دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
فعالیت های فیزیکی و ذهنی سرگرم کننده برای سالمندان
14
زمان مطالعه: 13 دقیقه
دوران سالمندی بر خلاف تصور بسیاری از افراد زمان بازنشستگی کامل از فعالیت های گذشته و صرفا استراحت نیست. سالخوردگی با وقت آزاد بسیاری که دارد زمان خوبی برای برنامه هایی است که وقتی برای انجام آنها نداشته اید. فعالیت های گردآوری شده در این مقاله به...

فعالیتهای فیزیکی و ذهنی سرگرم کننده برای سالمندان

دوران سالخوردگی و بازنشستگی سال هایی طلایی است که نباید به نشستن و دست روی دست گذاشتن و زیر نظر گرفتن رفت و آمد وسایل نقلیه بگذرد.

فرمول شادی حتی در پیری هم ساده است؛ با خانواده، دوستان و اجتماع در ارتباط باشید و تا می توانید با آنها خوش باشید و بخندید. از خستگی و تنهایی دوران سالمندی دوربمانید و مهم تر از آن به کاهش مشکلاتی که سلامت شما را تهدید می کنند کمک کنید.

1. بازدید از موزه ها به یادگیری شما کمک می کند

بسیاری از شهرها موزه های هنری، تاریخی، فرهنگی بسیار عالی دارند. هر ماه از یک موزه بازدید کنید. در این صورت مجبور نیستید منتظر نمایشگاهی خاص برای لذت بردن از آنچه نشان می دهند بمانید. استفاده از هدست های موزه یا همراه شدن با یک تور را امتحان کنید؛ خودتان را برای یادگیری بیشتر درباره آنچه به نمایش گذاشته اند به چالش بکشید.

خواندن توضیحات هر قطعه به نمایش گذاشته شده باعث می شود درباره هر قطعه بیشتر بدانید و برای شما بسیار جالب تر شود!

2. گذراندن کلاس هنری ذهن شما را هنوز زودآموز نگه می دارد

خلاقیت یکی از بهترین راه های فعال نگه داشتن مغز است. چه نقاشی کنید یا رنگ آمیزی؛ عکاسی یا سفالگری را انتخاب کنید؛ هنر سرگرم کننده، چالشی و محرک ذهن است.

مطالعات نشان داده است انجام کار هنری، به سالمندان در کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند. یک فعالیت هنری مسیر عصبی جدید و ضخیمی با شاخه های متعدد سلولهای عصبی قوی تر در مغز شما ایجاد می کند و به عملکرد تطبیق پذیری، تغییر شکل و بازسازی مغز شما کمک می کند.

3. شرکت در کلاس های اجتماعی به شما احساس مفید بودن می دهد

سیاست برای هر کسی جالب نیست اما اطلاع داشتن از رویدادهای روز و فرصت یادگیری درباره بعضی از چالش ها و موقعیت های جهانی، پرسش و شرکت در کلاس های بحث می تواند هیجان انگیز باشد.

همچنین می تواند به شرکت فعال شما در مردم سالاری و رای بهتر در انتخابات کمک کند.

4. بازی ماهجونگ مغز شما را ورزش می دهد

ماهجونگ یک بازی چینی است. این بازی چهار نفره اجتماعی، فکری و سرگرم کننده است. علاوه بر اینکه یک بازی جدید یاد می گیرید، ذهنتان هم به تکاپو می افتد.

5. بازدید از کتابخانه ها و بیشتر کتاب خواندن وقتتان را پر می کند

چه به ادبیات زنانه علاقه داشته باشید چه به ادبیات مهیج یا رمان های جنایی یا ادبیات روشنفکرانه، مطالعه سرگرم کننده است و برای عملکرد مغز فوق العاده است. به تقویت حافظه شما کمک و تصمیم گیری شما را ماهرانه می کند؛ آلزایمر را به تاخیر می اندازد و از استرس شما کم می کند.

برای مطالعه به کتابخانه بروید و اگر می خواهید مطالعه تان به فعالیتی اجتماعی هم تبدیل شود می توانید به کلوب های کتابخوانی بپیوندید.

6. پیاده روی شما را سالم نگه می دارد

اگر متحرک ماندن، مستقل و سالم بودن یکی از اهداف سالخوردگی شما است، پیاده روی را شروع کنید. طبق تحقیقات هاروارد، پیاده روی مزایای عجیب دیگری هم مثل کاهش اثر ژن های افزایش وزن، متعادل کردن شیرین مزاجی شما، کاهش درد مفاصل و بهبود عملکرد سیستم ایمنی شما دارد.

اگر گرمای تابستان اذیتتان می کند برای پیاده روی به مکان های پر درخت و سایه و در زمستان و سرما به مکان های سرپوشیده بروید. ورزش با وسایل بدنسازی بدنتان را قوی و منعطف نگه می دارد.

لزومی ندارد ورزشی که می کنید حتما مشکل باشد. تمرینات سبکی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید و به قدرت، تعادل و سلامت قلب شما کمک می کند. چه در خانه، کلاس، باشگاه یا با مربی شخصی کار کردید طوری تمرین کنید که شما را علاقه مند نگه دارد.

7. ورزش برای تناسب اندام شما خوب است

اگر تمرینات بدنسازی در پیری را دوست ندارید، انتخاب های بسیار دیگری برای متناسب ماندن اندامتان هست. بسیاری از سالمندان تا 70 سالگی به انجام تمرینات چالشی فیزیکی مثل کوهنوردی، دوچرخه سواری، اسکی و تنیس ادامه می دهند. اگر به دنبال ورزشی هستید که مفاصل شما را کمتر درگیر کند شنا، گلف یا دوچرخه سواری را امتحان کنید.

8. شرکت در کلاس رقص شما را اجتماعی و فعال نگه می دارد

رقصیدن فعالیتی سرگرم کننده، جمعی، فیزیکی و ذهنی است. تحقیقات اخیر نشان داده اند رقصیدن یکی از بهترین فعالیت ها برای بهبود قدرت و تعادل بدنی است و نشانه های پیری مغز را به تاخیر می اندازد! اگر رقص های جدید را طبق برنامه ای مرتب یاد بگیرید و خودتان را به چالش بکشید این حقیقت به خودتان هم ثابت می شود.

9. بازی های تخته ای مغز شما را به چالش می کشد

هیچ چیزی مثل رقابت نمی تواند شما را از لاک بی حوصلگیتان بیرون بکشد. بازی های تخته ای روشی عالی برای به چالش کشیدن مغز در سنین پیری است و علاوه بر این شما را سرگرم و اجتماعی می کند. ویژگی عالی بازی های تخته ای این است که همیشه می توانید کسی را پیدا کنید که با سطح بازی شما جور باشد.

مثلا می توانید شطرنج، تخته نرد، چکرز، منچ و مارپله و دیگر بازی های فکری و کلمه سازی حتی اسم فامیل را امتحان کنید.

10. باغبانی کنید و از آن لذت هم ببرید

می توانید به چند گلدانی که در خانه دارید برسید یا برای خودتان باغچه ای درست کنید. رسیدگی به یک باغچه فصلی یا سالانه پر از گل و شکوفه یا یک باغ سبزیجات یا حتی همان چند گلدان می تواند فعالیتی مناسب برای افراد مسن باشد.

انتخاب و خرید گل و گیاه، کاشت، کندن علف های هرز، کود دادن، هرس کردن و لذت بردن از میوه های دست پرورده خودتان لذت بی پایانی دارد. درست کردن یک سالاد از محصولات باغ خودتان می تواند مایه افتخار باشد.

چندتایی گل و گیاه روی طاقچه پنجره تان بگذارید؛ چند شاخه گل تازه بچینید و آنها را روی میز بگذارید و با دیدن طراوت و زیبایی آنها انرژی بگیرید.

11. کار داوطلبانه برای کمک به جامعه تان انجام دهید

چون حالا کار نمی کنید به این معنی نیست که دیگر نمی شود به جامعه خدمت کرد. کار داوطلبانه می تواند به گسترش و افزایش روابط سالخوردگان کمک کند. علاوه بر این مشارکت اجتماعی، نتایج خوب، شادی و لذتی را که از انجام کار خیر به دست می آید به همراه دارد.

سنتان مهم نیست، می توانید برای بچه ها کتاب بخوانید، در بیمارستان بیماران و خانواده هایشان را در روند درمان راهنمایی کنید، به موسسان سازمان های مختلف کمک مالی کنید و ... .

12. وقت گذرانی با نوه تان کودک درونتان را بیدار می کند

هیچ چیز بیشتر از خودِ شما اما در سن و سال بچگی نمی تواند شما را شاد و جوان نگه دارد. از کمک به فرزندتان که بگذریم مراقبت از نوه تان می تواند کاری عاشقانه باشد.

می توانید نوه تان را آخر هفته ها در خانه تان نگه دارید و صبح برای صبحانه، بازی یا... او را بیرون ببرید. وقت گذرانی با او و بازی ها و فعالیت هایش یا فقط مراقب او بودن سرگرم کننده است و برای آنها یک دنیا ارزش دارد.

13. بازی های حدس کلمه و عددی سر شما را گرم می کنند

جدول کلمات متقاطع، سودوکو، یا بازی های کلمه سازی و عددی در گوشی های هوشمند چند بازی سرگرم کننده هستند که شما را به چالش می کشند. بعضی از تحقیقات نشان داده اند این راهکار می تواند به تقویت تمرکز، بهبود حافظه و آرامش شما کمک کند. مهم نیست کدام بازی را انتخاب کنید اگر دوستش داشته باشید شما را سرگرم و ذهن شما را فعال می کند.

14. شغلی را که دوست دارید ادامه دهید

خیلی از افراد فکر می کنند وقتی به سنی خاص می رسند باید بازنشستگی را بپذیرند و بقیه عمرشان را بیکار بمانند. خیلی از افراد هم هستند که تا 70، 80 و حتی 90 سالگی به خوبی کار می کنند چون کاری را که انجام می دهند دوست دارند و این کار آنها را سرحال، مشغول و هدفمند نگه می دارد.

15. نگهداری از حیوان خانگی محبت و لذتتان را تقسیم می کند

حیوانات خانگی ثابت کرده اند به سالخوردگان احساس بهتری می دهند و سلامت فیزیکی آنها را بهبود می بخشند. هیچ چیز مثل دوست داشتن و دوست داشته شدن به انسان ها احساس بهتری نمی دهد و حیوانات خانگی این احساس را تا حد زیادی برای شما به همراه دارند.

حیوان های خانگی می توانند به سالمندان احساس مفید بودن و همراهی بدهند. آنها می توانند با بیرون بردن سگ ها و باز کردن سر صحبت با صاحبان دیگر سگ ها، فعال باشند و دوستانی جدید پیدا کنند.

16. شرکت در رویدادهای اجتماعی شما را پرشور نگه می دارد

ما معمولا برگزاری این رویدادها را به جوان ترها واگذار می کنیم تا اجتماعی شوند و دنیا را تغییر دهند. حقیقت این است که سالمندان هم برای این مشارکت ها وقت آزاد دارند. علاوه بر این، دانایی و دوراندیشی و تجربه آنها می تواند در کنار شور و انرژی جوان ها بازدهی عالی داشته باشد.

زمانی را برای فعالیت های سیاسی و اجتماعی کنار بگذارید. نوشتن برای روزنامه محلی تان و نظر دادن درباره مقالات را به عادت تبدیل کنید. اگر می توانید تغییری ایجاد کنید با نمایندگان شهر در ارتباط باشید، به شهرداری سر بزنید و در جلسات شورای شهر شرکت کنید.

17. سرگرمی های جدید را کشف کنید

سرگرمی ها برای افراد مسن که تحرک کمتری می خواهند عالی هستند. فعالیت هایی مثل کیک و شیرینی پزی، بافتنی، قلاب بافی یا یادگیری و تمرین یک زبان جدید را که به حرکت خیلی زیادی نیاز ندارند امتحان کنید.

دوران سالخوردگی زمانی عالی برای یادگیری چیزی جدید است. یادگیری همچنین روشی عالی برای فعالیت ذهنی افراد مسن و غلبه بر بی حوصلگی است. احتمالا سرگرمی ها یا علایقی هستند که تا قبل از این فرصت امتحان آنها را نداشته اید.

18. یوگا را امتحان کنید

یوگا می تواند مزایای ذهنی و فیزیکی زیادی را برای فرد مسن به همراه داشته باشد. از به حداقل رساندن فشارخون و استرس تا کمک به تقویت استخوان ها و تعادل سازی، یوگا سرگرمی عالی برای سالمندان است. بسیاری از باشگاه های ورزشی و مراکز تفریحی سالمندان، یوگا را در برنامه کاریشان دارند چرا که مدیتیشن مزایایی فوق العاده دارد.

19. در شبکه های اجتماعی عضو شوید

شبکه های اجتماعی در سراسر دنیا برای سرگرمی و دیگر اهداف استفاده می شود و به خصوص بین نسل جوان رایج است اما طبق گزارشی مربوط به سال 2015، 50% از افراد 55 تا 64 ساله هم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، اسکایپ و واتس اپ برای افراد مسن به خصوص آنهایی که تنها یا دور از خانواده شان زندگی می کنند عالی است. امروزه بسیاری از افراد برای دانشگاه یا کار از خانه و زادگاهشان مهاجرت می کنند و دیدار و صحبت با این افراد برای مسن ترها مشکل می شود.

در چنین موقعیتی شبکه های اجتماعی کمک می کنند و ارتباط را دوباره بین افراد خانواده و دوستان چه نزدیک و چه آن سر دنیا برقرار می کند. اگر نمی خواهید حتی لحظه ای دیدار با عزیزتان را از دست بدهید با اسکایپ با او تماس تصویری بگیرید. از تمام فعالیت های این لیست، مهارت در استفاده از شبکه های اجتماعی می تواند نوه تان را بیشتر از بقیه فعالیت ها تحت تاثیر قرار دهد!

20. آشپزی کنید و با عزیزانتان وقت بگذرانید

آشپزی می تواند به شما حس موفقیت همراه با شادی در کنار افرادی که دوستشان دارید و لذت بردن از غذای تهیه شده را بدهد.

غذاهای پخته شده می تواند خانواده و دوستان را دور هم جمع کند. هر کسی غذا خوردن در خانه مادربزرگ پدربزرگ را با بقیه اعضای خانواده دوست دارد. اما این تنها مزیت اجتماعی مهم آشپزی نیست. پختن خوراک های خانگی برای سلامت هم اهمیت زیادی دارد.

یک برنامه غذایی تهیه کنید، سعی کنید در دستورهای غذایی سالم ماهر شوید و غذاهای جدید سراسر دنیا را یاد بگیرید. به جای بیرون غذا خوردن، خرید غذای بیرون بر یا یخ زده و غذاهای فرآوری شده، گوشت خالص با سبزیجات سالم بخورید. برای پخت غذاهایتان هم می توانید از محصولات دست پرورده باغتان استفاده کنید.

به آشپزخانه بروید و چند شاهکار سالم و خوشمزه تهیه کنید!

21. چای را دور هم بخورید و دوستان جدید پیدا کنید

شاید هم دیگر نتوانید برای مهمانی های بزرگ و صرف شام پذیرایی کنید اما چرا دوستان را مرتب برای چای، دسر و صحبت و درددل دعوت نکنید؟ حفظ دوستی و ارتباطات اجتماعی در پیری یکی از کلیدهای شادی و خوشبختی در این دوران است. امتحان کردن دسرهای جدید می تواند پذیرایی شما را به یاد ماندنی تر کند.

22. نواختن یک ساز را یاد بگیرید

از تمام ایده های ما برای سرگرمی، این مورد احتمالا یکی از آنهایی است که همه ما در مرحله ای از زندگیمان تصمیم به انجامش داشته ایم. سازهای زیادی برای انتخاب هست مثل گیتار، درامز، پیانو، ساکسیفون یا ویولون.

خودآموزی یک مهارت جدید ذهن شما را به چالش می کشد که برای مبارزه با زوال عقل مهم است. علاوه بر این، مهارت های مدیریت زمان و سازماندهی شما را طی یادگیری بالا می برد و به غیر از این پیشرفت و بهبود مهارت شما در موسیقی به توجه کامل شما نیاز دارد.

از آنجایی که مغز شما برای پوشش دادن و بررسی نت های موسیقی که در صفحه ای خاص می خوانید کار می کند هماهنگی چشم ها و دست ها بهبود می یابد علاوه بر این تمرین تکنیک های نفس گیری برای سازهای بادی و کنترل ریتم، ذهن شما را درگیر و آن را به چالش می کشد.

23. سفر را در برنامه تان بگنجانید

شاید جذاب ترین مورد لیست سرگرمی ها برای سالمندان سفر کردن باشد. اگر بازنشسته هستید چرا زمانی را برای دیدن دنیا اختصاص ندهید؟ وقتی موضوع مسافرت باشد محدودیتی برای انتخاب مقصد وجود ندارد و کاملا به شما، اولویت ها و رویاهایتان بستگی دارد. سفر رفتن می تواند در تیک خوردن بسیاری از موارد لیست آرزوهایتان کمک کند.

قبل از راهی شدن مطمئن شوید تمام کارهای مربوط به بیمه و واکسیناسیون را انجام داده اید و یادتان باشد وقتی مسافرت هستید خانه تان امن باشد.

فعال بمانید تا خوشحال باشید!
وقت را هدر ندهید؛ دست بجنبانید و یکی از کارهایی را که گفته شد شروع کنید. با خانواده و دوستان وقت بگذارنید و خوشحال تر شوید.
فراموش نکنید فعالیت فیزیکی و ذهنی، حفظ اندامی ایده آل و ذهنی درگیر با فعالیت های خوب می تواند سلامت دوران سالخوردگی شما را تضمین کند.

بیشتر بخوانید:

بررسی فرآیند بازنشستگی و اثرات و راهکارهای آن

آلزایمر چیست؟ چرا دچار بیماری آلزایمر میشویم؟ راه های درمان بیماری ...

آموزش ساده مدیتیشن و ۸ تکنیک آسان برای کمک به تازه کار هااین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (14 رای)  

    دیدگاه ها

    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    
    hits