دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
خواص دمنوش بارهنگ و تاثیر فوق العاده آن بر روی سلامت دستگاه گوارش
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بارهنگ از قدیم الایام در دسترس بشر بوده است و به عنوان دارویی برای معده در مناطق مختلف کره زمین، مورد استفاده قرار می گرفت. بارهنگ برای کاهش التهاب سیستم تنفسی درمان مناسبی محسوب می شود.

گیاه بارهنگ چیست؟

به گزارش دلگرم : گیاه بارهنگ یک تیره بزرگ از گیاهان با بیش از ۲۰۰ گونه مختلف است. دو نوع از این گونه ها معمولاً برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار می گیرند: Plantago major و Plantago lanceolata . گیاه بارهنگ بومی اروپا و بخش هایی از آسیا می باشد ، احتمالاً توسط مهاجران اولیه از اروپا به آمریکای شمالی آورده شده است. در حال حاضر ، می توان آن را تقریباً در همه جای جهان یافت. برگ های این گیاه سبز ومستطیلی (گاهی اوقات گرد) است . ساقه گلدار مشخصه ترین ویژگی گیاه بارهنگ می باشد ، اما در تمام طول سال وجود نخواهد داشت.

جوانترین برگ های این گیاه لطیف ترین و دارای ارزش غذایی بالایی هستند و آنها را می توان مانند سبزیجات در سالاد ، سوپ و غیره استفاده کرد. در بسیاری از فرهنگ های مختلف از برگ های گیاه بارهنگ به عنوان دمنوش گیاهی برای درمان سرفه ، سرماخوردگی ، زخم ها ، بیماری های پوستی و موارد دیگر استفاده کرده اند. خواص ضد التهابی ، التیام زخم و ضد عفونی این دمنوش گیاهی در مطالعات انجام شده ، تأیید شده است.

استفاده سنتی از دمنوش گیاهی بارهنگ

بومیان اروپا و بخش هایی از آسیا ، گیاه بارهنگ را یکی از نه گیاه مقدس می دانستند و آن را به عنوان “مادر همه گیاهان” در نظر می گرفتند. این گیاه چند ساله مقاوم و پرکاربرد است و به طور موضعی برای بهبود و درمان خارش ، کبودی ، بریدگی ، سوختگی و بیماری های پوستی استفاده می شد و به صورت دمنوش برای درمان ناراحتی های گوارشی ، سرفه ، سرماخوردگی و اختلالات معده مصرف می شده است.

فواید دمنوش بارهنگ

دمنوش بارهنگ مفید برای سلامت مجاری تنفسی

یکی از رایج ترین کاربردهای سنتی این دمنوش گیاهی ، حمایت از سلامت ریه ها می باشد. برگهای بارهنگ غنی از موسیلاژ است که فعالیت محافظتی را روی دستگاه تنفسی اعمال می کند. این دمنوش گیاهی مجاری تنفسی را مرطوب کرده و با یک لایه محافظ می پوشاند در نتیجه سوزش سرفه خشک را کاهش می دهد.محققان در بلغارستان دریافتند که دمنوش بارهنگ در درمان برونشیت مزمن بسیار موثر است. این دمنوش گیاهی حاوی گلیسیرین و پکتین است که دارای خاصیت نرم کنندگی طبیعی می باشد. پلانتین بر روی ریه ها اثر تسکین دهنده ایجاد می کند و باعث تولید مخاط بیشتر می شود که به تسکین ناراحتی و سوزش کمک می کند. همچنین مطالعات نشان داده است که این دمنوش گیاهی دارای خواصی است که به تسکین سوزش در ریه ها بسیار کمک می کند و در عین حال از سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت ها نیز حمایت می کند.

دمنوش بارهنگ باعث تقویت سیستم ایمنی میشود

دمنوش بارهنگ سرشار از ویتامین های A و C می باشد که برای تقویت سیستم ایمنی بسیار ضروری هستند و مقدار بالای تانن موجود در این دمنوش گیاهی ، خاصیت قابض دارد که با محروم کردن باکتری ها از مواد مغذی باعث کاهش التهابات و مبارزه با عفونت ها در بدن می شود.

سلامت دستگاه گوارش با دمنوش بارهنگ

محتوای موسیلاژ بالای برگ های بارهنگ ، همراه با خواص ضد التهابی این دمنوش گیاهی فوق العاده را برای بهبود بسیاری از مشکلات گوارشی ایده آل می کند. گیاهان غنی از موسیلاژ سموم موجود در روده را جذب کرده و حجم مدفوع را زیاد می کنند. آنها با جذب آب در روده بزرگ باعث حجیم شدن و نرم شدن مدفوع می شوند در نتیجه یبوست را درمان می کنند.این دمنوش گیاهی همچنین دارای خواص قابض است که در درمان بیماری های همچون اسهال ، گاستریت و کولیت بسیار موثر می باشد. این دمنوش گیاهی می تواند به بازسازی تعادل اسید که ترشحات معده را تنظیم می کند ، کمک کند و می تواند التهابات معده و روده را درمان کند.

درمان زخم معده با دمنوش بارهنگ

این دمنوش گیاهی به دلیل داشتن خواص تسکین دهنده و نرم کننده ، به بازگرداندن پوشش محافظتی غشاهای مخاطی معده کمک می کند و باعث بهبود و درمان زخم معده می شود . اگر زخم ها قبلاً ایجاد شده اند ، محتوای بالای تانن دمنوش بارهنگ باعث بهبود این زخم ها می شود . تانن های موجود در این دمنوش با پروتئین های موجود در زخم واکنش می دهند و پیوند عرضی ایجاد می کنند ، در نتیجه به بستن زخم و ایجاد یک لایه محافظ کمک می کند. این “پوست دوم” از آسیب بیشتر جلوگیری می کند و اجازه می دهد تا لایه های داخلی به خوبی ترمیم شوند. ایریدوئیدها و فلاونوئیدهای موجود در این دمنوش گیاهی ویژگی های ضد اسپاسم قوی را در بدن ارائه می دهند ، که می توانند با آرامش ماهیچه های صاف معده از گرفتگی شکم و درد معده جلوگیری کند.

دمنوش بارهنگ سلامت پوست را تامین می کند

مصرف گیاه بارهنگ به طور موضعی ، یک درمان عالی برای زخم هامی باشد که می تواند خونریزی را متوقف کرده و کبودی ها ایجاد شده بر اثر نیش حشرات ، نیش زنبور ، جوش و زخم را تسکین و بهبود می دهد. هنگام درمان بریدگی ها و سایر زخم های باز گیاه بارهنگ نه تنها خونریزی را مهار می کند ، بلکه با از بین بردن آلودگی از عفونت زخم جلوگیری می کند و به عنوان ضد عفونی کننده زخم را نیز ضد عفونی می کند. یک ویژگی منحصر به فرد دیگر برگ گیاه بارهنگ که آن را از سایر گیاهان دارویی متمایز می کند ، توانایی کشش شدید آن است. این گیاه سم ناشی از گزش مار ، گزش حشرات ، نیش زنبور و تیغ گزنه را بیرون می آورد. در نهایت ، این گیاه همه کاره حاوی ترکیبی است به نام آلانتوئین که یک عامل تسکین دهنده قوی پوست است که باعث رشد سلول ها می شود. از این گیاه می توان برای تسکین آفتاب سوختگی ، درمان آکنه و روزاسه و سالم نگه داشتن پوست و رفع لک ها استفاده کرد.

درمان مشکلات پوستی با دمنوش بارهنگ

یکی از بزرگترین مزایای برگ گیاه بارهنگ ، توانایی آن در ترمیم پوست آسیب دیده یا آلوده است. این گیاه در زمان های قدیم در اسکاتلند برای جلوگیری از خونریزی و التیام بافت های زخم شمشیر بسیار استفاده می شده است. همچنین توسط بومیان آمریکا برای درمان نیش ، سوختگی ، بثورات و زخم ها بسیار کارایی داشته است. برای این کار باید برگ های تازه این گیاه را له کرده و مستقیماً روی گزش حشرات ، سوختگی و زخمها گذاشت. بهبود زخم و خاصیت ضد میکروبی برگ بارهنگ در چندین مطالعه تأیید شده است.گیاه بارهنگ همچنین حاوی ماده ای به نام آلانتوئین است که برای تسکین پوست و رشد سلول های جدید بسیار مفید است. این گیاه ، همراه با خواص ضد التهابی که دارد ، به صورت ضماد برای تسکین آفتاب سوختگی ، آکنه و سایر انواع التهابات پوستی مفید می باشد.

سلامت بدن با دمنوش بارهنگ

دمنوش بارهنگ ممکن است سموم را از بدن خارج کند

گیاه بارهنگ دارای خواص بی نظیری است زیرا می تواند سموم را از پوست و بدن شما خارج کند. در گذشته از آن برای بیرون کشیدن سم ناشی از گزش مار و دیگر گزش های حشرات و حیوانات استفاده می شد. هنگام مصرف داخلی ، دمنوش بارهنگ با بیرون کشیدن سموم از بدن مزایای مشابهی را برای فرد ایجاد می کند. این دمنوش گیاهی یک ماده تصفیه کننده خون محسوب می شود و کبد شما را تحریک می کند تا سموم را از خون و بدن شما پاک کند.

حتماً بخوانید:
خواص بارهنگ در طب سنتی

خواص بارهنگ در طب سنتی

ترکیبات گیاهی موجود در بارهنگ باعث کاهش التهاب، بهبود هضم و زخم می‌شود. در این مطلب از دلگرم با خواص درمانی بارهنگ و فواید آن برای سلامتی آشنا می…

روش های استفاده از برگ گیاه بارهنگ

شما می توانید از برگ گیاه بارهنگ به صورت داخلی و خارجی به صورت تازه یا خشک شده استفاده کنید. برگهای تازه و جوان این گیاه بسیار قدرتمند هستند ، بنابراین ممکن است بخواهید آنها را در باغ های خود پرورش دهید. شما می توانید از برگ گیاه بارهنگ برای تهیه دمنوش ، ضماد و موارد دیگر استفاده کنید. برای تهیه ضماد ساده برگهای تازه بارهنگ را جمع آوری کرده و آنها را بشویید و له کنید یا برش دهید تا آب آن خارج شود. گیاه له شده را مستقیماً روی پوست بمالید و یک پارچه نازک را روی آن قرار دهید. همچنین می توانید یک پانسمان دور پارچه بپیچید تا گیاه محکم در جای خود باقی بماند. بگذارید حداقل ۳۰-۴۵ دقیقه این گیاه بر روی پوست شما بماند. اگر گیاهان سیاه شدند ، آنها را دور بریزید و ضماد تازه بزنید.

طرز تهیه دمنوش گیاهی بارهنگ

شما به راحتی می توانید این دمنوش گیاهی را برای خود تهیه کنید. شما برای این کار به مواد زیر نیاز دارید .

  • برگهای تازه چنار ، ۱ لیوان
  • آب ، ۲ لیوانن
  • شیرین کننده به مقدار لازم

برای تهیه این دمنوش ابتدا برگهای بارهنگ را کاملاً بشویید و در یک قوری قرار دهید. دو لیوان آب را بجوشانید و به برگهای داخل قوری اضافه کنید و درب آن را بپوشانید و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا نوشیدنی شما دم بکشد. دمنوش خود را صاف کنید و به اندازه مناسب به آن شیرین کننده اضافه کنید و از آن لذت ببرید. روزانه ۱-۲ فنجان از این دمنوش گیاهی را می توانید برای کنترل اسهال یا تسکین علائم سرماخوردگی و تب بنوشید.

عوارض جانبی مصرف دمنوش گیاهی بارهنگ

هیچ گونه عوارض جانبی برای این دمنوش گیاهی مشاهده نشده است. درصورت مصرف بیش از حد از این دمنوش گیاهی ، ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود ، بنابراین مهم است به مقدار مناسب از این دمنوش گیاهی مصرف کنید. همچنین افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند ، باید قبل از استفاده از دمنوش گیاهی بارهنگ با پزشک خود مشورت کنند ، زیرا این دمنوش گیاهی حاوی مقداری ویتامین K می باشد.

مصرف دمنوش گیاهی بارهنگ در دوران بارداری و شیردهی

مصرف دمنوش بارهنگ در دوران بارداری ایمن نیست و ممکن است خطرناک باشد ، زیرا این دمنوش گیاهی خاصیت ملین دارد و ممکن است باعث تحریک عضلات دیواره رحم شده و خطر سقط جنین را افزایش دهد. بنابراین بهتر است از مصرف این دمنوش گیاهی در دوران بارداری اجتناب کنید.به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد اثرات این دمنوش گیاهی بر روی نوزاد ، بهتر است از مصرف دمنوش گیاهی در دوران شیردهی خودداری کنید. قبل از مصرف هرگونه دمنوش گیاهی در دوران بارداری و شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits