علت ترشحات زرد رنگ و غلیظ واژن چیست ؟

۲,۴۵۷
۴
۰
دوشنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۳۳
با این که ممکن است با دیدن ترشحات روشن واژن نگران شوید، اما این ترشحات کاملاً عادی هستند. معمولاً ترشحات سفید یا شفاف و دارای بافتی خامه ای یا رشته ای (مثل سفیده تخم مرغ) است. ترشحات زرد، شاید نشانه یک بیماری شدید باشد شاید هم نباشد که در ادامه کاملا توضیح خواهیم داد.
علت ترشحات زرد رنگ و غلیظ واژن چیست ؟

ترشحات زرد واژن نشانه چیست ؟

ترشحات زرد رنگ و غلیظ واژن

ترشحات واژن ترکیبی از ترشحات واژنی و مایع دهانه رحم است که رنگ و بافت آن با افزایش و کاهش سطح استروژن بدن زنان در چرخه قاعدگی، تغییر می کند. برخی از عوامل ایجاد ترشحات زرد واژن، طبیعی هستند و برخی دیگر به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

در بیشتر موارد، ترشحات زرد ممکن است به خاطر ترکیب خون قاعدگی با ترشحات طبیعی واژن قبل یا بعد از پریود باشند، در عین حال این ترشحات می توانند نشانۀ عدم تعادل هورمونی یا عفونت هم باشند.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر به هر کدام از سؤالات بالا پاسخ بله داده اید یا هر نشانه ناراحتی مخصوصاً در لگن یا واژن خود دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

«دکتر می تواند به شما بگوید که آیا ترشحات زرد واژن شما کاملاً طبیعی هستند یا مسئلۀ بزرگتری وجود دارد که باید درمان شود.»

علت شایع ترشح زرد رنگ واژن

1. ترشح زرد رنگ باریک و آبکی

ترشح زرد رنگ باریک و آبکی به طور معمول علتی برای نگرانی محسوب نمی‎شود. این نوع ترشح معمولاً نشان دهندۀ آن است که زن در پیرامون عادت ماهانه قرار دارد و پریود وی نزدیک است.

در اغلب موارد، ته‎رنگ زرد صرفاً خون اولیه عادت ماهانه است که با مخاط مخلوط شده است.

دیگر نشانه‎هایی که دال بر نقش پریود است شامل سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است که علایم آن عبارتند از:

 1. آکنه یا بروز لکه‎های متعدد روی پوست
 2. ناسور یا حساس شدن پستان‌ها
 3. احساس خستگی بیش از اوقات معمول
 4. کرامپ‎های شکم (گرفتگی عضلانی ناحیه شکم)
 5. تغییر در عادات حرکات روده مثل یبوست یا اسهال
 6. احساس دچار شدن به نفخ یا گاز
 7. سردرد و افزایش نوسانات خلقی
 8. احساس اضطراب یا افسردگی

زنانی که دچار هیچ‎یک از نشانه‌های دال بر نقش پریود در این مورد نمی‎شوند، یا دیگرانی که مطمئن هستند نشانه‎های مزبور به علت پریود در آنها نیست، باید بدانند که ترشح زرد رنگ آبکی در عین حال می‎تواند نشانه‌ای از وجود عفونت باشد.

بیشتر بخوانید : ۷ دلیل قطعی خارش واژن قبل از پریود + درمان جادویی خارش واژن

2. ترشحات زرد رنگ و غلیظ واژن

ترشح زرد رنگ غلیظ و بدون بو در عین حال می‎تواند نشانه‌ای از قریب‌الوقوع بودن پریود یا یکی از نشانه‌های زودرس بارداری باشد. دلیلش آن است که وجود ته‎رنگ زرد پیامی از آن است که مقداری خون تازه یا کهنه در مخاط وجود دارد.

ته‎رنگ زرد در عین حال ممکن است از خونریزی تشکیل نطفه در اوایل بارداری ناشی شده باشد، که این مورد نیز سبب ایجاد علایم مشابه می‎شود. بر این اساس، همیشه موضوع ارزش انجام یک تست بارداری را دارد به ویژه در مواقعی که یکی از پریودها صورت نگرفته باشد.

بسیاری زنان از این موضوع باخبر نیستند که خونریزی ممکن است در طول تشکیل نطفه نیز ایجاد شود، اما خونریزی مورد بحث بیش از آنکه به صورت جریان خون خود را نشان دهد معمولاً خفیف‎تر بوده یا به شکل لکه‎بینی بروز می‎کند.

دیگر نشانه‎های اولیه بارداری که می‎توان به آنها دقیق شد شامل موارد زیر است:

 • خستگی مفرط
 • ولع غذا یا اشتهای زیاد به غذا
 • تهوع یا سرگیجه خفیف
 • یبوست و نفخ یا کرامپ
 • نوسانات خلقی

این علایم بسیار شبیه به علایم عادت ماهانه هستند، بنابراین این موضوع مهم است که زنان در صورتی که ظن به باردار بودن خود داشته باشند یک تست بارداری انجام دهند.

در هر حال، حتی اگر فردی در زمان سررسیدن موعد پریود خود باردار باشد، نتیجۀ مثبت ممکن است بلافاصله به دست نیاید. زنان بیشتر محتمل است که چند روزی پس از یک پریود انجام نشده به نتیجه قطعی برسند.

همچنین زنانی که چند مورد خونریزی را تجربه کرده‎اند ممکن است پس از گذشت چند روز از فروکش خونریزی به نتیجه شفاف‎تری برسند.

اگر زنی متوجه باردار شدن خود شود، باید این انتظار را داشته باشد که ترشحات واژن وی در سراسر دورۀ باداری دچار افزایش شود.

این ترشح ممکن است بدون بو بوده یا بوی خفیفی داشته و سفید شیری رنگ باشد. این ترشح که به نام لکوریا شناخته می‎شود بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی بارداری" رخدادی کاملاً نرمال محسوب می‎شود.

3. ترشح زرد رنگ با بوی تند

ترشح زرد رنگ توأم با بوی قوی یا تند عنوان کنندۀ وجود عفونت است. عفونت مزبور می‎تواند ناشی از عوامل مختلف مثل واژینوزیس باکتریایی یا عفونت‏‌های واگیردار جنسی باشد.

یک مثال از عفونت واگیردار جنسی شامل تریکومونیازیس یا "تریک" است.

تخمین زده می‎شود که 3.7 میلیون نفر فقط در سطح ایالات متحد آمریکا دچار تریک هستند، که صرفاً 30 درصد آنان دارای علامتند. علایمی که مردم می‎توانند در مورد تریک پیگیر وجود آنها باشند عبارتند از:

 • ترشح همراه بوی نامعمول ماهی
 • ناسور شدن، خارش، سرخی یا سوزش
 • افزایش حجم ترشح که ممکن است زردرنگ و نیز سفید، شفاف یا سبز رنگ باشد
 • احساس ناراحتی در طول مقاربت جنسی

اگر زنی ظن ابتلاء به تریک در مورد وی مطرح باشد، باید به پزشک مراجعه کند. "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها" (CDC) می‎گوید که عفونت ناشی از تریک می‎تواند در صورت عدم درمان ماه‌ها یا حتی سال‎ها ادامه داشته باشد.

اگر عفونت مورد بحث از واژینوزیس باکتریایی ناشی شده باشد، این ترشح احتمالاً بیش از آن که زرد رنگ باشد اندکی به سبز یا خاکستری شبیه‎تر خواهد بود.

حتی اگر ترشح مورد اشاره زرد رنگ یا سفید باشد، کماکان احتمال ابتلاء به واژینوزیس باکتریایی در مورد فرد مطرح خواهد بود اگر که نشانه‎های زیر در مورد وی مصداق داشته باشند:

 • متصاعد شدن بوی شبیه به بوی ماهی از واژن
 • ترشحات خاکستری رنگ، سفید، سبز و رشته‎ای یا باریک
 • خارش واژن
 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن

هر زنی که دچار ترشحات تازه با بوی تند و قوی شده باشد باید فارع از موضوع رنگ و میزان قوام ترشح واژن خود به پزشک مراجعه کند.

بیشتر بخوانید : انواع ترشحات واژن : علت اصلی هر کدام از ترشحات واژن چیست ؟

ترشحات زرد رنگ در یائسگی نشانه چیست ؟

شروع یائسگی بدون استثنا، تغییرات زیادی در بدن ایجاد می کند که ترشحات واژن یکی از این تغییرات است.

تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی معمولاً باعث ترشحات زرد می شود. در دوران یائسگی، اسید واژن کم می شود و دیواره های آن ضعیف تر می شوند که همین موضوع، خطر عفونت را افزایش می دهد.

عفونت هایی که به خاطر رشد باکتری ها و عوامل عفونی دیگر در این نوع از محیط ها ایجاد می شوند، می‌توانند رنگ ترشحات واژن را تغییر دهند.

غیر از تغییرات بیولوژیکی معمول، این نوع از عفونت ها ممکن است در زنانی که قبل از 40 سالگی دچار یائسگی زودرس می شوند نیز ایجاد شود. هیسترکتومی، اشعه درمانی یا هورمون درمانی برای سرطان نیز می توانند بر ترشحات واژن تأثیر بگذارند.

در موارد بسیار کمی، غذای جدید یا بعضی از ویتامین ها هم ممکن است دلیل به وجود آمدن ترشحات زرد باشند.

ترشحات زرد رنگ و غلیظ واژن
ترشحات زرد رنگ و غلیظ واژن

آیا ترشحات زرد واژن بعد از قاعدگی طبیعی است ؟

دیدن ترشحات زرد بعد از دوره قاعدگی، طبیعی است. در این مدت، بدن مایع سرویکال بیشتری تولید می کند تا برای تخمک گذاری آماده شود.

با این حال، گاهی اوقات، کمی از خون قاعدگی با این مایع ترکیب می شود و رنگ آن را به زرد تغییر می دهد. این ترشحات ممکن است چند روز ادامه داشته باشند اما دلیلی برای نگرانی نیست.

چرخه قاعدگی به طور متوسط بین 25 تا 30 روز طول می کشد. گاهی اوقات ممکن است درست بعد از تمام شدن پریود خود، ترشحات خونی مایل به قهوه ای یا صورتی ببینید.

این رنگ ممکن است به خاطر ترکیب ترشحات با خون قاعدگی ایجاد شده باشد و بعد از چند روز، خود به خود از بین می رود.

توجه کنید که ترشحات زرد به تنهایی نگران کننده نیستند اما بوی بد، درد یا احساس سوزش و خارش همراه با ترشحات غیرطبیعی واژن، نشانه هایی است که باید توسط پزشک معاینه شود.

آیا ترشحات زرد واژن نشان دهنده عفونت باکتریایی است ؟

ترشحات مایل به زرد واژن ممکن است به خاطر نبود تعادل میزان باکتری های خوب و بد واژن باشد.

حفره های واژینال، باکتری هایی به نام لاکتوباسیلوس‌ دارند که جلوی باکتری های تولیدکنندۀ بیماری را می گیرند و تضمین می کنند که همه چیز متعادل است.

تجمع باکتری های بد، می تواند باعث تغییر در ترشحات و در نتیجه ایجاد شرایطی شود که به آن ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن گفته می شود.

ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن معمولاً یا از راه رابطه جنسی ایجاد می شود یا به دلیل عادت های اشتباه بهداشتی و عدم رعایت نکات بهداشتی لباس زیر.

اگر علائم ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن چند دوره تکرار شود، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین توصیه می شود که لباس زیر پنبه ای آزاد بپوشید.

ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن ممکن است به علت شستشوی واژن با صابون های معطر یا استفاده از وکس برای دفع موهای زائد باشد.

دوشهای واژینال هم می تواند رشد طبیعی باکتری در واژن را مختل کرده و باعث شود که ترشحات زرد رنگ به نظر برسند، زیرا شیمی بدن شما به آنچه ممکن است یک تهدید به حساب بیاید، پاسخ می دهد.

علائم ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن عبارتند از: بوی بد واژن پس از زایمان، خارش یا کهیر در اطراف مهبل و درد یا احساس سوزش موقع ادرار یا بعد از آن. این عفونت، بدن را آمادۀ ابتلا به بیماری های مقاربتی دیگری مثل سوزاک یا کلامیدیا می کند.

آیا تغییرات دارویی موجب ترشحات زرد واژن می شود ؟

آنتی بیوتیک ها می توانند تعادل باکتری ها را در واژن تغییر دهند و باعث شوند که رنگ ترشحات زرد شود.

آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است باعث ایجاد تورم و قارچ شوند. قرص های ضد بارداری هم می توانند تغییرات فیزیولوژیکی در ترشحات ایجاد کنند.

باید دانست که هیچ کدام از این موارد بدون معاینه دقیق و انجام آزمایشات بیشتر توسط یک پزشک، قابل تشخیص نیستند. باید هنگام توضیح علایم خود با پزشک، صادق باشید.

ممکن است علائم دیگری هم باشد که اطلاعات مهمی برای تشخیص علت ترشحات غیرطبیعی شما به پزشک بدهد.

بیشتر بخوانید : ترشحات چسبناک واژن

ترشحات زرد واژن چه ارتباطی با بیماری التهابی لگن دارد؟

PID عفونتی در اندام های تولید مثل زنان است که معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود. اگر دهانه رحم پس از زایمان یا در حین سقط جنین یا خود به خود آسیب ببیند، احتمال دارد که فرد دچار بیماری التهابی لگن شود.

البته این احتمال چندان شایع نیست. علت اصلی بیماری PID، انتقال بیماری مقاربتی درمان نشده مانند سوزاک یا کلامیدیا است.

بیماری التهابی لگن می تواند موجب تشکیل بافت اسکار شود که خطر ابتلا به آبسه های متعدد در طول لوله های فالوپ را ایجاد می کند.

بیماری التهابی لگن معمولاً نشانه ای ندارد، اما برخی زنان، نشانه هایی مثل ترشحات واژنی غیرطبیعی (زرد، قهوه ای، سبز) و درد شکمی یا لگن را گزارش کرده اند.

اگر بیماری التهابی لگن درمان نشود، می تواند باعث آسیب دائمی اندام های تولید مثل و حاملگی های خارج رحم، ناباروری یا کیست تخمدان شود.

ترشحات زرد به دلیل تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک بیماری است که در اثر انتقال انگل تریکوموناس واژینالیس در طی تماس جنسی با فرد بیمار ایجاد می شود.

این بیماری در بیشتر موارد، بدون علامت است. 70 درصد از مبتلایان به تریکومونیازیس نشانه ای از بیماری ندارند.

با این حال، یکی از نشانه های تریکومونیازیس که برخی افراد آن را تجربه کرده اند، ترشحات سبز مایل به زرد با بوی ماهی گندیده است که بین پنج تا 28 روز پس از انتقال بیماری دیده می شوند.

ترشحات واژنی غیرطبیعی، شایع ترین نشانه ای است که 75 درصد بیماران مبتلا به تریکومونیازیس به آن اشاره کرده اند.

دیگر علائم شایع تجربه شده عبارتند از: خارش یا کهیر در اطراف واژن با 50 درصد، درد یا ناراحتی در هنگام ادرار با 25 درصد و خونریزی بین دوره ای با 25 درصد.

درد لگن نیز در موارد کمی گزارش شده است. اگر چه تریکومونیازیس بدون علامت است اما سلامتی فرد را به خطر می اندازد. در صورت ابتلا به تریکومونیازیس، احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک تر مانند HIV بیشتر می شود.

همچنین خطر زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن در زنان بارداری که به تریکومونیازیس مبتلا هستند بیشتر از دیگران است.

ارتباط التهاب دهانه رحم و ترشحات زردرنگ

سرویسیت، التهاب دهانه رحم است. این بیماری بعد از انتقال یک STD مانند تریکومونیازیس یا کلامیدیا پیشرفت می کند. علائم این بیماری عبارتند از:

ترشحات خاکستری یا زرد کم رنگ، خون همراه با ترشحات، احساس گر گرفتگی هنگام دفع ادرار یا لکه بینی در بین دو پریود.

اگر حدس می زنید که به این بیماری مبتلا شده اید، توصیه می شود بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا بتواند بیماری را تشخیص دهد و درمان کند.

بیشتر بخوانید :

ترشحات سفید واژن هنگام رابطه جنسی و بعد از آن نشانه چیست ؟

علت ترشحات ابکی واژن چیست ؟

۴ علت اصلی ترشحات واژن در دختران خردسال و نوجوان

راههای تشخیص ترشحات طبیعی و غیر طبیعی واژن

علت بروز ترشحات قهوه ای رنگ در بارداری چیست ؟

ترشحات کشدار واژن : ترشحات لزج و کشدار در بارداری نشانه چیست ؟

نکته نهایی در مورد ترشحات زرد واژن

ترشحات زرد یکی از نشانه های معمول عفونت است، مخصوصاً اگر کف دار، تکه ای و بدبو باشد. اما به هر علتی که به وجود آمده باشد به راحتی قابل درمان است. فقط ضروری است که پزشک شما به موقع تشخیص بدهد و درمان هر چه زودتر شروع شود. این تنها راه جلوگیری از هر گونه عوارض احتمالی است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(4 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم