دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
دنده عقب در هنگام رانندگی با سرعت بالا چه اتفاقی برای خودرو می افتد؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
هرگز توصیه نمی‌کنیم هنگام رانندگی از دنده معکوس استفاده کنید چرا که آسیب هایی جبران ناپذیری را به خودرو شما وارد خواهد کرد. از جمله مشکلاتی که برای خودرو ایجاد می شود، می توان به خرابی گیربکس اشاره کرد.

دنده عقب هنگام رانندگی با سرعت بالا چه عوارضی دارد؟

تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که اگر در حین حرکت وضعیت جعبه دنده اتوماتیک را از D به R تغییر دهیم، چه اتفاقی برای گیربکس شما خواهد افتاد؟ با دلگرم همراه باشید.

تقریبا تمامی مالکین وسایل نقلیه حرکت با دنده عقب را از حالت سکون آغاز می کنند، به عبارتی آنها اگر حتی در حال راندن به سمت جلو باشند، ابتدا به طور کامل توقف نموده و سپس با درگیر کردن دنده عقب، اقدام به حرکت به سمت مخالف می کنند.اما سوالی که ممکن است برای برخی پیش بیاید این است که اگر هنگام رانندگی با سرعتی بالا در جاده یا اتوبان، گیربکس را در دنده عقب قرار دهیم، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

چنانچه در حرکت، دنده عقب بزنید چه اتفاقی برای خودرو می‌افتد؟

سیستم های الکترونیکی فورد فیوژن مورد نظر برای جلوگیری از صدمه دیدن گیربکس خودرو، دستور راننده را نادیده گرفته و از تعویض دنده جلوگیری می کنند.اکثر گیربکس های مدرن امروزی به این قابلیت (Reverse Inhibit) مجهز بوده و در صورتی که در سرعت های بالا در دنده عقب قرار داده شوند، واکنشی از خود نشان نمی دهند.

دنده عقب هنگام رانندگی با سرعت بالا

وقتی یک خودروی مدرن با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت جلو است، حتی اگر راننده بخواهد دنده عقب درگیر نخواهد شد.تا زمانی که این جعبه دنده سرعت خودرو را برای قرار گرفتن در دنده عقب مناسب تشخیص ندهد، حتی در صورت تعویض دنده دستور راننده را اجرا نمی کند.در سوی مقابل گیربکس های دستی نیز برای محافظت از خود در شرایط مشابه، به مکانیسم های مکانیکی مجهز شده اند. البته این مکانیسم ها در برابر اصرار راننده مقاومت چندان زیادی نداشته و در صورت استفاده از نیروی بیش از حد دنده عقب در نهایت درگیر شده و اجزای گیربکس صدمات جبران ناپذیری خواهند دید.

تعویض دنده

تلاش برای درگیر کردن دنده عقب هنگام حرکت به سمت جلو با سرعت بالا باعث می شود که همگام سازهای گیربکس گرمای بسیار زیادی تولید کنند که این هم می تواند منجر به آسیب دیدگی بسیار شدید قطعات داخلی گیربکس و همچنین از کار افتادن موتور شود.بدیهی است که در صورت خاموش شدن موتور، بسیاری از سیستم های هدایت و کنترل خودرو – مثل ترمز و فرمان – کارایی خود را از دست خواهند داد.

حتماً بخوانید:
منظور از دنده مرده در رانندگی چیست؟

منظور از دنده مرده در رانندگی چیست؟

تعویض دنده کار چندان دشواری نیست اما رعایت نکردن برخی نکات باعث وارد کردن لطمه به سیستم فنی خودرو و جعبه دنده می‌شود.

نتیجه ای که می توان از این موضوع گرفت این است که هرگز نباید این کار را بر روی خودروی خود امتحان کنید؛ زیرا علاوه بر تحمیل خسارت های مالی زیاد، می تواند حوادث ناگواری به دنبال داشته باشد، اما در عین حال برخی از خودروهای مدرن می توانند با امتناع از دستور شما از بروز چنین خساراتی پیش گیری کنند. به هر حال هرگز توصیه نمی کنیم هنگام رانندگی از دنده معکوس استفاده کنید چرا که آسیب هایی جبران ناپذیری را به خودرو شما وارد خواهد کرد.از جمله مشکلاتی که برای خودرو ایجاد می شود، می توان به خرابی گیربکس اشاره کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits