دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
درد و گرفتگی زیر شکم در حین حرکت جنین در شکم مادر
83
زمان مطالعه: 9 دقیقه
درد و گرفتگی زیر شکم در حین حرکت جنین در شکم مادر :حرکت جنین در شکم مادر و تعداد و زمان آن/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای کاهش درد در هنگام حرکات جنین درشکم مادر آشنا شوید.

حرکت جنین در شکم مادر و تعداد و زمان آن

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای کاهش درد در هنگام حرکات جنین در

شکم مادر آشنا شوید.

همه دلایل تنگی نفس

حرکت جنین در دوران بارداری

شاید یکی از زیباترین و مهمترین مراحل دوران بارداری ، احساس حرکت های جنین در بدن مادر باشد، اما از آنجا که این حرکات نشانه سلامت و حیات جنین هم هستند، گاهی باعث نگرانی می شوند.برای هر مادری فکر اینکه جنین داخل رحم چرخ می زند و از این طرف به آن طرف می رود، بامزه بوده و هر تکانی که جنین می خورد موجی از شادی را در وجود مادر ایجاد می کند.


اولین حرکت جنین را چه زمانی احساس می کنم؟

عموم مادران حوالی هفته 18 تا 20 بارداری نخستین تکان های جنین خود را احساس می کنند. البته اگر بارداری اول خود را تجربه می کنید، احتمالا کمی طول می کشد تا بفهمید لرزش خفیفی که در شکم خود احساس می کنید، مربوط به حرکات جنین است؛ اما اگر قبلا تجربه بارداری را پشت سر گذاشتید با این حرکات و علائمی که ایجاد می کنند آشنا هستید و احتمالا از هفته 16 بارداری به بعد می توانید تکان خوردن جنین را داخل رحم تان حس کنید.
البته اگر تا هفته بیست و چهارم بارداری حرکتی را احساس نکنید خیلی غیر طبیعی نخواهد بود، اما پس از آن باید به ماما یا پزشک مراجعه کنید تا ضربان قلب جنین چک شود. شاید لازم باشد برای اطمینان از سلامت جنین در این مرحله سونوگرافی بدهید یا معاینات دیگری از شما به عمل آید.

حرکت جنین

علائم هشدار دهنده در بارداری


دردی که با استراحت خوب شود:

در دوران بارداری چون تغیراتی داره در وجود مادر صورت می گیرد مفاصل از هم باز میشوند، که در این حالت یک حرکت ناگهانی مادر می تواند باعث تحت فشار قرار گرفتن اعصاب دور مفاصل شود و درد ایجاد کند. ماهیچه ها بر اثر بارداری ضعیف می شوند، مثل ماهیچه پشت و شکم ولگن که وقتی ضعیف می شوند دیگه نمیتوانند مفصل رو خوب نگه دارند و درد پیش می آید.بنابراین کفش پاشنه بلند و تخت نپوشید، درست راه بروید، درست بخوابید، زیاد سر پا نایستید، پله را بدو بدو بالا و پایین نروید چون همه مفاصل شل هستند و مچ پا سریع پیچ می خورد و زمین می خورید.ولی بعضی موارد به هر حال بر اثر رعایت نکردن پیش می آید و زیر شکم درد می گیرد ویا یه مسیری از پشت باسن تا زانو درد می گیرد. و این درد با استراحت خوب می شود.

(دردی که با استراحت خوب شود اشکالی ندارد)

مداوم باشد:

درد زیر شکم که با استراحت فرقی نمی کند و یا شکم سفت میشود که این حالت ها را بیشتر در اواخر دوران بارداری میبینیم. و این سفتی از بین نمی رود و در ضمن با درد نیز همراه است. ممکن است با یه لکه بینی قهوه ای رنگ نیز همراه باشد. این اصلا خوب نیست. سریعا به بیمارستان مراجعه شود. دنبال دکترتون نگردید فقط به بیمارستانی که قرار است پذیرش شوید، مراجعه کنید، اونها خودشان دکتر را خبرمیکنند.

حرکت جنین

پیشگیری:

بار سنگین بلند نکن. کارهای سنگین نکن. فعالیت شدید نکن.

ترشحات :

هر گونه ترشحی که از مجرای واژن و مجرای ادرار دیده شود.

لکه بینی:

  • ماه به ماه پریود یه لکه کوچک دیده میشود و تمام میشود. مشکلی نیست.
  • لکه کوچک دیده می شود، با استراحت تمام میشه. مشکلی نیست.
  • لکه بینی در هفته های آخر به علت قرار گرقتن سر بچه در لگن، باعث شکننده شدن دهانه رحم میشود و ممکن است مویرگی پاره شود و لکه ایجاد شود. مشکلی نیست.

نکته: هیچ کدام از موارد بالا با درد همراه نیست و با استراحت از بین می رود. ولی اگر ادامه دار باشد باید بیمارستان مراجعه کنید و علت بررسی شود.

لکه قهوه ای بعد از هفته 37 هم که عالیه و نشانه آمدن بچه.

خونریزی

هر زمانی از بارداری اگر خونریزی واضخ و روشن دیدید، بیماستان مراجعه کنید. بعضی وقت ها جفت جلو هست و بعضی موقع دهانه رحم خیلی شکننده است و خونریزی می دهد و بعضی وقت ها جفت از عضله رحم جدا میشودو ....

ترشحات بیش از حد

نمناک بودن لباس زیر بخصوص در هفته های آخر خیلی طبیعی است. نوع هورمون ها عوض می شود چون باید دهانه رحم و واژن لیز شود تا زایمان طبیعی راحت تر صورت گیرد.

( ترشحات بی بو و بی رنگ هیچ اشکالی ندارد )

ترشحات بودار که رنگش متمایل به زرد و سبز باشد یا سفید رنگ وپنیری شکل باشد، این عفونت یا قارچ است و باید بررسی و مداوا شود. اگر این ترشحات ادامه دار باشد و با تعویز لباس زیر و خوردن آب و ماست خوب نشود، چون باکتریایی است، می تواند باعث پاره شدن کیسه آب شود. حتی یک سرما خوردگی و تب هم می تواند باعث پاره شدن کیسه آب شود بنابراین مادران باردار سرماخوردگی همراه با تب را باید جدی بگیرند. عفونت دندان و لثه باید سریعا درمان شود.

ترشح بودار و زرد رنگی که بعد از مدت طولانی سوزش و خارش به آن اضافه نمی شود ، قسمتی از ترشحات طبیعی بدن شماست. اگر این رنگ زرد به سمت سبز برود عفونت است. توصیه میشود که ماست در رژیم غذاییتون باشد، مایعات به اندازه کافی بخورید و موقع ادرار حتما کمی به سمت جلو خم شوید تا مثانه کاملا خالی شود.

همیشه سوزش و خارش و درد پهلو ها نشانه عفونت ها واژینال نیست. و عفونت های ادراری هم داریم. پس اگر سوزش دارید بهتر است که کشت کامل ادرار بدهید تا مشخص شود . پارگی واضح کیسه آب و سوراخ شدن کیسه آب: علت اصلی هردو عفونت است. بعضی وقت ها هم بچه هایی که درشت هستند و یا سنگین هستند ، بر اثر فشار آوردن باعث پاره شدن کیسه آب می شوند.

پارگی زمانی است که حجم زیادی آب یکباره از شما خارج شود مثلا به اندازه یک سرامیک زیر پای شما و کل لباستان خیس می شود. این پارگی واضح کیسه آب است. اگر این اتفاق بیفتد چه قبل هفته 37 و چه بعد از هفته 37 باید به حالت خوابیده بروید و پا ها را بالا قرار می دهید و ایستاده قرار نمی گیرید و خودتون رو به بیمارستان می رسانید. اگر بعد از هقته 37 باشد که نشانه زایمان است و درد ها شروع می شود و ...

اگر قبل هفته 37 اتفاق بیافتد پیگیر می شوند و علت را پیدا می کنند و اگر عفونتی باشد اون رو پیدا می کنند وتا اونجایی که امکان دارد بچه رو نگه میدارند. اگر آب دور بچه به یک حداقلی برسه مجبور به بیرون آوردن بچه می شوند.موقعی که سوراخ میشود تشخیص مشکل میشود. نمناکی در لباس زیرتان می بینید و باید دید که ترشح است یا دفع ادرار بر اثر بی اختیاری است (بعضی مادران در ماههای آخر دچار بی اختیاری ادرار میشوند) و یا کیسه آب سوراخ شده است.

ترشح که وضعییتش معلومه ، رنگی و کلا غلیظ تر از مایع دور بچه است. برای اینکه مادر بفهمد که ادرار است یا مایع دور بچه ، از مادر می خواهیم که بره دستشویی و مثانه را کاملا خالی کند و یه نوار بهداشتی تمیز توی لباس زیرش بگذاره و چند تا سرفه ملایم بکند و نه شدید. اگرنواربهداشتی نمناک نشد بس مشکلی نیست و لی اگر نمناک شد سواخ شدگی کیسه آب است و به بیمارستان مراجعه می کنید و پس از دو روز استراحت و پیدا کردن علت و درمان، سوراخ شدگی ترمیم می شود.

حرکت جنین

کاهش حرکات جنین

مطابق سن بارداری باید همیشه حرکات جنین را کنترل کنید. اوایل همون تلق و تلوقش کافیه. بعد میرسه به حرکات ضربه ای و از هفته های 33 و 34 احتمال اینکه حرکاتش کم شود، هست چون دیگه جا نداره حرکت کنه.اگر خواستید چک کنید، مثلا یه نصف روز حواستون به حرکات بچه نبوده و بعدش خواستید بررسی کنید:

اگر تا دو ساعت از زمان شروع بررسی حرکت نکرد یه ماده قندی بخورید مثلا آب قند یا چهار تا خرما یا ... و به پهتوی چپتان دراز بکشید و یک ربع تا بیست دقیقه صبر کنید. باید یک الی دو حرکت داشته باشید. اگر نداشتید براین فرض می گیریم که خواب است ، بنا براین یک دست را سمت چپ و دست دیگر را سمت راست شکم می گذارید و یک کم شکم را به سمت چپ و یک کم به سمت راست میبرید و جنین را بیدار می کنید. و دوباره به پهلوی چپ می خوابید و صبر می کنید که حرکت کند.

اگر هیچ حرکتی را بعد از 45 دقیقه الی یک ساعت احساس نکردید. یه بررسی قلب جنین در همان روز انجام دهید. و اگر در بررسی قلب چند تا افت در ضربان قلب داشتیم یک بررسی سلامت جنین از طریق سونوگرافی باید انجام شود.

حرکت جنین

مدل حرکات جنین

هفته نوزدهم، مثل یه حباب که می زیر دست می خواد بترکه، یا مثل نبض ولی تند تر از نبض خودتان، یا مثل ماهی که از دست لیز می خوره.البته تعریفی برای حرکت نداریم . بعضی بچه ها پرحرکتند و بعضی ملایمند.بچه کاملا در این سن می شنود و با صدای بلند ممکن است حرکاتش بیشتر شود و عکس العمل نشان دهد.بچه ممکن است سکسکه کند و تکون های مرتب داشته باشد و این نشانه سلامتی اش است.

افزایش وزن ناگهانی از امروز به فردا همراه با ورم در دست و صورت و بدن بصورت ناگهانی و افزایش فشارخون:

حتما باید بررسی و علت معلوم شود چون ممکن است شروع مسمومیت حاملگی باشد. پس به دنبال این نباشید که بخورید و وزنتان را بالا ببرید که بچه هاتون تپل می شوند. چون عارضه روی خودتان ایجاد می شود.همچنین دیابت حاملگی معمول و متداول و اذیت کننده است.مسمومیت حاملگی وقتیست که ورم و فشار خون بالا و پروتئین در ادرار بالا باشد. یعنی مادر دیگه نمی تونه به بچه غذا و خون برسونه. و این هم برای مادر و هم بچه خطر ناک است.ولی ورمی که مثلا در پاهاست با ستراحت خوب شود مسئله ای نیست. ولی ورمی که کل بدن رو بگیره مسئله است. و از سه ماهه دوم به بعد احتمالش بیشتر است.

درد هایی که بالای شکم رو می گیره و همراه میشود با حالت تهوع و استفراغ:

این می تونه یه عارضه کبدی باشه.ولی حالت تهوع و استفراغ به تنهایی و بدون اینکه در اشتها خللی وارد کند تو ماههای آخر بارداری می تواند دوباره رخ دهد که علت آن فشار رحم به معده است.

نکته:

درد های زیر دنده ای طبیعی است. بیحسی مور مور شدن در مسیر دستها، خواب رفتگی همه طبیعی است و با ورزش های مناسب بالا نته ( البته تحت نظر مربی بارداری) کمتر می شود.

حرکت جنین

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (83 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits