی هست . بعد از سه ماه سگ من مرد و اون پزشک هم اصلا پاسخگو نبود . اما خوشحالم که ازش شکایت کردم و پروانه‌ی مطبش لغو شد
4
14
پاسخ ها:
محسن اقابزرگی | ۳ سال پیش
خوب حالا که شما اینقدر از این قضیه خوشحال هستید که اون دکتر رو از کار بیکارش هستید ایا همین قدر هم مطمئن هستید که دلیل مرگ سگتون همین مدفوع خواری بوده است؟؟
چون سگ من هم 4 سال است مدفوع خواری میکند و مدفوع خودش رو میخورد ودکترش میگه یه امر طبیعی هستش و هر روز هم چاق تر و سره حال ترو شاداب تر میشود،
پس داستان وتکلیف شما با کاری که کردید چگونه است؟ ایا خوشحالید هنوزم یا خیر؟؟
4
24

hits