مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
افزایش شتاب ماشین با 10 روش کاربردی
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
وجود اختلال در بخش‌های مختلف سازنده خودرو سبب تداخل در شتاب گیری اتومبیل می‌شوند.برجسته‌ترین راه کار‌های افزایش شتاب اتومبیل شامل تنظیم کنترل کننده دریچه گاز، بهره گیری از روغن موتور با کیفیت، تعویض زودهنگام فیلتر روغن، فیلتر هوا و انژکتور می‌شود.

عوامل افزایش شتاب خودرو کدامند؟

وجود اختلال در بخش های مختلف سازنده خودرو سبب تداخل در شتاب گیری اتومبیل می شوند. روش های مختلفی برای افزایش شتاب خودرو وجود دارند. برجسته ترین راه کار های افزایش شتاب اتومبیل شامل تنظیم کنترل کننده دریچه گاز، بهره گیری از روغن موتور با کیفیت، تعویض زودهنگام فیلتر روغن، فیلتر هوا و انژکتور می شود.

به طور کلی کمپانی های تولید کننده خودرو بر اساس قوانین بین المللی یک محدوده ای را برای شتاب گیری تولیدات در نظر می گیرند. محدودیت شتاب گیری از کاهش میزان مصرف سوخت و جلوگیری از شکل گیری تصادفات شدید نشأت می گیرد.
احتمال می رود به موجب وجود عیب در بخش هایی از مکانیزم خودرو، میزان شتاب گیری استاندارد اتومبیل دستخوش تغییر شود.

10 روش مختلف برای افزایش شتاب خودرو

1. برای افزایش شتاب خودرو به نوع برند روغن موتور توجه کنید

عملکرد و دامنه حرکت پیستون موجود در سیلندر و وظیفه خنک ماندن موتور تحت تأثیر روغن موتور قرار دارند. بهره گیری از روغن موتور بی کیفیت، سبب می شود تا در طی حرکت پیستون در داخل سیلندر گرمای فراوانی به وجود آید. لذا زمینه برای شکل گیری احتراق در سیلندر زودتر از موعد جرقه زنی شمع ها فراهم می شود و موتور خودرو را معیوب می سازد.
علاوه بر کیفیت روغن موتور، بازه زمانی مناسب برای تعویض آن نیز اهمیت دارد. بی شک با عدم توجه به بازدهی مناسب روغن، خاصیت روان کنندگی روغن موتور از بین می رود و با برخورد قطعات تداخل آسیب به موتور شکل می گیرد. در طی این روند شتاب اتومبیل کاهش پیدا می کند.
بهتر است بدانید در مکانیزم خودرو، وظیفه پاک سازی روغن از آلودگی ها قبل از ورود آن به موتور بر عهده فیلتر روغن می باشد. عدم تعویض زودهنگام فیلتر روغن با ورود آلودگی، سلامت موتور را به مخاطره می اندازد.
بدین ترتیب توصیه می شود در خصوص افزایش شتاب خودرو به نوع برند روغن موتور، زمان مناسب تعویض روغن و فیلتر روغن توجه داشته باشید.

افزایش شتاب خودرو

2. تعویض فیلتر هوا در بازه زمانی مشخص

یکی از اجزا ساده خودرو، فیلتر هوا است. فیلتر هوا نقش چشمگیری در راندمان و عملکرد خودرو دارد. فیلتر هوا با پاک ساز هوای ورودی به موتور خودرو، مانع نفوذ آلودگی و گرد و غبار به بخش پیشرانه می شود.
این فیلتر به مرور زمان به موجب جذب آلودگی ها مسدود می شود و با شکل گیری اختلال در روند عبور هوای مناسب در شتاب گیری خودرو تداخل ایجاد می کند. بنابراین یکی از روش های کاربردی برای شتاب گیری خودرو تعویض فیلتر هوا در بازه های زمانی مشخص است.

3. تعویض لاستیک ها

نوع لاستیک در روند شتاب گیری خودرو به صورت مستقیم تأثیر گذار است. برای هر نوع خودرو یک سایز لاستیک مناسب طراحی شده است. زمانی که عرض لاستیک زیاد باشد، در طول حرکت اصطکاک بیشتری با زمین شکل می گیرد و میزان شتاب خودرو کاهش پیدا می کند. در واقع اصطکاک کمتر سبب افزایش شتاب می شود.
بهتر است بدانید لاستیک های فرسوده از آج کمتری برخوردار هستند و با افزایش میزان اصطکاک سبب کاهش شتاب اتومبیل می گردند. علاوه بر این، در افزایش شتاب خودرو سه عامل لاستیک استاندارد، تنظیم فرمان و بالانس لاستیک ها دخیل هستند.

4. پاک سازی و تعویض انژکتور خودرو

در سوخت خودرو ناخالصی هایی وجود دارد. وظیفه پاک سازی سوخت از آلودگی ها بر عهده انژکتور خودرو می باشد. احتمال می رود آلاینده های موجود در سوخت در دهانه انژکتور رسوب گذاری نمایند و مانع ورود میزان استاندارد سوخت در داخل سیلندر شوند.
بی شک با عدم ورود سوخت مناسب در روند شکل گیری احتراق اختلال به وجود می آید و میزان شتاب خودرو تحت تأثیر قرار می گیرد. برای افزایش شتاب خودرو می توانید در بازه های زمانی معین، به وسیله یک تعمیر کار مجرب داخل انژکتور را شست و شو دهید.

5. تنظیم کنترل کننده دریچه گاز

یکی از بخش های تأثیرگذار در شتاب گیری خودرو، کنترل کننده دریچه گاز است. در خودرو های قدیمی دریچه گاز به صورت مکانیکی تعبیه می شده است. این درحالی است که در خودرو های مدرن نوع دریچه گاز به برقی مبدل شده است. لذا میزان باز شدن دریچه گاز بر اساس محاسبات از قبل معین شده شکل می گیرد.
یکی از عیب های دریچه گاز برقی کاهش شتاب خودرو است. برای تنظیم کنترل کننده دریچه گاز می توان تنظیمات دریچه را با مراجعه به مکانیک های متخصص به وسیله نرم افزار های ویژه ریمپ، به صورت استاندارد تغییر داد.

6. بررسی پمپ بنزین خودرو

بنزین موجود در باک خودرو از طریق پمپ بنزین به سمت انژکتور منتقل می گردد. بی شک عملکرد نامناسب پمپ بنزین با کاهش سوخت رسانی به سیلندر همراه است.
در خصوص افزایش شتاب خودرو ضرورت دارد به صورت دوره ای پمپ بنزین مورد بررسی قرار بگیرد.

چگونه سرعت خودرو را افزایش دهیم؟

7. بررسی استپ موتور اتومبیل

یکی از وظیفه های حائز اهمیت استپ موتور تنظیم هوای ورودی به سیلندر ها است. با معیوب شدن استپ موتور هوا مورد نیاز سیلندر تأمین نمی گردد و احتراق ناقص به وجود می آید.
استپ موتور به موجب قرارگیری در مسیر سوخت و هوا در معرض رسوب گذاری است. با رسوب گذاری استپ موتور دریچه گاز به طور مناسب باز و بسته نمی گردد و زمینه برای خاموش شدن موتور مهیا می شود.

8. سرویس کاتالیزور خودرو

کاتالیزور خودرو نقش چشمگیری در آلایندگی و شتاب گیری اتومبیل دارد. موتور در طی شکل گیری عمل احتراق، گاز هایی را در خصوص تصفیه به کاتالیست انتقال می دهد. در طی این روند کاتالیزور موظف است آلودگی ها را به گاز های بی خطر مبدل سازد.
به مرور زمان به موجب تکرر هدایت گاز های آلوده عمر مفید کاتالیزور تحت تأثیر منفی قرار می گیرد و عملکرد آن با اختلال همراه می شود.
اختلال در عملکرد کاتالیزور زمینه را برای افت شتاب گیری خودرو فراهم می کند. بدین ترتیب سرویس دوره ای کاتالیزور اهمیت چشمگیری دارد. در سرویس های دوره ای اقداماتی در خصوص تعمیر، سرویس و شست و شوی کاتالیزور صورت می گیرد. بهتر است بدانید عدم مراجعه به سرویس های دوره ای مالک خودرو را ملزم به تعویض کامل آن می کند.

حتماً بخوانید:
روش های تیونینگ و افزایش شتاب خودرو های داخلی

روش های تیونینگ و افزایش شتاب خودرو های داخلی

به طور کلی تیونینگ کردن خودرو یعنی ارتقا دادن بخش هاي مختلف خودرو مانند: قدرت موتور، ظاهر خودرو، و ایجاد تغییرات در سایر بخش هاي خودرو اسـت.

9. تعویض سیم گاز

در مکانیزم خودرو سیم گاز دریچه ورود هوای موتور به پدال گاز را متصل می سازد. به میزانی که پای راننده بر روی پدال گاز فشار وارد می کند، میزان هوای ورودی به سیلندر افزایش پیدا می کند و شتاب گیری خودرو شکل می گیرد. زمانی که سیم گاز شل می شود، با وجود فشاری که راننده به پدال گاز وارد می کند، دریچه هوا به اندازه مناسب باز نمی شود و هوای مورد نیاز سیلندر تأمین نمی گردد.

10. سبک سازی وزن خودرو

یکی از مؤلفه های حائز اهمیت که در شتاب گیری خودرو نقش مهمی دارد، طراحی بدنه است. در خودرو های اسپرت وضعیت آیرودینامیک اتومبیل سبب افزایش شتاب و زیبایی می شود. بی شک قابلیت تعویض قطعات مختلف بدنه برای بهینه سازی وضعیت آیرودینامیک خودرو برای همه مالکان میسر نمی باشد. بنابراین شما می توانید با کاهش ارتفاع خودرو و حذف قطعات غیر ضرورتی اعم از باربند میزان شتاب اتومبیل را افزایش دهید.

یکی از راه های افزایش شتاب خودرو، کاهش وزن اتومبیل است. در خصوص سبک سازی وزن خودرو می توانید ترمز های خودرو را به ترمز های روتاری تعویض نمایید. همچنین توصیه می شود برای کاهش وزن خودرو در راستای تعویض میل لنگ اقدام کنید.

از سری روش های مختلف افزایش دهنده میزان شتاب خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تعویض رینگ پیستون و سوپاپ ها
  2. تعویض صافی پمپ بنزین
  3. بهره گیری از بنزین مرغوب، با کیفیت و دارای اکتان بوستر
  4. تعویض چرخ دنده
  5. ریمپ ایسیو


این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.7 از 5 (3 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است