دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۲۰ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
بهترین روش برخورد با افراد دمدمی مزاج چیست ؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر شما هم با افراد دمدمی مزاج سروکار دارید و نمی دانید چگونه با آن ها رفتار کنید، با ما همراه باشید تا شما را با نحوه برخورد با افراد دمدمی مزاج آشنا نماییم.

نحوه برخورد با افراد دمدمی مزاج

به چه کسی دمدمی مزاج می گویند ؟

افرادی که در رأی و نظر خود برای تصمیم‌گیری ثبات ندارند دمدمی‌ مزاج نامیده می‌شوند. این افراد وقتی برای انجام کار یا انتخاب‌هایشان تصمیمی می‌گیرند خیلی زود دچار تردید شده و دائماً نظر خود را تغییر می‌دهند، در واقع گاهی احساس می‌شود که هیچ‌گونه قدرت تصمیم‌گیری ندارند.

متأسفانه این افراد شناخت و درک صحیحی از توانایی‌ها، علایق، سلایق و ذائقه شخصی خود ندارند و بیشتر اوقات دچار تلاطم درونی و هیجان‌اند. از این ‌رو اطرافیان‌شان موظفند هیجانات این شخص را حین تصمیم‌گیری تا حدودی کاهش دهند که این امر در خصوص هیجانات منفی بیشتر صدق می‌کند.

در واقع اطرافیان باید سعی کنند تا حدودی سلیقه واقعی فرد را شناخته و هنگام تصمیم‌گیری و انتخاب نه ‌تنها وی را به حال خود رها نکنند، بلکه با مشاوره، راهنمایی و صحبت‌های مکرر شخص را به سمت تصمیم درست سوق دهند؛ چرا که این افراد اگر به تنهایی تصمیم بگیرند خیلی زود پشیمان شده و دچار تزلزل می‌شوند.

توصیه می‌شود افرادی که از دمدمی‌ مزاجی رنج می‌برند برای کاهش این حالت خود به شکل مستمر به مشاورانی در زمینه‌های شغلی و تحصیلی مراجعه کنند.

حتماً بخوانید:
شخصیت افراد دمدمی مزاج : افراد دمدمی مزاج چه خصوصیاتی دارند ؟

شخصیت افراد دمدمی مزاج : افراد دمدمی مزاج چه خصوصیاتی دارند ؟

شاید شما هم در اطراف خود افراد دمدمی مزاج دیده اید. اینگونه افراد رفتارهای خاصی از خود بروز می دهند. با ما همراه باشید تا شما را با خصوصیات این افراد…

چگونه با افراد دمدمی مزاج رفتار کنیم ؟

دمدمی ­مزاج بودن طبیعی است. همه ما می­ توانیم پریشان باشیم. اما اگر بیش از ۳۰ سال دارید، دمدمی ­مزاج بودن دیگران احتمالا جاذبه اش را برای شما از دست داده است.

چنین افرادی نیاز به شنیده شدن، حمایت و مراقبت دارند و اگر مورد توجه قرار نگیرند، قطعا به افسردگی بالینی و سایر اختلالات و نوسانات خلقی دچار خواهند شد. اما نوع دیگری از دمدمی­ مزاج بودن وجود دارد که مختص افراد قلدر است.

آنها از خلق وخوی خود برای ترساندن استفاده می کنند. در اینجا می­ خواهیم درمورد این جنبه از مسئله صحبت کنیم. هرچه باشد، باید طرز برخورد با افراد دمدمی مزاج را بدانیم.

ازدواج با فرد دمدمی مزاج

طرز برخورد با افراد دمدمی مزاج

1. نادیده گرفتن راه حل مناسبی است

به طور معمول افراد دمدمی­ مزاج از روی عادت، به احساسات خودشان در برابر احساسات دیگران اولویت می­ دهند و خدای نکرده اگر ما یک وقتی دمدمی­ مزاج شویم، قادر به تحملش نیستند.

دیگران همواره نگرانند که آن ها چه فکر می ­کنند. این عدم اشتراک­ گذاری عاطفی یا بی توجهی به احساس خودتان و توجه بیش ازحد به احساسات آن ها، نوعی حرص و طمع است و مهم نیست ظاهرش چگونه باشد.

در طرز برخورد با افراد دمدمی مزاج، ممکن است درک کردن و گوش دادن برای این افراد مفید باشد، البته اگر خلق وخوی آن ها ناخودآگاه به سمت کنترل دیگران نباشد. اما اگر آنها از دمدمی مزاج بودن منافعی مانند توجه، نفوذ و موقعیت به دست می آورند، این رفتار متوقف نمی­ شود.

2. در برخورد با فرد دمدمی مزاج گزینه های خود را در نظر بگیرید

اگر کسی را می ­شناسید که به نظر می­ رسد همیشه فضای احساسی را تحت سلطه می­ گیرد، بهتر است با خودتان صریح باشید: او «قلدر» است.

اگر همدلی، دلسوزی، نصیحت و توجه کلی شما به آنها کمک نمی­ کند و دمدمی مزاج بودن شان شما را آزار می ­دهد، و همچنین اگر به نظر نمی رسد برای این مسئله اهمیتی قائل باشند،

پس به دقت بررسی کنید: آیا شما در زندگی تان به این فرد نیاز دارید ؟ اگر به هر دلیلی مجبورید چنین افرادی را در زندگی تان تحمل کنید، باید راه برخورد با آنها را در نظر داشته باشید.

نامزد دمدمی مزاج

زندگی با فرد دمدمی مزاج

3. در رفتار با افراد دمدمی مزاج وارد بازی شان نشوید

به یاد داشته باشید که مردم تا زمانی که برای تغییر نکردن، پاداش می گیرند، تغییر نخواهند کرد. اکنون مصمم شوید که بی­ جهت تحت تأثیر قرار نگیرید. مراقبت کردن و دادن امتیازات ویژه را متوقف کنید.

یکی از روان شناسان می گوید: یکی از زنانی که برای روان درمانی به من مراجعه کرده بود، شکایت می کرد که همکارش وقتی سرحال است، داستان های جذابی درباره آخر هفته­ هایش تعریف می­ کند، اما وقتی دیگران درباره فعالیت های شان صحبت می کنند، اغلب بی حوصله و کلافه به نظر می ­رسد.

این خانم صحبت کردن درباره خودش را با زن دمدمی مزاج کاملا متوقف کرده بود و اساسا تبدیل به «گوش اجاره ای» شده بود.

4. به دمدمی مزاج بودن پاداش ندهید

افراد دمدمی مزاج تمایل دارند کنترل اوضاع را در دست بگیرند، هرچند در این راه موفقیت زیادی نمی توانند کسب کنند و به دلیل تصمیمات متضاد، مختلف و سریعی که می گیرند، هم خودشان و هم شما را اذیت خواهند کرد.

بهتر است این رفتارشان را تأیید نکنید و وقتی تصمیمی می گیرند، زیر بارشان نروید. نگذارید تحت تأثیر شرایطی قرار بگیرید که آنها ایجاد می کنند.

طرز رفتار با همسر دمدمی مزاج

طرز رفتار با فرد دمدمی مزاج

5. در برخورد با فرد دمدمی مزاج سؤال کنید

بعضی افراد دمدمی مزاج ممکن است از خشم به عنوان راهی برای تحت تأثیر قراردادن شما استفاده کنند یا در لاک خود فرو روند و حرف نزنند. ممکن هم هست ناگهان به شیوه­ ای منفی شروع به صحبت کردن درباره چیزهایی کنند که برای شما عزیز و محترم اند.

یک روز حال شان خوب است و یک روز بد. آنها مانند شن های روانی زیر پای شما هستند و نمی­ گذارند بفهمید کجا ایستاده ­اید. همه ما ممکن است کمی نوسان داشته باشیم، اما تیپ­ های شخصیتی دمدمی مزاج دقیقه به دقیقه تغییر می کنند.

اگر به جای اینکه صرفا به این فکر کنید که چه احساسی دربار ه اتفاقات رخ داده دارید، صرفا این اتفاقات را زیر نظر بگیرید، خواهید دید که تغییرات خلق و خوی این افراد، هدفمند و برای تحت تأثیر قراردادن دیگران است.

اما اگر یک وقت از خود بدخلقی نشان دهید، ممکن است شگفت زده و حتی عصبانی شوند، چرا که شما وارد قلمرو آنها شده اید. توجه نکردن به خلق و خوی افراد دمدمی مزاج ممکن است بازی هایشان را برهم بزند.

این یکی دیگر از نکاتی است که در طرز برخورد با این افراد به شما کمک می­ کند. چه کسی گفته است که رفتار آن ها نباید مورد سوال قرار گیرد ؟ گاهی به چالش کشیدن خلق و خوی این اشخاص ممکن است باعث شود رفتار خود را از بیرون مشاهده کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • khabaronline.ir
  • akairan.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید