دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
ترفند تازه نگه داشتن کرفس برای دو هفته
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
کرفس از سبزیجاتی است که به دلیل کالری پایین و وفور انواع ویتامین در بسیاری از سالادها، سوپ‌ها و غذاها در کنار قیمت پایین آن بسیار پرطرفدار است. مانند همه سبزیجات، کرفس نیز به دلیل محتوای رطوبتی بالا از قابلیت نگهداری پایینی برخوردار است.

شگردهای تازه نگه داشتن کرفس

به گزارش دلگرم : کرفس یک سبزی کم‌کالری است که به داشتن مقدار زیادی آب شناخته می‌شود. این سبزی مواد مغذی زیاد و خواص متنوعی برای سلامتی بدن دارد. آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در کرفس به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کنند. اضافه کردن کرفس به رژیم غذایی ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را کاهش ‌دهد، التهاب را کم کند، سلامت قلبی و عروقی را بهبود ببخشد و به گوارش بهتر کمک ‌کند.

روش اول : چطور می توان کرفس ها را با استفاده از آب تازه نگه داشت ؟

1. ذخیره کرفس در آب مواد لازم را جمع آوری کنید

برای ذخیره کرفس در آب به مواد زیادی نیاز ندارید. هر چه زودتر کرفس را در یخچال قرار دهید.باید یک کاسه شیشه ای بزرگ پیدا کرده یا یک ظرف پلاستیکی درب دار پیدا کنید. هر کدام از این موارد برای ذخیره کرفس مناسب است. اگر ظرف درپوش نداشته باشد، برای پوشاندن آن به پوشش پلاستیکی نیاز دارید. از کیسه پلاستیکی که از آب پر می شود نیز می توان استفاده کرد، اما راحت نیست.به آب شیرین نیاز دارید. آب باید تمیز باشد، و در صورت امکان، بهتر است که از آب تصفیه شده استفاده کنید. حتی کرفس هایی که شروع به پژمردگی می کنند، با فرو بردن آن در آب می توانند دوباره زنده شوند.کرفس هایی را انتخاب کنید که ساقه های صاف و سخت دارند. برگ های آن باید تازه باشد. نمی خواهید که کرفس با بوی تند یا ناخوشایند داشته باشید.

روش های تازه نگهداشتن کرفس

2. قسمت های مختلف کرفس را از هم جدا کنید

برای تازه نگه داشتن کرفس ها، باید ساقه های کرفس را از ریشه کرفس جدا کنید. ریشه جدا شده از ساقه را خرد کنید.سپس برگ ها را از ساقه جدا کنید. می توانید این کار را با چاقوی آشپزخانه انجام دهید. از هر ابزار برشی که استفاده می کنید، مراقب باشید. سپس، ساقه ها را نصف کنید. باید به نصف اندازه ای که در هنگام اتصال به ریشه ها داشتند، برش دهید.اکنون کرفس های بریده شده را در درون ظرف شیشه ای یا پلاستیکی قرار دهید. بین کرفس ها و قسمت بالای کاسه حدود 2.5 سانتیمتر فاصله بگذارید.

3. به کاسه آب اضافه کنید

به اندازه کافی آب تازه، تمیز و ترجیحا تصفیه شده را در ظرف بریزید.درب ظرف را ببندید و یا اگر درب ندارد، قسمت بالا را با کیسه پلاستیکی ببندید. قرار دادن کرفس در یک ظرف عایق هوا بدون ریختن آب، به خوبی عمل نمی کند. احتمالا کرفس در نهایت خشک می شود. اطمینان حاصل کنید که هر روز یا حداقل یک روز در میان آب را عوض می کنید. این کار کرفس را تازه تر نگه می دارد. وقتی به کمی از کرفس نیاز دارید، کافی است تا به سادگی کرفس را از آب خارج کرده و شسته و بخورید. اگر هنوز در ظرف کرفس باقی مانده است، درب ظرف و کیسه پلاستیکی را بر روی آن قرار دهید.

4. از یک لیوان آب استفاده کنید

یک روش در آب گذاشتن دیگر این است که قبل از خیس کردن ساقه ها در یک لیوان آب، قسمت های انتهایی کرفس را جدا کنید. کرفس ذخیره شده به این روش می تواند 1 تا 2 هفته در یخچال و فریزر دوام بیاورد.کل دسته کرفس را در یک لیوان آب در داخل یخچال قرار دهید. برای این کار نیاز به یک لیوان بزرگ مانند لیوان درشت (یا یک پارچ) خواهید داشت.در هنگام ذخیره کرفس، آن را در سردترین قسمت یخچال قرار ندهید، زیرا می تواند به راحتی منجمد شود.باید حداقل هر چند روز یک بار آب را عوض کنید، اما این کار باید کرفس را ترد نگه دارد؛ زیرا آب داخل لیوان را جذب می کند. همین روش برای ریشه سایر سبزیجات مانند چغندر یا هویج وحشی (زردک) نیز موثر است.

روش دوم برای تازه نگه داشتن کرفس ، بسته بندی کرفس است

1. کرفس را در یک فویل آلومینومی قرار دهید

بسیاری از افراد در آشپزخانه های خود فویل آلومینیومی دارند. ذخیره کردن کرفس در آن، حتی تا هفته ها کرفس را سالم نگه می دارد.به سادگی کرفس را چه به صورت خرد شده و چه خرد نکرده در داخل کاغذ فویل بپیچانید. ممکن است بخواهید کرفس را قبل از اینکه در درون فویل بپیچانید، روی یک حوله کاغذی کمی مرطوب قرار دهید.کرفس های بسته بندی شده را در یخچال قرار دهید. فویل باعث می شود تا هورمونی به نام اتیلن خارج شود. این هورمون رسیدن (پخته شدن) است، به این معنا که با آزاد شدن این هورمون، کرفس ها را تازه نگه می دارد. می توانید از کاغذ فویل برای چند دسته کرفس استفاده کنید.کیسه های پلاستیکی به این خوبی اثر نمی کنند، زیرا گاز اتیلن نمی تواند از آن خارج شود که احتمال پوسیده شدن کرفس را بیشتر می کند. کرفس های پیچیده شده در فویل را در داخل کشوی یخچال قرار دهید.

تازه نگه داشتن کرفس

2. کرفس را در یک حوله کاغذی بپیچانید

اگر فویل آلومینیومی در دسترس ندارید، می توانید با بسته بندی کرفس به شکل دیگر، آن را ترد نگه دارید.انتهای دسته کرفس را ببرید تا ساقه های کرفس از هم جدا شوند. ممکن است تمایل داشته باشید تا ساقه ها را از وسط نصف کنید، اما انجام این کار ضروری نیست.
حوله کاغذی را مرطوب کنید. رطوبت در این قسمت حائز اهمیت است. کرفس را در حوله های کاغذی بپیچانید. حوله های کاغذی بستهبندی شده را در درون یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید. کیسه را مهر و موم کرده و آن را در داخل یخچال نگهدارید. قسمت های بالا و پایین و برگ های کرفس را ذخیره کرده و برای منجمد کردن در یک کیسه زیپ دار قرار دهید. می توانید در هنگام تهیه غذای استاک از آن استفاده کنید.

3. ریشه کرفس (انتهای کرفس) را بکارید

شما باید ریشه کرفس را جدا کنید، اما نیازی نیست تا آن را دور بریزید. می توانید از آن برای پرورش کرفس های بیشتری استفاده کنید!ریشه کرفس را در آب شست و شو دهید. آن را در یک کاسه کوچک آب گرم قرار دهید. آن را در نزدیکی یک پنجره آفتابی به صورتی که انتهای ریشه به سمت زمین باشد، قرار دهید.هر دو روز یک بار آب آن را عوض کنید. حدود یک هفته تا ده روز طول می کشد تا برگ های زرد رنگ کوچک از ریشه جوانه زده و سپس به رنگ سبز تیره شوند.بعد از اینکه برگ ها حدود 1.5 سانتیمتر از مرکز ریشه رشد کردند، آن را در گلدان بکارید. و با خاک بپوشانید، اجازه دهید تا برگ ها از خاک بیرون باشند. به آن آب بدهید و رشد آن را ببینید!

حتماً بخوانید:
معرفی کالری، ارزش غذایی و خواص شگفت انگیز کرفس

معرفی کالری، ارزش غذایی و خواص شگفت انگیز کرفس

کرفس یکی از سبزیجات بسیار پرخاصیت است که عده ی زیادی از افراد آن را به عنوان چربی سوز مصرف می کنند. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا شما را با…

روش سوم: منجمد کردن کرفس

1. کرفس را ضد عفونی کنید

این بدان معنا است که باید کرفس را قبل از منجمد کردن به مدت سه دقیقه در آب جوش فرو کنید.سپس با ریختن آن در یک کاسه آب سرد و یخ، کرفس را سریعا خنک کنید. این کار روند ضد عفونی کردن را تکمیل می کند.آب اضافی را تخلیه کنید. اکنون آماده است که آن را در داخل کیسه فریزری یا یک ظرف عایق هوا ریخته تا منجمد کنید.کیسه فریزری کرفس ها را در داخل فریزر قرار دهید. بهتر است که کرفس های منجمد شده را در طبخ وعده های غذایی استفاده کنید، زیرا میزان ترد بودن آن کاهش پیدا می کند. احتمالا تمایل داشته باشید که بسیاری از سبزیجات خرد شده را قبل از منجمد کردن ضد عفونی کنید.

تازه نگه داشتن کرفس

2. کرفس را منجمد کرده تا آن را حفظ کنید

انجماد دقیقا کرفس را تازه نگه نمی دارد، اما مانع از پژمردگی و پوسیدگی کرفس می شود.کرفس را بشوئید تا هر گونه آلودگی موجود در کرفس از بین برود و آن را از بسته بندی فروشگاه خارج کنید. ریشه کرفس را جدا کنید.ساقه های کرفس را تکه تکه خرد کنید و برگ ها را از آن جدا کنید. در هنگام انجماد کرفس، احتمالا می خواهید که کرفس را به قطعات 2.5 تا 3.5 سانتیمتری برش دهید.همچنین می توانید کرفس را خرد کرده و آن را بر روی یک ورقه پخت کوکی پخش کنید. ورقه ها را در فریزر قرار دهید. وقتی که کرفس ها منجمد شد، کرفس ها را خارج کرده و آن را در داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. کیسه پلاستیکی را در داخل فریزر قرار دهید.

3. کرفس را بخورید

کرفس منجمد شده می تواند بیش از یک سال تا یک سال و نیم در فریزر بدون خراب شدن، سالم بماند.غذاهای منجمد شده در صفر درجه فارنهایت برای مصرف طولانی مدت ایمن تر هستند، اما قانون استفاده در 12 تا 19 ماه برای بهترین کیفیت در نظر گرفته شده است.هنگامی که کرفس را از حالت انجماد خارج کردید، تا حدی نرم می شود. در مقابل، کرفس در یخچال فقط برای چند هفته سالم باقی می ماند.کرفس از سبزیجات قابل احترام در زمان باستان بود. این گیاه نادر و دارای ارزش دارویی محسوب می شد. این گیاه نخستین بار برای یک پادشاه ایرانی پرورش یافت. حدود 94 درصد آن را آب تشکیل داده است، اما حاوی فیبر و بسیاری از ویتامین ها (A و C و B- کمپلکس و E) به همراه مواد معدنی است. بنابراین از مصرف این سبزی لذت ببرید!این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits