دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
فواید نگهداری از حیوانات خانگی را میدانید؟
48
زمان مطالعه: 4 دقیقه
فواید نگهداری از حیوانات خانگی-فواید نگهداری از حیوان خانگی-فایده نگهداری از حیوانات خانگی-نگهداری از حیوانات خانگی-فواید نگهداری از حیوانات خانگی برای سلامتی-حیوانات خانگی-فواید حیوانات خانگی

فواید نگهداری از حیوانات خانگی:در پی پژوهش های متعدد مشخص شده که نگهداری و ارتباط با حیوانات خانگی می تواند اثرات مثبتی در بهبود سلامت درونی افراد داشته باشد. برخی از پزشکان و روانشناسان اعتقاد دارند که با حضور حیوانات خانگی ، روابط بین انسانها افزایش می یابد و امروزه در این شکی وجود ندارد که حیوانات نوعی تسریع دهنده بهبود رفتاری در اجتماع هستند.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی

فواید نگهداری از حیوانات خانگی

از حیوانات خانگی می توان برای بهبود شرایط افرادی که در معرض ناتوانائی های روحی وجسمی قرار دارند استفاده کرد و افزایش و نزدیک شدن حیوانات خانگی به روابط انسانی از طریق ایجاد حمایت عاطفی می تواند از وقایع استرس زا بکاهد. بهار 1387 در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نخستین کارگاه آموزشی ، درمانی اختلالات اعصاب و روان با استفاده از حیوانات دست آموز با حضور اساتید دامپزشکی ، روانپزشکی و بسیاری از علاقه مندان طبیعت برگزار شد.

دکتر بهنام اوحدی فوق تخصص اعصاب و روان از دانشگاه تهران در مقدمه اشاره کرد . نخستین مراجعانی که به گونه ای تجربی و شخصی از جانب ایشان تحت درمان با حیوانات دست آموز قرار گرفته اند ، دختران جوانی بودند که به تازگی در یک رابطه عاطفی رانده و رنجور شده بودند. آنها از افسردگی شدید تا متوسط و اضطراب رنج می بردند و به گونه ای که رابطه پر شور از دست رفته ، آنها را به شدت افسرده و دردمند کرده بود.

برامد این رویکرد تجربی و آزمایشی به دارو درمانی معمول شگفت انگیز بود. تمام داروها با شتابی افزون رو به کاهش و پایان گذاشت. دل بستگی به حیوان به خوبی جانشین رابطه از دست رفته شده و اندازه و غنای آن از سوی مراجعان نسبت به رابطه های پرشور پیشین گرانمایه تر و سرشارتر بیان می شد.

در ادامه وی اشاره کرد که این روش را به بیماران دچار اختلالات خلقی (به ویژه افسردگی ژرف و شدید) اختلالات اضطرابی و هیستری (اختلالات تبدیلی) ، اختلالات جسمانی سازی و خود بیماری انگاری پیشنهاد نموده است. نگهداری از حیوانات خانگی فقط در زمینه های درمانی نیست بلکه به خود شخص هم در رشد فکری کمک می کند به همین دلیل جوانی که جانداری را اعم از گیاه یا حیوان نگهداری می کند هر روز بر دانسته هایش افزوده می گردد. باید دانست که آثار ارزشمند روان شناختی حیوانات دست آموز فقط درباره افراد دچار اختلال روانپزشکی صادق نیست.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی

همدم بودن با حیوانات و گیاهان خانگی می تواند در رشد شناختی کودکان خردسال و نوجوان بسیار اثر بخش و سودمند باشد. در عمل بسیاری از واقعیت های تلخ و شیرین زندگی را نوجوان خود با همدم بودن با طبیعت جاری پیرامون خویش بسته به هوش خود به سادگی می تواند بیاموزد برای نمونه ، پدران و مادران در آموزش واقعیت های ناگزیر جنسی آمیزشی به فرزندان خود ناتوان هستند و اغلب در این زمینه سردرگم می شوند.

نگهداری از حیوانات خانگی به آسانی این مشکل را حل می کند و کودک می تواند با نگاهی همچون والد به حیوان خود بردباری و شکیبایی حسی را از گذر آموزش همین امر به حیوان غریزه مندش فراگیرد و از درگیر شدن در روابط جسورانه و گاه ویرانگر بویژه در سنین آغاز نوجوانی و جوانی پرهیز نماید . مفهوم نگاه و نوازش ، خوب و بد را می توان به کامل ترین صورت در پوشش نگهداری از حیوانات خانگی دست آموز به کودک آموزش داد.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی

در زیر به برخی از فواید نگهداری از حیوانات خانگی اشاره میکنیم:

فواید نگهداری از حیوانات خانگی:پیشگیری از آلرژی:

مطالعات متعددی نشان داده اند کودکانی که در خانه های دارای یک حیوان پشمالو زندگی کرده اند احتمال بروز آلرژی و آسم در بزرگسالی برایشان کمتر است زیرا سیستم ایمنی آنها قویتر شده است.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی:جذب کننده دوست:

حیوانات آغاز کننده مکالمات هستند. اگر اضطراب اجتماعی یا شرم مزمن دارید حیوانات می توانند به شما در ملاقات افراد کمک کنند.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی:فواید برای سالمندی:

برای سالمندان نگه داشتن یک حیوان دست آموز تمرینی برای داشتن یک همراه است. مطالعات نشان داده است بیماران مبتلا به آلزایمر که یک دست آموز خانگی داشته اند اضطراب کمتری نیز از خود نشان داده اند.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی:فواید برای ذهن و روح:

کسانی که حیوان خانگی نگهداری می کنند از افسردگی کمتری رنج می برند،در موقعیت های استرس زا بهتر می توانند شرایط را تحمل نمایند، فشارخون کمتری هم دارند.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی:فواید برای قلب:

صاحبان یک حیوان دست آموز که از حمله قلبی رنج می برند نسبت به کسانی که حیوان دست آموز خانگی ندارند مدت طولانی تر زندگی می کنند. کسانی که حیوان دست آموز داشته اند کلسترول کمتری نیز داشته اند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (48 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits