آیا استفاده از داروهای آلرژی در بارداری خطرناک است؟

آیا استفاده از داروهای آلرژی در بارداری ایمن است؟
۱,۴۴۸
۲
۰
پنج شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۴۴
در حالی که حساسیت برخی از مادران در دوران بارداری کاهش یافته یا از میان می رود، اما تعدادی از آنها در این دوران از علایم و نشانه های حساسیت رنج می برند.
آیا استفاده از داروهای آلرژی در بارداری ایمن است؟

استفاده از داروهای آلرژی در بارداری

آلرژی رایج ترین پاسخ بدن است و داروهای بسیاری برای درمان هر نوع آلرژی وجود دارد. اگر چه در شرایطی مانند بارداری به دلیل اثرات این داروها بر روی جنین، محدودیت های خاصی برای استفاده از دارو وجود دارد، اما این به این معنی نیست که هیچ راهی برای کاهش علائم این بیماری وجود ندارد.

حال سوال اینجاست که کدام داروها برای درمان آلرژی در دوران بارداری مفید هستند؟

آیا برای درمان آلرژی در دوران بارداری داروی خاصی وجود دارد؟

آیا استفاده از داروهای آلرژی در بارداری ایمن است؟

در ادامه این مطلب مجله دلگرم ضمن پاسخگویی به این سوالات در مورد روش های خانگی درمان این پاسخ بدن صحبت می کنیم.

به عنوان یک قاعده کلی، در طول بارداری نباید داروهای خارج از نسخه مصرف کنید، مگر اینکه استفاده از آن ضروری بوده و توسط پزشک تایید شده باشد. در سه ماهه اول باید اقدامات احتیاطی خاصی صورت گیرد.

در دوران بارداری، شایع است که زنان احساس آلرژی بیشتری داشته باشند. این به خاطر این واقعیت است که در طول بارداری غشاهای مخاطی متورم می شوند و شما احساس خارش و سوزش بیشتری می کنید. بنابراین سعی کنید علائم جزئی را با روش های ساده خانگی درمان کنید. اما باید به یاد داشته باشید که مصرف هیچ یک از داروها در طول حاملگی ۱۰۰٪ امن یا قابل توصیه نیستند.

داروهای جدیدتر از قبیل Claritin یا آلگرا نیز برای استفاده در بارداری خوب هستند. اما شواهد کافی برای اثبات ایمنی کامل آن ها وجود ندارد. داروهای حاوی افدرین یا پوسیدو افرییدین مانند داروهای ضد احتقان می توانند موجب ایجاد عصبانیت در شما شوند، هرچند که بر کودک تاثیر چندانی ندارند.بنابراین نمی توان گفت که استفاده از داروهای آلرژی در بارداری همیشه ایمن است. بنابراین هرگز این داروها را به صورت خود سر استفاده نکنید.


داروهای ضد حساسیت کتوتیفن

کتوتیفن (Ketotifen)نوعی آنتی هیستامین است که جهت درمان حساسیت(آلرژی)، سرماخوردگی و کهیر استفاده می‎شود. مصرف این دارو باعث کاهش علائم سرماخوردگی و التهاب می‎شود. از عوارض کتوتیفن می‎توان به ضعف، خستگی، خواب آلودگی، سرگیجه، ضایعات پوستی و خشکی دهان اشاره کرد.

پیش از مصرف قرص کتوتیفن

در صورت بارداری ،شیردهی یا اقدام به بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.در صورت ابتلا به هرگونه اختلال کبدی یا کلیوی پزشک خود را مطلع نمایید.

در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های چشمی نظیر گلوکوم (آب سیاه )،اختلالات پروستات یا هر گونه مشکل در دفع ادرار ،مشکلات گوارشی نظیر سابقه انسداد روده ،صرع و بیماری‌ خونی ارثی پورفیری حتماً پزشک خود را آگاه نمایید.لیستی از کلیه داروها و فرآورده های مکمل و گیاهی مصرفی خود در اختیار پزشکتان قرار دهید تا در صورت وجود تداخل اقدامات لازم صورت بگیرد.در صورت سابقه حساسیت به این دارو یا سایر داروهای آنتی‌هیستامین پزشک خود را مطلع نمایید.


داروی ضد آلرژی هیدروکسی زین

هیدروکسی زین (Hydroxyzine) موثرترین عامل برای درمان خارش و و آلرژی است. از دیگر استفاده‎های این دارو می‎توان به درمان استرس و تنش عصبی، کاهش عوارض قطع مصرف مواد مخدر و الکل، در نقش مورفین آرام بخش قبل از بیهوشی عمومی، کنترل خارش های آلرژیک و کنترل حالت تهوع اشاره کرد.

قرص هیدروکسی زین چیست؟

هیدروکسی زین (Hydroxyzine) برای درمان خارش و آلرژی مصرف می‌شود. همچنین از این دارو در درمان اضطراب و تنش عصبی، به عنوان آرام‌بخش قبل از بیهوشی عمومی، کاهش عوارض قطع مصرف مواد مخدر و الکل، کنترل خارش‌ های آلرژیک از جمله کهیر مزمن و کنترل تهوع استفاده می‌گردد.

این دارو به دلیل داشتن خاصیت ضد حساسیت اثر آرام‌بخش و خواب‌ آور دارد.این دارو به صورت قرص روکش‌دار حاوی ۱۰ و ۲۵ میلی‌گرم هیدروکسی زین هیدروکلراید تولید می‌شود.

مکانیسم اثر هیدروکسی زین

اثر ضد اضطراب و تسکین‌بخش: هیدروکسی‌زین از طریق کاهش فعالیت بعضی از نواحی زیر قشری CNS موجب بروز اثرات تسکین بخش و ضد اضطراب می‌شود. این دارو با مصرف مقادیر زیاد ، اثر ضد درد نیز دارد.

اثر ضد خارش: هیدروکسی زین برای پیوند یافتن به گیرنده‌های سلولی به طور مستقیم با هیستامین رقابت می‌کند.

جذب: بعد از مصرف خوراکی، به سرعت و به طور کامل جذب می‌شود. پخش: چگونگی پخش این دارو در انسان به خوبی مشخص نیست.

متابولیسم: تقریباً به طور کامل در کبد متابولیزه می‌شود.

دفع: متابولیتهای هیدروکسی زین عمدتاً از طریق ادرار و مقادیر کمی از دارو و متابولینهای آن از طریق مدفوع دفع می‌شوند. نیمه عمر این دارو سه ساعت است. اثر تسکین بخش این دارو ممکن است تا 6-4 ساعت ، و اثر ضد هیستامین آن تا مدت چهار روز باقی بماند.

پیش از مصرف هیدروکسی زین

با وجود اینکه تهیه ی هیدروکسی زین بدون نسخه ی پزشک از داروخانه امکان پذیر می باشد، اما پیش از تهیه و شروع مصرف آن لازم است به نکات زیر توجه فرمایید:

در صورت بارداری، اقدام به بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.در افراد بالای 65 سال حساسیت به عوارض این دارو بیشتر می باشد و ممکن است منجر به خواب آوری عمیق در فرد گردد.

در صورت سابقه ی مشکلات کبدی،کلیوی، قلبی، چشمی (آّب سیاه یا گلوکوم )، مشکلات پروستات یا هرگونه مشکل در دفع ادرار، صرع، مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و برونشیت و سایر موارد حتما پزشک خود را مطلع سازید.

در صورتی که مبتلا به انسداد روده ی کوچک می باشید (حتی از نوع خفیف) حتما پزشک خود را مطلع سازید.از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.


داروی ضد آلرژی زادیتن

قرص زادیتن (Zaditen ) از انواع آنتی هیستامین است. این دارو برای پیشگیری از آلرژی، آسم، خارش و کهیر مصرف می‎شود. به این نکته توجه کنید که این قرص صرفا برای پیشگیری است. همچنین باید بدانید زادیتن جهت درمان آلرژی و بیماری‎های مذکور، استفاده نمی‎شود. معمولا این دارو روزانه دوبار مصرف می‎شود اما مقدار دقیق را پزشک مشخص می‎کند.

مقدار و نحوه مصرف زادیتن

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد.به طور معمول این دارو دو بار در روز (یک یا دو عدد قرص) و برای چند هفته تجویز می‌شود.

مکانیسم اثر قرص زادیتن

زادیتن یک داروی مشابه کرومولین با اثرات ضدهیستامین با خواص ضدآنافیلاکسی است .زادیتن موجب بلوک تقریباً اختصاصی گیرنده H1 هیستامین می‌شود. هیستامین واسطه شیمیایی آزادشده از سیستم ایمنی است که عامل بروز اغلب علائم التهاب ناشی از آلرژی یا سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و ... است.

فارماکوکینتیک زادیتن

زادیتن از راه خوراکی به خوبی جذب می شود و اثرش تا 12 ساعت باقی می ماند. شروع اثر پیشگیری کننده دارو آهسته می باشد. برای رسیدن به بیشینه اثر دارویی 6-4 هفته زمان لازم است.

عوارض جانبی زادیتن

دیگر علائمی که در ادامه ذکر می شود بسیار نادر است، اما در صورت مشاهده حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بثورات جلدی
 • کبودی و خونریزی غیر معمولی
 • افزایش وزن
 • تحریک پذیری

موارد احتیاط در مصرف زادیتن

 • آسم
 • بارداری
 • شیردهی

داروی ضد آلرژی سیتریزین

عامل اصلی درمان حساسیت و خارش، قرص سیتریزین (Cetirizine) است. همچنین این قرص برای درمان تب یونجه، کهیر و درمان خارش‎های پوستی ناشی از حساسیت‎ها و آلرژی‎ها نیز تجویز می‎شود. از عوارض این دارو می‎توان به خشکی دهان، خواب آلودگی و خستگی اشاره کرد.

پیش از مصرف قرص سیتریزین

 1. در صورت بارداری، تصمیم بارداری یا شیردهی حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 2. در صورت ابتلا به هرگونه نقص کلیوی حتماً پزشک خود را مطلع نمایید زیرا ممکن است با توجه به شرایط کلیوی، نیاز به تغییر مقدار مصرف دارو داشته باشید.
 3. در صورت سابقه یا ابتلا به صرع و بیماری خونی پورفیری، پزشک خود را مطلع نمایید.
 4. لیست کاملی از سایر داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید تا در صورت نیاز به تنظیم مجدد داروها، اقدامات لازم صورت بگیرد.
 5. در صورت سابقه حساسیت به سیتریزین و یا هر یک از داروهای ضد حساسیت، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

داروی ضد آلرژی ترفنادین

قرص ترفنادین (TERFENADINE) نوع دیگری از آنتی هیستامین‎ها است که برای درمان و پیشگیری از آلرژی‎ها به کار می‎رود. علائم آن شامل آبریزش بینی، عطسه، خارش، قرمزی و آبریزش چشم هاست. از مهم‎ترین عوارض آن می‎توان به آریتمی قلبی اشاره کرد.


داروی ضد آلرژی لوراتادین

از انواع داروهای ضد حساسیت می‎توان از قرص لوراتادین (Loratadine) نام برد. البته این قرص فقط باید با تجویز پزشک مصرف شود و مصرف آن بدون دستور پزشک خطرناک است. این قرص فاقد اثرات خواب آور می‎باشد که برای درمان حالات آلرژیک استفاده می‎شود.

نکاتی که قبل از مصرف لوراتادین باید در نظر گرفته شود

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز در صورتی‌که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است قبل از مصرف دسلوراتادین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

درصورتی‌که باردار هستید و یا قصد باردارشدن دارید یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.درصورتی‌که دچار مشکلات کلیوی هستید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.


داروهای ضد حساسیت خوراکی ایروکاست

اگر از حساسیت‎های فصلی یا آسم رنج می‎برید حتما اسم قرص ایروکاست (airokast) به گوشتان خورده است. افرادی که درگیر اینگونه بیماری‎ها هستند، حتما می‎دانند که به دلیل سرفه‎های پشت سرهم، بسیار آزار دهنده است. در این مواقع برای خلاصی از سرفه‎های بی امان، قرص ایروکاست تجویز می‎شود.

عوارض قرص ایروکاست

استفاده از قرص ضد حساسیت ایروکاست عوارضی دارد که از مهمترین آن‎ها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد داشتن
 • سرگیجه داشتن
 • تهوع داشتن
 • دندان درد داشتن
 • تشنه بودن
 • اسهال
 • برونشیت
 • ابتلا به سوءهاضمه
 • داشتن علائم آنفلوآنزا
 • داشتن خارش و کهیر
 • عطسه و سرفه داشتن
 • احساس خستگی، ضعف و بی حالی
 • گرفتگی و کشیدگی عضلانی
 • عفونت دستگاه تنفسی و یا گوش
 • درد و ضعف ماهیچه
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن پا یا دست

تغییرات رفتاری و ذهنی (استرس گرفتن، پرخاشگری، مشکل و اختلال در خواب، در خواب راه رفتن، اختلال در حافظه، ابتلا به افسردگی، توهم زدن)


تشخیص و پیشگیری از آلرژی

دستگاه آزمایش حساسیت

کنترل مؤثر بیماری آلرژی وابسته به تشخیص دقیق آن می‌باشد. آزمایش حساسیت می‌تواند کمک به تأیید یا رد آلرژی کند. تشخیص درست، مشاوره و توصیه‌های پیشگیری، که بر اساس آزمایش‌های معتبر حساسیت انجام شده باشند، می‌توانند منجر به کاهش نشانه‌های حساسیت شوند و نیاز به داروهای ضد حساسیت را کم کنند.

دو روش متفاوت برای تشخیص وجود آنتی‌بادی‌ها و نوع حساسیت در بدن وجود دارند:

آزمایش از طریق پوست و آزمایش خون که هر دوی این روش‌ها معتبرهستند و توصیه می‌شوند. این دو روش مقرون به صرفه و اقتصادی هستند. تشخیص زود هنگام و دقیق موجب کاهش هزینه‌های مشاوره، جلوگیری از مراقبتهای ثانویه، تشخیص اشتباه و پیشامدهای حاد و اورژانسی می‌گردد.

حساسیت با گذشت زمان تغییر می‌کند. تست‌های منظم در رابطه با آلرژنها، اطلاعاتی را در خصوص تغییرات بیماری و مدیریت آن و در نتیجه بهبود وضعیت زندگی و سلامت بیمار می‌دهد. معمولاً برای تشخیص این که آیا حساسیت به مواد غدایی چون شیر، تخم مرغ، سویا و گندم تشدید شده‌است

یا خیر از تست‌های سالیانه استفاده می‌شود و برای ارزیابی میزان تشدید حساسیت، عواملی چون، بادم زمینی، مغزیات، ماهی و صدفها، آزمایش‌هایی با فاصله زمانی دو تا سه ساله انجام می‌شوند.

در دوران بارداری، مصرف غذاهای مختلف مانند کرفس، مرکبات، فلفل خام، مارگارین و روغن نباتی با ابتلاء به اگزما در ارتباط است. مصرف بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، زینک و سلنیوم در دوران بارداری می‌تواند از ابتلاء به آلرژی جلوگیری کند که این احتمال ابتلاء به آسم، خش خش سینه و اگزما را در خردسالی کاهش می‌دهد.پس از تولد و قبل از ۱۷ هفتگی، استفاده زودهنگام از غذاهای سفت و متنوع می‌تواند خطر ابتلاء نوزاد به آلرژی را افزایش دهد.

همچنین بخوانید:

آلرژی چیست؟چرا افراد دچار آلرژی میشوند؟علائم آلرژی کدامند؟درمان آلرژی

داروهای ضد آلرژی و حساسیت | انواع قرص های ضد حساسیت را بشناسید

علت ایجاد آلرژی غذایی به همراه پیشگیری و درمان این عارضه

آلرژی و درمان سریع آلرژی

مواد غذایی مفید در زمان آلرژی در فصل بهار


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم