alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
ترشحات چسبناک واژن : علت و انواع ترشحات چسبناک واژن در بارداری
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ترشحات چسبناک واژن مربوط به مایعاتی است که دستگاه تناسلیتان تولید می کند. این ترشحات هرکدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند و اکثر این ویژگی ها مربوط به مقدار، ضخامت و پیوستگی، بو و رنگ است. این ویژگی ها برای ترشحات چسبناک واژن نیز، صدق می کنند.

ترشحات چسبناک واژن

ترشحات چسبناک واژن : همانند سایر اعضای بدنتان، واژن نیز مکانیزم خاصی برای مراقبت از خود، روانکاری، حمل بافت های مرده و حذف باکتری های ناخواسته را دارد. این مایعات به وسیله غددی که در واژن و دهانه رحم قرار دارند، ترشح می شوند.

غدد بارتولین در سمت دیگر دهانه واژن قرار دارند. سایز آن ها به طور طبیعی اندازه یک نخود کوچک است و مایعات را از طریق لوله های کوچکی به سمت واژن می فرستند. این مایعات، نقش اساسی در روانکاری و مرطوب سازی واژن را دارند.

دهانه رحم، مایعاتی را تولید می کند (مخاط رحمی) که ضخامت و پیوستگی آن ها در طول سیکل قاعدگی تغییر می کند. این تغییرات به جلوگیری یا کمک به پیشرفت بارداری، کمک می کنند.

انواع ترشحات چسبناک واژن

هورمون های بدنتان، مخاط رحمی را تنظیم می کنند. این هورمون ها در طول سیکل قاعدگی، هنگامیکه باردار هستید و هنگامیکه یائسه می شوید، تغییر می کنند. بنابراین مقدار ترشحات واژن در طول سیکل قاعدگی تغییر می کنند.

ترشحات چسبناک بدون رنگ

ترشحات نازک، بدون رنگ و مقداری چسبناک در طول فاز فولیکولی سیکل قاعدگی رخ می دهند. معمولا اولین مایعات رحمی در اواسط فاز فولیکولی (روز هفتم از سیکل 28 روزه) ظاهر می شوند. تا زمانی که این ترشحات بوی بدی نداشته باشند، کاملا طبیعی هستند.

ترشحات چسبناک قهوه ای

ترشحات چسبناک قهوه ای، اساسا مخاط رحمی همراه خون های قدیمی داخل رحم هستند. هنگامی که خون با هوا واکنش می دهد (به خصوص در طول زمان)، رنگ آن تیره می شود.

حتی مقدار خیلی کمی از این ترشح در مخاط رحمی کافی است تا وجود آن را در لباس زیر یا دستمال توالت، تشخیص دهید.

بانوان معمولا این ترشحات چسبنده را پس از اتمام قاعدگیشان، تجربه می کنند. ترشحات چسبناک قهوه ای همچنین قبل از شروع قاعدگی نیز رخ می دهند.

(از علائم شروع خونریزی قاعدگی) یا حتی در اوایل بارداری، هنگامیکه لانه گزینی رخ می دهد، ظاهر می شوند.

لکه بینی و ترشحات قهوه ای در هرکدام از سرایط زیر نیز می توانند رخ دهند:

  • پس از رابطه زناشویی
  • تغییرات هورمونی تخمک گذاری
  • قبل از یائسگی
  • پس از خشکی واژن به دلیل آسیب رسیدن به بافت ها

اگر ترشحات چسبناک قهوه ای واژن را تجربه کردید؛ بهتر است که از زمان وقوع و مدت زمانی که این ترشحات را دارید، نت بردارید.

اگر این ترشحات بیشتر از چند روز ادامه داشتند و یا همراه با سایر علائم بودند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات چسبناک سفید

پس از تخمک گذاری، مایعات ترشح شده از واژن در ویژگی هایی مانند رنگ و ضخامت و پیوستگی تغییر می کنند. ترشحات، از مایعات بدون رنگ چسبناک به مایعاتی که حالت کرم مانند دارند و رنگ زرد یا سفید دارند، تغییر می کنند.

ترشحات سفید نرمال، در این فاز از قاعدگی نباید بوی بدی داشته باشند همچنین نباید همراه با علائمی مانند خارش یا سوزش بیایند.

ترشحات چسبناک زرد رنگ

ترشحات زرد رنگ بسیار شایع و کاملا نرمال هستند. به خصوص اگر قبل یا بلافاصله پس از قاعدگی رخ دهند. اما اگر این ترشحات تیره تر، ضخیم تر (توده ای تر) شدند و یا همراه با بو شدند، ممکن است نشانه ای از عفونت باشند.

ترشحات زرد رنگ برخی اوقات از علائم بیماری های عفونی لگنی، واژن باکتریایی، بیماری های منتقله جنسی مانند تریکومونیازیس، سوزاک یا کلامیدیا هستند. اگر این ترشحات را همراه با علائم ذکر شده، داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات چسبناک واژن در دوران بارداری

در مراحل اولیه بارداری، درست همان موقع که انتظار دارید پریود شوید، مقدار ترشحات رحمی افزایش پیدا می کند.

در دوران بارداری به احتمال زیاد ترشحات چسبناکتان افزایش پیدا می کند. این ترشحات هنگامیکه به سه ماهه سوم بارداری می رسید، بیشتر افزایش می یابند.

در روزهای نزدیک به زایمان، مخاط توپ رحمی رها می شود. این ترشح با سایر ترشحاتی که تاکنون تجربه کرده اید، متفاوت است.

این ترشح بسیار ضخیم، ژله ای و ممکن است با خون ترکیب شده باشد. برخی از بانوان این ترشحات را همانند سفیده تخم مرغ یا مخاط بینی، توصیف می کنند.

اگر افزایش ناگهانی ترشحات را در زمان بارداری تجربه کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است یکی از نشانه های نشت مایع آمنیوتیک باشد، به همین دلیل هرچه سریع تر باید مورد ارزیابی قرار بگیرید.

همچنین هر تغییری در ضخامت، پیوستگی، بو و رنگ ترشحات را باید به پزشکتان گزارش دهید. چراکه ممکن است از نشانه های عفونت باشد.

ترشحات چسبناک واژن در دوران بارداری

کدام ترشح نشان دهنده عفونت است ؟

سه مدل ترشح می تواند نشانه عفونت باشد. ترشحات طبیعی نسبتا بی بوهستند، پس بوی بد یا بویی شبیه ماهی می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد.

ترشح غلیظ، پنیری می تواند نشانه های ثبت شده از یک عفونت قارچی باشد. و در هر زمان شما متوجه تغییر در رنگ شدید، باید آن را به دکتر خود بگویید.

رنگ هایی که باید مراقب آنها باشید، خاکستری (زمانی که با بوی بدی همراه شود، از علائم شایع واژینوز باکتریایی (در اثر رشد بیش از حد باکتری‌های بی‌هوازی، گاردنلا واژینالیس ایجاد می‌شود.

هم باکتری‌های بی‌هوازی وهم گاردنلا واژینالیس در حالت طبیعی در واژن یافت می‌شود.

عارضه شایع واژنی در سن باروری زنان است. این عارضه موجب پارگی زودتر از موعد غشاها، درد زایمانی و تولد قبل از موعد نوزادان میگردد.) است)، زرد و یا سبز (می تواند نشانه اینکه سلول های سفید خون در حال مبارزه با یک عفونت منتقله از راه جنسی اند باشد)، و یا قهوه ای (ناشی از خون خشک، که می تواند اشاره به عفونت ناشی از التهاب بزرگ داشته باشد).

اگر شما متوجه هر یک از این تغییرات شدید، آنها را به دکتر خود بگویید. زیرا ترشحات شما ممکن است یک راهنمای خوب باشد، اما تنها یک دکتر می تواند به شما یک نتیجه گیری درست را ارائه بدهد.

دلیل ترشحات شبیه سفیده تخم مرغ چیست ؟

ترشح ژله ای واژن معمولا در چرخه قاعدگی زنان مشاهده می شود. این ترشحات دلیلی برای نگرانی ندارد و معمولا نشان دهنده این است که بدنتان آماده بارداری است.

تغییرات مخاط دهانه رحم در سراسر چرخه قاعدگی معمولا رخ می دهد. این تغییرات به عنوان یک شاخص برای تعیین زمان تخمک گذاری استفاده می شود.

ترشحات کش دار و ژله ای واژن برای باروری و باردار شدن مفید هستند ؟

ترشحات واژن به طوری کلی کمک می کند که سیستم تولید مثل در زنان سالم بماند. بنابراین ترشح واژن، به طور کلی چیز بدی نیست و جای نگرانی ندارد.

این ترشحات همچنین کمک می کنند تا باکتری ها موجود در سیستم تناسلی از بین بروند. اگر حساب دقیق چرخه قاعدگی خود را داشته باشید متوجه خواهید شد که ترشحات در طول این چرخه مدام در حال تغییر است.

این تغییرات در مراحل مختلف چرخه رخ می دهند. ترشح ژله ای واژن نیز نکات مهمی را یاد آور می شود. به گفته ی برخی از متخصصان زنان مشاهده این نوع ترشحات در زنان نشانه ی خوبی است که می توان از آن به عنوان آمادگی بدن برای بارداری نام برد.

بیشتر بخوانید :

انواع ترشحات واژن : علت اصلی هر کدام از ترشحات واژن چیست ؟

راههای تشخیص ترشحات طبیعی و غیر طبیعی واژن

۴ علت اصلی ترشحات واژن در دختران خردسال و نوجوان

علت ترشحات ابکی واژن چیست ؟

تشخیص ترشحات تخمک گذاری از دیگر ترشحات واژناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • mintapp.ir
  • seemorgh.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits