دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۲۴ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
استرس در بارداری : عوارض استرس بارداری روی مادر و جنین
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
استرس در بارداری ممکن است در هر مقطع از دوران بارداری رخ دهد. سه ماه اول بارداری حساس ترین دوران بارداری به شمار رفته و سطوح بالای استرس در طی آن بیشترین پیامد منفی را بر جنین دارد.

استرس در بارداری

استرس بارداری تکامل جایگاه های کروموزومی را که در کنترل فرآیند پیری سلول نقش دارند، تحت تاثیر قرار می دهد.

اغلب مادران باردار از مضرات سیگار و یا عوارض تغذیه نامناسب در دوران بارداری آگاهی دارند، اما برخی از آنها نمی دانند که استرس در دوران بارداری نیز به همین اندازه برای کودک خطرناک است.

اضطراب و ناراحتی در این دوران برای کودک عوارضی همچون وزن کم هنگام تولد، تولد زودرس، اضطراب، مشکلات یادگیری، اختلال در تمرکز، بیش فعالی و اوتیسم به دنبال دارد.

استرس در بارداری چه عوارضی دارد

بر اساس مطالعات، استرس مادر در دوران بارداری، تکامل مغز و سایر سیستم های بدن کودک را تحت تاثیر قرار می دهد:

استرس در بارداری موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی نوزاد

در مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد، 400 زن باردار پرسشنامه ای را در مورد شرایط زندگی و میزان استرس خود از جمله تبعیض نژادی و یا قطع درآمد، پر نمودند.

در این تحقیق مشخص شد که استرس مادران موجب افزایش سطح IgE1 (نوعی آنتی بادی مرتبط با واکنش های آلرژیک) در خون بند ناف کودک می شود. در حقیقت می توان گفت که استرس در دوران بارداری با افزایش خطر بروز آلرژی و آسم در آینده ارتباط دارد.

پیری سلول نوزاد از خطرات استرس در بارداری

در سال 2011 تحقیقی بر روی 94 فرد بالغ سالم که مادرانشان در دوران بارداری با مشکلات روانی روبرو بودند، صورت گرفت. کودکان این مادران در سن 25 سالگی علایمی از پیری سلولی زودرس نشان دادند.

محققان این طور نتیجه گرفتند که استرس بارداری تکامل جایگاه های کروموزومی را که در کنترل فرآیند پیری سلول نقش دارند، تحت تاثیر قرار می دهد.

سیستم عصبی و غدد درون ریز

تحقیق بعدی در زمینه تکامل مسیرهای عصبی و هورمونی که پاسخ بدن به استرس را کنترل می کنند، انجام شد.

استرس در دوران بارداری موجب افزایش سطح هورمون کورتیزول در خون مادر می شود و بنابراین این هورمون در جریان خون جنین نیز وارد می شود و اثرات ماندگاری در بدن کودک بر جای می گذارد.

افزایش کورتیزول در جنین موجب کاهش تعداد آن دسته از سلول های مغزی می شود که در مواجهه با استرس ضروریند.

استرس در بارداری
عوارض و خطرات استرس در بارداری

چگونگی مدیریت استرس در دوران بارداری

بارداری به خودی خود با استرس همراه است زیرا تغییراتی در روابط، شغل و وضعیت اقتصادی خانواده ایجاد می کند.

برای کنترل و مدیریت این استرس روش های زیر توصیه می شوند:

 • در هنگام مواجه با استرس چندین نفس عمیق و آرام بکشید تا اکسیژن بیشتری به عضلات برسد و فشار کاهش یابد.
 • پاهای خود را بالاتر از بدن قرار دهید، به یک آهنگ آرام گوش دهید و با آن زمزمه کنید.
 • در فضای باز قدم بزنید و از مناظر و صدای طبیعت لذت ببرید.
 • در طی روز چرتی کوتاه (کمتر از 45 دقیقه) بزنید تا احساس سرزندگی و نشاط کنید.
 • برای رسیدن به آرامش از ماساژهای ویژه و تمرینات یوگا که مخصوص دوران بارداری هستند استفاده کنید.

تأثیر استرس مادر و مغز جنین

جراح زنان و زایمان در ادامه می افزاید :" قرار گرفتن مادر در معرض استرس های طولانی و مزمن علاوه بر ایجاد تفاوت هایی جزئی در روند تکامل مغز جنین می تواند در آینده نیز منجر به بروز مشکلات رفتاری در کودک شود.

ولی تحقیقات در این زمینه در مراحل اولیه راه است و پزشکان همچنان درصد انجام بررسی های بیشتر به منظور یافتن ارتباط دقیق میان استرس و پیامد های حاصل از آن و بارداری هستند.

در واقع استرس از جمله لاکتور هایی است که نباید از اهمیت آن بر بارداری به خصوص در صورت قرار داشتن در موقعیت های استرس زای مزمن و طولانی نظیر مشکلات مالی یا وجود اختلاف در روابط زناشویی غافل شد.

به گفته آن بوردرز :" هدف ما از انجام این مطالعات یافتن راهکارهایی به منظور کاهش استرس و فشارهای روانی و همچنین آموختن مهارت و شیوه های صحیح مقابله با استرس های روزمره به مادران است .

" او در ادامه می افزاید:" دلیلی ندارد که به خاطر استرس احساس گناه کنید بلکه به جای این کار بهتر است تمام تلاش خود را در جهت مدیریت و کنترل آن صرف کنید."

راهکارهایی برای حفظ آرامش در دوران بارداری

دکتر اندروز به منظور کنترل و مدیریت استرس دوران بارداری استفاده از راهکارهای زیر را به مادران باردار توصیه می کند.

 1. مشورت کنید : با پزشک خود در مورد مسائل گوناگونی که سبب ایجاد نگرانی و استرس در شما می شوند صحبت کنید به این ترتیب می توانید با راهنمایی پزشک خود را از میان روش های مختلفی نظیر تن آرامی ،یوگای بارداری ، گفتار درمانی و ... راهکار مناسبی را برای غلبه بر استرس خود بیابید.
 2. آواز بخوانید : حتی اگر صدای خوبی هم ندارید سعی کنید آهنگ مورد نظرتان را در ذهن خود زمزمه کنید موسیقی و آواز نقش موثری در کاهش کورتیزول بدن دارند.
 3. به خود استراحت دهید: یک دوش آب گرم بگیرید یک فنجان چای بنوشید. در حالت دراز کشیده به مطالعه یک کتاب بپردازید بعد از تولد نوزاد یافتن فرصت های این چنین مناسب برای استراحت کمی دشوار خواهد بود.

استرس مادر در سه ماهه اول بارداری و تاثیر آن بر مغز جنین

 1. حاصل یک مطالعه جدید حاکی از وجود ارتباط میان سطح بالای استرس مادر در سه ماهه اول بارداری و بروز مشکلاتی در سلامت مغز جنین است.
 2. میان استرس و والد شدن در سنین پایین ارتباط تنگاتنگی برقرار است ولی با این حال براساس مطالعاتی که نتایج آن در نشریه غدد به چاب رسید کلیه مادران باردار بنا به دلایلی به علمی متعدد باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض تنش های عصبی بی مورد در این دوران اجتناب کنند.
 3. در واقع به نظر می رسد که استرس می تواند بر میکروب هایی که در واژن یک خانم باردار زندگی می کنند اثر بگذارد. این میکروب ها در زایمان طبیعی و در حین عبور از کانال زایمانی از واژن مادر به نوزاد منتقل شده و منجر به بروز تغییراتی در میکروبیوم های مجرای گوارشی و روند تکامل مغز نوزاد خواهد شد. در نهایت این تغییرات ایجاد شده پیامدهای بد و نامطلوبی بر متابولیسم و سیستم ایمنی بدن نوزاد به جا خواهند گذاشت. در واقع دانشمندان بر این باورند که تغییر در میکروبیوم های مجرای گوارشی با خطر ابتلا نوزاد به مشکلات بزرگتری نظیر اوتیسم و اسکیزوفرنی که از جمله اختلالات عصبی تکوینی مغز به شمار می روند در ارتباط است.


بیشتر بخوانید :

استرس چیست؟ علل ایجاد استرس کدامند؟راه های درمان استرس کدامند؟

اختلال استرس پس از صدمه و روند درمان آن

مهمترین فرق بین استرس و اضطراب در چیست ؟


 • منبع
 • blogfa.com
 • niniban.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

hits
statcounter